Eknihy zdarma 929

Níže je 929 eknih ke stažení zdarma. Buď jim vypršela autorská práva a poskytla nám je Městská knihovna v Praze, nebo máme souhlas přímo od autorů.


Krysař

Krysař

Básnická povídka inspirovaná romantickým saským motivem ze 13. století o krysaři, který očistil na žádost občanů hanzovní město Hameln od krys.

Jana Eyrová

Jana Eyrová

Klasický román je příběhem osudové lásky a současně i historií citového a intelektuálního osvobození ženy viktoriánského období.

Petr a Lucie

Petr a Lucie

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

Bizarní atraktor

Bizarní atraktor

Sbírka experimentálně fantastických textů předkládá mystifikační recenze neexistujících knih. Autor se netají inspirací knihou S. Lema Dokonalá prázdnota, či díly Michala Ajvaze a povídkami J. L. Borgese.

R.U.R.

R.U.R.

Klasické vědeckofantastické drama Karla Čapka se odehrává v blíže neurčené budoucnosti na ostrově, kde se vyrábějí umělé bytosti - roboti, kteří se po čase proti lidem vzbouří.

Santiniho jazyk

Santiniho jazyk

Dramatické, mystiky a krve plné pátrání reklamního pracovníka po tajemství univerzální, "všeprodejné" věty v díle barokního architekta Santiniho.;mrtvol, po "jazyk" symboliky mystických významů plné barokní architektury.

Bílá velryba

Bílá velryba

Napínavý dobrodružný příběh ze života lovců velryb v 1. polovině 19. století se odehrává na palubě americké velrybářské lodi Pequoda.

Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Příhody chytré lišky, kterou chytil hajný, choval ji v hájence a která mu nakonec utekla na vytouženou svobodu.

Lakomec

Lakomec

Komedie francouzského klasika v překladu Jaroslava Vrchlického.

Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské

"Svatební" komedie, v níž se prolínají tři dějové linie - příběh dvou mileneckých párů, komické výstupy neohrabaných venkovanů a spor krále duchů s vládkyní víl - je jedním z vrcholných děl alžbětinského klasika.

Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce

Veselé a vtipné vyprávění o pejskovi a kočičce, kteří spolu hospodaří v malém domečku a snaží se všechno dělat jako lidé.

Ílias

Ílias

Kniha obsahuje jeden ze dvou nejstarších eposů nejen antické, ale evropské literatury vůbec, v klasickém překladu Otmara Vaňorného.

Babička

Babička

Vrcholné dílo Boženy Němcové zachycuje autorčiny idylické vzpomínky na dětství prožité v Ratibořickém údolí na Náchodsku v první polovině 19. století.

Cesta do středu Země

Cesta do středu Země

Klasický dobrodružný román francouzského autora popisuje dramatické příhody neobvyklé výpravy vedené německým vědcem na Islandu v druhé polovině 19. století.

Utrpení knížete Sternenhocha

Utrpení knížete Sternenhocha

Fantastický příběh s hororovými prvky z pera originálního českého filozofa a spisovatele, inspirujícího se především filozofií Schopenhauerovou a Nietzschovou.

Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně

Komedie o Karlu IV., jehož zákaz vstupu na královské sídlo porušila vlastní manželka Alžběta Pomořanská.

Kuře melancholik

Kuře melancholik

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století.

Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

Baladický román o velké osudové lásce křehké Markéty a syna divokého loupežníka byl inspirován morálkou a zvyklostmi rytířského středověku.

Dášeňka čili život štěněte

Dášeňka čili život štěněte

Klasická knížka o malém, nezbedném štěněti se známými ilustracemi a fotografiemi Karla Čapka.

Máj

Máj

Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století.;projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.

Paní komisarka

Paní komisarka

První díl Baarovy chodské trilogie vykresluje obraz národního obrození a revolučního kvasu před r. 1848 na Chodsku. Ústředními postavami románu, zachycujícího zvyky a obyčeje chodských venkovanů, jsou Božena Němcová a pokrokový kněz Faster.

Přes matný sklo

Přes matný sklo

Román, popisující problémy mezilidských vztahů v rodině.

Učitelské elegie

Učitelské elegie

Autobiografické vzpomínky z podzimu života českého pedagoga se věnují tématu erotiky ve vyšším věku.

Učitelské elegie

Učitelské elegie

Vzpomínky středoškolského pedagoga na vybrané události jeho profesního života.

Hamlet

Hamlet

Slavná Shakespearova tragédie o pomstě a hledání podstaty lidské existence tentokrát jako e-kniha v anglickém originále.

Evžen Oněgin

Evžen Oněgin

Veršovaný román klasika ruské literatury podává obraz života a mravů vyšší a střední ruské společnosti ve městě a na venkově v 1. polovině 19. století.

Jarmark marnosti

Jarmark marnosti

Zdánlivě poklidným tempem rozvíjí svůj román slavný anglický prozaik, aby v něm nechal rozehrát veselé i vážné osudy svých pitvorných postaviček anglické společnosti.

Divá Bára

Divá Bára

Klasická povídka Boženy Němcové vypráví o temperamentní vesnické dívce, která riskuje vyvržení z vesnického společenství proto, aby osvědčila své přátelství a pomohla své kamarádce z těžké životní situace.

Poslední poklona Sherlocka Holmese

Poslední poklona Sherlocka Holmese

Závěrečný svazek holmesovského cyklu obsahuje dva soubory povídek: Poslední poklona Sherlocka Holmese a Z archívu Sherlocka Holmese.

Pes baskervillský

Pes baskervillský

Klasický román anglické detektivní literatury těží ze západoanglické pověsti o přízraku pronásledujícím rod anglického šlechtice.

1 2 3 4 5 6 ... 31