Vánoční koleda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 4.61209
Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, XYZ (ČR)
Orig. název

A Christmas Carol, 1843

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Předobraz Vánoční koledy se dá nalézt už ve starší knize Charlese Dickense, a to Kronika Pickwickova klubu. V té jedna z postav vypráví historku o tom, jak zlého kostelníka Gabriela Gruba na Vánoce napraví návštěva duchů. (LiberX)


Vánoční koleda od Charlese Dickense je jedním z nejčastěji adaptovaných děl. Vedle množství filmových, televizních a seriálových adaptací existují i opery, balety a muzikály. Kromě klasických adaptací přitom existují i verze s Batmanem či Donadem Trumpem v hlavní roli. (LiberX)


Při tvorbě Vánoční koledy byl Dickens ovlivněn zejména ponižující zkušeností ze svého dětství, kdy byl nucen jako dvanáctiletý chlapec opustit školu, přestěhovat se do nedaleké nocležny ve vězení, kam rodina odešla s otcem, jehož pro velké finanční dluhy uvěznili, a začít pracovat v továrně.
Tato zkušenost mu dala do vínku sympatizování s chudým lidem. Podnětem díla se staly rovněž jeho sympatie k dětem a také příběhy Washingtona Irvinga o starých tradičních anglických Vánocích. (Petrstik)