Charlotte Brontë

Currer Bell · pseudonym

britská, 1816 - 1855

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Populární knihy

/ všech 16 knih

Komentáře (7)

Lessana
Lessana
04.07.2018

Autorka ma oslovila Janou Eyrovou. Krásny jazyk (a skvelý preklad staršieho dáta), zvonivý štýl s patinou tých čias, nádherne vykreslené postavy (hlavné i vedľajšie) a vzťahy medzi nimi, prostredie (príroda, interiéry a exteriéry budov), detektívna zápletka v príbehu, láskavý prístup rozprávačky-autorky k čitateľom, pozvoľná gradácia napätia, ako i nápadité zápletky, to sú dôvody, pre ktoré sa rada ku knihe vrátim.
No a autorkina Villette? Tu sa mi opäť stalo, že som sa vedela stotožniť s hlavnou hrdinkou, s jej spôsobom uvažovania, blízky mi je autorkin kultivovaný štýl... a to Charlottku zaradilo medzi mojich obľúbených spisovateľov :)).

Michalka98
Michalka98
03.01.2017

Charlotte se mi neskutečně zaryla hluboko do srdce dílem Jana Eyrová. Popis toho, jak nenápadně klíčí láska mladičké Jany a životem zklamaného Edwarda, mě neustále dojímá, i když znám příběh nazpaměť. Dílo plné bolesti a zoufalství, ale také a to především, plné opravdové a hluboké lásky, která překoná všechny překážky, je pro mě jedním ze základních příběhů nejen anglické, ale světové literatury.


Lucik87
Lucik87
26.12.2016

Sestry Bronteovy jsou pro mě melancholie a vzpomínky. Jako malá holka jsem jejich knížky slupla jako maliny a moje fantazie při nich pracovala na plné obrátky. Vrátit se tak do těch let.

Lauralex
Lauralex
07.06.2014

Myslím si, že je to jedna z nejlepších autorek románů své doby, za tím si budu vždy stát, pro mě určitě. Její Jana Eyrová pro mě bude vždycky srdeční záležitostí.

Teraka
Teraka
22.04.2014

Životopis jehož zdrojem je Wikipedie ani zhola neodhaluje povahu a pohnutky Charlotte Bronte, které jí vedly k vytvoření jejích románů. Pro odhalení podrobné podoby o jejím dětství, dospívání, mládí, pobytu v Bruselu a osudových mužích doporučuji přečíst některý z jejích životopisů např.: "Chuť soužení" od Jude Morgana nebo čtivější "Tajné deníky Charlotte Bronteové" od Syrie Jamesové. Druhá zmiňovaná kniha se pak podrobněji zaobírá vývojem vztahu mezi Charlotte a jejím manželem Arthurem. Obě knihy jsou psány formou románu a nejedná se tudíž o žádnou nudnou biografii plnou faktů, které akorát unaví oči. Takže doporučuji.

Marčullkas
Marčullkas
24.02.2014

oblíbená autorka mé babičky, která mě přivedla k přečtení Eyrové. Autorku řadím mezi klasiku, která by neměla chybět v knihovně:)

miriama
miriama
29.05.2013

Charlotte Brontëová a její sestry patří mezi mé nejoblíbenější spisovatelky. Už jejich životy, které skončily velmi brzy, jsou opravu románově zajímavé. Především však nejstarší Charlotte. Vždyť ona vlastně svým způsobem života předběhla dobu. Studovala doma i v cizině, pracovala jako učitelka, prožila nešťastnou lásku k ženatému muži. Své zážitky zakomponovala do svých románů a stvořila nezapomenutelnou hrdnku Janu Eyrovou. Psala na svou dobu velmi odvážně o vztahu mladé dívky k ženatému muži. Narozdíl od J. Austenové je z jejích knih poznat, že prožila opravdovu lásku.