Pastvina zmizelých

Pastvina zmizelých

Břehy přehradního jezera na řece z jistého úhlu pohledu stříbropěnné pokryl za dlouhá léta nános nesčetných rekreačních chat. A právě tam, kde obyvatelé rušného velkoměsta hledají po celotýdenní lopotě a každodenních starostech relaxaci prostřednictvím panenské přírody a romantiky, se od jisté doby začali ztrácet lidé. V nepravidelných intervalech a nejrůznější — od mladé ženy po babičku, od hornika přes řemeslníka k chuligánovi, nečekaně mizí chataři i starousedlíci. Zdánlivě nemají zmizelí nic společného, a přece je kapitán Michal Exner přesvědčen, že něco takového musí existovat. A když je tento mladý doktor práv a vyšetřovatel pražské kriminálky o něčem přesvědčen, pak to taky obvykle dokáže a odhalí, kdo a proč má ve zločinu prsty. Vydání třetí, v nakladatelství MOBA první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31603/pastvina-zmizelych-31603.jpg 4.5108

Kapitán Exner (7.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Warden

Jednoznačně nejlepší Exner, se skvělou atmosférou. Čtu opakovaně :)

zuzana-koubkova

Jedna z nejlepších knih, které znám. Čtu ji už aspoň po sté.

Eicherik

Naprosté nadšení a zatím nejlepší Exner, jakého jsem dosud četl. Tak napnutý, jak případ dopadne už jsem dlouho nebyl. Vřele doporučuji.

alzbeta4340

Z dnešního pohledu je to sluníčkové retro. Jinak je to dobře napsaná a hlavně dobře vymyšlená detektivka, která v době svého prvního vydání musela být skutečný knižní hit.

HD-gwtw

Jediným zklamáním bylo, že v první třetině knihy se kapitán Michal Exner téměř nevyskytuje. Jinak parádní čtení :-)

Marla

Jedna z příjemně velkohubě upovídaných "exnerovek", kde vyšetřování několikanásobné vraždy probíhá v klídku, při popíjení jeníka chodce či jiné lihoviny, obdivování krásných dívek a vlastně jen tak mimochodem....moc hezky se to četlo.

karel0684

Přemýšlel jsem spolu s kriminalistou, který jen nevyslýchal, ale vedl rozhovory s obyvateli chatařské osady, která by mohla být u kterékoliv české řeky... na to, kdo by mohl být vrah jsem přišel skoro ve stejný okamžik. Moc příjemné čtení.
zařazena do čtenářské výzvy - děkuji Marika Vanova -
V detektivních povídkách knihy Příliš snadná vražda, konkrétně v povídce Láska je láska od Juana Zamory je zmíněna kniha Pastvina zmizelých od V Erbena.

sazamala

Pěkné a pohodvé čtení,za mě opět další povedená detektivka.Jen těch lidí ze začátku je tam nějak moc,dá to práci se v nich zorientovat.Ale jinak doporučuji!

Marika Vanova

Tak tohle je moc pěkná detektivka a do posledních stran jsem neměla podezření. Jen ze začátku jsem byla z těch všech jmen trochu zmatená.

konicekbily

Na svou dobu odvážný spis. Po letech jsem nalezl na pultu knihovny a pustil jsem se do "historického" čtení. Tak nějak to vypadalo ve vesnických hospodách a v chatových koloniích. Detektivka socialistického realizmu.

babyboar
28.11.2017

Detektivky moc nečtu, ale protože se mi docela líbil seriál s Michalem Dlouhým, chtěla jsem si přečíst alespoň nějakou literární podobu kapitána Exnera. A rozhodně jsem nebyla zklamaná. Šarmantní detektiv a příběh napínavý téměř do poslední stránky. A ani těch soudruhů tam moc nebylo.

Olšan
21.11.2017

Ta hromada hnoje v Pikovicích na louce u řeky tam v té době skutečně byla.

Nifredil
28.10.2017

Slabší z detektivek o kapitánu Exnerovi. Pořád je ale s podivem, co všechno socialistickým cenzorům uniklo a že taková věc mohla vůbec vyjít. Řada hlášek vyloženě naráží na režim. Jsou tam ale i věci, které bez znalosti toho, jak režim fungoval, trošku nedávají smysl. Příjemné je, že to není podstatné pro samotnou zápletku a fajn příběh. Detektivka je milá a inteligentní, vlastně nadčasová.

moničina
02.10.2017

Jedna z jeho naj... Dej napínavý, zápletka zaujímavá, len záver trošku ukvapený.

wooloong
16.09.2017

Dost jsem se ztrácela v množství postav. Líbí se mi Erbenův smysl pro jemný humor a postava elegána kapitána Exnera v mercedesu se vymyká všem příslušníkům vébé tehdejší doby. Znám napínavější detektivky, ale ty Erbenovy jsou takové hezké české, poklidné, žádná dramata, honičky, žádné důkladné popisy zohavených mrtvol, žádné bitky a žádný zraněný a krvácející hrdina. Prostě zvlněná česká krajina, české hospůdky a svérázné venkovské postavičky. Pohoda, klídek, kafíčko, koňáček, pivo a pár vraždiček.

Romžiry
10.07.2017

Na svou dobu odvážný spisovatelův počin. Detektiv v socializmu jezdící v mercedesu a proutník ... Jinak detektivky od Erbana jsem měla moc ráda už jako malá a s chutí jsem se k nim vrátila. Skvělé.

Koka
21.09.2016

Už asi v polovině knihy mi byl pachatel jasný, ale dočetla jsem to, neboť některé hlášky kpt. Exnera potažmo svědků unikly komunistické cenzuře a byly natolik zajímavé, až jsem se musela opakovaně v tiráži přesvědčit, kdy že to kniha vyšla. Pořád je to ke čtení.

metrolog
04.07.2016

Asi teď budu kamenován, ale dovolím si kacířsky tvrdit, že největší přínos, ne-li jediný, Václava Erbena české detektivní literatuře bylo stvoření postavy kapitána Exnera. Dovedu si představit velmi dobré knihy s touto postavou, pokud by se jich ujal některý současný kvalitní spisovatel tohoto žánru. Erben sám není schopen ve svých knihách navodit tu správnou atmosféru, ani napětí. To je znát například na vynikajícím zpracování jeho námětu ve filmu Smrt talentovaného ševce, který několikanásobně předčil literární předlohu. Ale myslím, že většina příznivců tohoto spisovatele se mnou souhlasit nebude. Nicméně, je to můj názor.

Joges
25.06.2016

Představte si, že na planině a v chatařské oblasti u přehrady se začou ztrácet lidé. Jedna z předpokládaných teorií zmizení je dokonce i únos mimozemskou civilizací (samozřejmě humor:). Pastvina zmizelých, se spoustou českých lidiček a vleklých vyšetřovacích postupů, je docela čtivá a dobře napsaná kniha bez šokujících zvratů a překvapení. Sice to není Erbenova NEJ kniha, přesto se četla dobře. Ani nevím, proč lidé šílí ze severských autorů, když tu máme mnoho dobrých českých detektivek.

LuBu
29.04.2016

Dobrá detektivka, mně se četla výborně.

Jura Jurax
24.01.2015

Výborná detektivka i dnes. A to jsem ji četl hned jak vyšla poprvé ...

Dines
24.05.2014

Tuhle už asi po desáté, Erben měl styl, který mi sedne. Postavy, prostředí, zápletky a tempo vyprávění je pohoda. Knížku doporučuji ze všech erbenovek nejvíc, četl jsem všechny několikrát, ale Pastvina vede žebříček. Teď se zase chystám na "Na dosah ruky", taky fajn, už si mnu ruce pohybem semitského obchodníka:-)

Modrina
21.05.2014

Prvně jsem četla už dávno a stále se k ní vracím.

adamant
29.12.2012

Je zajimave, jak ruzne jsou namety Erbenovych detektivek a pritom je to porad Erben. Kdo cetl Byzantskeho kupce nebo Denar, bude mozna prekvapen prostredim a celkovou stavbou teto knihy. Nicmene doporucuji milovnikum klasickych detektivek z dob bez mobilu kdy se detektiv musel spolehnout predevsim na sve schopnosti a neunavne hledani drobnosti. Dobra oddechova kniha.

Dell
13.06.2011

Z těch několika málo českých detektivek, které jsem četla, je tahle rozhodně nejlepší. Nejsem milovník akčních scén a nelogických a přemrštěných heroických výstupů, kterými se to dnes v detektivkách jen hemží. V této knize nic takového není, přestože mrtvých je tady až až.
Vraha se mi nepovedlo odhalit skoro až do konce, i když mi zpětně došlo, že kdybych neuvažovala jen logicky, ale také podle atmosféry jakéhosi napjatého poklidu, kterou je kniha prostoupená, zřejmě bych na to přišla dřív.
I když jsem tuto knížku četla už hodně dávno, ten pocit napětí a až strachu si při vzpomínce na ni vybavím živě dodnes.