Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1766 196

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist , 1838

maris123
21.04.2022 5 z 5

Po shlédnutí filmu režiséra Polanského jsem četla/poslouchala zkrácenou verzi knihy v angličtině. Kniha se právem řadí mezi anglickou klasiku, i když z dnešního pohledu bych ji kvůli části zápletky řadila spíš do červené knihovny.

peeetta
06.04.2022 4 z 5

Od doby kdy jsem viděla film Rebelové, jsem se chystala si tuto knihu přečíst. Rychle jsem se začetla. Zajímavě napsané, děj graduje, až nečekané zvraty.

konicekbily
05.04.2022 5 z 5

Na osudech Olivera nás autor provází anglickou společností před dvě stě lety. Propracoval pěknou zápletku, zjistíme proč se toho tolik špatného mladému chlapci dělo až v samotném závěru. Kladné i záporné postavy jsou vykresleny znamenitě, a i prostředí románu dává obraz, jak se tenkrát žilo.

sheldon8410
12.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha, krásně napsaná, i přes dlouhatánská souvětí se mi četla moc hezky. Nelituju ani jedné noci, kdy jsem nešla spát a raději si pod peřinou četla Olivera Twista :)

bigbabe
24.02.2022 2 z 5

Mým hodnocením nesnížím hodnocení knihy, ale já jsem nebyla moc spokojená, vybrala jsem si knihu do ČV jako knihu z mého dětství, že jsme ji měli jako povinnou četbu, ale já se tomu nějakým záhadným způsobem vyhnula. Ještě, že tak, protože jestli by na mě měla vliv jako teď, tak bych z toho mohla mít docela trauma.
Že na sebe dřív lidi byli hodnější? To teda tato kniha a např. David Copperfield a Nebezpečné známosti a v menší míře Pýcha a předsudek a podobné, vyvrací. Lži, intriky, zášť, hrůza a zlost. Začínají mi knihy tohoto typu přinášet větší smutek než např. z válek. Tam lidé dělali zlé věci "aspoň" proto, že se sami chtěli zachránit. Ale zde je dělají bez důvodu, pro obohacení nebo dokonce pro radost.
Musím přejít na zábavnější formu literatury.
A zápletka byla vyřešena bleskurychle na posledních pár stránkách, to se mi také nelíbí na stylu psaní.

Pert
28.01.2022 4 z 5

Hodně dobrá kniha. Četla jsem ji, až po tom, co jsem se dívala na film, konce byly trochu rozdílné.

1271
24.10.2021 5 z 5

Moje první kniha od Dickense, kterou jsem četla v deváté třídě a díky které jsem se zamilovala do klasické literatury a tuhle lásku už nikdy neztratila. Díky tomu zůstane Dickens navždy mým milovaným autorem!

Bebe2004
26.09.2021 4 z 5

Měla jsem obavy, že se mi bude kniha číst těžko, ale opak byl pravdou. Postavy byly uvěřitelné, děj plynul, ale občas mi trochu vadila absurdita celé knížky - všechno dobře dopadne.

Katka2382
15.09.2021 5 z 5

Krásná a napínavá knížka která se čte jedním dechem.
Co naplat,Dickens prostě byl Pan spisovatal s velkým P a také úžasný vypravěč.
Oliver mi přirostl k srdci a těžko jsem se s ním loučila.

Macvosik
08.08.2021 4 z 5

Vždy ma prekvapovalo, prečo sa práve Oliver Twist stal v modernej ére najznámejším Dickensovým románom a ústredná postava akýmsi prototypom Dickensových hrdinov v mysliach väčšiny ľudí. Aj preto som si radšej prečítal dva rôzne preklady. Dickens sa tu ukazuje ako "nevycválaný" rozprávač, ktorý si ešte nedokáže dostatočne ustriehnuť pátos a sentiment (najmä scény s Rose), prílišnú karikovanosť, statickosť a plytkosť charakterov a často i psychologickú nehodnovernosť jeho postáv, do očí bijúce množstvo rozprávačských barličiek (náhodných a netušených rodinných stretnutí), nepríliš plynulý prechod medzi sociálnym determinizmom a etikou cností a nie úplne dôkladnú prepletenosť najrôznejších tried a z toho vyplývajúce stieranie triednych rozdielov. Výpovedné sú aj názory literárnych kritikov a viktorianistov, ktorí v anketách len málokedy radia Olivera Twista medzi najlepšie Dickensove knihy (spomeniem aspoň anketu BBC, časopisu Five Books, prípadne anketu časopisu The Millions).

Dobre, kniha má mladého hrdinu s extrémne tragickým osudom (ale to má aj Malá Dorritka a Starožitnícky sklep), exotickosť prostredia zlodejov (avšak pre toto mal Dickens talent vždy, viď väzenie pre dlžníkov, smrtiace močariská v USA, atď.), vysokú brutalitu (ešte väčšia je v Príbehu dvoch miest), temnotu daždivého Anglicka (ešte výraznejšie ju bolo cítiť vo Veľkých nádejách) a v tretej tretine knihy má aj akúsi napínavú detektívnu zápletku (to však opäť platí pre mnoho iných Dickensových kníh). Sčasti to môže byť spôsobené aj akýmsi mixom, ale myslím si, že primárnym dôvodom je niečo iné.

Tým dôvodom je podľa mňa prostý, prozaický fakt, že ide o jednu z jeho kratších kníh. Kniha s uceleným dejom (na rozdiel od silne epizodických Pickwickovcov) a polovičným rozsahom oproti takému Ponurému domu, Davidovi Copperfieldovi, Dombey a synovi alebo Malej Dorritke, predstavuje ideálny "model" pre uvedenie do intermediálneho sveta najrôznejších filmových a divadelných adaptácií (čo je dnes zo všetkého najdôležitejšie). A tak, kým Ponurý dom, Malá Dorritka a David Copperfield sa museli uspokojiť s občasnými televíznymi projektami, Olivera Twista adaptovali pre kiná mená ako Lean, Polanski a Reed. Mimochodom, niet divu, že ďalšími dvoma najadaptovanejšími Dickensovými knihami sú podobne krátke Veľké nádeje a Vianočná koleda (tu je však tých dôvodov a najmä literárnych kvalít o niečo viac).

Nie že by bol Oliver Twist zlou knihou. Stále je z nej cítiť Dickensa, len mám pocit, že sa jeho tvorivá metóda ešte naplno nerozvinula a niektoré jeho žurnalistické návyky dostatočne neobrúsili. Navyše, svojim prostredím je mi Oliver Twist bližší ako Príbeh dvoch miest alebo Martin Chuzzlewit. Štvrtú hviezdu tu pridávam najmä za absolútne strhujúce - farebne sýte a filmové políčka pripomínajúce - ilustrácie Vincenta Hložníka.

mikulas772
14.04.2021

Stejně jako každá Dickensova kniha, i tahle vystihuje Anglii v tehdejší době. Malý a bezbranný hrdina jde vstříc velmi obtížným životním zkouškám. Když se člověk dostane na konec knihy, tak začíná teprve začátek Oliverovo štěstí a má konečně normální život. Kniha je naprosto plně nabitá akce, má velmi dobrý spád a autor dokonce i skvěle vystihuje realistický popis krutosti a obtížný život spodiny v Londýně. V porovnání s ostatními Dickensovými romány s tematikou kritického realismu je tako kniha nejkratší. Netvrdil bych, ze je to nejlepší kniha od autora, ale faktem je, že pokud si někdo chce načíst knihu do povinné četby od Dickense a chce si ji odškrtnout ze seznamu, tak je to ta pravá. Nic kratšího a lepšího a kvalitně zpracovaného než Olivera Twista nemůže zvolit. Každopádně každé vydání je jinak dlouhé, protože v dnešní době je na trhu spoustu remakeů a každý autor si většinou svůj příběh nějak přibarví. Za mě doporučuji šáhnout po originálu, protože se to hezky čte a člověk si přečte originální příběh a ne žádnou poupravenou náhražku. Přeji pěkné čtení Mikuláš.

bgott
21.02.2021 4 z 5

Pro mě jednoznačně příjemné překvapení. Děj poměrně ubíhal, byl napínavý až do samého konce. Bavily mě i autorovy vsunuté komentáře ke společnosti, morálce....

Dáma s hrnstjm
08.02.2021 4 z 5

Klasika, na kterou jsem se chystala mnoho let. Směr, kterým se děj ubíral, mě vlastně překvapil. Nečekala jsem, že Olivera potká štěstí v neštěstí. Počítala jsem spíš s tím neštěstím, proto jsem knihu dlouho odkládala. Je to moc zajímavá sociální sonda.

Kontryhelka
26.01.2021 2 z 5

Ať je to jak chce, tak kniha ani film mi k srdci nikdy moc nepřirostly. Ani postupem času.

85098211
25.01.2021 5 z 5

Od autora jsem kdysi dávno něco četla a kromě toho znám ještě i jeho Vánoční koledu. Tuto knihu jsem si vybrala nyní do Čtenářské výzvy. A byla jsem naprosto nadšená! Příběh malého Olivera Twista je napsán vytříbeným stylem a krásným jazykem. Navíc je jeho celý život a osud zajímavý, poutavý, napínavý a mě se nejenže moc líbil, ale hlavně mne dojalo, jak se tak malé dítě muselo protloukat ve tvrdém světě převážně zlých dospělých. V knize se objevuje celá škála postav, od těch dobrých až po tu nejhorší spodinu, autor nás nechá nahlédnout i do těch nejtemnějších zákoutí Londýna, kam bychom se za normálních okolností určitě ani podívat nechtěli. A na závěr celého tohoto příběhu se koná (víceméně) happyend, který však není nepatřičný, jak by se možná u knihy tohoto typu mohlo zdát - právě naopak, všechno je tak logicky vysvětleno a uzavřeno.

VeruMalfoy
07.01.2021 4 z 5

Na gymplu jsem ho četla celého v češtině a částečně v angličtině zkrácenou verzi). Teď jsem dostala celou originální verzi v angličtině od přátel, tak se těším, až si ho přečtu znovu. Příběh se mi moc líbí. Byla jsem i na jeho divadelním ztvárnění.

RADOST
13.12.2020 3 z 5

Četla jsem v 60. letech, v období dospívání. Chudoba i krutost, popisovaná v knize, na mě velmi zapůsobila. V porovnání s mým životem se mi zdála nepředstavitelná. Tento dojem z knihy ve mně přetrval až do dospělosti. A přiznávám, že dosti ovlivnil i můj pohled na historii Velké Británie.

Pawlisman
10.12.2020 4 z 5

Ale jo, není to žádný Dostojevskij, ale kniha alespoň dokazuje, proč se nebát klasiky. Velice dějový a často napínavý příběh "obyčejných lidí". Navíc mi přijde, že s ohledem na dobu vzniku, je Dickens v mnoha ohledech velice moderní a volí velice originální způsob vyprávění. Příběh se trošku opakuje, pak narychlo vrcholí v rodinném odkrývání a celková pravděpodobnost je sice menší, ale vše je doháněno realistickou atmosférou. Nadějné vyhlídky mi přišly kvalitnější, ale i tak lze dát této legendární publikaci i dnes palec nahoru a to o mnohém svědčí.

martin3554
07.12.2020 4 z 5

Jojo výborná kniha. Lepší než filmové zpracování.

Laruska07
10.11.2020 odpad!

Já mám klasiku ráda, ale toto... Za mě ne. Vůbec se mi nelíbilo, jak to bylo napsáno. Styl psaní až příliš jednoduchý a celé je to takové utahané. Sice jsem to nakonec dočetla, ale bylo to docela utrpení. Dickens mi jako jeden z mála klasiků nesedl, bohužel.