Houbařka

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366041/houbarka-2VA-366041.jpeg 4.5613
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Houbařka

Jjana14
včera

Smutná kniha, o to víc, že člověk docela brzy tuší ‘o co tady jde’, přesto kniha čtenáře vtáhne. Doporučuji.

Lenka.Vílka

Tak tohle byla KNIHA. On ten příběh byl sám o sobě moc dobrý, ale jak to bylo napsané a jak byla propletená minulost s přítomností, knihu zvedlo na další level. Protože začátek je psaný lehčeji, párkrát jsem se i zasmála, aby potom autorka přitlačila a prozradila, co se tehdy přesně stalo. A jak to Sisi změnilo a jak se dostala tam, kde je.

Celá kniha je psána krásným stylem a celé ty košaté popisy věcí a přirovnání byly mnohem děsivější, než kdyby autorka napsala: "A stalo se tohle a potom tamto."

Rozhodně si přečtu další knihy autorky, protože Houbařka ve mě vyvovalala strašně moc emocí. Hlavně pocit zoufalství a zhnusení nad tím, co jsou lidé schopní udělat a obětovat, aby na první pohled vypadali jako dokonalé typy před společností, která je formuje, protože úspěch se nedopouští a jakmile nesplňujete kolonky byť o milimetr nebo se snažíte ukázat, říct pravdu, je to tvrdě potrestáno. Nejste hned raději za svoji průměrnou rodinu, kde nikdo nic nedokázal, takže si nemáte co přehazovat a prostě se máte jenom rádi? Jenom tak? Protože jste rodina? Já teda jsem...

haannyys

Přečteno za jeden den, velmi dobře zpracované téma

maja11231

Velmi dobrá kniha se silným příběhem, který mě vzal za srdce

helča5

tato kniha musí na každého zapůsobit,jak křehká je rodičovská láska a hrozná zrada rodičů.Sára prožívá život se svými bratry a rodiči,miluje chatu na Šumavě a sběr hub s otcem,vše nakonec pokazí otec a Sára začne žít zvláštní život,podle mě je to statečná žena,která se nikdy nevzdá.Kniha mě donutila hodně přemýšlet.

Allla9

Kniha začíná krásným vztahem Sáry s otcem, velkou láskou k houbaření, šarvátkami se staršími bratry... . Vše končí jedné noci, kdy desetiletá dívenka nechápe, co se děje. Od té doby stále více upadá do depresí. Přečetla jsem první knihu od Viktorie Hanišové. Zaujala mě natolik, že si ji přidávám mezi své oblíbené spisovatele.

Cabiria

Na tuto knihu jsem se velice těšila, ale nakonec mě asi trochu zklamala...
Psaní autorce zcela jistě jde, slovem vládne výborně - četlo se to opravdu dobře. Důkazem je i to, že knihu jsem přečetla za dva dny i přesto, že mě vlastně děj moc nebavil. Zkrátka člověk to snadno zhltne, nutí vás to číst pořád dál, ale nakonec až zas tak velký dojem nezůstane.
Knihu bych pomyslně rozdělila na dvě roviny - mě se dost líbila ta část houbařská, popisy hub, kde které rostou, na jaké pokrmy se hodí, i líčení lesa, okolí Sušice a "výprav" za houbami mě bavily.
Naopak ta druhá, asi důležitější a dramatičtější část, mě prostě nechytla. Hlavní zápletku jsem si tipovala už podle anotace a částečně i obálky ( u které nevím, jestli je spíše nevkusná nebo vtipná - vzhledem k vážnosti tématu asi spíš nevkusná). To, co se v rodině odehrálo, toho kostlivce, autorka vylíčila šetrně, což oceňuji. Jinak na mě ovšem příběh působil poněkud křečovitě, naaranžovaně a nevěrohodně, možná i díky postavám rodinných příslušníků, které přes veškerou spisovatelčinu snahu vyznívají tak trochu ploše, nebo jsou snad vylíčeny až jaksi prvoplánově negativně.
Závěrem: Houbařka pro mě byla taková ne úplně špatná jednohubka, ale určitě to není kniha, ke které bych měla chuť se opakovaně vracet.
A tak časté porovnání s Do tmy od Anny Bolavé si neodpustím ani já - Do tmy u mě jednoznačně vede, jak úchvatnou atmosférou, tak příběhem, a vlastně i hlavní hrdinkou, do které se mi přes její svéráznost snad dařilo vcítit,což se mi u houbařky Sáry bohužel nestalo...

LOLYJA

Prečítané na podnet relácie Knihy Dada Nagy. Príbeh smutný, ale veľmi dobre a citlivo napísaný. Popri veľmi nešťastnom osude mladej Sáry , boli zaujímavo a poučne opísané aj druhy húb. Celkovo boli opisy veľmi pútavé. Pre mňa kniha na ktorú sa nezabúda .