Jana Eyrová

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2323/jana-eyrova-IgG-2323.jpg 4.62430
Originální název:

Jane Eyre (1847)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Petit Press (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (306)

Přidat komentář
MattieStyles
03. září

Úžasná kniha s úžasným příběhem, který se vryje do paměti. Jana Eyrová je pro mě srdcovka. Nádhera :)

Adéla123
30. srpna

Nejkrásnější román, který jsem kdy přečetla. Nemám slov a jistě se k ní brzy vrátím.

Luciskaurb
24. srpna

Moje srdcovka :)

bubka
18. srpna

skvělé dílo,, má atmosféru, zdařilé postavy... v době, kdy vzniklo jistě novátorské, dnes jen výborná červená knihovna

Eeli
18. srpna

Pochmurná romantická kniha s nádechem tajemna. Kdyby byla kniha napsaná současným autorem, byla by zřejmě řazena do tuctové červené knihovny. Nicméně na svou dobu jde o velmi zdařilé dílo, které je právem řazeno mezi světovou romantickou klasiku. Děj chytne čtenáře za srdce, je napínavý a velmi čtivý, i když užitá forma textu nemusí být pro každého vyhovující a konkrétní oslovování čtenáře na mě osobně působilo vysloveně rušivě, a kazilo tak kontinuitu a atmosféru příběhu.

Andy82
10. srpna

Moc pánbíčkářské na můj vkus. Znovu už to číst rozhodně nebudu. Vůbec mě to nebavilo.

Bella1
05. srpna

Krásná love story! Stojí za to přečíst.

Jujkyna
03. srpna

Tuto knihu jsem velmi dlouho odkládala, sama ani nevím proč. Nějak se mi do ní nechtělo. Když jsem ji po dlouhém přemáhání konečně otevřela - okamžitě jsem se do ní začetla a příběh Jany mě pohltil. Mnohdy jsem s ní nesouhlasila a mnohdy ji nechápala, ale přečetla jsem jej příběh jedním dechem a skoro jsem i na konci i uronila pár slz :). Neskutečně krásně napsané.

Nuny
03. srpna

Využiju úryvek z této nádherné knihy, který věrně napodobuje manželství, ve kterém žiju. Děkuji paní Brontë za úžasný román plný naděje a lásky.
str. 315
Vím, co to je, žít jen pro člověka a s člověkem, kterého miluji nade všechno ostatní tady na zemi. Pokládám to za nesmírné požehnání, že můj manžel žije jen pro mne, tak jako já žiji jen pro něho - je to požehnání, jaké nelze slovy vyjádřit. Žádná žena na světě nebyla svému muži nikdy tak blízká, jako jsem já, nikdy nebyla natolik kostí z jeho kosti a tělem z jeho těla. Edvardova společnost mě nikdy nemůže omrzet, jako má společnost nemůže nikdy omrzet jeho, a nikdy nám nepřestanou v prsou bít naše srdce v dokonalém souladu - proto jsme stále pospolu. Být pospolu pro nás oba znamená být zároveň svobodni, jako bychom byli každý jen pro sebe, i veselí, jako bychom byli stále ve společnosti. Myslím, že si máme celý den co povídat, ale náš rozhovor je jen oživenější a slyšitelné přemýšlení. Skládám v něho veškerou důvěru a on mi úplně věnuje svou; naše povahy se k sobě dokonale hodí - a výsledkem je šťastná shoda.

Rev.Jana
21. července

Pro mě, spolu s Větrnou hůrkou, jedna z nejsilnějších love story co kdy byly napsány. Jak já jsem odjakživa Janu obdivovala! Tu sílu charakteru, morálku a zároveň dobré srdce. Jednala podle svého svědomí, přestože ji to stálo lásku. Naštěstí vše dobře dopadlo.
Charlotte Brontë používá překrásný jazyk, líbí se mi její popisy myšlenkových pochodů i dialogy. Vtipné i chytré - záludné a plné lásky - prostě čtení za odměnu.

ComposeAdela
17. července

Čekala jsem, že se budu nudit, nebude se mi chtít číst a bude to utrpení, ale nakonec jsem ji přečetla velice rychle, oblíbila jsem si postavy a až na pár drobností mě velice bavila.

Atanone
14. července

S Janou jsem se seznámila když mi bylo kolem 10,četla jsem Sirotka Lowoodského a Janin osud jsem proplakala,držela jsem jí palce a šla bych se za ni i porvat. Později,až jsem si přečetla celý její příběh, jsem zjistila,že by se jí to asi nelíbilo a zrazovala by mě od toho.
Stejně jako "Na Větrné hůrce" od Emily,je Jana Eyrová od Charlotty jedna z mých "modlitebních" knih. Když mám pocit,že mi jde život nějak "šejdrem",jdu si popovídat s Janou.

Magdalena5
03. července

Jana Eyrová mě provází od dětství a v každé fázi života si v ní nacházím něco nového. Když jsem se před několika lety měla rozhodovat o své nejmilejší knize, zvolila jsem Janu. Zatím jsem své rozhodnutí nemusela měnit. Z různých filmových zpracovaní se mi líbí to naše černobílé z roku 72.

Katranis
03. července

Klasická kniha.

Lessana
02. července

Neživím v sebe predsudky a teda, aj keď Emilyn príbeh Búrlivých výšin ma nijako neoslovil (ba priam naopak), na Charlottin najznámejší literárny počin som sa veľmi tešila. A moje hodnotenie vyjadruje, ako veľmi ma (v pozitívnom slova zmysle) zasiahol. Krásny jazyk (a skvelý preklad staršieho dáta), zvonivý štýl s patinou tých čias, nádherne vykreslené postavy (hlavné i vedľajšie) a vzťahy medzi nimi, prostredie (príroda, interiéry a exteriéry budov) a najmä čistota vzťahu Jany Eyrovej a pána Rochestera spôsobili, že som knihu, hoc dosť stranovo objemnú, prečítala na tri sedenia a moja romantická duša si pri tom spokojne priadla :). Oceňujem tiež detektívnu zápletku v príbehu, láskavý prístup rozprávačky-autorky k čitateľom, pozvoľnú gradáciu napätia, ako i nápadité (hoc ku koncu príbehu trošku idylické) zápletky v životopise hlavnej hrdinky.
Rada sa ku knihe vrátim a dúfam, že sa mi ju podarí zadovážiť v rovnako dobrom preklade kdesi v antikvariáte.

lilienn
05. června

Moc hezká kniha. Milý jazyk, jaký už se málo vidí.

urla
24. května

Chviličku trpělivosti na začátku, pak se to rozjede, hluboká kníha...Mám ji rád.

Jey
23. května

Počátek knihy zdlouhavý, trvalo mi než jsem se pořádně začetla, k tomu došlo až asi ve druhé čtvrtině knihy. Poté už jsem ale knihu neodložila a mohu jen doporučit.

Frity
21. května

Knížku mi před lety doporučila moje babička a od té doby na ni nedám dopustit. Je to moje srdcovka. Mohla bych číst pořád dokola. Nádherný příběh o lásce a síle osobnosti.

Anna 13
21. května

Jedna z nejkrásnějších knih o lásce jaká byla napsána.
Obdivuji styl psaní a formu vyprávění Charlotte Bronteové. Knihu napsanou krásnějším, vznešenějším a malebnějším jazykem než je Jana Eyrová jsem ještě nečetla.
Jana Eyrová mi dodávala sílu do života a poskytla mi naději.

Je to román zasluhující si naši pozornost, román, který nesmí zemřít.

Zde má recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1705/jana-eyrova-charlotte-bronteova

Martyne
13. května

Kniha, kvůli které jsem se musela zeptat v "krizových chvílích" kamarádky, jestli dopadne dobře, protože mi děj neskutečně drásal nervy. :D A také kniha, která mě pevně lapila do svých spárů, ale také mě donutila si ji přestat číst v autobuse, abych si mohla konečné slzy radosti pořádně "vychutnat" až doma. :D Dlouho mě hlavní postava nechytla tak moc za srdce jako Jane. Jak už zde bylo řečeno, není to jen klasické vyprávění o lásce, autorka je podle mě hodně nadčasová co se týče zpochybňování hodnot té doby. Ať už v podobě Helen, která svým způsobem zpochybňuje klasické chápání Boha, nebo Jane, která si stojí za svým ideálem samostatné a nebojácné ženy. Tato kniha pro mě symbolizuje lásku, ať už tu velkou, po které prahne každá romantická duše, nebo tu, kterou mám k příběhu v ní.

ardeas
30. dubna

Jedna z mojich najoblúbenejších kníh. Jasne, nesadne každému, je to len predsa hodne vzdialené dnešnej dobe, ale i tak, buď Vás unudí k smrti alebo ju budete milovať :)

katushah
04. dubna

Nemám ráda červenou knihovnu, ale tohle není jen tuctové vyprávění o lásce. Je tam i mnoho jiných témat a popis jejího života se mi moc líbil. Nikdo to nemá v životě úplně jednoduché.

misha006
01. dubna

Nerada nedočítám knihy, ale tohle jsem prostě nedočetla. Pro mě velká nuda. Třeba někdy jindy.

Alma-Nacida
27. března

Vždycky, když čtu knihu starou sto a více let, znova si uvědomím, jaký mám štěstí, že žiju teď, tím víc, že jsem žena. Neměly to ty naše předkyně lehké. :) Skoro mě překvapilo, jak je ta kniha i po letech dobrá, i když to chce na čtení klid, čas, šeré večery a déšť jsou vítaný bonus, a plápolající krb taky. :)

Valborga
22. března

Určitě patří do knihovny jako stálice.

deshalb
07. března

Veľmi pekná kniha pre milovníkov romantiky, ktorá sa číta na jeden dych. Mňa zaujali aj kapitoly o detstve Jany a o surovosti voči nevinnej sirote, pretože sú údajne autentické.

bedkniha
06. března

I já se vracím, četla jsem jí už asi 3x, pro mne je to klasika

qydko
05. března

Moje srdeční záležitost, ke které se čas od času vracím...

PandaGirl
04. března

Tahle kniha má své osobité kouzlo. Velice dobře se do ní dá začíst a prožívat osudy Jane. Uznávám, že všechno bylo velice hezky vykreslené - postavy, budovy, krajina i samotný děj. K tomu se, ale zároveň váže i má výtka - některé rozhovory a popisy byly neskutečně vleklé a nekonečné. Upřímně si myslím, že tam bylo až příliš moc popisů. Ale dá se přes to překousat a užít si celkový příběh.
Vřele doporučuji i audio knihu, kterou namluvila Gabriela Vránová.