Postřižiny

kniha od:


Koupit

Celý příběh se točí okolo Maryši, manželky Francina, který je správcem pivovaru. Maryša je velmi krásná mladá energická žena, která když si něco usmyslí, tak to prostě udělá. Obvykle vezme své kolo a projíždí se po městě a její dlouhé vlasy za ní vždy krásně vlají. Nejen muži, ale dokonce i ženy se za ní otáčí a můžou na ní oči nechat. Maryša vlastní čtyři prasata. Zabíjačku má opravdu ráda a nenechá si ji nikým zkazit, proto nedá dopustit na řezníka pana Myclíka. Nakonec pozve na zabíjačku celou správní radu (doktor Gruntorád a kominický mistr pan de Giorgi); všichni členové odcházejí domů až pozdě večer a libují si – až na Francina, který zabíjačku nesnáší a raději pije bílou kávu a přikusuje suchý chleba. Jednoho dne přijede Francinův bratr Pepin, který je roztržitý, co si myslí, řekne na rovinu, nemluví, ale křičí a je trochu blázen, povoláním švec......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5536/postriziny-ww5-5536.jpg 4833
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (109)

Kniha Postřižiny

Přidat komentář
Blue
02. října

K opakované četbě Postřižin jsem přistoupil řekněme ze studijních důvodů. Chtěl jsem si ověřit nakolik je filmový přepis odpovídající literární předloze. Někteří kritici totiž Menzelovi vyčítají, že jeho přepisy nejsou adekvátní, že jsou příliš líbivé, zatímco předlohy jsou drsnější. Teď tedy vím, že je to hloupost. Filmová adaptace je velmi odpovídající, dokonce včetně prvků grotesky. Opět jsem si ale potvrdil, že Hrabal není masový autor, jeho styl opravdu nebude mnoha čtenářům vyhovovat.

theMarty
28. srpna

Asi už jsem do Hrabala tak nějak dorostla. (Mám živě před očima to utrpení, když jsem četla pár let zpátky Ostře sledované vlaky). Mám ráda film, a v průběhu čtení jsem si ho v hlavě promítala.
Víla Maryša. Pepin na mě působí v knize mnohem starší, než filmový fešák Hanzlík.
Trochu mě vyděsilo to zkracování u psa... Holt starší časy. Drsnější doba, drsnější lidi a žádný soucit s němou tváří.


leny.wood
29. července

Pro mě utrpení. Špatně se mi četla příliš dlouhá souvětí a k tomu mi byla vypravěčka silně nesympatická. Úplně z duše mi mluví uživatel Rawen616.

Markéta ♡
21. července

Postřižiny jsem viděla v divadle a moc se mi líbily, každopádně kniha nic moc.
Maryša mi jako hlavní postava vůbec nesedla, Pepin byl super, úplně jsem si vybavovala během čtení divadelní představení. Několikrát jsem se zasmála, ale suma sumárum nic moc.

m_martina
26. května

Hrabalovi jsem nikdy nedokázala přijít na chuť. Ani film se mi moc nelíbil. A těžko se to už v mém věku změní.

Katka2382
21. května

Bylo to pěkný,ale tak nějak se mi film libí víc(a to je co říct:)).Chyběla mi tam taková ta poetika(či co)kterou tomu dodal pan Menzel.

Nel.K.
21. května

Krásné!

helenkan
07. května

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na dvojce. A moc se mi to líbilo.

1

Doporučujeme

Citová divočina
Citová divočina
Školák Kája Mařík 1. díl
Školák Kája Mařík 1. díl
Mne soudila noc
Mne soudila noc
Nahý oběd
Nahý oběd