Nadějné vyhlídky

Sirotek Pip je chudý jako kostelní myš a sní o bohatství a životě v lepší společnosti. Velké naděje do budoucna mu přinese jmění, které dostane od neznámého dobrodince. Pip odjede do Londýna, tam si užívá získané společenské postavení, je obklopen novými přáteli, konečně se smí ucházet o dívku svého srdce. Ale žádná růže není bez trní......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49907/nadejne-vyhlidky-Mbi-49907.jpg 4.1486
Vydáno, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Great Expectations, 1861

Kniha Nadějné vyhlídky

m_martina

Charlese Dickense mám ráda a občas se k jeho knihám vracím. Nadějné vyhlídky se mi líbí a jsou čtivé.

chodícírohožka

Překvapilo mě, jak dobře se čte, jak místy odlehčený a vtipný, jindy vážný a napínavý styl autor ovládal. Pěkné bylo i znázornění "nečernobílosti" lidí i situací, jakési dilema, kolik "dobrého" chování dokáže přebít "zlé" skutky. V příběhu se objevovalo pár příjemných postav i spousta protivů. Hlavní hrdina mě poměrně často rozčiloval svým chováním, Joe zase nepřehlednými monology. Ale nakonec to nebyla špatná knížka - jen závěr by se mi asi líbil tak, jak jej autor vymyslel původně.

kuky921

Děj se místy trošku vlekl, ale i přes to námět by mohl oslovit i dnešní generaci. Za bohatstvím se honíme, ale nevidíme daleko důležitější věci okolo nás.

Vecerkova
10.08.2019

„V té době nějaký lékařský netvor znovu zavedl dehtovou vodu jako báječný lék a paní kovářka ji měla pořád v zásobě v kredenci- neboť její víra v znamenitost toho lektvaru byla přímoúměrná jeho odpornosti.“

Vyhlídky pro mě nebyly knížkou, která by mě vtáhla do děje anebo u které bych cítila jakékoli hlubší spojení s některou z postav, snad s výjimkou Kamily:
„Je to slabost, mít v sobě tolik lásky, ale já za to nemohu. Není pochyby, že bych na tom byla se zdravím mnohem líp, kdyby tomu bylo jinak, leč přesto bych svou povahu nevyměnila, i kdybych mohla. Je pro mne sice příčinou mnoha utrpení, ale vědomí že takovou povahu mám, mi je zase útěchou, když se v noci probudím.“
Četla jsem ji poměrně dlouho. Jestli jsem díky tomu mohla krásu díla spíše ocenit, je otázkou. Dickensův styl nepatří mezi ty, které bych si vychutnávala. Líbivých pasáží mohlo být více, autor několikrát ukázal, že umí.
„Okno sahalo až k zemi a dívalo se do nevýslovně zpustlého kouta zanedbané zahrady, na vzrostou spoušť zelených košťálů a na jediný hlouček zimostrázu, přistřižený kdysi dávno dokulata, takže se podobal pudingu, ale na vršíčku vyrážel novým výhonkem, neforemně rušícím linii a též jinak zbarveným, jako by ta část pudingu byla uvázla v hrnci a připálila se. To byla moje prostoduchá fantazie, když jsem si ten zimostráz prohlížel. Přes noc napadl slabý sněhový poprašek, a pokud jsem věděl, nikde jinde nezůstal ležet; v chladném stínu tohoto kousku zahrady však ještě docela neroztál a vítr jím zvedal v malých vírech a metal jím do okna, jako by na mne dorážel za to, že jsem tam přišel.“
Jinou z věcí, které mi obzvlášť vadily, byl způsob jakým autor nakládal s akčními situacemi, a sice, že je víceméně pohřbil.

Co se příběhu týče, oceňuju, že některé dějové linky, ač dopadly jako happyend, neskončily tak prvoplánově, jak by se dalo čekat. V závěru jsem cítila příjemný familiární pocit ohledně hlavního hrdiny, který od vývojových románů očekávám. Obecně dílo uznávám, dostojí svému rozsahu, ale mně ve Vyhlídkách něco chybělo, abych cítila potřebu se k nim vrátit.

„Je věru žalostné, stydí-li se člověk za domov. Skrývá se v tom možná čirý nevděk a trest za to je možná odvetný a plně zasloužený- ale že je to žalostné, to mohu potvrdit.“

„Podle mé zkušenosti nemůže být konvenční představa o zamilovaných pokaždé pravdivá. Holá pravda je, že když jsem Estellu miloval láskou muže, miloval jsem ji prostě proto, že jsem ji shledával neodolatelnou. Jednou provždy: často a často, ne-li vždycky, jsem k svému žalu shledával, že ji miluju proti všemu rozumu, klidu a štěstí, přes všechnu bezvýhlednost, beznadějnost i obtíže, jaké dovedou člověka zrážet a mohou se vůbec vyskytnout. Jednou provždy: nemiloval jsem ji o nic méně proto, že jsem to věděl, a nemělo to o nic větší vliv na tlumení mé lásky, než kdybych býval zbožně věřil, že je ztělesněná dokonalost.“

„A jestliže jste mi to mohl říci tehdy, nebudete váhat říci mi to teď- teď, kdy utrpení bylo silnější než všechno ostatní učení a naučilo mě chápat, jaké bývalo vaše srdce. Život mě ohnul a zlomil, ale- doufám- v lepší podobu. Buďte ke mně stejně shovívavý a dobrý, jako jste býval, a řekněte mi, že jsme přátelé.“

Vyhlídky jsem četla během moc krásného období mého života a budu je vždycky mít s tímto obdobím spojené.

DeepSea21
23.06.2019

Moc pěkný příběh také i o tom že honba za statusem a bohatstvím vám nemusí vždy přinést štěstí a spokojenost.

Elen telemna
17.06.2019

Místy zbytečně zdlouhavé, ale čekala jsem to mnohem horší.
Myslím, že o kvalitě se zde bavit nemusíme, ta je nepřehlédnutelná. Jsem tak ráda, že existují takové knihy, jako jsou třeba právě tyto ověřené klasiky, protože dnešní literatura pro čtenáře mého věku se téměř nedá číst.
Děj byl trošku předvídatelný, ale upřímně jsem nic jiného ani neočekávala. Naopak jsem byla překvapena, jak snadno se kniha četla a jak jednoduché bylo nechat se unášet do dálek blat a starého Londýna.
Postavy byly pečlivě vykresleny a věřila jsem jim každé slovo. Herberta a Joa jsem si zamilovala ihned, naopak Pip si mou přízeň musel tvrdě vybojovat.

Přestože knihu nehodnotím jako zrovna nejlepší kousek z mé knihovny, bylo opravdu příjemné ponořit se do krás našeho jazyka a seznámit se s lidmi, kteří by v reálném světě mohli opravdu někde existovat.

Šárkaxx
11.05.2019

Od Dickense moje nejmíň oblíbená kniha, nemohla jsem přijít na chuť postavám...

janadibelkova
09.05.2019

Na tuhle knihu musíte mít čas i myšlenky..někdy jsem se trochu ztratila v tom, co se děje, někdy jsem zase přemýšlela, kdo je kdo, ale jako klasické čtení je to velmi příjemný zážitek, nijak strhující, naopak relativně klidný příběh, který je svým způsobem určitě nadčasový.

Jsem zlomená
Jsem zlomená