Nadějné vyhlídky

Sirotek Pip je chudý jako kostelní myš a sní o bohatství a životě v lepší společnosti. Velké naděje do budoucna mu přinese jmění, které dostane od neznámého dobrodince. Pip odjede do Londýna, tam si užívá získané společenské postavení, je obklopen novými přáteli, konečně se smí ucházet o dívku svého srdce. Ale žádná růže není bez trní......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49907/nadejne-vyhlidky.png 4.2425

Spisy Charlese Dickense (13.)

Great Expectations (1861)

Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Kniha Nadějné vyhlídky

palka452

Je to moc dobrá kniha jen pro mě moc dlouhá ale celou mi předčítal manžel a ten se do ní úplně zažral Měl úplně nervy jak to dopadne jestli ta estella si ho vezme nebo ne A jestli se nezamotá do svého života už dlouho nic tak nežral takže asi perfektní

Jessybelle

Na to, že to má být autorova nejlepší kniha, se mi nečetla dobře, začátek se povedl, pak jsem se ke čtení nutila, až od nějaké 280 stránky se to rozjelo... Pořád jsem si říkala, že byla napsána před cca150lety...
Nicméně musím ocenit provázanost příběhu, skvělé popisy krajin a Londýna, nedokonalost Pipa, líbil se mi Joe, Herbert, Wemick, i slečna šílená H., a vlastně i další postavy nebyly špatné...

Anie94
13.08.2018

Tato kniha mě příliš nenadchla, a to i přesto, že sám autor považuje tuto knihu za svou nejlepší. Nemohla jsem se vůbec začíst, děj byl fádní, bez nějaké zápletky, načančaný, nakudrdlinkovaný, ale přitom nereálný. Nic moc.

Lessana
12.06.2018

Nádherné! Tak sa mi vidí, že pri spomienke na Nadějné vyhlídky sa mi ako prvý vybaví šľachetný dobráčisko Joe, za ním múdra a citlivá Biddy a následne rozhovory (vnútorné alebo "naživo") hlavného hrdinu Pipa s týmito dvoma krásnymi literárnymi postavami. Hneď nato vidím Herberta a jeho úprimné priateľstvo s Pipom. Na Wemmicka, jeho Hrad a Dědu tiež nesmiem zabudnúť - sú to kúzelné kapitoly, kde sa vyskytujú. Vzápätí sa mi vynoria kultivované dialógy v geniálnom preklade, vznešený štýl tohto románu, presne a s poznaním života popísané pociťovanie ústrednej postavy, cit autora pre vykreslenie charakterov, dokonalá nadväznosť príbehu i jeho napínavosť a vtip. A napokon mi prichodia na um, samozrejme, poučenia - že jedno rozhodnutie (napr. pomoc väzňovi na úteku či omámenie pyšnou Estellou) môže zmeniť celé smerovanie nášho života a že nič (a peniaze či túžba po vyššom spoločenskom postavení už vôbec nie) nestojí za to, aby človek opustil ten naozaj bohatý život. Bohatý na lásku, prostotu a čistotu mysle i duše.
Určite odporúčam. Sama veľmi rada okúsim ďalšie autorove tituly, hoci ich mám už štyri za sebou.

Crimble
09.05.2018

Někdy je prostě potřeba dát si nějakou klasiku. Ten košatý archaický styl je tak nějak uklidňující. Literatura ve své podstatě? Nebo co... Přiznávám, že tohle byl můj první Dickens, a přes nějaké pochyby - asi ne poslední. Někdy jsem se královsky bavil, jindy trochu nudil, a někdy jsem plesal nad tím, že tohle je opravdu geniální literatura. Takže: ano.

Taťka Hraboš
04.05.2018

Při čtení této klasiky jsem si musel v duchu zanadávat na způsob výuky literatury na střední škole - biflování obsahů děl (za mého mládí - jestli se v tomto ohledu něco změnilo, to netuším). Velmi záhy jsem si totiž vzpomněl na základní zápletku a tím pro mne kniha ztratila to hlavní kouzlo - proplouvat zákrutami děje a těšit se, co se stane za další zatáčkou. Ale i tak to nebylo nudné čtení, konečně jsem pochopil, co se míní výrazy "dickensovský styl" nebo "dickensovská tradice" - ten pán prostě píše tak zábavně, že - přes závažnost tématu - se sice přímo neřehtáte, ale stále vám na rtech hraje jemný pobavený úsměv. Jeho postavičky jsou výborné, paradoxně jedinou výhradu jsem v tomto díle měl k postavě hlavní, která mi valnou část děje lezla svou zabedněností poněkud na nervy. Ale tento román koneckonců je o Pipově prozření, takže to asi nešlo udělat jinak.

evickakyticka
03.03.2018

Dickens asi nebude autor pro všechny. Vyžívá se v popisech, které občas nudí. Začátek na blatech mě moc bavil, byl takový strašidelný...potom jsem se trochu nudila, ale nakonec příběh začal pěkně do sebe zapadat a jsem celkem ráda, že jsem si autora po těch letech zase připomněla. Celkem tedy tři plus.

vanilka56
26.02.2018

S odstupem několika let jsem si tento Dickensův skvostný román vychutnala znovu a po té shlédla na přilepšení i film. Pip je můj oblíbený knižní hrdina a v knize je ukryto krásné poselství k uplatnění v každé době - doporučuji k jeho převzetí navštívit starou Anglii...

ladaol
03.02.2018

Díky výzvě jsem se tento román donutila dočíst, ale upřímně, není to zrovna můj šálek čaje.

Cink262
31.01.2018

Prostě ne. Nedokázal jsem tomuto klasickému dílu přijít na kloub a velmi jsem se přemáhal ke čtení. I přestože jsou Dickensovy slovní obraty krásně komplikované a popisy jak postav tak prostředí vyvolávají (výběrem vhodných slovních obratů) nádherné obrazy, do kterých se čtenář zaboří jako dítě do sněhu, kde vytváří obrys "andělíčka", tak dějová linie na mě byla příliš průsvitná (což mě připravilo o veškeré napětí) a některými kapitolami zbytečně protahovaná. Co se ale Dickensovi musí nechat, je dobře zvládnutá vyprávěcí forma, díky které jsem jakožto čtenář spatřoval změny myšlení hlavního hrdiny - jeho stárnutí z malého přirozeně nevědomého vesnického hocha přes mladíka plného očekávání budoucnosti spojeného s přehlížení svých blízkých až k osvobozeně vystřízlivělému "dospělákovi".
Pokud se chcete ponořit do prostředí Anglie, ve které vládne chudoba a každý druhý je zde sirotkem nebo trestancem, a chcete ve své mysli spatřit nádherné i děsivé přírodní obrazy světa, "Nadějné vyhlídky" snad naplní vaše "Great Expectations". Pokud vám to ale stejně jako mě nestačí, raději sáhněte po něčem jiném, kde například po zpackané části života přijde něco, čemu by se dalo skutečně říkat "vystřízlivění" - v jiných knihách snad přinášející i špetku vystřízlivění v životě čtenáře, což tento zápletkou rádoby trochu detektivní, trochu pohádkový (kde se nakonec objeví netušené příbuzenské vztahy mezi polovinou postav) a trochu reálný (uf, opravdu jenom trochu) příběh rozhodně nenabízí.

Ceit
16.01.2018

Milé překvapení od Dickense, pri čteni Báječných vyhlídek pokaždé úsměv na tváři, inteligentní,jemný humor...pritom Olivera Twista jsem celého probrecela

intelektuálka
31.12.2017

Klasika z viktoriánské Anglie - dojemný příběh Pipa, který dobrým skutkem získá netušené bohatství .... kniha, k níž se vracím a vždy mě osloví.
Určitě doporučím.

ChristineDaee
31.10.2017

Prekrásna kniha... Všetko, čo by ste požadovali od viktoriánskeho románu snov. Priam hrôzostrašný a zároveň krásny príbeh večnej nevesty ma veľmi potešil. Pipiva láska ku dievčine, ktorá bola vy vychovaná tak, aby ničila mužov je originálna. Hrozivá tvár anglickej justície má aj svoju prívetivejšiu tvár v podobe veľmi svojského obhajcu a jeho tajomníka. A nesmierne som si vychutnala, keď Pip ukázal všetkým hnusným príbuzným a vyšvihol sa na pána. :D Niekoľko zvratov, ktoré som naozaj nečakala a na konci poriadne prekvapenie. :D A to všetko Dickensovym neopakovateľným, podrobným, vtipným až sarkastickým štýlom ( dokonalé je predstavenie Hamleta, smiala som sa nahlas, keď som ho čítala) a s jeho nezabudnuteľnými figúrkami. A za odmenu, že ste prečítali tak hrubú knihu, vás čaká nádherný koniec.

alef
13.10.2017

Komplikovaný, i když spíš bych řekla, spletitý, příběh, přesně vhodný pro podzimní deštivé večery, ... uvařte si třeba voňavý čaj, zachumlejte se do deky a začtěte se ... i přes avizovanou spletitost, máte v ruce příběh, který plyne lehce ... hraje si s jazykem, místy je i vtipný :-) ... a hlavní hrdina Pip? ... tomu prostě fandíte, ... prožíváte s ním všechny jeho životní mylníky, ... příkoří vyvolávající ctižádost, ...jeho hledání sama sebe, a taky lásky, ... a snažíte se mu rozmluvit jeho mladickou zaslepenost, a čekáte jestli zmoudří ... pod tíhou reality :-) ... Touláte se přitom viktoriánskou Anglií "ačkoliv mě nesmírnost Londýna děsila ... není-li Londýn vlastně notně šeredný, křivolaký, stěstnaný a špinavý ... " ... sledujete přitom pokrytectvím prolezlou společnost, taky viktoriánskou justici, která není zrovna synonymem spravedlnosti, ale spíš schopnosti zručné manipulace, ... a pak hlavně Pipa a jeho rozčarování z "nadějných vyhlídek" ... zhroucení chlapeckých snů ... i jeho pokání ... a samozřejmě romanticky šťastný konec :-).

PS: víte, že šťastný konec Dickens původně vůbec nezamýšlel? ... dopsal ho až po konzultaci s literárními kolegy a jejich naléhání, Dickens původně Pipovi přisoudil skončit tam, kde "nadějné vyhlídky" začaly ... v kovárně, kde by Pip žil osamělý život, živíc se poctivou prací :-).

Simikik
20.09.2017

V knize se odehrává život malého, středního a nakonec velkého Pipa. Osiřelého chlapce, který vyrůstá u starší sestry, která provozuje výchovu ne zrovna ideální. Jako malý chlapec je donucen pomoci trestanci, který utekl z věznice. Jeho dětský svět je barvitý a v knize je dokonale vykreslován slovy,která příjemně plynou. První část knihy je plná popisů lidí, přírody, života.. chvílemi se to táhne, ale jakmile se začnetete, nejde skončit. Když Pip trochu povyroste osloví jej starší zapšklá dáma, která se celý život trápí pro lásku. Nešťastnou lásku a popisy v knize jsou chvílemi až hororové. Žena má u sebe dívku. Krásnou, ale pyšnou, zlou. Věkem jsou si blízcí, ale náturou jsou zoufale odlišní. Ke slečně Havishamové ( staré zapšklé dámě) si chodí Pip hrát. Do dívky se zamiluje, ale jeho láska není opětována ani teď a ani v průběhu děje. Čím více se Pip vyskytuje v bohatství a přepychu oné dámy, tím více je mu stydno za svůj skromný příbytek. Manžel sestry, která o Pipa pečuje "vlastníma rukama" se jmenuje Joe. Je to kovář, jednoduchý vesničan, který dělá co umí. Je srdečný a laskavý. S Pipem jsou nejlepší přátelé. Když Pip dospívá, dostane velkou příležitost na "Nadějné vyhlídky". Neznámý dobrodinec mu sponzoruje život v Londýně při studiích. Pip rychle zapomíná na starý život a chopí se naděje na lepší svět. Myslí si, že slečna Havishamová je jeho dobrodinec, a tak se s ní i s krásnou Estelou dále udržeje ve styku. Nakonec se ukáže, že jeho dobrodinec je onen uteklý trestanec a Pipovi se hroutí jeho vyhlídky.
V knize se otvírá několik témat - sociálních jistot, přátelství, loajality, lásky až za hrob i touha být lepším člověkem. Na několika úsecích jsem se musela pozastavit a přemýšlet o mé vlastní životní situaci a mých rozhodnutí. Napínavá četba od začtku až do konce!

Atanone
22.08.2017

Četla jsem knihu několikrát a pokaždé jsem v ní našla něco jiného. Nejdřív dobrodružný příběh,pak romantický příběh,pak moudrý příběh..Pro mě nejoblíbenější kniha od Dickense

Plážovýbarman
19.08.2017

Ze začátku byly v knize dlouhé popisné části, které byly trochu nudnější ale nejvíce zajímavý byl závěr knihy, kdy čtenář začne litovat že kniha končí.

Adelajda_4
02.08.2017

Kniha se mi moc líbila, zaujaly mě hlavně popisy starého Londýna 19. století, který jsem si velmi oblíbila. Zajímavé byly také Pipovy myšlenkové pochody, no Dickens je zkrátka moje srdcová záležitost, ke knize se ráda vracím.

Michalka98
11.07.2017

Ubrala bych pár stránek, ale jinak nemám knize co vytknout. Dickens napsal moc krásný příběh, který má co říct čtenářům i dnes. Jsem ráda, že nakonec na radu přítele konec přepsal a já si tak opět mohla vychutnat nádherný příběh z mé milované Anglie 19. století. Rozhodně doporučuji k přečtení a určitě si nějaké Dickensovo dílo ještě přečtu.

Ziara.Z
23.05.2017

Na mě příliš zdlouhavé, i věty pěkně košaté. Nicméně výborný popis a vystižená atmosféra. Za námahu ale příběh sirotka Pipa stál :)

Frity
21.05.2017

Knížka je pěkná se zajímavým příběhem, dobře se mi četla , ale happy end na konci příběhu mi přišel lehce přehnaný.

adorjas
21.03.2017

Dickens nesklamal, páčila sa mi ľahká irónia a humor pri opise postáv a situácií. Obasiahlosť deja mi nevadilo, vyslovene som sa v tom vyžívala.

Niriel
08.03.2017

Má první Dickensova kniha a rozhodně ne poslední. Příběh malého chlapce, který jako sirotek, vyrůstá u své sestry a jejího muže. Dítě, kterému se poštěstí "nadějné vyhlídky" (ne nadarmo se kniha jmenuje právě tak, protože sousloví "nadějné vyhlídky" jsou v knize využity mnohokrát).

Příběh mě skutečně oslovil. Sice se nejedná o jednoduchou knihu, kterou si přečtete za jedno odpoledne, ale zato na vás čeká kvalita. Já sama jsem si knihu vychutnávala postupně a užívala si všech těch hezkých vět a myšlenek. Měla jsem v ruce vydání z roku 1965 a překlad se ke knize dokonale hodil a myslím, že byl lepší než mnohé moderní překlady.

Co na knize oceňuji je fakt, že děj vypráví hlavní hrdina a v průběhu i posuzuje svůj nerozum či špatné rozhodnutí. Hlavní hrdina má kromě dobrých vlastností i špatné. Jeho chování není vždy správné stejně jako je tomu ve skutečnosti a to se mi na příběhu líbí. Spisovatel vám nepředhodí dokonalého morálního hrdinu, ale nechává vás v něm vidět skutečnou lidskou bytost včetně jeho chyb. Posun postav dle životních zkušeností je věrně popsán. Ještě aby ne, když se jedná o realismus.

Knihu vřele doporučuji každému, kdo má rád knihu plnou myšlenek a zajímavé atmosféry.

angloumene
03.02.2017

Názorný příběh o tom, jak peníze kazí charakter a že mnohdy může být snazší a šťastnější prostý život bez velkých prostředků, než život předurčený nadějnými vyhlídkami.

jiri77
20.01.2017

Čekal jsem krásnou knihu jako byl třeba Oliver Twist ,ale Nadějné vyhlídky mě mírně zklamaly. Kniha se mi zdála neúměrně natahována na úkor děje,který byl též poměrně jednoduchý. Co se mi na knize líbí, je barvitě popsané prostředí Londýna a ostatních míst v příběhu.

JulietRocks
30.11.2016

Přes dokonalý začátek, ke stále podrobnějšímu a nudnějšímu ději, až k předvídatelnému konci s obrovským časovým skokem kupředu.
Začátek 5*
První část 3*
Druhá část 1*
Konec 0*

fereny
27.10.2016

Chvíli trvalo, než jsem se začetla. Bavilo mě to od začátku, ale druhá polovina knihy má větší spád. A že je to dobrá kniha! :) Je v ní všechno - láska, přátelství, spory, nenávist, tajemství, intriky...psychologické vykreslení postav, které nejsou černobílé.

jindra2
03.10.2016

Neobyčejně eklektická kniha. Je v ní vše: neopětovaná láska, romantika, psychothriller, horor, dobrodružství, zločin, patos, mysterium. Děj nelze předvídat, což je znak dobré knihy i filmu. Líbí se mi, že je děj zobrazen množstvím věrohodných dialogů na úkor popisu. Popisy postav, Londýna i venkova skvělé - čtenář je vidí před očima. Realismus par exellence - mnoho dnešních autorů by si mohlo vzít příklad.

Janca007
25.09.2016

Krásný příběh, ale druhá třetina knížky poměrně zdlouhavá a opakující se děj. Člověk si celkově díky ní uvědomí, co všechno v životě má. Doporučuju

kejty91
13.08.2016

No jako rvu si vlasy za to, že jsem do toho nešla dříve, např. opravdu na té střední škole. Fakt, překvapilo mě to ohromně moc, jak se to dobře četlo a jak se to všechno odehrálo. Velmi doporučuji. Dickens je opravdu klasik.