Jana Eyrová

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2323/jana-eyrova-IgG-2323.jpg 4.62782
Originální název:

Jane Eyre (1847)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Petit Press (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (374)

Přidat komentář
poz3n
17. září

Jana Eyrová ve mně jako kniha vzbudila širokou škálu pocitů. Děj, rozdělený na jasně oddělené části, pro mě představoval kvalitativně i žánrově trochu nesourodé zážitky. Pokud platí, že se celé dílo pohybuje na pomezí romantismu a realismu, pak mě části inklinující k poloze realismu zaujaly nejsilněji (především pak část před samotným závěrem, tedy Janin pobyt na Marsh Endu). Naopak ty silně romantizující pasáže, kdy čtenář na úkor hrdinčiných moderních myšlenek přelouskává všelijaké popisky míst, atmosfér a různých krbových říms, mě nechávaly poměrně chladným. Je však zajímavé se zamyslet nad dějovými zvraty a peripetiemi Jany Eyrové a uvědomit si, jak je právě toto dílo (a pravděpodobně i řada podobných) stěžejní pro žánr melodramatu (především pak v kinematografii) přinejmenším v posledních desítkách let (jaká telenovela by se například obešla bez sirotka, který vyrůstá v chudobě, zamiluje se do bohatého protějšku, aby následně zjistil, že i on sám je bohatý, ač o tom neměl tušení? A to nemluvím o tragickém oslepnutí některého z hrdinů). I přes výhrady a konec, který považuji za příliš sentimentální, je Jana Eyrová silným příběhem, s výbornými pasážemi a plastickou a zajímavou hlavní hrdinkou.

speciale88
08. září

Krásná klasika.

Lujza031
01. září

Kniha se mi dobře četla. Doporučila bych ji hlavně mladým slečnám ve věku 12+. Kniha je hodně výchovná a k zamyšlení. Není to jen kniha o romantické lásce, ale spíš o tom jak je důležitý člověk a ne kolik má peněz. Je to o kráse přírody a detailů, kterých si mnozí ani nevšimnou a je nádherně popsaná a uklidňuje. Je o nespravedlnosti, ale také odvaze a hlavně hrdosti. Ano přes všechno čím si Jana v dětství projde ji to nezničí ani nezmění. Je stále hodná, ale zároveň silná a má ryzí charakter.
Doporučuji také těm co mají nějaké trápení :-) Hodí se hlavně nám Čechům, kteří jsme dosti pesimisté a bohužel i hodně materiální.

helenkan
31. srpna

Nesmrtelný příběh,který nesmí chybět v knihovně.

beruskovana
31. srpna

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Pro mne je napsaná naprosto jedinečným způsobem a má silný příběh. Určitě se k ní ještě někdy v životě vrátím. Pro mne rozhodně oblíbená spisovatelka.

pecka02
23. srpna

Ke knize jsem se dostala prostřednictvím čtenářské výzvy, ale musím říct, že jsem trochu zklamaná. Na můj vkus jsou některé nepodstatné detaily až moc popisovány a rozhovory mezi hlavními hrdiny někdy až zvláštní. Ale možná to patřilo té době. Jsem ráda, že jsem ji nakonec přelouskala, protože jsem se často musela do čtení nutit.

kiskuska
22. srpna

Knihu jsem četla několikrát, provází mě celý život, mám ji tak ráda, že ji vlastním hned několikrát (v ČJ, v AJ, v RUJ i ve FRJ), ovšem jedině česká verze mě tak dokáže vtáhnout do děje.

Ersie
19. srpna

Knížka se mi líbila, i když k ní mám několik výhrad: dlouhé nudné popisné pasáže jsem přeskakovala, vadilo mi, že mě autorka jako čtenáře oslovuje-podle mého to ruší ve čtení a vytrhuje mě to z příběhu. Konec, kdy Edvart oslepl mi přišel už trochu přitažený za vlasy. Ale celkově se mi knížka líbila,příběh zajímavý, určitě stojí za přečtení.

Bridgett
18. srpna

Tato kniha mne velmi, velmi dojala, první u které jsem uronila slzu a ne jen jednou. Od samého začátku mne naprosto uchvátila, styl psaní je přesně takový v jakém si libuji, podrobný popis všeho, od osob, jejích šatů, přes stavení, přírodu, pocity... člověk může naplno zapojit fantazii, vyloženě jsem si čtení vychutnávala. Ovšem nedokáži pochopit, jak někdo dokáže přečíst za den, dva - já četla měsíc, kniha ač nádherná, je opravdu těžká, nedokázala jsem číst déle v kuse - ač jsem se nedokázala od ní odtrhnout, ale musela jsem vždy o ději chvíli přemýšlet, nějak v sobě zpracovat. Samotný příběh je překrásný, přesto jsem hlavní hrdinku občas nechápala - jak psal již někdo přede mnou, nevím úplně čím jí pan Rochester tak dostal - že byl ošklivý a proti ní starý by tolik nevadilo, ale ta jeho složitá povaha, protivný morous s cholerickými sklony... Láska je zkrátka slepá... Do poslední chvíle jsem nedokázala odhadnout jak příběh skončí, bylo to pro mne docela překvapení. Závěrem musím říci - jedna z nejkrásnějších knih co jsem kdy četla a rozhodně se k ní vrátím. Už teď se mi stýská.

Anie.M
17. srpna

krásné čtení na dluhé zimní večery, kdy se nechci bát, ale chci se tiše usmívat.
ještě lepší dojem než kniha na mě udělala audiokniha vysílaná čro, rozhodně stojí za poslech.

Petrush
12. srpna

Na knihu jsem byla zvědavá - kdo by nebyl, když je prý považována za klenot klasické světové literatury. Četla se dobře, jen mi některé popisné pasáže přišly zdlouhavé a přitom vlastně nepopisující.
A když se naprosto vysílená a promoklá hrdinka doplahočila k obydlí, ve kterém by snad mohla konečně očekávat záchranu a nahlížela oknem dovnitř (a vy jste napnutí, jak to bude dál)... a dozvíte se, jak má za oknem jedna slečna lokýnky takhle a druhá slečna zase takhle... tak mě už i napadlo, že má snad autorka trochu neobvyklý smysl pro humor.
Každopádně postavy propracované, příběh poutavý a tehdejší doba pro dnešní generaci téměr k neuvěření. Doporučuji.

Janule164
29. července

Kdybych četla v pubertě, určitě by mě příběh zaujal mnohem víc. Teď už jsem se jen bavila tím, jak to do sebe všechno hezky zapadá, aby se mohl konat očekávaný happy end :) Ale četlo se příjemně.

Allena24
28. července

Dnes jsem si knihu "oživila" audioknihou. Promlouvala ke mně hlasem paní Marty Vančurové. Mohu jen doporučit. Nádhera.

Dominika13
21. července

Janička je má srdcovka, knihu jsem četla již několikrát. Charlotte píše květnatě a zároveň lehce. Trocha temnoty, která prostupuje dějem, k sestrám Brontëovým zkrátka patří a na příslušnou dobu se hodí. Před touto knihou lze pouze smeknout!

TinaStar
25. června

Krásný příběh, četla jsem víckrát a stále mě baví.

janulka1310
08. června

Knihu jsem překládala v knihovně nekolik let, dokonce jsem ji již jednou začala kdysi číst, ale vůbec mě to nebavilo, tak jsem toho nechala. Teď díky výzvě jsem si řekla, že to zkusím znovu a musím říct, že přesně pro tohle čtenářskou výzvu miluju. Nebýt jí, asi by mi tento nádherný román zůstal nadosmrti utajen a já bych byla ochuzena o krásný jazyk, nádherné postavy, krajinu, příběh, no prostě o všechno. Za mě nečekaně milé překvapení.

pip11
03. června

Famózní a nepřekonatelné.

Adhara
30. dubna

Pri prvom čítaní v trinástich - super. Pri druhom čítaní v dvadsaťpäťke som sa už iba usmievala nad podivuhodnými zhodami okolností v druhej polovici knihy...

TerryDee
29. dubna

Jana Eyrová je jedna z mých oblíbených knih. Jsem ráda, že jsem si na ni udělala čas a přečetla si ji znovu. Bylo to totiž milé zavzpomínat na jednotlivé osudy našich hrdinů - Jany Eyrové a Edvarda Rochestera. Teď se tedy můžu s velkým očekáváním pustit na její retteling Rozlet Gemmy Hardyové od Margot Liveseyové. A upřímně, jsem zvědavá a zároveň natěšená.

Francesca14
25. dubna

Mám z knihy takovou spoustu dojmů, že mi chvíli trvalo, než jsem si je srovnala dost na to, abych mohla napsat komentář. Děj měl ze začátku trochu pomalejší rozjezd a zas tak mě to nechytlo, ale po tom, co Jane přijela na Thornfield jsem se nemohla odtrhnout. Oblíbila jsem si vypravěčku a obdivovala jsem její sílu, naději a klid a přála jsem jí šťastný konec. Knížka mě zaujala hlavně tím, že hlavní postavy - Jane i pan Rochester - byly zvláštní a neobyčejné a stejně tak i jejich příběh. Pan Rochester nebyl jednoduchý k zamilování si, ale o to víc mě jako postava zaujal, ani Jane nebyla nekomplikovaná, ale měla své kouzlo. Ke konci už mě příběh zase bavil o něco méně a chvílemi už mi to přišlo jako zbytečné natahování, ale z úplného konce jsem pak byla nadšená, protože jsem se celou dobu obávala, že to skončí katastrofálně. Kniha se mi líbila a určitě ji hned tak nedostanu z hlavy a časem si ji s radostí přečtu znovu.

Pajan28
16. dubna

Janino dětství hezky napsané, ale pak... Postavy nesympatické a do čtení jsem se musela nutit a musím říct, že kniha mě velmi zklamala.

MinaHawke
07. dubna

Moc hezký příběh, ve kterém to hlavní hrdinka nemá vůbec jednoduché, právě naopak. Ale i přes mnoho překážek kniha dopadne tak jak má.

IvcaIvet
04. dubna

Klasika je klasika.. tato kniha mě opravdu obohatila..je propracovaná, tajemná a taky dosti náročná..nepřečetla jsem na jeden nádech a i tak musím uznat,že to stálo za tu trochu dřiny.
Bohužel musím také vzpomenout překlepy v knize,tady bych to nečekala..

ArwenEvenstar
01. dubna

Klasika světové literatury. Děj měl sice pomalý spád, ale pro mě byl celkem napínavý. Často jsem se dokázala ztotožnit s hlavní hrdinkou, která se v životě pevně držela svých zásad, a to se jí nakonec vyplatilo. Jediné co mi vadilo, bylo velké množství překlepů v textu.

bigbabe
31. března

Jsem z toho unavená. Skoro tak unavená, jako z Atlasovi vzpoury. Tím neříkám ,že to nebyl hezký příběh, ale strašně těžký. V určitých místech jsem měla pocit, že čtu tři knihy najednou, které se dohromady splácaly a mají společné hrdiny, ale ne pointu.
První, co mě nepříjemně naladilo byl styl tisku tohoto vydání, písmenka strašně malá, řádky hodně nahuštěné a poslední řádek tak nízko, že při čtení posledního řádku byste knihu museli držet pinzetou.
Prvních devět kapitol jsem docela protrpěla, skoro víc než u předcházející knihy, kterou jsem četla. Nemohla jsem se ztotožnit se způsobem výchovy a chování zde popisujícím.
Od desáté kapitoly to začalo být trochu čtivější, hlavně se začalo také trochu něco dít. Od myslím sedmnácté a pak čtyřiadvacáté a devětadvacáté kapitoly jsem právě měla pocit, že jsem najednou v jiných knihách. A i v těchto jsem měla pocit, že se nemohu ztotožnit se způsobem chování a rozhodování postav na základě konvenční upjatosti i kdyby to samotného člověka stálo život. Nemyslím, že moje nepochopení by bylo způsobeno stoletím, ve kterém žiji. Např. neměla čas se starat o dítě, protože se musela starat o manžela? Co dnešní ženy, které k tomu chodí do práce a nemají žádné služebné? (-:
V několika kapitolách na mě kniha byla moc duchovní.
Když to porovnám s o čtvrt století starší knihou Rozum a cit, je toto moc utažené a složité.

sgjoli
25. března

Tuto knihu prožívám velmi silně, a to pokaždé, když ji čtu. A čtu ji opakovaně. Jana je moje oblíbená hrdinka, která si prohází mnoha útrapami a stejně jde nakonec dál, s hlavou vzpřímenou. Zároveň se autorce podařilo výborně vykreslit skvělou, místy temnou atmosféru, kterou si pokaždé moc užívám. A k tomu odhalování rodinného tajemství... prostě paráda! Miluji tuto knihu, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

Denisa153
23. března

Jedno z nejkrásnějších děl klasické literatury.

Jessica007
22. března

Krásný klasický román. Líbil se mi. Romantický, o lásce a nejen o ní. Hlavní hrdinka to tedy neměla vůbec jednoduché, knížka je i taková - řekněme místy ponurá, smutná. Jana se drží pevně svých zásad. Jak to vše dopadne? Přečtěte si.

Rea1307
19. března

Nádherný příběh o malé ženě s velkým srdcem.. Jak jsem se začetla, nešlo se odtrhnout. Jane jsem si hned zamilovala pro její povahu a i pana Rochestra který jí dokázal pohlédnout až do duše. Možná bych trochu zkrátila popis prostředí, ale jinak není knize co vytknout. Je úžasná a dočetla jsem jí s úsměvem na rtech :)

Synysterka
18. března

Četla jsem jako mladá holka několikrát a ráda se k ní vrátím.