Houbařka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/big_houbarka-2VA-366041.jpeg 4.52496
Nahrávám...

Komentáře (700)

Kniha Houbařka

leuska
předevčírem

Hodně silný příběh víc k tomu asi nemám

mau
22. března

Já bohužel nesdílím nadšené komentáře. Kniha čtivá, pro mě nepřekvapivá s divným koncem. Psychické utrpení hlavní postavy se dalo očekávat a je zcela pochopitelné. Je mi líto,ale za mě průměr.


VéjaTarabová
14. března

Tahle kniha mě ohromila a vyděsila zároveň. Jedná se o neuvěřitelně psychicky silný příběh plný utrpení. Trauma hlavní hrdinky je jedno z nejhorších, ke kterým může dojít. Při některých částech se mi až tajil dech. Nemluvě o tom, jak profesionálně je to celé napsané. Ačkoli autorka také hojně popisuje přímo sběr hub, vůbec to ničemu neškodí. Ba naopak detailní popis lesa vás jednoduše přenese do příběhu. Krátké kapitoly mi zcela vyhovovaly a skoky v čase byly lehce pochopitelné. Viktorie Hanišová rozhodně dělá čest české literatuře. Ráda si od ní přečtu všechny její knihy.

Podle knihovny se prý dá poznat charakter člověka. Věřím, že na knihovně rodičů v naší plzeňské vile by se vyřádila celá katedra psychologie.

99jana99
14. března

Opět skvěle napsaná kniha. Všechno bylo tak uvěřitelné, představivost mi jela na plné obrátky. Škoda otevřeného konce, ale paní Hanišová to tak asi má.

adel_21
08. března

(+ SPOILER) Kniha, která pohltí. Během čtení se ve mně tlouklo spoustu pocitů. Často jsem cítila až úzkost - z nespravedlnosti. Nedokázala jsem pochopit jednání matky - jasně, chápu, chtěla si udržet manželství, které jí umožňovalo nepracovat a být "bezstarostnou" ženou v domácnosti. Chtěla si udržet svého naoko dokonalého manžela ... ale obětovat pro tohle svou jedinou dceru? Udělat z ní přede všemi blázna? Stálo jí to za to? Sáry mi po celý příběh bylo neskutečně líto. Po dočtení mám spoustu otázek, jejichž odpověď si můžu jen domýšlet. Řekla to Sára někdy někomu dalšímu nahlas? Své psychiatričce, Milanovi, komukoli? Proč se nechala vinit ze smrti svých rodičů? Proč ji chování Evžena nedonutilo říct mu, jak to tenkrát bylo, aby se k ní konečně choval tak, jak si zaslouží? Proč jí matka ani před smrtí nenapsala dopis, ve kterém by se jí třeba omluvila, vysvětlila svoje chování a uznala svou chybu?
No...Silný těžký příběh, který ve mně ještě nějakou chvíli bude rezonovat.

Pernice
05. března

Na čtení této knihy jsem chvíli sbírala odvahu, protože téma je opravdu temné - nicméně dle očekávání naprosto skvěle zpracované. Příběh je dobře vystavěn, postupně graduje s tím, jak autorka čím dál víc odkrývá minulost hlavní hrdinky. Člověk si říká, že nic horšího už přijít nemůže a přece... Postavy jsou naprosto uvěřitelné, navenek běžná rodina - z toho mi nejvíce běhal mráz po zádech. Úzko mi bylo úplně ze všech, nejvíce však z matky hlavní hrdinky, jejíž jednání bylo naprosto nepochopitelné (z pohledu mě, jako čtenářky - nikoliv příběhu). Ocenila jsem, že v kritických situacích nebylo vše explicitně popsané (autorka však použila takové prostředky, že vyznění bylo daleko silnější, než kdyby tomu bylo naopak - větev klepající na okno atd...) Motiv lesa a sběru hub k tomu všemu zapadl naprosto organicky. Viktorie Hanišová bezesporu patří mezi špičku současné české literatury.

Pett88
21. února

Přečteno jedním dechem. Naprosto bravurně zpracované téma. Téma, o kterém se nemluví, ale které se bohužel děje...

ZÓNA
19. února

Těžké téma.
Vlastně nepochopitelné. Jedno z několika obludných lidských selhání. Neomluvitelných.
Napsané s kapkou kompenzace. S nahlédnutím do šedé kůry mozkové postižené dívky.
Ve skutečnosti ambiciózní projekt, jenž neodkrývá primárně jednání hlavních postav příběhu. Sami se orientujete a odhalujete, průvodkyně vám jen napovídá.
Osobně bych ještě v četbě rád pokračoval.
Neukončené romány mám ovšem rád. Vždy s nimi žiji déle, obstehuji si zakončení svými domněnkami. Zde se ovšem pokračování nabízí. Ale přeci jen tápete a víte, že takový člověk nebude mít snadný osud.
Nejvyššímu hodnocení vévodí skvěle napsané postavy, naprosto dokonalé prostředí lesa a činnosti, kterou najdete v názvu knihy, i lidský chomáč vztahů uvnitř rodiny, jejich prohnilost a zbabělost cokoliv řešit.
Smutná četba. Bez východiska. Přesto s přemírou znalostí o pojednávaném.
V četbě někdy naleznete bolest. Až na to, že u paní Hanišové na ni nezabírají žádné pilulky...

1 ...