Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1767 196

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist , 1838

kajanovakova
15.02.2012 4 z 5

Přiznávám - někdy jsem měla potíž se orientovat v textu, ale nakonec jsem to snad úspěšně zvládla. :-) Příběh Olivera je zkrátka smutně krásný! :-)
Ale musím uznat, že šťastný konec mi sedí jen z toho důvodu, že vím, že Dickens jiné konce ve svých knihách nedovolil. :-)

Mikiem
10.02.2012 5 z 5

Pěkné knihy,doporučuji:o)

monii
13.09.2011 5 z 5

Dickensův Oliver Twist je obdivuhodnou záležitostí hned z několika úhlů pohledu. Předně, obsáhlý děj na žádné z těch mnoha stran textu neomrzí a nezačne nudit. I popisné části knihy jsou psány poutavě a trefně vykreslují tamní prostředí Londýna a dobarvují tak černobílý život nejspodnější vrstvy obyvatel a každodenní náplň jejich práce.
Dále je velkým pozitivem jasně viditelný, dnes však v literatuře často stíraný rozdíl mezi dobrem a zlem, a ta pomyslná hranice, kterou lze snadno překročit, ale hůř se vrátit zpět. Tím však není myšlena kategorizace postav na jen ty dobré a jen ty špatné, naopak i antihrdinům zde autor dává druhou šanci – nerelativizuje ale jejich zlé jednání.
Základní dějovou linku vlastně tvoří smutný osud malého chlapce, který možná končí překvapivě, vzhledem k tónu, v němž se celý příběh nese, ale jistě v souladu se čtenářovým přáním. Základní myšlenku tohoto Dickensova románu tak lze shrnout jedním krátkým úryvkem z knihy: „Když utlačujeme a utiskujeme své bližní, kéž bychom se aspoň jednou v myšlenkách rozpomněli na nezvratnou jistotu, že každá vina vystoupí zvolna až k nebesům jako temný a těžký mrak, aby vylila na naši hlavu svou pomstu!“

anarin
09.09.2011 4 z 5

Dickens umí skvěle popsat jednotlivé postavy knihy.

_Devil_
23.08.2011 4 z 5

Kniha smutná ale i přesto chytlavá, strašně mě zaujala už jen kvůli toho, že ve filmu není popsané to, co v knize :).. zase jsem se utvrdila, že knížky jsou lepší než filmy :)...

Miškáá
19.08.2011 5 z 5

Příběh je úžasný. Je velmi dojemný a často i smutný, život sirotků v té době byl vážně hrozný. Postavu ubohého Olivera nejde jinak než obdivovat, osud mu zezačátku vůbec nepřál, ale přesto všechno necítil nenávist k lidem, zůstal hodný, oddaný, měl dobré srdce a byl schopný lásky, které se jemu nedostávalo. Prostě krásná, dojemná, emotivní kniha.

Lely
26.07.2011 5 z 5

Četla jsem jí jako povinnou četbu a nelituji.

Klárka
09.07.2011 5 z 5

Krásná kniha s napínavým a emotivním dějem ... Vřele doporučuji

Jakubisko
04.07.2011 5 z 5

Přes komplikovanost s mnoha postavami, dějovými zvraty a skoky se kniha čte překvapivě skvěle a emoce z ní tryskají doslova proudem. Neumím si představit čtenáře, kterému hlavní hrdina okamžitě nepřiroste k srdci.

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

s.macuska
08.04.2011 3 z 5

Neuvěřitelně komplikovaný příběh s občas zdlouhavými popisnými pasážemi. Ale i přes to stojí za přečtení.

mala.bloncka
08.12.2010 5 z 5

Četla jsem tuto knihu i viděla film, ale knížka je zaručeně lepší! Charles umí psát dětské příběhy!

ranní ptáče
30.11.-0001 3 z 5

Jedna z těch knih, které je třeba číst v určitém věku, pak ztrácí své kouzlo.

Monnyska
30.11.-0001 5 z 5

Kniha neztrácí na kvalitě ani po tolika letech. Zaujala svým podáním i vypravěčským talentem autora. Určitě se k ní budu vracet s láskou, odhodláním a hlavně s úsměvem.
Člověk si konečně může představit, že na světě bylo mnohem hůř a někde ještě je, než je teď. Může myslet i na ostatní, proto jak knihu, tak autora určitě chválím a dávám knize 5 hvězdiček :-)

Jíťa
30.11.-0001 4 z 5

Trochu mi tam neseděl ten happyend, ale jinak se Oliver čte překvapivě dobře.

luciekla
30.11.-0001 4 z 5

Klasika, přečetla jsem ji nedávno znovu poté, co jsme ve škole rozebírali, jak ji četli děti v JARu v období apartheidu. A vážně to má něco do sebe.