Emma

Když na první pohled bohatý otec přiveze dceru jménem Matilda Fitzgibbonová do školy ve vesnici Clinton St James, nikdo by se nenadál, že během pouhého čtvrt roku se z domnělé dědičky značných statků stane opuštěné, bezprizorné dítě. Naštěstí se dívky ujme milá vdova Chalfontová z téže vesnice. S pomocí výmluvného pana Ellina začíná pátrat po dívčině minulosti, o níž sama dívka zarytě mlčí. Kdo je Matilda Fitzgibbonová, odkud pochází a jaké je spojení mezi ní a krásnou, leč nespoutanou Emmou s havraními vlasy, jejíž jméno je vyryto na náramku ve tvaru hada, který představuje jedno z mála vodítek? Více odhalí romantický i tajemný příběh plný nečekaných zvratů, v němž pravda vyjde najevo až v úplném závěru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47416/emma-QSh-47416.jpg 4.2127

Emma (1854)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Daranus

pip11

Tajemná, napínavá a velmi čtivá. Slupla jsem ji během jednoho dne. Byla místy předvídatelná ale to ničemu neubralo na zajimavosti.

Kozel

Nedokončený, nebo možná lépe řečeno sotva započatý román Charlotty se po víc jak sto letech od smrti autorky rozhodla dokončit Constance Savery. A řekl bych, že se činu ujala vkusně a čtivě. Líbila se mi - a vždy mě zaujme - zápletka stojící na konceptu "každá rodina ukrývá temný příběh". Taková příjemná viktoriánská detektivka s napětím a šťastným brontëovským koncem. Snad budu mít v budoucnu možnost porovnat s druhou dokončenou variantou vydanou pod názvem Emma Brownová.

Nejvíc fascinující jsou ovšem ty první dvě kapitoly sepsané Charlottou. Nikde totiž není zmínky o nikom jménem Emma a vyprávění se ujala zdánlivě nezávislá osoba, vdova Chalfontová, která v zápletce nemusela hrát tak významnou roli, jako v této verzi. Mám takovou myšlenku, že tahle kniha měla být pravděpodobně odlišná od ostatních Charlottiných románů. A když si znovu pročítám koncept a formu těch prvních třiceti stran, nemohu se zbavit dojmu, že finální podoba mohla být velmi dobře někde na pomezí Dvojího života Heleny Grahamové a Větrné hůrky, dvou velmi silných knih a temněji zbarvených příběhů. Tak aby se nakonec Charlotta literárně spojila se sestrami stejně jako na začátku, kdy společně psaly básně. Kdo ví=o)

Kikina100

Moc pěkná a napínavá knížka. Dobře se četla.

Radkab.

Nečekala jsem, že bude kniha tak napínavá a strhující. Jediné, co bych vytkla, je až příliš ideální závěr.

Danickaz
07.12.2017

Charlotte, najproduktívnejšia z troch sestier Bronteových, napísala len 20 strán z románu Emma. Preto niekotré zdroje tento román vôbec nezaraďujú do zoznamu jej tvorby. Román bol dokončený inou autorkou a vydaný až 5 rokov po Charlottinej smrti.

Peta1607
06.07.2017

Nečekala jsem že se mi kniha bude tak líbit - anglická klasika není zrovna můj šálek kávy, ale tahle mě mile překvapila.

Ivana255
28.11.2016

Nečekala jsem, že se mi kniha bude tolik líbit. Možná i malinko víc než Jana Eyrová. Krásné čtení.

AndyK
28.01.2016

Krásné a poutavé vyprávění, které mě vzalo za srdce. Ani jsem nečekala, že se mi bude knížka tak líbit, protože můj vyloženě oblíbený žánr to není - nebo spíše do této doby nebyl. Takže děkuji ti, Emmo, za rozšíření obzorů :-)

Viky.Tejralova
26.12.2014

Úžasná kniha a přestože ji prý nenapsala Charlotte celou, ale byla dokončena anonymní autorkou, vůbec jsem to nepoznala. Úžasný námět, skvělý příběh a zajímavé zvraty :-)

hastings
26.06.2014

Velmi milá kniha s poutavým dějem. Překvapivým a tááák romantickým.

Lucka Most
14.04.2014

Libila se mi - hezky se to četlo, dokonce s kriminální zápletkou - po Janě Eyrové, asi má nejoblíbenější od Brontëové :)

rusalka123
03.10.2013

Děj opravdu pěkný, celkově se mi líbila. Ale nějak se nemůžu přimět jí dát 5 hvězdiček. Možná mám tendenci srovnávat jí s Janou Eyrovou. Jenom styl psaní u Jany totiž úplně strhával a nadchával a to se u Emmy říct nedalo. Děj byl strašně dobře promyšlený, konec šokující, ale přišlo mi, že byl napsán moc jednoduše, že mě prostě ani nedokázal pohltit. "Pan Ellin udělal tohle, paní Chalfontová tamto...", jakoby do toho autorka nedala tolik citu.
Je ale možné, že jsem si tohle začala uvědomovat až v místech, které psala druhá spisovatelka a tehdy jsem to buď nevěděla nebo mě to nenapadlo... A asi to tak bude, protože jsem viděla, že Brontëová umí nadchnout, tak proč by to tady bylo jinak? Možná že kdyby to dopracovala ona, dostala by teď ode mě Emma 5 hvězd... Ale i tak to byla krásná knížka. Obdivuju spisovatele, kteří dokážou něco tak propracovaného vymyslet...:)

KristínaSK
02.04.2013

Príjemné čítanie ale je vidieť že to dokončila iná spisovatelka

Graine
15.08.2012

Kniha se mi líbila, ale zdálo se mi, že je v né patrné, kdy přestala psát Charlotte Brontëová a na příběh navázala jiná autorka. Přesto je to velmi příjemné čtení s promyšlenou zápletkou.

xxiixxi
13.03.2012

Tato kniha byla pro mne velkým překvapením, očekávala jsem od ní, že to bude příběh typu "jak chudá dívka ke štěstí přišla", ale že to bude vlastně napínavá detektivka, to mne nenapadlo.

Beatrice
15.11.2011

Nešlo mi do hlavy, prečo sa tá kniha volá "Emma". No nakoniec som to pochopila a som rada, že som si túto knihu prečítala :) Pútavé, veľmi pekne vygradovaný dej, aj keď sa niekomu bude zdať nudný. A pán Ellin je rodený detektív :D

Eevina
31.10.2011

Ze začátku mě tato kniha moc nebavila, ale jakmile se příběh rozjel tak mě to pohltilo a jen těžko jsem se od knihy odtrhávala. Klidný romantický příběh se zajímavou zápletkou a nečekaným koncem. Vřele doporučuju na klidné nedělní odpoledne.

Sussane
22.10.2011

Velmi pútava kniha ktorá vas pohltí :)