Oliver Twist

Koupit

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/big_oliver-twist-D1K-411.jpg 41591

Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist, 1838

Kniha Oliver Twist

maris123

Po shlédnutí filmu režiséra Polanského jsem četla/poslouchala zkrácenou verzi knihy v angličtině. Kniha se právem řadí mezi anglickou klasiku, i když z dnešního pohledu bych ho kvůli části zápletky řadila spíš do červené knihovny.

peeetta

Od doby kdy jsem viděla film Rebelové, jsem se chystala si tuto knihu přečíst. Rychle jsem se začetla. Zajímavě napsané, děj graduje, až nečekané zvraty.

konicekbily

Na osudech Olivera nás autor provází anglickou společností před dvě stě lety. Propracoval pěknou zápletku, zjistíme proč se toho tolik špatného mladému chlapci dělo až v samotném závěru. Kladné i záporné postavy jsou vykresleny znamenitě, a i prostředí románu dává obraz, jak se tenkrát žilo.

sheldon8410

Nádherná kniha, krásně napsaná, i přes dlouhatánská souvětí se mi četla moc hezky. Nelituju ani jedné noci, kdy jsem nešla spát a raději si pod peřinou četla Olivera Twista :)

bigbabe

Mým hodnocením nesnížím hodnocení knihy, ale já jsem nebyla moc spokojená, vybrala jsem si knihu do ČV jako knihu z mého dětství, že jsme ji měli jako povinnou četbu, ale já se tomu nějakým záhadným způsobem vyhnula. Ještě, že tak, protože jestli by na mě měla vliv jako teď, tak bych z toho mohla mít docela trauma.
Že na sebe dřív lidi byli hodnější? To teda tato kniha a např. David Copperfield a Nebezpečné známosti a v menší míře Pýcha a předsudek a podobné, vyvrací. Lži, intriky, zášť, hrůza a zlost. Začínají mi knihy tohoto typu přinášet větší smutek než např. z válek. Tam lidé dělali zlé věci "aspoň" proto, že se sami chtěli zachránit. Ale zde je dělají bez důvodu, pro obohacení nebo dokonce pro radost.
Musím přejít na zábavnější formu literatury.
A zápletka byla vyřešena bleskurychle na posledních pár stránkách, to se mi také nelíbí na stylu psaní.

Pert

Hodně dobrá kniha. Četla jsem ji, až po tom, co jsem se dívala na film, konce byly trochu rozdílné.

24.10.2021

Moje první kniha od Dickense, kterou jsem četla v deváté třídě a díky které jsem se zamilovala do klasické literatury a tuhle lásku už nikdy neztratila. Díky tomu zůstane Dickens navždy mým milovaným autorem!

Bebe2004
26.09.2021

Měla jsem obavy, že se mi bude kniha číst těžko, ale opak byl pravdou. Postavy byly uvěřitelné, děj plynul, ale občas mi trochu vadila absurdita celé knížky - všechno dobře dopadne.