Pro tvoje dobro

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/big_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 4.5521

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given, 2017

Kniha Pro tvoje dobro

berila

Tak tohle byla tedy nálož emocí. Myslela jsem si, že si trochu oddychnu od thrillerů, ale tohle bylo daleko drsnější. Hrozně smutné, takže další knihu od autorky už nedám, i když píše dobře.

LucieT

Velmi čtivá kniha, ale zhruba po první třetině mi přišlo, že spád trochu přibrzdil a konec neříkám, že mě nebavil, ale i navzdory nějakým zápletkám byl pro mě moc předvídatelný.

Lejčís

Já tu autorku prostě žeru! Opět jsem dostala snad všechny emoce, které od dobré knihy očekávám - dojetí, pocit štěstí, povznesení, lásky, ale zároveň smutku, odporu a nenávisti. Marně jsem hledala, ale nenašla nic navíc, kniha je perfektně vyvážená, propracovaná, neobsahuje žádná hluchá místa nebo nudné pasáže.
Nejvíce mě dostalo právě prostředí cirkusu, které jsem jako malá milovala a obdivovala, než jsem se dozvěděla o realitě zacházení se zvířaty. V téhle knize to bylo stejné - pro určité aspekty jsem se do cirkusu znovu zamilovala, chtěla ho vidět, být jeho součástí, ale pro jiné aspekty jsem k němu pocítila o to větší odpor a nenávist. Ta však pramenila ne ani tak ze samotného cirkusu, ale z lidí, kteří právě z cirkusu špatné místo vytvořili. Lidské zrůdy bohužel existovaly a existují v každé době, proto vlastně ani nepociťujete žádný rozdíl mezi tehdejší popisovanou dobou a dobou dnešní. Odpor se ve mně však nevzdouval pouze k určitým cirkusákům, ale také k Lillyiným rodičům.
Dlouho jsem byla přesvědčená, že vím, jak kniha dopadne, takže jsem i přes úžasný námět a zpracování chtěla knize ubrat jednu hvězdičku za předvídatelnost. Od jistého momentu jsem však začala tušit jiný, mnohem srdceryvnější závěr, který se nakonec ukázal být správným. Přesto však nedosahuje kvalit knihy Tmavé stěny Willardu.

Sečteno a podtrženo - autorka se jednoznačně řadí mezi mé objevy tohoto roku, píše přesně tak, jak to mým skvělým čtenářským zážitkům vyhovuje, a já si od ní rozhodně přečtu naprosto všechno, co u nás ještě kdy vyjde! :)

Pavlnka

Tak přečteno za jeden den. Naprosto famózní, napínavé. Je zajímavé, jak se prolínají časové linie i to, jaký vedli život "jiní" lidé. Doporučuji a autorku přidávám mezi oblíbené.

clarkens

Zajímavý motiv, velmi neobvyklý. Líbilo se mi prolínání obou dějů. Jen jsem tušila jak to dopadne a tolik jsem se na čtení netěšila, respektive dokázala jsem odložit a opět k ní usednout až za pár dní.

Rosana

Pekny a ctivy, ale zaroven moc smutny pribeh. Nikdy nepochopim, jak se muzou rodice ci prarodice tak hnusne chovat k detem a lidi ke zviratum. Bylo mi moc lito, jak dopadla kocka Abby a slonice Pepper, a vubec co se delo se zviraty v cirkuse.

Ophelie

Tak to byl opravdu hodně silný, smutný a emocemi nabitý příběh. Prolínání vyprávění Julie a Lilly přidávalo celému příběhu jisté napětí (jak to tedy celé bylo?) a grády. Mnohdy to pro mě bylo těžké čtení, které vyvolávalo nepěkné pocity - jak se jen může matka takhle chovat k vlastní dceři!? A to utrpení nevinných zvířat… Ale i přes to knihu řadím mezi své “oblíbené”. Je to opravdu silný příběh, který se vám zaryje pod kůži a jen tak na něj nezapomenete.

Inka8

Právě dočteno a za moji osobu tedy síla . Nedovedu si představit , že v reálu by se takto zachovala matka ke své dceři a následně ke své nvučce . To je duševní zrůda a následně co se pak dělo v cirkuse ? Nikdy jsem si nemyslela , že by něco takového mohlo existovat . Knihu jsem četla jedním dechem a doporučuji