Jaký je příběh Databáze knih?

O nás

Vítám vás na Databázi knih. Jmenuji se Daniel Fiala a pocházím z pětitisícového města Polná, ležícího ve středu České republiky (15 km od Jihlavy.) Je zajímavé, leč ve vztahu k Databázi čistě náhodné, že právě v Polné žila krátce Božena Němcová. Pár let i Bohumil Hrabal; ten se vzpomínkami na dětství v polenském měšťanském pivovaru později inspiroval při psaní Postřižin...

Jak to začalo?

Nebyl jsem zarytý knihomol, který toužil zdigitalizovat seznam svých přečtených knih. Spíše občasný čtenář, který přečte několik knih za rok. Měl jsem však touhu vytvořit si internetový projekt, který by měl potenciál se prosadit. Po krátkém přemýšlení padla volba právě na knihy :-)

Ve volných chvílích jsem tedy programoval a programoval... Za několik měsíců byla 8. prosince 2008 spuštěna základní verze webu. S cílem shromažďovat informace o knihách a jejich autorech. S možností hodnotit knihy, evidovat si seznam přečtených, právě čtených knih apod.

Web si začal žít vlastním životem a postupně se organicky rozšiřoval a začal být známý. Mezi uživateli se vyprofiloval tým moderátorů, kteří dodnes dohlíží nad úpravami ostatních uživatelů. Moc vám tímto děkuji za nezištnou a často náročnou každodenní pomoc při správě a rozšiřování obsahu. I za zasílání podnětů, tipů a chyb.

Databáze dnes

Když to teď píšu, zní to neskutečně, ale Databáze knih je největší a nejnavštěvovanější knižní web u nás a na Slovensku. Denně sem přijde v průměru 80 000 návštěvníků a pyšní se několika oceněními v podobě prestižní Ceny českého internetu - Křišťálové lupy.

Neustále pracuji na jejím vylepšování, aby byla stále lepším a útulnějším místem; jednu věc vyřeším, další dvě začnu plánovat :-)

V prosinci 2020 Databáze oslaví již své dvanácté narozeniny...

Kde pomáháme?

Bez vás čtenářů by Databáze nemohla fungovat, čehož si moc vážím. A i proto, že se těší velké přízni a návštěvnosti, se to snažím společnosti trochu vracet.

Zhruba od roku 2016 Databáze pravidelně přispívá nadaci Dobrý Anděl. Ta pomáhá rodinám, které se vlivem nemoci dostaly do tíživé situace.

V létě 2019 podpořila Databáze Neonatologii Brno, ve které skvěle pečují o novorozence. Ti mnohdy neváží ani jeden kilogram. Jsou to křehká miminka, která musí hned po svém předčasném příchodu na svět bojovat s nepříznivou situací.

V prosinci 2019 přispěla Databáze Oblastní charitě Jihlava.

Plány do budoucna?

Rád bych ještě nějak zúročil a využil spojení knih s pomocí druhým. Ikdyž zatím úplně nevím, jak by to mělo fungovat. Věřím, že časem ten nápad přijde a dostane se na světlo světa. Podobně jako před lety tento web :-)

Jinak je cíl od založení stále stejný; aby Databáze byla i nadále místem, kde se s radostí potkávají milovníci knih. Aby vzkvétala ve všech směrech - co do obsahu, přehlednosti, ovládání, návštěvnosti... A aby si zde přišel na své každý čtenář. Ať už je to čtenář občasný, nebo zarytý knihomol.

Máte-li nějaký nápad na vylepšení nebo dotaz, napište.

Daniel Fiala

Daniel Fiala
zakladatel a provozovatel
DatabazeKnih.cz