Vánoční koleda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/big_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 4.61751
Žánr:
Literatura světová, Novely, Povídky

Vydáno: , XYZ (ČR)
Originální název:

A Christmas Carol, 1843


více info...
Nahrávám...

Komentáře (392)

Kniha Vánoční koleda

Dom95
25. února

Jsem rád, že jsem před čtením této novely viděl animovaný film s Jimem Carrym. Člověk se pak velmi lehce dostane do ponurosti Skružova světa. Líbily se mi popisy jak postav, tak prostředí. Dickens opravdu uměl psát a já jeho psaný projev hltal od začátku do konce s dětským zápalem. Není co vytknout!

ŠtěpánMaria
17. února

Kolem Vánoc jsem si znovu přečetl Vánoční koledu, ve vydání nakladatelstvím Petrkov z roku 2020, v novém, velmi dobrém překladu Lucie Šavlíkové a s nádhernými a s textem zcela ladícími ilustracemi Roberta Innocentiho. Je "klasika klasik" vánoční literatury, moralita v tom nejlepším slova smyslu, se všemi přednostmi Dickensova literárního stylu, které ho zařadily mezi nesmrtelné a stále vydávané autory. Ani tentokrát mě četba Vánoční koledy nezklamala, ale naopak velmi potěšila.


Sybelle
15. února

Vánoční koleda je výstižný a dobře napsaný příběh lakomce, který neužívá své bohatství ani pro sebe. O druhé se nestará a mnohdy je bezcitný ve svých soudech. Také pěkně ukazuje propast mezi bohatými a chudými v Londýně v 1. polovině 19. století. A trochu nastiňuje i pracovní podmínky.
Příběh to není dlouhý a v novém vydání je krásně zpracovaný i graficky. Situace, jimiž Vydřigroš prochází se třemi duchy jsou realistické, ale nejsou tak drsné jako v některých filmových zpracováních. Jedna část je dokonce i veselá. Příběh určitě stojí za přečtení, protože má, co říci i dnes.

Avila
03. února

Nádherná a úžasně napsaná kniha která nese své ne až tak skryté poselství....
Přiznám se četla jsem poprvé ale vím že ne naposledy... V mé knihovně už má své stálé místo... Mohu jen DOPORUČIT

StrYke
30. ledna

Moc hezký příběh, který jednoho nutí k zamyšlení. Doporučuji si pustit také zfilmovanou animovanou verzi z roku 2009, která je tomuto originálu překvapivě věrna.

KatChiss
23. ledna

Každý rok si chci o Vánocích přečíst nějaký vánoční příběh, ale ještě jsem nenarazila na žádný, který by mi vyloženě sedl. Většinou se totiž jedná o romantický příběh, o který já ale nemám zájem. Letos jsem se konečně rozhodla sáhnout po klasice - Vánoční koledě. Přesvědčilo mě krásné ilustrované vydání.
.
Přiznám se, že jsem tenhle příběh moc neznala. Knihu jsem nečetla a z filmu jsem znala jen útržky, takže jsem vlastně nevěděla, o co přesně půjde. Moc se mi líbí myšlenka celého díla - nesejde na penězích a majetku, když okolo sebe nemáte lidi, kteří jsou vám blízcí. O Vánocích to platí dvojnásob. Já sama poslední roky tyto svátky úplně neprožívám, protože mě mrzí, že se z nich stal hon za tím, kdo bude mít nejvíc dárků (zdravím Dudley) nebo nejkrásnější stromeček, ale zapomnělo se na to, že to mají být svátky klidu a míru strávené v okruhu těch nejbližších lidí.
.
Proto přicházím jako duch budoucích Vánoc a přeju si, abyste si o Vánocích hodně odpočinuli a strávili je s milovanými osobami v poklidu.

Blaufik
23. ledna

Tak, jako jsem se zamilovala do filmové verze s Jimem Carreym v hlavní roli, stejně rychle jsem se zamilovala i do té papírové.
Myslím, že nové vydání s barevnými ilustracemi se opravdu povedlo a bude zároveň ozdobou knihovny.

milary
07. ledna

Jé, málem bych zapomněla, Vánoční koleda! Taková krása! A ještě když ji čte pan Somr.
Taky něco, co člověk zná z mnoha zpracování... Páni, rok vzniku 1843, to se ani nechce věřit. Trochu - archaické, že? A přece, v čase vánoc, v magickém čase, kdy jsme jaksi podivně přístupnější věřit na zázraky, z nichž jedním je přítomnost milosrdenství a lásky mezi lidmi, byť těkavá a krátkodechá, mají slova Dickensovy Vánoční koledy stále to proměňující kouzlo, díky kterému člověk zatouží i po vlastní nápravě a obnově.
Možná je to tím světlem svíček. Nebo slov. Nebo ticha. Nebo...

1 ...