Jana Eyrová

Koupit

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2323/big_jana-eyrova-IgG-2323.jpg 4.63638

Vydáno: , Petit Press

Jane Eyre, 1847

Kniha Jana Eyrová

Dominika76
18. listopadu

(+ SPOILER) Tak toto bola naozaj krásna kniha. Prvých 100 strán sa mi to trochu ťahalo. V nich bolo opísané Janine detstvo a neraz som pri tom, čo musela prežívať uronila slzu. Po tom, čo dôjde do Thornfieldu sa začína romantika a čítanie ide samo. V časti, keď po neúspešnej svadbe uteká od pána Rochestera, som bola na Janu nahnevaná a mala som chuť knihu vyhodiť von oknom. Bo našťastie som to neurobila a koniec je viacmenej šťastný, čo ulahodilo mojej duši.

Kniha mi priniesla aj námety na zamyslenie. Práve vtedy keď Jana utiekla od svojej lásky, len pre mravné, náboženské a ľudské zákony. Štvalo ma to nehorázne a ja byť na jej mieste, už som v južnom Francúzku. Nuž, to hovorí aj o inej sile charakteru a samozrejme aj o inej dobe.

Ako som už spomínala, kniha má očarila. Aj sa mi už s pánom Rochesterom snívalo, prežívala som to, plakala. Odporúčam knihu všetkým romantikom. Tí, čo sú práve na začiatku vzťahu sa budú vedieť dokonale do Jany vcítiť. Tí, ktorí už sú vo vzťahu dlhšie si pripomenú prvotnú zamilovanosť. A tí, ktorí ešte na svoju lásku čakajú sa budú môcť zasnívať a predstaviť si seba na jej mieste.

Bakana
10. listopadu

(+ SPOILER) Taková červená knihovna 19. století. Kdyby to nebyla tak stará kniha, dala bych hodnocení ještě horší.
Nevím, ale děj měl opravdu ubohoučkou zápletku, příběhy typu “jak hodná chudá dívka ke štěstí přišla” mě nikdy moc nebraly a jednu celou hvězdu ubírám za naprosto nepravděpodobný dějový zvrat, že Rochester na konci knihy začal vidět.

ivulka15
03. listopadu

Knihu jsem četla kdysi jako velmi mladá a od té doby zhlédla několikeré filmové zpracování. A i přesto jsem knihou znovu okouzlená. Myslím si, že tento příběh patří mezi nejkrásnější milostné romány.

EmillyT

Jana Eyrová patří k mým oblíbeným knihám a průběžně se k ní vracím. V některých chvílích považuji Janino chování za velmi naivní a chování pana Rochestra za namyšlené, místy zcela nelogické, ale těžko je soudit, když se doba naprosto změnila. Příběh je příjemně romantický, není nouze o nepředvídatelné situace. Jediným mírně rušivým prvkem pro mě byla postava Jana Křtitele, který mi vůbec nebyl sympatický.

Jane Eyrová patří k mým nejspíše úplně nejoblíbenějším hrdinkám z klasické literatury. Je to statečná dívka s nesmírně silným charakterem a osobním přesvědčením. Své pevné zásady klade nade vše. No a pan Rochester bojuje o nejlepšího hrdinu s panem Darcym a celkem se mu daří. Je sice občas nesnesitelně arogantní a ukecaný, ale pod povrchem chladné skořápky se skrývá srdce, které dokáže milovat nade vše. Miluju dialogy mezi Jane a panem Rochesterem. Miluju drobné i velké náznaky, kterými se Rochester snaží Jane ukázat, jak je do ní zamilován, ačkoliv některé ty náznaky jsou dost kruté a neohleduplné. Co úplně nemiluju jsou Janiny sáhodlouhé myšlenkové pochody a také část knihy, kdy je u Jana Křtitele a jeho sester. To mě příliš nebaví a když si dávám rereading, přiznávám, že tyto části občas přeskakuju. Ale jinak je kniha prostě skvělá!

Jara.v

Nádherný příběh. Trochu jsem se bála do knihy pustit, ale hned od začátku jsem se začetla a celý příběh mě nepřestal bavit. Tahle klasika teď bude ozdobou mé knihovny a budu ji doporučovat. Krásným způsobem napsané ale děj se pořád odvíjí. Sice některé části trochu zdlouhavé, ale nijak na překážku. Konec knihy je nádhernou ukázkou toho, že opravdová láska dělá člověka pro toho druhého tím nejkrásnějším na světě.

ArkAngel

Podobně jako Werther patří Jane Eyreová k literárním postavám, které představují osobnostní typ INFP. A vzhledem k tomu, že k tomuto typu sám patřím, jsem byl schopen pozorovat podobnosti mezi sebou a knižní hrdinkou. Jane jako taková představuje citlivou a milou dívku, které osud hází klacky pod nohy a ona se stále snaží najít někoho, komu by mohla skutečně zasvětit svůj život. Materiální život pro ní nic neznamená a o peníze se raději podělí. A když je tu někdo, kdo jí ublížil, dokáže mu i po tom všem odpustit. Kniha má funkční dějový oblouk a víceméně ukazuje, jak se má správně psát podle Aristotelovy teorie dramatu, protože to kniha splňuje vlastně ve všech bodech. A vzhledem k tomu, že mi ke konci i slza ukápla, dávám dílu plný počet.

Anett48

Tak jsem to konečně dala! Uff... Zhruba v půlce bych ještě přísahala, že udělím hodnocení daleko horší. Začátek dost zdlouhavej a ukňouranej. Část na internátní škole byla celkem fajn, ale jinak nic moc. Největší zklamání ale přišlo po představení pana Rochestera, kterej mi přišel neskutečně plochej a dialogy mezi ním a Jane byly dost těžko uvěřitelný (třeba za to částečně mohl překlad, nevím)... Jediný, co mě nutilo číst dál, byl občasnej foreshadowing "čehosi divnýho na půdě" a tohle odhalení pak udělalo druhou část knihy o dost zajímavější... Zkrátka, jisté literární kvality tomuhle dílku upřít nelze, ale zbylé sestřičky Brontëovy se mi do vkusu trefily víc.