Květ Květ komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Po přečtení románů této autorky většinou polknu hořkost, zamáčknu slzu a musím příběh rozdýchat. Tak tomu bylo i u její nejnovější knížky, kterou jsem četla jedním dechem. Doporučuji.

02.05.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová kniha, ze které mrazí. Totalitní svět, který Orwell vymyslel ve svém románu je děsivý a dýchá tísnivou, dusivou atmosférou plnou beznaděje. Diktatura dovedená k dokonalosti, kde i záblesk naděje je v podstatě šílenstvím. Román je geniální, myslím, že ho budu ještě dlouho vydýchávat a zpracovávat v sobě.

"Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost."

"Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla."

"Pod košatým kaštanem, prodali jsme se navzájem."

"Každý ví, co se skrývá v místnosti 101."

07.11.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, silný příběh, výborně napsáno! Začtete se a pomalu se před vámi začne odvíjet historie jedné rodiny. Pomalu, zlehka, ale příběh vás nakonec zcela pohltí. Jak pár banálních rozhodnutí, lží a nevyřčených pravd dovede změnit osudy lidí a obrátit život úplně jiným směrem. V duchu doufáte, že to tak nebude, že se něco stane, ale pravdu už víte.... Špička!

06.12.2017 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc krásná kniha, která mě zaujala a pohltila od prvních stránek. Příběhy lidí jsou vystavěny na pozadí skutečných událostí v Karviné na přelomu 19. a 20. století. Autentické, syrové, psané krásnou češtinou obohacenou o místní nářečí. Autorka skvěle vykreslila prostředí i profily postav a těžkou dobu, ve které naši předci vyrůstali. Doporučuji!

26.05.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek možná není tak dech beroucí jako jiné knížky autorky, třeba Hana, ale i přesto je to velice milá a příjemná, odpočinková knížka. Text plyne sám, tak jako život, a s ním okamžiky jedné rodiny, někdy humorné a jindy zdrcující. Jelikož mám tvorbu Mornštajnové kompletní, Hotýlek nemohl chybět. Nezklamal.

17.11.2019 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Útlounká knížka, přečtená za pár hodin ovšem s obsahem, který zůstane v člověku navždy... Tísnivá satira, navozující husí kůži, lítost, úzkost a otázky... Společenství farmy je výborně vykresleno a naprosto sedí do každé doby. Farma zvířat je depresivní čtení, které naprosto skvěle vykresluje manipulaci.

20.09.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jedna ze záhad Slovenska - nevysvětlitelná zmizení lidí v pohoří Tribeč - doslova mě to vtáhlo. Děsivé, působivé, strhující, autor dokáže skvěle vykreslit atmosféru, knížku nechcete odkládat. Nebudu polemizovat, jestli je příběh skutečný. Ať už se jedná o pravdu nebo fikci, tento mysteriózní horor je výborně vykreslený, představivost pracuje na plné obrátky a pocítíte nebezpečí a strach. Jsou věci mezi nebem a zemí a mezi nimi je - Trhlina. Doporučuji!

12.02.2018 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kroky vraha nejsou ani tak klasickou detektivkou, jako spíše románem s detektivními prvky. Žádné hektolitry krve, zvrácenosti, psychopati, ale takové "pěkné české vraždičky". Vyšetřovatele a jeho pátrání jsem vnímala víceméně jako pozadí příběhů jednotlivých osob a jejich soukromých tajemství, problémů, radostí a mezilidských vztahů. Bohužel musím říct, že mi žádná z postav nepřilnula k srdci, ale to nic neměnilo na věci, že se knížka perfektně četla. Bavilo mě to moc a určitě sáhnu i po dalších dílech této autorky.

03.09.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Výborná kniha, která se čte sama, nechtělo se mi od ní vůbec odcházet. Autorka postupně rozkresluje život hlavní hrdinky Sáry, přezdívané Sisi, a vrací se do zlomového bodu v jejím životě. Skvěle zachycuje Sářinu snahu stabilizovat svůj život, myšlenkové pochody, strachy, naděje i pády. S hlavní hrdinkou budete doufat, budete si zoufat a přát jí, aby boj se svými démony překonala. Skvěle napsaný, smutný příběh, určitě doporučuji.

08.01.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poslední knížka paní Mornštajnové není tak jednoznačně kladně recenzovaná jako její předchozí díla a musím říct, že jsem váhala, jestli se do Listopádu vůbec pustit. Zvědavost ale zvítězila a udělala jsem dobře. Listopád si mě získal. Vypravěčský talent spisovatelky mě nenechal knížku odložit, i když události v ní popisované jsou tísnivé, plné úzkosti a strachu, depresivní. Autorka vytváří nový svět polistopadových událostí, kdy revoluce je potlačena, restrikce se zpřísňují, v ulicích hlídkují vojáci a příkazy a zákazy určují životy lidí obraných o poslední zbytky svobody. Doporučuji.

26.12.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Uf, tato novela se mnou docela otřásla, chvílemi mi běhal mráz po zádech... Knížka je útlá, přečetla jsem ji na jeden zátah, vcucla mě a nepustila. Silný, depresivní příběh z jedné české rodiny, uvěřitelný, bolavý a ten závěr... to mě rozsekalo. Čtivé, nabité emocemi, klobouk dolů autorce.

16.04.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťana jsem včera zvládla přečíst za jediný den, chytil si mě a nepustil. Výborně napsaná fikce, zajímavý námět a propracované detaily. Knížka je ve většině napsaná formou deníkových záznamů astronauta Marka Watneyho. Mark je veskrze kladný hrdina, kterému prostě musíte držet palce. Tak trochu MacGyver nebo Ferda Mravenec, práce všeho druhu, myšleno v dobrém :) I přes velké množství technických popisů, fyzikálních i chemických reakcí, kterým jsem ne vždy rozuměla, jsem si knížku moc užívala a nemohla se od ní odtrhnout.

03.01.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přečtená za jeden den. Bezútěšná. Deprimující. Děsivá. Tolik smutku a zla, co si dovedou lidé působit... Mornštajnová píše skvěle, přečetla jsem od ní všechny knihy a každá mě chytla za srdce a Les v domě není výjimkou. Těžké téma, ale napsáno tak čtivě a reálně, že jsem se neodtrhla.

10.07.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bílá voda je obsáhlý a skvěle zpracovaný román, množství stran se nezalekněte, je velmi čtivý a stránky míjí jedna druhou lehce, i když obsah je nelehký. Osudy románových žen se vám vryjí do srdce. Děj je popisován ve dvou rovinách, historické a současné, které se podařeně prolínají. Historie se odráží od Akci Ř a popisuje internaci řeholnic, rušení a zabírání církevního majetku, neutěšené poměry v klášterech, hrůzu komunistických lágrů a mnoho dalšího. Knížka má velmi silné momenty, ale vnímám i pár slabin, které ale moje hodnocení neovlivní. Doporučuji.

01.09.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech mi opravdu vzal dech, je to emotivní kniha na téma holocaustu, psaná zajímavou formou, v podstatě bez dialogů. Prvních pár stran jsem s tím trošku zápasila, ale pak už mi stránky ubíhaly pod rukama. Strhující příběh, čtivý a napínavý až do poslední stránky. Určitě doporučím

11.11.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Detektivky od Klevisové se pro mě stávají zárukou kvality a Vraní oko není výjimkou. Tentokrát vyšetřovatele Josefa Bergmana práce zavede na jižní Moravu do chatové osady blízko vesnice Ořechová. Autorka umí krásně popsat krajinu i vykreslit jednotlivé postavy, děj odsýpá a je okořeněný sousedskými vztahy. Knížka je napínavá bez přehnané agresivity nebo snahy šokovat, za den přečteno a za plný počet :)

11.07.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný román, který mi byl doporučený a i já ho můžu doporučit k přečtení. Příběh vlčího dítěte, holčičky, která sama vyrůstala v prostředí bažin. Citová knížka, jemná i drsná, opravdová. Popisy přírody, touha po lásce a sblížení, strach, zklamání a hluboce zakořeněná potřeba přežít. Hlavní hrdinka Kya mi přirostla k srdci, cca v závěrečné třetině už jsem knížku nemohla odložit, soudní proces s Kyou mi dal zabrat a závěr.... Přečtěte si!

27.10.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Román napsaný podle skutečné události. Sedmnáctiletá Anna se v rámci repatriace ocitá v poválečném Československu, kde se o ni má postarat její "bohatá" teta. Hned po příjezdu ale zažívá Anna zklamání, když vycítí, že v rodině není příliš vítána. Východiskem by měl být její sňatek s válečným veteránem, který ale Annu děsí. Román o "obyčejném" životě v těžké době, je napsán jednoduchým jazykem, snadno se čte, autorka dobře vykresluje tehdejší smýšlení i charakteristiku jednotlivých postav. Na plný počet mi tam něco chybělo, ale od autorky si ráda ještě něco přečtu. (3,5-4*)

12.08.2020 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Film jsem ještě neviděla, ale knížku jsem "zhltla" za jediný den. Autorův styl jednoduchých a krátkých vět mi vyhovuje a dobře se mi čte. Je to čtení odpočinkové, úsměvné, okořeněné jadrnou češtinou, Hartl dovede i těžké životní situace podat s humorem jemu vlastním a to mě baví. Prvok, Šampón, Tečka a Karel je takový hořkosladký román a mě se líbil moc.

28.10.2021 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Tak jsem zase sáhla po Klevisové a zase spokojenost. Detektivka (nejen) z prostředí scenáristů nekonečného seriálu mě celkem rychle vtáhla a nepustila. Líbí se mi realisticky vykreslené prostředí, které se dá lehce představit a podrobně popsané postavy. Obsahově knížka působí uvěřitelně, krásně ubíhá a je přiměřeně napínavá. Vztahy jednotlivých postav jsou vykresleny až románově. Vraha jsem netipla, bylo to překvapení na závěr :) Líbila se mi.

28.09.2022 4 z 5