Oliver Twist

kniha od:

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1707
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Adventures of Oliver Twist , 1838


více info...

Komentáře (191)

Komentáře 191 Recenze 1

HollyUndead
HollyUndead
05.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Oliver Twist je román, který se mi moc líbil. Oceňuji vypravěčské schopnosti jeho autora, tj. Ch. Dickense. I když kniha nabízí strašně moc zajímavých a životních myšlenek a mouder, neoplývá zrovna jednoduchostí. Nicméně vyprávění je tak dobře podané, že i toto poměrně náročné téma je zpracováno velice poutavě a čtivě.

Každá postava z tohoto románu bravurně zapadla do příběhu. Bez jediné postavy by mohl být příběh o něco chudší. Pan Bumble, Fagin, Monks, Sikes a Claypole skvěle vytváří pochmurnou, děsivou a protřelou atmosféru, až jsem si říkal, že bych byl velice znechucen, kdybych je na temné noční ulici někdy potkal. Naopak pan Brownlow, Růžička a lékař Losborne osvětlují velice neblahý a smutný dosavadní život mladého pana Twista.

Ke konci svého komentáře bych chtěl připojit krátké srovnání s filmovým zpracováním, které jsem viděl dříve, než jsem četl knihu. Kniha byla o hodně lepší, i když na film též nezanevřu. Filmové zpracování mi lépe ukázalo pochmurnou a temnou tehdejší dobu, neboť vykreslení těch špinavých zákoutí londýnských uliček plných opilců, zlodějů, pobudů a bezdomovců na vlastní oči působilo velice věrohodně a děsivě. Nicméně film nedokázal tak hutný román (byť ne stránkově tak dlouhý) vměstnat do 2 hodin. To prostě nešlo. Chybělo tam několik postav, navíc se ve druhé polovině trochu odpoutal od knihy, to asi proto, aby do děje vložil trochu více akce. Z tohoto srovnání mi vychází, že kniha byla daleko lepší než film, i když film pana Polanského je také moc kvalitní, nicméně na kvalitu knihy nestačil.

Na úplném závěru bych knihu rád doporučil všem lidem, neboť ukázala, že když se obklopíme dobrými lidmi, tak nikdy nic není ztraceno, že jen stačí správně poznat, kteří jsou ti dobří a kteří jsou ti špatní, což je někdy to nejtěžší, nicméně nic není nemožné.

Luigi1
Luigi1
10.08.2023 5 z 5

Tak to se Dickensnovi povedlo.Krásně se to četlo ,ale nedovedu si představit dnešní rozmazlený a zhýčkaný děti jak byse asi zachovaly


stanislava9718
stanislava9718
12.06.2023

Film Oliver Twist pod režií Romana Polanského je lepší, než světoznámá kniha od spisovatele Dickense. Nevím, jestli je to těžkopádným vyprávěním autora nebo nekvalitním překladem, děj knihy mě vůbec nebaví a knihu vracím do knihovny. Překonal jí ten film.

luutha
luutha
11.06.2023 4 z 5

Udělala jsem tu chybu, že jsem si dílo přečetla v anglickém jazyce dřív než v českém. Nestydím se vytahovat, že angličtinu mám na úrovni C1, ale na viktoriánskou angličtinu mě nikdo nepřipravil.
Z tohoto důvodu se mi prvních pár kapitol četlo velmi těžce a byť kapitoly jsou velmi krátké, čtení pro mě bylo dlouhé.
Díky tomu jaký měl pan Dickens velmi bohatý slovník (a že se ho nebál použít), jsem se naučila nemálo nových/starých slov. Možná proto Oliver Twist vyšel skoro na 500 stran, kdy by podle mě stačila bohatě polovina. Ale nebyl by to Dickens, kdyby se tak nerozepsal a my bychom neznali velkolepý příběh Olivera Twista.
Na konci knihy se mi konečně ulevilo, že hlavní hrdina příběhu dosáhl zaslouženého klidu a pochopení, které se mu od narození nedostávalo.

lampernaqui
lampernaqui
16.05.2023 4 z 5

Jsem hrozný. Až do teď jsem vlastně vůbec netušil, o čem Oliver Twist je. Nikdy jsem knihu nečetl, nikdy jsem neviděl žádné filmové či seriálové zpracování. V rámci Dickensovské edice teď objevuji jednu klasiku za druhou. Příběh o mladém hrdinovi, který se musí protloukat na vlastní pěst a dostává se do styku s ne moc poctivými lidmi je u Dickense asi velmi populární. Takže stejně jako v jiných jeho románech prolézáme temné a špinavé uličky, jsme mezi žebráky a zloději, zlovolnými vedoucími škol či úřadů. A všechno se to zase pěkně čte a pořád nevím, proč jsem se tomuto autorovi tak dlouho vyhýbal.

Ivaksa
Ivaksa
05.04.2023 2 z 5

Tak to bylo prudké zklamání. Taková klasika, čekalo to na mě desítky let a dočítám s velikým rozčarováním. Příběh sám o sobě je docela ucházející, ale ten způsob vyprávění mě vůbec nebavil. Zbytečná ironie zla a surovosti, postavy ne vždy s logickou motivací, hlavní hrdina je v knize jen křoví. Autor si asi ani nevšiml vlastních dějových chyb. Nejdřív napsal, že Oliver neměl v sirotčinci žádné kamarády, ale když utíkal, loučil se se svým nejvěrnějším a nejmilovanějším kamarádem. A podobných věcí tam je víc. Vyústění patetické a vzhledem k rozvleklosti nakonec velice překotné. Uf!

lisakVUK
lisakVUK
24.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Tenhle příběh je moje "srdcovka". Dickens byl vynikající vypravěč, v dětství jsem snil o tom, jak bych se s Oliverem zkamarádil a společně jsme zachránili jeho kamaráda Dicka.. (v románu nakonec umřel) atd.. Super příběh "hodného" sirotka z chudobince který najde své štěstí, notoricky známý z různých filmových zpracování a adaptací, existuje i poměrně slušná rozhlasová adaptace s písničkami...

Kabuky
Kabuky
30.12.2022 5 z 5

Klasika, ke které se rád vracím.

sabina5156
sabina5156
26.12.2022 5 z 5

U Dickense je velká potíž v tom, že si uměl vyhrát se slovy. Jeho obrovská slovní zásoba mu bránila v jednoduchých popisech. Rozhodně byl mistrem vypravěčem, nicméně po "Nadějní vyhlídky" jsem si myslela, že žádnou další knihu od něho nepřečtu. Byla by to velká chyba a měla jsem začít Oliverem Twistem a poté pokračovat dál. I díky jeho způsobu vyprávění a popisu prostředí má kniha krásnou atmosféru, do příběhu se čtenář velmi rychle zabydlí. Osudy Olivera jsou dnes již tak známé jako samotný název knihy, za zmínku ale stejný charakteristika vedlejších postav, která krásně doplňuje Oliverovo smýšlení a jeho pohnutky. Neuvěřitelně rychle jsem se v příběhu zabydlela, na konci knihy mě mrzelo, že tahle naše společná ale krásná cesta s Oliverem končí - což je bohužel nevýhoda knih, nelze je přečíst podruhé se stejným dojmem a pocity, jako poprvé.

Gaara1
Gaara1
28.10.2022 5 z 5

Kniha mě překvapila, protože příběh byl úplně jiný než film a to doslova. Hned na začátku knihy film končí a říkal jsem si, co bude tedy dál. Dál byl neuvěřitelný příběh Olivera, který se na obrazovky TV nedostal.

aNGie5
aNGie5
16.09.2022 5 z 5

Mé oblíbené dílo Dickense spolu s Davidem Copperfieldem - jsou prostě krásná

Hakate
Hakate
28.08.2022 5 z 5

Kniha z období maturity a nejedná tohoto období. Příběh se mi velmi líbil a tak jsem ho četla několikrát.

Maky33
Maky33
16.08.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem znala z filmu Rebelové... Musím říct, že to byla obrovská chyba... :)

Samar
Samar
11.08.2022 4 z 5

Cekala jsem asi vic..

MadlenkaM
MadlenkaM
03.06.2022 5 z 5

Konečně jsem si knihu přečetla. Musím uznat, že je to opravdu fantastická knížka! Od začátku je příběh napínavý a zhruba od poloviny budete mít nervy na dranc. Div jsem si neokousala nehty. :D Bylo to opravdu skvělé. Tak jsem se začetla, že jsem knihu zhltla jedním dechem. Doporučuji.

maris123
maris123
21.04.2022 5 z 5

Po shlédnutí filmu režiséra Polanského jsem četla/poslouchala zkrácenou verzi knihy v angličtině. Kniha se právem řadí mezi anglickou klasiku, i když z dnešního pohledu bych ji kvůli části zápletky řadila spíš do červené knihovny.

peeetta
peeetta
06.04.2022 4 z 5

Od doby kdy jsem viděla film Rebelové, jsem se chystala si tuto knihu přečíst. Rychle jsem se začetla. Zajímavě napsané, děj graduje, až nečekané zvraty.

konicekbily
konicekbily
05.04.2022 5 z 5

Na osudech Olivera nás autor provází anglickou společností před dvě stě lety. Propracoval pěknou zápletku, zjistíme proč se toho tolik špatného mladému chlapci dělo až v samotném závěru. Kladné i záporné postavy jsou vykresleny znamenitě, a i prostředí románu dává obraz, jak se tenkrát žilo.

sheldon8410
sheldon8410
12.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha, krásně napsaná, i přes dlouhatánská souvětí se mi četla moc hezky. Nelituju ani jedné noci, kdy jsem nešla spát a raději si pod peřinou četla Olivera Twista :)

bigbabe
bigbabe
24.02.2022 2 z 5

Mým hodnocením nesnížím hodnocení knihy, ale já jsem nebyla moc spokojená, vybrala jsem si knihu do ČV jako knihu z mého dětství, že jsme ji měli jako povinnou četbu, ale já se tomu nějakým záhadným způsobem vyhnula. Ještě, že tak, protože jestli by na mě měla vliv jako teď, tak bych z toho mohla mít docela trauma.
Že na sebe dřív lidi byli hodnější? To teda tato kniha a např. David Copperfield a Nebezpečné známosti a v menší míře Pýcha a předsudek a podobné, vyvrací. Lži, intriky, zášť, hrůza a zlost. Začínají mi knihy tohoto typu přinášet větší smutek než např. z válek. Tam lidé dělali zlé věci "aspoň" proto, že se sami chtěli zachránit. Ale zde je dělají bez důvodu, pro obohacení nebo dokonce pro radost.
Musím přejít na zábavnější formu literatury.
A zápletka byla vyřešena bleskurychle na posledních pár stránkách, to se mi také nelíbí na stylu psaní.

Pert
Pert
28.01.2022 4 z 5

Hodně dobrá kniha. Četla jsem ji, až po tom, co jsem se dívala na film, konce byly trochu rozdílné.

1271
1271
24.10.2021 5 z 5

Moje první kniha od Dickense, kterou jsem četla v deváté třídě a díky které jsem se zamilovala do klasické literatury a tuhle lásku už nikdy neztratila. Díky tomu zůstane Dickens navždy mým milovaným autorem!

Bebe2004
Bebe2004
26.09.2021 4 z 5

Měla jsem obavy, že se mi bude kniha číst těžko, ale opak byl pravdou. Postavy byly uvěřitelné, děj plynul, ale občas mi trochu vadila absurdita celé knížky - všechno dobře dopadne.

Katka2382
Katka2382
15.09.2021 5 z 5

Krásná a napínavá knížka která se čte jedním dechem.
Co naplat,Dickens prostě byl Pan spisovatal s velkým P a také úžasný vypravěč.
Oliver mi přirostl k srdci a těžko jsem se s ním loučila.

Macvosik
Macvosik
08.08.2021 4 z 5

Vždy ma prekvapovalo, prečo sa práve Oliver Twist stal v modernej ére najznámejším Dickensovým románom a ústredná postava akýmsi prototypom Dickensových hrdinov v mysliach väčšiny ľudí. Aj preto som si radšej prečítal dva rôzne preklady. Dickens sa tu ukazuje ako "nevycválaný" rozprávač, ktorý si ešte nedokáže dostatočne ustriehnuť pátos a sentiment (najmä scény s Rose), prílišnú karikovanosť, statickosť a plytkosť charakterov a často i psychologickú nehodnovernosť jeho postáv, do očí bijúce množstvo rozprávačských barličiek (náhodných a netušených rodinných stretnutí), nepríliš plynulý prechod medzi sociálnym determinizmom a etikou cností a nie úplne dôkladnú prepletenosť najrôznejších tried a z toho vyplývajúce stieranie triednych rozdielov. Výpovedné sú aj názory literárnych kritikov a viktorianistov, ktorí v anketách len málokedy radia Olivera Twista medzi najlepšie Dickensove knihy (spomeniem aspoň anketu BBC, časopisu Five Books, prípadne anketu časopisu The Millions).

Dobre, kniha má mladého hrdinu s extrémne tragickým osudom (ale to má aj Malá Dorritka a Starožitnícky sklep), exotickosť prostredia zlodejov (avšak pre toto mal Dickens talent vždy, viď väzenie pre dlžníkov, smrtiace močariská v USA, atď.), vysokú brutalitu (ešte väčšia je v Príbehu dvoch miest), temnotu daždivého Anglicka (ešte výraznejšie ju bolo cítiť vo Veľkých nádejách) a v tretej tretine knihy má aj akúsi napínavú detektívnu zápletku (to však opäť platí pre mnoho iných Dickensových kníh). Sčasti to môže byť spôsobené aj akýmsi mixom, ale myslím si, že primárnym dôvodom je niečo iné.

Tým dôvodom je podľa mňa prostý, prozaický fakt, že ide o jednu z jeho kratších kníh. Kniha s uceleným dejom (na rozdiel od silne epizodických Pickwickovcov) a polovičným rozsahom oproti takému Ponurému domu, Davidovi Copperfieldovi, Dombey a synovi alebo Malej Dorritke, predstavuje ideálny "model" pre uvedenie do intermediálneho sveta najrôznejších filmových a divadelných adaptácií (čo je dnes zo všetkého najdôležitejšie). A tak, kým Ponurý dom, Malá Dorritka a David Copperfield sa museli uspokojiť s občasnými televíznymi projektami, Olivera Twista adaptovali pre kiná mená ako Lean, Polanski a Reed. Mimochodom, niet divu, že ďalšími dvoma najadaptovanejšími Dickensovými knihami sú podobne krátke Veľké nádeje a Vianočná koleda (tu je však tých dôvodov a najmä literárnych kvalít o niečo viac).

Nie že by bol Oliver Twist zlou knihou. Stále je z nej cítiť Dickensa, len mám pocit, že sa jeho tvorivá metóda ešte naplno nerozvinula a niektoré jeho žurnalistické návyky dostatočne neobrúsili. Navyše, svojim prostredím je mi Oliver Twist bližší ako Príbeh dvoch miest alebo Martin Chuzzlewit. Štvrtú hviezdu tu pridávam najmä za absolútne strhujúce - farebne sýte a filmové políčka pripomínajúce - ilustrácie Vincenta Hložníka.

mikulas772
mikulas772
14.04.2021

Stejně jako každá Dickensova kniha, i tahle vystihuje Anglii v tehdejší době. Malý a bezbranný hrdina jde vstříc velmi obtížným životním zkouškám. Když se člověk dostane na konec knihy, tak začíná teprve začátek Oliverovo štěstí a má konečně normální život. Kniha je naprosto plně nabitá akce, má velmi dobrý spád a autor dokonce i skvěle vystihuje realistický popis krutosti a obtížný život spodiny v Londýně. V porovnání s ostatními Dickensovými romány s tematikou kritického realismu je tako kniha nejkratší. Netvrdil bych, ze je to nejlepší kniha od autora, ale faktem je, že pokud si někdo chce načíst knihu do povinné četby od Dickense a chce si ji odškrtnout ze seznamu, tak je to ta pravá. Nic kratšího a lepšího a kvalitně zpracovaného než Olivera Twista nemůže zvolit. Každopádně každé vydání je jinak dlouhé, protože v dnešní době je na trhu spoustu remakeů a každý autor si většinou svůj příběh nějak přibarví. Za mě doporučuji šáhnout po originálu, protože se to hezky čte a člověk si přečte originální příběh a ne žádnou poupravenou náhražku. Přeji pěkné čtení Mikuláš.

bgott
bgott
21.02.2021 4 z 5

Pro mě jednoznačně příjemné překvapení. Děj poměrně ubíhal, byl napínavý až do samého konce. Bavily mě i autorovy vsunuté komentáře ke společnosti, morálce....

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm
08.02.2021 4 z 5

Klasika, na kterou jsem se chystala mnoho let. Směr, kterým se děj ubíral, mě vlastně překvapil. Nečekala jsem, že Olivera potká štěstí v neštěstí. Počítala jsem spíš s tím neštěstím, proto jsem knihu dlouho odkládala. Je to moc zajímavá sociální sonda.

Kontryhelka
Kontryhelka
26.01.2021 2 z 5

Ať je to jak chce, tak kniha ani film mi k srdci nikdy moc nepřirostly. Ani postupem času.

85098211
85098211
25.01.2021 5 z 5

Od autora jsem kdysi dávno něco četla a kromě toho znám ještě i jeho Vánoční koledu. Tuto knihu jsem si vybrala nyní do Čtenářské výzvy. A byla jsem naprosto nadšená! Příběh malého Olivera Twista je napsán vytříbeným stylem a krásným jazykem. Navíc je jeho celý život a osud zajímavý, poutavý, napínavý a mě se nejenže moc líbil, ale hlavně mne dojalo, jak se tak malé dítě muselo protloukat ve tvrdém světě převážně zlých dospělých. V knize se objevuje celá škála postav, od těch dobrých až po tu nejhorší spodinu, autor nás nechá nahlédnout i do těch nejtemnějších zákoutí Londýna, kam bychom se za normálních okolností určitě ani podívat nechtěli. A na závěr celého tohoto příběhu se koná (víceméně) happyend, který však není nepatřičný, jak by se možná u knihy tohoto typu mohlo zdát - právě naopak, všechno je tak logicky vysvětleno a uzavřeno.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
07.01.2021 4 z 5

Na gymplu jsem ho četla celého v češtině a částečně v angličtině zkrácenou verzi). Teď jsem dostala celou originální verzi v angličtině od přátel, tak se těším, až si ho přečtu znovu. Příběh se mi moc líbí. Byla jsem i na jeho divadelním ztvárnění.

RADOST
RADOST
13.12.2020 3 z 5

Četla jsem v 60. letech, v období dospívání. Chudoba i krutost, popisovaná v knize, na mě velmi zapůsobila. V porovnání s mým životem se mi zdála nepředstavitelná. Tento dojem z knihy ve mně přetrval až do dospělosti. A přiznávám, že dosti ovlivnil i můj pohled na historii Velké Británie.

Pawlisman
Pawlisman
10.12.2020 4 z 5

Ale jo, není to žádný Dostojevskij, ale kniha alespoň dokazuje, proč se nebát klasiky. Velice dějový a často napínavý příběh "obyčejných lidí". Navíc mi přijde, že s ohledem na dobu vzniku, je Dickens v mnoha ohledech velice moderní a volí velice originální způsob vyprávění. Příběh se trošku opakuje, pak narychlo vrcholí v rodinném odkrývání a celková pravděpodobnost je sice menší, ale vše je doháněno realistickou atmosférou. Nadějné vyhlídky mi přišly kvalitnější, ale i tak lze dát této legendární publikaci i dnes palec nahoru a to o mnohém svědčí.

martin3554
martin3554
07.12.2020 4 z 5

Jojo výborná kniha. Lepší než filmové zpracování.

Laruska07
Laruska07
10.11.2020 odpad!

Já mám klasiku ráda, ale toto... Za mě ne. Vůbec se mi nelíbilo, jak to bylo napsáno. Styl psaní až příliš jednoduchý a celé je to takové utahané. Sice jsem to nakonec dočetla, ale bylo to docela utrpení. Dickens mi jako jeden z mála klasiků nesedl, bohužel.

majdazee
majdazee
28.10.2020 4 z 5

Ponurý realistický román, neměl by chybět ve sbírce žádného čtenáře. Autor reflektoval své dětství z chudých poměrů. Při četbě si uvědomíme v jakém blahobytu si vlastně žijeme...

Kozel
Kozel
06.10.2020 5 z 5

Patrně nejtemnější, nejbrutálnější a nejvíc kontrastní Charlieho román. A to jak pro čtenáře, tak pro samotného autora. Ostatně stálo ho nejedno vyčerpání a symbolicky se mu stalo osudným při posledním vystoupení "Readings". A protože za každým velkým dílem je mnoho bolesti, síla, kterou Charlie do psaní vložil, se mnohonásobně vrací čtenáři. Příhody Olivera Twista mě opětovně naprosto pohltily, dojaly, šokovaly, pobavily.

Světlo domova pana Brownlowa i dam Maylieových. Temnota londýnských ulic v prostředí nejhorší společenské spodiny v čele s trojicí Fagin, Sikes, Nancy. Brutalita vepsaná do modřin v zádech Oliverových, naprosto srdcebolná scéna s malým Dickem, pohlazení staré služebné Bedwinové. Ale i ona Dickensova grotesknost, tentokrát zobrazená farním sluhou Bumblem a jeho "milé" paní Corveyové, stejně jako Noah Claypole a Katy.

Tak jako vždy je ovšem tenhle příběh hlavně morálně směřován, s vynikající zápletkou, hromadou scén a čtenáře nijak nešetří. Je to zvláštní um Dickense; zatímco celkově mám v sobě pocit jímavého příběhu nešťastného sirotka Olivera týraného krutým světem, ale občas přece konejšeného dobrem, nejvíc na mě zapůsobily ty scény nejbrutálnější. A tohle slovo nejvíc vyznívá, když dojde na konec ubohé Nancy. Ah, Nancy, co ti to provedl! Bill Sikes patří mezi ty nejčernější povahy, až si říkám, že si nic nezadá s Uriah Heepem, byť každý "exceluje" v odlišném druhu krutosti. No a samozřejmě Fagin, to je zrůdička libující si ve světě zla. Nejsem si jist, že odvrácenou stranu Londýna a anglické společnosti své doby Dickens někde vyobrazil surověji než právě v Oliveru Twistovi.

Každopádně, řečeno na závěr, tahle četba i ze mně stvořila Olivera Twista. Při konkrétní příležitosti. Totiž tehdy, když Oliver v sirotčinci přijde za kuchařem a se strachem, obavami, ale i nadějí a žádostí pronese: "Prosím, pane, já bych chtěl ještě trochu."

evineckY
evineckY
05.10.2020 5 z 5

Tento román jsem už četla dávno a teď jsem poslouchala audio. Těžký život v těžkých časech. Umíte si někdo představit dnešní děcka přesunout v čase na týden? To asi nikdo :-)

Greenfingers
Greenfingers
15.09.2020 4 z 5

Mám rád příběhy z Anglie 19.století, zejména pak ty které jsou tak poutavé jako Oliver Twist. Knihu lze bez jakýchkoliv okolků zařadit mezi klasiků.

andrii24
andrii24
01.09.2020 4 z 5

... musí zvítězit. Livrej dobra ve službách zlých. Jiskra hodnot ve spárech popelavých.