Pro tvoje dobro

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 4.5399
Romány, Pro ženy, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

The Life She Was Given, 2017

Kniha Pro tvoje dobro

PetaZ

Pekny pribeh, ale jedna hvezda dolu za ty zvirata.. A musim rict, ze Willard se mi libil vic..

Pavlina50

Tak tohle byl přesně můj šálek kafé. Do knihy jsem se pustila díky dojmu z knihy Tmavé stěny Willardu, která se mi moc líbila, ale toto předčilo moje očekávání. Je to sentimentální, přitom vkusný, ale současně drsný a syrový dobře propracovaný příběh, který ve mně vyvolával střídavě naprosto protichůdné emoce – od napětí, vzteku a hněvu až po radost a štěstí, i když nesrovnatelně převažovaly ty emoce negativní. Opět se zde prolínají dvě časové roviny, ale každá má svůj vlastní řád, jsou přehledné, dá se v nich dobře orientovat a ve finále se krásně a logicky propojí. Z osudu malé Lilly mě opravdu mrazilo a tajně jsem doufala v happyend, ale jestli jsem se ho dočkala, tu kvůli potencionálním čtenářům prozrazovat nebudu. Paralelní příběh Julie je neméně poutavý. Je zajímavé a zábavné sledovat, jak se při pátrání po minulosti propracovává k tomu, co my čtenáři díky příběhu Lilly už dávno víme. I když v určité části knihy lze pointa docela dobře vytušit - vůbec to nevadí, protože i když jsem nabyla dojmu, že jsem vzájemný vztah postav rozklíčovala, samotný závěr knihy mě opravdu překvapil a šokoval.
Je to příběh z prostředí cirkusu, jejichž velkou atrakcí bylo svého času vystavování odlišujících se lidí, kterým osud nadělil různé tělesné anomálie. Svět je nepřijímal a byly „běžnými“ lidmi považováni za „zrůdy“. Otázka, kterou právě tato kniha nabízí, je ale to, kdo je vlastně tou opravdovou zrůdou. Tato kniha mě opravdu dostala, pět hvězdiček si u mě právem zaslouží.

rosalindaaa

Velice zajímavá knížka ,místama smutná ale pěkně se četla

ZuzanaZ83

Na začátku jsem nevěděla, jestli jsem vybrala dobře. Velmi rychle jsem zjistila, že naprosto dobře. Hodně zajímavý děj i myšlenka samotná. Konec překvapení. Rozhodně doporučuji.

Ronnie68

Za mě krásná kniha ... tedy chvílemi byla docela drsná ... ale líbily se mi 2 dějové linky, které se na konci linky svým způsobem spojily a vše se vysvětlilo ...

Anet004882

Tahle knížka ve mě vyvolávala zvláštní pocity . Nemohu říct že byla špatná . Tahle kniha patří k mým favoritům , jen lidi co jsou citlivější ohledně týrání zvířat by to neměly číst ????. Konec mě překvapil a absolutně jsem to nečekala .

iveta3689
26.12.2020

Velmi dobre napsane, ctive, napinave. Nektere sceny jsou opravdu srdcervouci, (ne)vztah rodicu k Lilly neni pro slabe povahy. Konec je trochu zvlastni, jako by autorka chtela knihu rychle dokoncit, proto nemuzu dat plny pocet *.

Doubravka1975
19.12.2020

Smutný a krásný, dech beroucí příběh. Přečteno jedním dechem.
Příběh Lilly mi trochu připomínal film Vlak do neznáma. I jsem si tak Lilly nakonec představovala. Ze začátku jsem si myslela kdoví jak bude jiná. Doporučuji