Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1770 197

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Literatura světová Romány Literatura naučná
Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist , 1838

Cyanine
29.06.2013 1 z 5

Velmi nezáživná a nudná četba. Tuto knihu jsem nedokázal dočíst.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Krásna klasika, nezabudnuteľný Oliver. Kniha s úžasnou atmosférou, perfektným zobrazením charakterov a dokonalým vystihnutím života v Londýne.
Život Olivera, jeho strasti aj radosti dojímajú celé generácie aj keď záver je veľmi rozprávkový a melodramatický.

kuky921
28.05.2013 5 z 5

Úžasná knížka a příběh, který chytne a nepustí. Navíc je knížka psaná velmi čtivě.

AnneEyre
02.05.2013 4 z 5

„Raději jsem neměla ten román...“ Ale kdepak! Oliver Twist je pro mě velice příjemné čtení, nejde o žádné věčné popisy ani o cosi, co zní jako absolutní nesmysl. Je to poutavé. Navíc se seznámíte s každou postavou a můžete si na ni bez problémů udělat svůj názor.

Jamal
16.04.2013 4 z 5

Kniha mě opravdu zaujala. Realistické vyprávění příběhu malého chlapce, který byl osudem nejdříve vymáchán ve všech možných špínách a následně očištěn.

TheKesh
18.03.2013 5 z 5

Rozhodně jedna z mých naprosto nejoblíbenějších knih. Poutavý a zajímavý příběh, ke kterému se vždy rád vrátím. Postavy jsou výborně charakterizované a skvělý styl psaní vás vtáhne do děje... Doporučuju

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Nesmrtelný příběh. ;)

Dandulka
21.12.2012 5 z 5

Příběh Olivera Twista je moc hezký a bavil mě. Nevadilo mi ani, že způsob psaní byl malinko odlišný od dnešní mluvy, mělo to své kouzlo.

RodneyCZ
22.11.2012 5 z 5

Úžasný, poutavý příběh!

Lily96
16.10.2012 5 z 5

Rozhodně patří do žebříčku mých nejoblíbenějších knížek. Dickens zase mezi mé nejoblíbenější autory. Četla jsem od něj i Davida Copperfielda a Nadějné vyhlídky, ale naprosto bezkonkurenčně vede Oliver Twist. Je to...dojemné a poučné. Oliverova naivita, prostředí, ve kterém musí odmala vyrůstat....to všechno by z většiny lidí udělalo zloděje nebo darebáky, ale Oliver...není, co dodat.

nelcisko
25.09.2012 5 z 5

Asi víc než do role Olivera jsem se vžila do role Nancy, jelikož žila v prostředí, které mě děsilo, ale zároveň tak fascinovalo a přitahovalo, že jsem se od něho nerada v knize odlučovala, což se stávalo díky Oliverovi. A taky asi víc než postavu Olivera jsem si ze všech nejvíc zamilovala Fagina :) Jinak se mi kniha velmi líbí a nemohu si ji vynachválit. Dokonce mi ukapla slza, když se na konci loučil Oliver s poblázněným Faginem :D No...vřele doporučuji :)

Graine
16.08.2012

Klasika anglického realismu

dendisek3
27.07.2012 5 z 5

Knížka mě nezaujala tolik, na kolik jsem čekala, ale četla se dobře.

ValKing
23.07.2012 3 z 5

Je škoda, že mě kniha nedokázala tak uchvátit a připoutat ke stránkám, sem tam to bylo i nucené čtení, ale děj nebyl zase tak špatný, začátek mě docela bavil, a navíc vylíčení spodiny Londýna se Dickensovi vážně povedlo. Kniha k maturitě dočtena a nelituju, rozhodně jedna z těch lepších.

tondavon
21.07.2012 2 z 5

Oliver Twist mi rozhodně nepřišel v dnešní době ničím výjimečná kniha, celé to působí, že byl autor placen od stránky, takže občas natahuje, a to zcela zbytečně, jak jen to jde. Ale opravdu nepochopím, co vedlo Charlese Dickense k tomu, aby napsal tak hloupě překombinovaný konec, že by na něj neměl ani Jára Cimrman! Místo toho, abych v posledních 50 stránkách byl připoután k tomuto čtivu a pln napětí si vychutnával konec, jsem se musel smát a pochopil jsem, kde asi brali autoři Smoljak - Svěrák inspiraci, při psaní Vichru z hor.

Ps: Úryvek ze hry Vichr z hor:
Teta: "Ne tak docela. Já totiž nejsem tvá teta."
Tomáš: "Ty nejsi má teta, tetičko?"
Teta: "Ne. Jsem tvoje vzdálená snacha.”
Tomáš: "Ale v tom případě jsem tě obelhal, tatínku.”
Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.”
Tomáš: "A maminka?"
Otec: "To je babička z otcovy strany.”

kotasbk
19.07.2012 5 z 5

Olivera jsem už četl jednoua a to v tobě školy, kdy nebyl moc čas na hraní PC her a ještě k tmu se učit. Teď jelikož jsou prázdniny, chci to napravit a číst od toho, kde jsem skončil. Stále pořád nevím, jak to dopadně, jestli dobře nebo špatně. Nehorázně se těším :) Všem zatím doporučuji :)

panjan
08.07.2012 5 z 5

Někdo by mohl říci, že Dickensovy knihy jsou "na jedno brdo." Já říkám, mají podobná témata.Děti, sirotci jež se sami protloukají světem na úkor nástrah osudu a krutostí lidí, které potkávají. Dickens je totiž takovým vypravěčem u kterého tato podobná témata nevadí, on je mistrem napětí, dobrodružství a také mistrem okamžiku. Když Dickens popisuje nevlídné a sychravé ráno, mám chuť skočit si pro bundu a pro čepici, obout si teplé boty, aby mi ranní rosa neumočila nohy.

jurcek
29.06.2012 4 z 5

Dickens je "popař". Veľmi talentovaný. Sú chvíle keď som ani nedýchal. Občas sa mi vybavilo, zazdalo že hlavne aby sa to dobre predávalo. Aby sa to čitatelom páčilo. A aj sa mu to určite darilo. Tak si myslím že vo svojej dobe bol veľká, ak nie najväčšia hviezda. Taký Coelho. A občas si myslím, že mrhal svojim talentom. Brilantný sarkastický úvod s množstvom hlášok. Potom sa tak nejak stráca. Ešte si prečítam Davida Copperfielda. A dosť. Na Emily Bronteovú a Búrlivé výšiny to nemá.

Zuzvil
26.06.2012 1 z 5

Jedna z mála klasických knížek, kterou jsem četla, a dočetla se sebezapřením. Už je to pár let, co jsem ji četla, ale živě si pamatuji, jak mě to strašně nebavilo, i přesto, že příběh=pointa je poutavá a zajímavá. Strááášně zdlouhavé popisy, často nic neříkající, souvětí dlouhá, předlouhá. Často jsem knížku chtěla opravdu odložit nedočtenou. Za mě rozhodně ne, ale každá knížka si svého čtenáře najde ;-)

ondra1995
20.06.2012 5 z 5

Skvěle poutavý příběh z nejnižších vrstev Londýna. Líbí se mi, že i po přečtení si poměrně dlouho a dobře vybavuji různé detaily děje.