Komunita

368 tisíc čtenářů

Nové komentáře

Učení dona JuanaUčení dona Juana

"Číst Castanedu jako něco jiného než podvodnou antropologii znamená pozastavit impuls k ověřování, narušit režim významů. Rozhodně to znamená cestovat po chaasmotickém středu „jakoby pravdivého“, „jakoby nepravdivého“. Nakonec se vrací volba, kterou jsme začali – volba „mezi čaroději a kněžími. Přesto toto opakování naznačuje novou rezonanci: Castanedův text nabízí čtenáři pozvánku, výzvu; navrhuje výuční list. Je zvláštní, že to, zda čtenář dokáže létat, nebo ne, může záviset na pochybnostech Carlose." Castaneda’s Ecstatic Pedagogy: The Teachings of Don Juan, Abram Anders, University of Minnesota Duluth... celý text (C.lementine)

Ledová jako sníhLedová jako sníh

Z knihy mám opravdu rozpačité dojmy, slibný začátek, naprosto děsný střed knihy a opět skvělý konec, který má čtenáře namlsat, aby si počkal na další díl, který ovšem autorka stále nevydala?? Bohužel autorčiny myšlenkové pochody byly dost zmatené ale pokud vyjde druhý díl asi zvědavost zvítězí:)... celý text (Ulrika)

AmokAmok

Amok je vynikající soubor povídek se společným jmenovatelem. Každá začíná jako by nic, dokud nepřijde zlom a člověk pak spadne rovnýma nohama do dravého proudu emocí / vášní / obsese, které vás nutí číst dál ať chcete nebo ne. Co povídka, to jiná nervóza, hlavní hrdina vás někdy silně irituje a jindy zase vzbuzuje silný soucit, autor je vynikající psycholog a vždy jde až na dřeň. Krásně to vystihl uživatel Apo73 v komentáři ze 17.1.2021: "Chytit čtenáře do sítě situace, kterou zná a přijde mu přirozená, a pak ho usmýkat a neustále překvapovat, až ho nechat vystoupit z centrifugy nebo horské dráhy tak, že neví, jestli je mu krásně nebo špatně. Ale ví, že se nějak dotkl života. Prostě Pan Mistr!" To je i můj pocit z knihy, z níž uvádím pár citátů: --- „Bylo to jako když za někým běžíte a chcete ho varovat před vrahem, ale ten druhý si myslí, že ten vrah jste vy, a tak utíká dál vstříc záhubě...“ --- „Přitom mi podal ruku, křekhou, útlou ruku, která přilnula k mám prstům lehčeji než rukavice.“ --- „Neboť věřím, že doopravdy žije jenom ten, kdo prožívá svůj osud jako tajemství.“ --- „Nejpodivuhodnější je to, že dokážu najednou s lidmi o věcech mluvit i jinak než způsobem, jemuž se říká konverzace. (...) Mnoho lidí se ke mně najednou chová srdcečně, potřetí v tomto týdnu ke mně na ulici přiběhli cizí psi.“ --- „Kdo jednou našel sám sebe, nemůže už nikdy nic v tomto světě ztratit. A kdo jednou pochopil člověka v sobě samém, ten chápe i všechny ostatní.“... celý text (meluzena)

Nová hodnocení

Život a smrt ve stínu pyramidŽivot a smrt ve stínu pyramid

(EvženČihák)

VypravěčVypravěč

(aralka)

Sluneční králové / Kings of the SunSluneční králové / Kings of the Sun

(EvženČihák)

Nejpilnější uživatelé

jirin@
452 bodů
pobijecmuch
272 bodů
pedro1991
129 bodů
Avathar
56 bodů
fvalek
37 bodů
Vakalik
31 bodů