Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2939 2939

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Přidat komentář

ViolettaCh.
19.05.2024 3 z 5

Kniha je opravdu taková zvláštní. Příběh je poměrně jímavý, ale hlavně teskný a depresivní, popisující rodinné vztahy a to, co je pod pokličkou. Styl psaní je příjemný, zvážím četbu i jiné knihy této autorky. Ten konec se mi ale moc nelíbil, chtělo by to větší propracovanost. Knihu jsem poslouchala v audio podobě a jako taková mi zpříjemnila víkend.

werick
10.05.2024 5 z 5

Kde jinde začít číst Houbařku, než na dovolené na Šumavě .. knihu jsem přečetla za jeden den. Je velmi čtivá i když příběh je emotivní. Oceňuji trochu napětí, i když už čtenář tuší k čemu se schyluje. Informace o houbách mě bavily, obohatily mé znalosti. Čekala jsem jasnější konec, ale nevadí.


Natyna3
09.05.2024 5 z 5

Emoční nálož. Kniha, která vás na první stránce pohltí a vyplivne až na konci, a to řádně pochroumané.
Četba této knihy určitě není snadná, protože z ní čiší velká beznaděj... Alespoň já jsem bolestné osudy hlavní hrdinky velmi prozivala. Její příběh je totiž vyprávěním o nekonečném boji s nespravedlností, s nepochopením... O životě v osamocení. A to bohužel, již od dětství.
Podle mého názoru je to ovšem také manifestace síly lidského ducha... Někdy ale prostě ta síla dojde.
Houbařka je jednou z nejsilnějších literárních hrdinek. A jedním z nejsilnějších knižních zážitků.

Januli
07.05.2024 4 z 5

Tak depresivní a smutný příběh jsem už dlouho nečetla. Autorka knihu napsala velmi dobře, ale jsem z ní taková rozpačitá. Asi hlavně z toho závěru...

Lokina
03.05.2024 5 z 5

Jak jenom tuto knihu zhodnotit. Díky stylu autorky se to četlo svižně. Ale díky tak depresivní atmosféře a citlivému tématu to bylo naopak těžké strávit a pochopit. Co bych vyzdvihla byl krásný popis přírody.
Určitě bych neřekla, že se mi kniha líbila nebo mě nadchla, asi by to nebylo ani vhodné. Kniha jako tato je důkazem, že dokáže vyvolat spoustu emocí. Hlavně lítost nad hlavní hrdinkou, zlost na její rodiče.
Ne že by byl konec pro mě zklamáním, ale čekala jsem, že se některé věci dořeší. Ale asi to tak autorka chtěla, aby jsme se nad koncem zamysleli.

zweedy
01.05.2024 5 z 5

Jak hodnotit zničení čisté, dětské duše a těla, které se už nikdy nevrátí. Tíživé téma, bezmocnost Sisi a naprostá lhostejnost ze strany bratrů a matky. I přesto jsem knihu nebyla schopna odložit, tak krásný popis hub, procházek a Šumavské krajiny. A snad nakonec našla spřízněnou duši, která ji zachrání

Knižnípauza
26.04.2024 5 z 5

Autorka nám v příběhu servíruje bolestivé a těžké téma, které ale výborně zpracovala a podala čtenáři.
Sára pro mě byla bojovnice, hrdinka, která se snažila seč mohla se s minulostí poprat. Bohužel nebyl okolo ní nikdo, kdo by jí pomohl a zajímal se, takže to byl pro ní opravdový boj.
Při čtení mi nejednou naskočila husí kůže a zatajil dech. Dokonce jsem i vztekle nádavala.

Její Otec? Uf.. No to bych tu napsala spoustu sprostých slov. A matka? Jo... to by bylo to samé (chtěla bych se rozepsat o tolik víc ale už by to byl velký spoiler).

Závěr knihy byl pro mě takový... nedostačující. Chtěla jsem vědět víc a donutilo mě to hodně nad tím přemýšlet a uvažovat ( záměr autorky?).

Musím samozřejmě také vyzdvihnout autorčino popisování přírody. To bylo užasné! Po celou dobu jsem se Sárou chodila po lese a cítila tu vůni hub, jehličí a slyšela šum stromů.

Houbařka je silná a zároveň krásná kniha, kterou budu mít opravdu dlouho v hlavě.
Tohle si přečtěte! DOPORUČUJI!

marketa3815
16.04.2024

I když je knížka dobrá a ráda bych ji přečetla celou, bohužel musím skončit se čtením už ve čtvrtině. Věděla jsem, o jaké téma půjde, ale netušila jsem, že kvůli tomu nebudu moci spát.

V.Lenka
15.04.2024 4 z 5

(SPOILER) POZOR SPOILERY!! Dobře napsaná kniha, ale s velmi závažným tématem.

Chuděrka Sisi musela být tak osamělá, nepochopená! Škoda, že se v léčebně nesvěřila, škoda, že nebyl viník potrestán! I když těch viníků tam bylo víc. Vždy mne drásají knihy, kde není spravedlnosti učiněno za dost. Takové dětství s pokřivenými rodinymi a sourozeneckými vztahy a chladným nezájem matky to bylo šílené! No a to co provedl otec naprosto neodpustitelne. Taková přetvářka navenek. Je to tísnivá depresivní kniha, na konci je jakási naděje, snad Sisi zahlédla světlo na konci tunelu.

Líbily se mi popisy přírody i hub.

Bavila mne postava autistického Vojty.

Obálka knihy vlastně tak trochu napovi, co temného nás v té knize čeká.

Připomnělo mi to tematicky Les v domě, ten mi přišel ještě tísnivější a beznadějnější.

Kniha určitě stojí za přečtení, jen ji prosím vás nečtěte v depresi, protože tato kniha vám ji akorát prohloubí.

vrsketa
09.04.2024 5 z 5

Tohle byla moje první knížka od Viktorie Hanišové a rozhodně ne poslední. Zhltla jsem ji za dva dny a byla jsem narosto unešená. Ano, je to depka, ale zároveň je to hrozně krásně napsaný. Tušila jsem trauma, šlo cítit z melancholična, kterým se Sára obklopovala, ale to co přišlo mě vyvedlo z rovnováhy.

Vampucha
05.04.2024 4 z 5

Hodnocení 3,5

Houbařka bylo mé první setkání s Viktorií Hanišovou a jsem jaksi rozpačitá. Těsně po poslechnutí jsem byla nadšená, i přesto, jaká to je depka. Ale čím déle mi to leží v hlavě, tak to původní nadšení nakonec trošku opadlo.

Sára, žije v jakési chajdě na Šumavě a živí se sbíráním a prodejem hub téměř celoročně. (Upřímně, takové znalosti hub bych chtěla mít, ale stejně bych je asi nesbírala a už vůbec nejedla :D )
Proč žije Sára tak jak žije se postupně v ději odhaluje. Vyprávění ze současnosti se prolíná s minulostí. Jak na chatu, kde teď Sára bydlí, jezdila s rodiči jako malá, jak ji otec učil sbírat houby a jak se postupně měnila rodinná idylka.

Sára je mladá žena a od začátku tušíte nějaké trauma, protože kdo by se dobrovolně odřízl od světa, od lidí, od rodiny. Až smrt matky a dědické řízení její rutinu změní. Sára se snaží najít cestu ven ze svého poustevnického života, ale je poznamenaná natolik, že se jí nedaří vymanit z kolotoče událostí a myšlenek. Semínko bylo zaseto a mnoho let nekontrolovaně klíčilo a rostlo.

Je to vlastně hrozně smutný příběh. O rodině, která si cení více toho, co si o nich myslí okolí, než aby měli rádi jeden druhého a pomáhali si. O přetvářce, lhaní, ale také o strachu a naprosté bezmoci.

Houbařku v audioknize namluvila Tereza Marečková a přednesu nemám co vytknout, namluveno je to s citem, který si tento příběh zaslouží.

pani_ari
04.04.2024 4 z 5

Skvělá kniha o tom, jak může být jakákoli rodina prohnilá jako houba, aniž by o tom kdokoli věděl. Knihu jsem četla s tím, že mě psychicky rozloží. Bohužel se tak nestalo. Ba naopak mi přijde, že jsou zde předávána ona závažný témata velmi jemně a citlivě, což má také své kouzlo.

Dílo má na mě až moc otevřený konec a několik nedořešených témat, proto musím ubrat jednu hvězdičku.

terryaknihy
01.04.2024 4 z 5

Uff. Tohle není mé první setkání s autorkou, takže jsem věděla, že úplně šťastné čtení/poslech to nebude. A nebyl, vůbec. Houbařka je jedna asi z nejdepresivnějších knih, která se mi dostala pod ruku. Ale byla velmi dobře napsaná. Autorka nám tu představuje ponurý příběh Sáry, která denně chodí na Šumavě do lesa sbírat houby, které pak za pár korun prodá do místní hospůdky. Postupně se dostáváme pod Sářinu skořápku a když navštíví pohřeb své matky, začnou se nám odkrývat rodinná tajemství. Proč je sama na Šumavě? Jaké měla dětství? Co denně ovlivňuje její myšlenky? Za mě je tu velmi dobře popsána psychologie postav a nebýt pár nudnějších pasážích, hodnotila bych plným počtem:).

Pogy
26.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha, kterou člověk dlouho nedostane z hlavy. Přečetla jsem ji za dva večery. Pořád jsem doufala v nějaký lepší konec, ale jak je u paní Hanišové zvykem, nepřišel.

Dimas
24.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Miluju houby a nenávidím všechny kreatury, které si svoje mindráky vybíjejí na slabších! Ať je to ponižování, násilí, znásilnění či jiné krutosti, nejstrašnější mi přijde sexualizované násilí na dětech. To mi rozum vůbec nebere! Bohužel je naše justice v těchto případech velmi laxní a na lepší časy se blýská velmi pomalu. Přeji všem, kdo takové hnusy páchají (včetně těch, kteří vědí, ale zavírají oči), aby se velmi intenzivně a nekonečně dlouho smažili v pekle!

Mabie
16.03.2024 2 z 5

(SPOILER) Kniha se mi nelíbila a bylo to nejen díky depresivnímu tématu. Příšerné rodinné vztahy, zneužívané dítě, nevyřešené trauma, dlouholetá deprese, zkrátka kniha, která vás psychicky odrovná.
Sympatické bylo snad jen vyprávění Sisi o houbách, ale jinak to byl výlet do světa duševních poruch. Navíc autorka svým otevřeným koncem přenechala další osud hlavní hrdinky na čtenáři a de facto tím knize nedala rozuzlení. Hlavně ale neponechala ani jiskřičku naděje.
Už dlouho jsem se po dočtení knihy necítila tak frustrovaná.

SuperSojka
13.03.2024 4 z 5

Člověk tak nějak tuší, k jakému traumatu se tam schyluje. Kniha čtivá, zajímavá, ale jak mi řekla kamarádka "nepřijde ti, že ta Hanišová příliš useķává konce?"

Lena78537
11.03.2024 5 z 5

Fuuu, tato silná témata, ta mi dávají zabrat.. Kniha o vnitřním boji s rodiči, minulostí, nepochopením, sama se sebou.. A strach z přijmutí pomocné ruky..
Opět skvělá paní Hanišová.. Jednoznačně doporučuji.

Kamčučák
13.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha. Je velmi čtivá. Mnohem lepší než Les v domě. Přečteno jedním dechem. Doporučuji. A dokonce se něco přiučíte o houbách.

Metla
11.02.2024 4 z 5

Bolestivé téma, výborně napsané, dobré k zamyšlení nad nejednou z uvedených situací / postav, a hlavně s hutnou atmosférou. Já při čtení vlastně courala po Šumavě a snažila se představit (spíše často googlila) jak vypadají ta kvanta zmíněných hub. Snad bych i přimhouřila oko a přidala pátou hvězdu, ovšem ten konec byl na můj vkus otevřený až příliš. Viktorie Hanišová přenechala další Sářiny osudy čistě představivosti čtenáře... a ta moje se zkrátka nenechala přesvědčit k vykreslení růžových (nebo alespoň ne tak černých) zítřků. 80-85%