Jana Eyrová

kniha od:


Koupit

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2323/big_jana-eyrova-IgG-2323.jpg 4.54037
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Petit Press
Originální název:

Jane Eyre, 1847


více info...
Nahrávám...

Komentáře (607)

Kniha Jana Eyrová

ReniHan
předevčírem

Knihu jsem si chtěla přečíst dřív než mi byla zadaná ve škole. Musím říct, že takhle úpřímně jsem se bavila u málo referátů. Janička mi přirostla k srdíčku jako pan Rochester. Všem doporučuji přečíst do školy nebo ve volném čase, protože to není jedna z těch "nudných školních knížek"

Amolein
28. května

Kdo by ji neznal. Jana Eyrová je sirotek, který i po smrti rodičů zažívá jenom příkoří a proti kterému jako by se spikl celý svět. Je to velmi silná káva sledovat, jak je 10leté děvče doslova šikanované nejdříve vlastní tetou a jejími dětmi a pak ještě vychovatelkami z internátní školy. Takový začátek knihy musí vzbudit soucit u všech čtenářů.


Devorah
30. dubna

Jana Eyrová je dílo plné silných emocí. Dokonalá potěcha pro náročnější čtenáře. A ačkoliv jsou zde použita květnatá souvětí, přesto děj snadno plyne a přímo pohlcuje.
Postava Jany Eyrové do jisté míry odráží spisovatelčinu životní zkušenost s výchovou v dívčí škole a prací guvernantky.
Na začátku se seznamujeme s dětstvím Jany, poznáváme bezpráví a příkoří, kterému byla vystavena jak u své tety, tak i ve škole. Nic pro slabé povahy. Ve druhé polovině knihy pak Jana dělá vychovatelku na panství pana Rochestera. Ten zde není vykreslen jako přitažlivý muž, ale spíše jako hulvát. A přesto scény s ním a křehkou Janou budou patřit k těm nejžádanějším. Rozhodně nelze čekat romanci dnešní doby. V tomto případě je láska mnohem více sofistikovanější, uveřitelnější a o dost emotivnější.
V závěru vše vygraduje do velkého finále a nádherně do sebe zapadne.
Tato propracovaná romance v sobě skrývá mnoho, nelze ji přečíst jen tak, musí se o ní přemýšlet a prožít.

Nikkiproch
19. dubna

Nadčasová romantická klasika s hořkosladkým happyendem.
Některé vášnivé rozhovory a podrobné popisy mě místy nudily, jinak jde ale o romantický skvělý román, který předčil svou dobu.

tereza5844
09. března

Miluju ten příběh, miluju tu knížku. Nečekala jsem, že mě klasika TAK MOC pohltí a dojme. Rozhodně doporučuji klidně i studentům SŠ jako maturitní četbu. Nebojte se délky knížky, je to psáno čtivě a vdechnete ji jako nic :)

beruzzka
26. února

(+ SPOILER) nekteré názory Jany Eyrové byly tak dopředu, ještě dřív než feministky začaly pálit podprsenky, ještě dřív, než se ty podprsenky začaly opravdu nosit..
Příběh byl skvělý, romantických "pohádek" jsem přečetla stovky, ale takhle mě tolikrát překvapila!
Musím, ale přiznat, že některé rozhovory, hloubání a popisy byly strasně dlouhé, monotónní a nudné. Starší čeština, nebo celý jazyk, ve kterém je kniha psaná se nečte sám a často jsem se do čtení musela nutit.
Tak nějak jsem tušila, že bude mít R.v domě bláznivou manželku, i že Jana zdědí peníze.
Bavila mě část života ve škole, se svatbou, útěkem, novým začátkem a pak její návrat k R.
Pro mě stejně těžké čtení jako Mistr a Markétka.

Akorát tady je happy end, ten nesmí chybět co svět světem stojí :-)

Amneris
22. února

Před nedávnem jsem poslouchala rozhlasovou hru ze života sester Bronthëových. Protože jsem od nich ještě nic nečetla, tak nastal čas si doplnit mezery v anglické literatuře 19. století. Dala jsem přednost audioknize v podání mé oblíbené herečky Garbriely Vránové. Okamžitě jsem byla vtažena do děje, vůbec nechápu, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Příběh v sobě nese romantiku s realistickými prvky i počátky feminismu. Jde o úžasné literární dílo, které rozhodně stojí za přečtení :-)

Pivka1
24. ledna

Tuto knížku nám kdysi četla paní učitelka na pokračování. Zamilovala jsem se do ní ( teda té knížky ) a nakonec ji dostala od Ježíška. Kdysi jsem viděla v TV několikadílnou inscenaci s panem Kačerem a paní Vančurovou. Nádhera nádherná. Před nedávnem jsem ji vyslechla na pokračování v aplikaci Můj rozhlas a světe div se, opět překrásně načetla paní Vančurová. Pastva pro duši. Knihu jsem vytáhla z knihovny a znovu, cca po 50 letech jsem se opět začetla. V uších slyším nádherný hlas paní Vančurové a jenom si tak vzdychám áááách, úžasná knížka, všem doporučuji.

1 ...