Houbařka

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/big_houbarka-2VA-366041.jpeg 4.51983

Kniha Houbařka

ivzu77

Další kniha od této autorky je zase mistrně napsané dílo, smutné, popisující lidské trauma a zpackaný život mladé dívky, která ale věřím najde sílu a odpoutá se od zlého a její cesta bude následně šťastná.
Zapůsobilo na mne stejně jako Rekonstrukce. Je to smutné a bolestivé v tom, že se to skutečně děje.
Myslím na všechny, kteří mají podobné zkušenosti.

Lady S.

Zajímavé. Je pravda, že jsem byla "nucena" číst dál a dál, abych se dozvěděla, jak to dopadne, avšak ten pomyslný konec příběhu nenastal, respektive nenastal tak, jak bych si představovala. Pojetí příběhu bylo určitě zajímavé, leč za mě nedokončené.

u_marketa

Tak byla Sára nemocná, nebo nebyla? Jasně, byla traumatizovaná, ale léky od psychiatričky nebrala, zato přemýšlela, jak před doktorkou nemoc nasimulovat, aby si udržela invalidní důchod. Já jsem jinak na Sářině straně, ne že bych do té postavy chtěla nějak rýpat, měla od dětství naloženo dost. A chápu, že se potom blbě zvedá, že po nějaké době už trochu chybí vůle vrátit se zpátky do života a začít se sebou něco dělat. Přivydělávat si sběrem hub je krásná práce, moji rodiče to dělají taky (dokonce taky na Šumavě), jenže ti jsou v důchodu. I proto jsem si ze začátku myslela, že Sára je na tom věkově podobně, načež mi vyrazilo dech, že je jí pětadvacet. Spíš bych souhlasila s psychiatričkou a jejím - podívejte, Sáro, jste mladá, takže vám svět leží u nohou, je třeba do něj trochu vykročit. A k obálce knihy - je tam opravdu to, co tam vidím? V tom případě je mi z toho docela blbě, pardon, to si snad dělají v nakladatelství srandu...

Prateri

Těžko mohu něco ke komentářům této knihy přidat. Přečetlo ji přes dva tisíce čtenářů, vysoké hodnocení a česká autorka, která chytí za srdce. Vyprávěný příběh nepatří k těm veselejším, rodina Sáry by celá potřebovala nakopat. A konec jsem pochopila tak, že Sára ví nebo tuší, co bude dál.
Příběh je ze Šumavy - a tam je krásně.

leanyka

(+ SPOILER) Krásně napsaná knížka. Příběh Sáry, která žije svoje šťastné dětství až do doby, kdy ji její milovaný otec, se kterým chodí na houby, otevře v noci dveře do pokoje. Neskutečně smutný příběh. Neskutečné, že vlastní matka zavírá oči před neštěstím dcery. A ani o pár let později ji není schopna pomoci. A tak se Sára ocitne v blázinci a nakonec tráví svůj život na chatě a chodí každý den na houby, které nosí do restaurace.

suiteki

Prosím dvojku a trochu víc štestí pro Sáru.
Příběh jsem si užila, člověk si možná uvědomí jaké " maličkosti" ( viz. noha Sářiny matky) mohou měnit životy, kdy jeden okamžik spustí kolotoč na kterém už se vezou všichni.
Kniha si mě získala místem, kde se odehrává kus Sářina života- rozpadlá chatrč a lesy zahalené ranní mlhou, hned bych se rozběhla jim vstříc.

Rind

Jak Viktorie Hanišová umí krásně smutně psát o lidských traumatech…
Uvidím s odstupem, ale zdá se, že na Sáru si občas vzpomenu a budu doufat, že se má dobře.

MonikaKrizova

Ještě nemám dočteno, ale už teď vím, že tohle překonalo i Mornštajnovou.. Naprosto famózní, není třeba více slov!