Houbařka

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/houbarka-2VA-366041.jpeg 4.51502
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Houbařka

Akléda_

Nějak jsem nepochopila co všichni na téhle knížce vidí. Za mě to byla knížka docela o ničem, příběh mi nepřišel moc zajímavý, sice jsem se dozvěděla spoustu nových informací o houbách, ale to za mě knížku nezachránilo. Dobře se to četlo, bylo tam pár hezkých myšlenek, ale to kvůli čemu všichni tuhle knížku opěvují mi nějak uniklo.

Ternem

Silné. A silná je především hrdinka knížky.
Přes nelehký příběh mě ukouzlil i popis hub, které celou knihou prorůstají.

Anibag

Moc se mi kniha líbila.

Mateo67

Motiv selhávajícího rodiče (rodičů), hluboké trauma z dětství, navenek spořádaná rodina. Skličující, ponuré, červivé. Nevím, jestli mi někdy dříve na hrdince knihy tolik záleželo. Tolik jsem Sáře držela pěsti, aby našla cestu z přežívání do žití. A dokázala po ní vykročit. Když jsem se s knihou loučila, padl mi pohled na obal. Na náhle děsivě výstižný obal. Opravdu jsou to jenom houby?!

Bustedka

Přiznám se, že jsem z knihy a především ze závěru trochu rozpačitá. Podobné téma vždycky tak trochu táhne a Hanišová to pojala celkem citlivě, ale nemůžu se ubránit pocitu nedodělání. Jak kdyby čtenář zůstával trochu ochuzen.

daja51

Další z příběhů, který budu ještě chvilku rozdýchávat - skvěle napsané, vřele dporučuji.

Adelaidee

Tuhle knihu jsem musela po dvaceti stranách odložit, protože mě prostě nebavila. Nelíbily se mi postavy, děj.... vlastně jen ta obálka je líbivá a i proto mi ji máma přinesla.

ivet92

Hodně silny příběh, krasne napsane, ctive, i kdyz vite o co půjde, stále doufate, ze to bude jinak. Po přečtení doporucuji pak zase sahnout po necem veselejsim. Ale nemohu nez dat plny pocet

Plachetnice na vinětách
Plachetnice na vinětách