Jana Eyrová

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29721/jana-eyrova-TAa-29721.jpg 4.62562
Originální název:

Jane Eyre

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (330)

Přidat komentář
komin347
11. ledna

Nádherná klasika :)

Tirisa
30.12.2017

Začátek knihy se mi zdál trošku pomalejší, i když i tak dost zajímavý s popisem poměrů v rodině Reedových a posléze i života v Lowoodské škole. Jany mi bylo často líto. Ve chvíli, kdy se ale dostala na Thornfield, už jsem se od čtení nemohla odtrhnout a teď koukám, že už mám i stažený film. Knihy i filmy z této doby mě prostě zatím ještě nikdy nezklamaly, takže vřele doporučuji.

PavlínaAlžběta
27.12.2017

Dokonalé dílo, od Charlotte Brontëové, které řadím mezi klasiky a které bylo i zfilmováno a ne jednou, nicméně filmy jsem neviděla ani nechci, mám svoji fantazii. Příběh z 19. století o mladé prosté ženě, která nebyla nadělená krása se změní život příchodem do nového zaměstnání v roli vychovatelky. Další důležitou postavou Edward Rochester nesnesitelný muž se šílenou povahou. Děj, včetně postav je propracován naprosto úžasně a velmi realisticky. Dojemný román plný romance, zápletkami, chvilkami napětí, drama i smutku. Závěr překvapivý... Kniha je psána tak nadčasovým, zvláštním a krásným stylem, že se toto dílo vryje každému čtenáři do srdce či podvědomí. Neobyčejný román od neobyčejné autorky.

Chesterton
20.12.2017

Film mě nemohl neuchvátit na přelomu dětství a mládí. Po letech jsem poslouchala audio, už to není ono:) navíc tento typ románů úplně nevyhledávám, ale svoje místo v mém srdci rozhodně má.

terka6559
18.12.2017

Než jsem knihu začala číst, tak už jsem znala její příběh, ale stejně mne mnoha zvraty překvapila. Musím říct, že jsem hodně vnímala, že je kniha z úplně jiné doby, protože mnoho Janiných pohnutek jsem vůbec nedokázala pochopit...

Ainslee
16.12.2017

Hezký příběh, ale mě bohužel nenadchnul. Zajímavý mi připadal pouze začátek, a poté to co se dělo v druhém patře Thornfieldu. Jinak děj celkově nezáživný, dialogy místy až nudné. V momentě kdy Jana utekla mě to přestalo bavit úplně. Nedokázala jsem pochopit některé její pohnutky a činy, občas mi to přišlo přitažené za vlasy. Možná kdybych knížku četla jako náctiletá, dokázala bych se do ní víc ponořit, možná by mě i více bavila. Teď to pro mne byla taková nezáživná červená knihovna.

kedlis
11.12.2017

No, co k tomu napsat.
Začátek vypadal slibně, dětství Jany a její život v Lowoodu byl zajímavý, jakmile se ale přestěhovala do Thornfieldu odpočítávala jsem počet stran do konce.
Začalo to tím věkovým rozdílem, 20 let? Vážně?
Nevím jestli tahle konkrétní věc vadila jenom mě, ale nemohla jsem na to přestat myslet. Pokračovalo to otravnou povahou Rochestra, jak se vůbec někomu mohl zalíbit jeho charakter to nevím. Rozhovory mezi ním a Janou byly až směšné a neuvěřitelně nudné, o samotných promluvách Rochestra ani nemluvím.
Když se Jana dostala z Thornfieldu zajásala jsem nad zajímavou změnou, čím si prošla bylo opravdu hrozné, ale potom přišel na scénu Jan Křtitel. Muž, který se nebojí jít přes mrtvoly aby dosáhl svého a stejně v Janě vzbuzoval obdiv. Jak, to mi zůstává záhadou.
Nakonec se Jana jak jinak než vrací, ke "svému pánovi" a po neuvěřitelně zbytečném protahování a popisů všeho možného i nemožného se dočkáváme konce.
Přes všechno co se mi na téhle knížce nelíbilo musím přiznat, že se mi Jana v některých pasážích dost líbila a taky to, že mě zvraty v knize celkem překvapily.

Eifka
10.12.2017

Nádherný román, kde je vidět, jak se za těch desítek let v ženském myšlení některé věci nezměnily.:-) Od začátku až do konce poutavý příběh, kde jsem tolikrát chtěla říct Janě: "Tolik jsi toho dokázala, proč se pořád tak podceňuješ?!"...přitom znám ve svém okolí spoustu žen (kamarádek), kterých se to taky týká.

Současná literatura se hodně přizpůsobila uspěchanému tempu dnešní doby, a proto stojí za to čas od času sáhnout po klasice, zpomalit a ponořit se do doby bez moderních vymožeností, kde se autoři tolik nehnali za vytvořením bestselleru, ale za silou příběhu!

Pohodová
07.12.2017

Další kniha na kterou mám spadeno

Evaho73
04.12.2017

Nádherný príbeh lásky chudobnej siroty, ktorá síce neovplývala svetskou krásou, ale bola veľmi inteligentná a čestná, čím si získala srdce svojho zamestnávateľa. Autorka veľmi dobre vystihla atmosféru tej doby a takisto excelentne vykreslila charaktery hlavných i vedlajších postáv. Dejové línie sú vystavané tak, že čitateľa neustále držia v napätí a vzbudzujú v ňom rôzné emócie. Toto všetko dodáva knihe istú výnimočnosť. Najkrajší ľubostný román, ktorý som doteraz čítala.

sziva
29.11.2017

To je přesně jedna z těch knih, ke které se strašně ráda vracím. Krásné, dojemné, něžné, ale i sem tam docela kruté, že mi to trhalo srdce. Prostě nádherná kniha.

karolina94
24.11.2017

Klasika, která nestárne, vždy zaujme a nepustí. Krásné čtení.

mulderka
23.11.2017

Na začátku byl Sirotek lowoodský, tedy prvních cca 10 kapitol vydávaných samostatně pro mládež. V současnosti je pro mě /už kompletní/ Jana Eyrová jeden z mála románů pro ženy, které uznávám tak, abych si je i pořídila domů.

Osobně na Janě nejvíc obdivuji, jak se z odstrkovaného a týraného sirotka dokázala vypracovat a dospět v hrdou mladou ženu, která přesto, že není bohatá ani oslňující kráska, si je vědoma své hodnoty a dovede bojovat o to, na čem jí v životě záleží. Tak silných osobností mezi ženami na počátku 19. století určitě moc nebylo.

Tímto ti, Janičko, přes propast skoro dvou století skládám hlubokou poklonu!

michaela3111
18.11.2017

Jana Eyrová mi v průběhu celého příběhu hned několikrát vytrhla srdce a zase ho mi ho něžně vrátila do hrudi.
Miluji tuhle knihu tělem i duší. Miluji Janu, paní Fairfaxovou, Adélku, pana Rochestera... nevyčetla bych žádné z postav jejich jednání, neboť jsou všechny tak skutečně ryzími každodenními lidmi, se kterými se čtenář, pokud má srdce otevřené, dokáže ztotožnit natolik, že každý jejich krok prožívá jako svůj vlastní.

Jaja1981
15.11.2017

Uzasne, cetla jsem nekolikrat

Peťula25
11.11.2017

za mě dokonalost

adelka7079
02.11.2017

Miluju tuhle nádhernou romanci. Jazyk ve kterém je kniha napsaná....no moje romantická duše plesá. Britská literatura je sama o sobě nádherná a tohle dílo je špička.

nemer
17.10.2017

Knihu jsem četla poprvé v osmi letech, takže odpor vypěstovaný na základě povinné četby mne minul. Na druhé straně nejrůznější seriálová zpracování splnila skoro totéž, co u jiných povinná četba :) Dnes už mi dílo připadá poněkud překonané, zastaralé, dokonce až znehodnocené množstvím filmových a seriálových verzí, ale kvůli vzpomínkám na dětství (a tedy jisté dávce sentimentu) jsem schopná brát ho na milost.

emma24
14.10.2017

Jediným mínusem je stať, kde se ocitá u známých a slyší Edwardův hlas, jinak jsem jí četla též několikrát, obzvlášť jako ......náctka.

hledaseniki
10.10.2017

Jana Eyrová je jedna z těch klasik, kterou jsem vždy odkládala, hlavním důvodem bylo především to, že nám to ve škole nutili, a když vám někdo nutí a vy to číst nechcete, tak ke klasickým knihám máte, nechci říct odpor, ale odstup. Letos v rámci čtenářské výzvy a jsem se rozhodla pro Janu Eyrovou a víte co? Byla jsem překvapená, jak snadno se to četlo. Většina klasik má takový ten kostrbatý styl psaní a tak se tím prokousáváte pomalu, ale tohle není příběh téhle knihy. V minulém roce jsem propadla kráse románů Jane Austenové, a letos jsem zase Charlotte Bronteové, která své hrdiny líčí bez jakýchkoliv příkras, jde o prosté, obyčejné lidi, kteří nejsou obdařeni krásnou, což dokazuje právě Jana. Oproti tomu Edward Rochester je bručoun s nesnesitelnou povahou. Autorka se nebála jemnou dívku vyhnat do temných anglických končin, kde musela bojovat s větrem, deštěm a všemožnými úskalími. Nejde o klasický román pro ženy, který přečtete a za pár dní nevíte, že jste něco takového četli. Román, který je nadčasový a je plný krásných slov, ale také těch méně hezký, líbí se mi jazyk, jakým je to psané a samozřejmě autorka odvedla úžasnou práci s postavami. Jana Eyrová od této chvíle patří k mým nejoblíbenějším knihám, ke kterým se nepochybně zase vrátím. Úžasný příběh.

Nelasp
08.10.2017

Do poslední chvíle jsem čekala, jestli se dají s panem Rochesterem dohromady. Ačkoliv mi Jana byla chvílemi mírně nesympatická a dělalo mi problém pochopit některá její rozhodnutí a pohnutky, knihu jsem si zamilovala a má čestné místo v mojí knihovně.

lenamor
05.10.2017

Naprosto krásný a dojemný román který jsem určitě nečetla naposled. Čistě a prostě napsaný příběh lidí který se člověku vryje do srdce

lisc
01.10.2017

Po delší době jsem ji s chutí přečetla a pořád mě dojímá. Pro mě snad nejhezčí romantický příběh, který jsem kdy četla.

frantisek8863
22.09.2017

Knihu jsem nečetl, ale jen "četl" ušima. Jelikož jsem už kdysi viděl český seriál, který se mi líbil přesto jsem od toho moc nečekal. Ovšem s hlasem M. Vančurové to bylo úžasné a tajemné vyprávění. Díky hlasu vypravěčky to bylo něco jiného než seriál, příběh jsem nadšeně vnímal v jiných barvách.

MattieStyles
03.09.2017

Úžasná kniha s úžasným příběhem, který se vryje do paměti. Jana Eyrová je pro mě srdcovka. Nádhera :)

Adéla123
30.08.2017

Nejkrásnější román, který jsem kdy přečetla. Nemám slov a jistě se k ní brzy vrátím.

Luciskaurb
24.08.2017

Moje srdcovka :)

bubka
18.08.2017

skvělé dílo,, má atmosféru, zdařilé postavy... v době, kdy vzniklo jistě novátorské, dnes jen výborná červená knihovna

Eeli
18.08.2017

Pochmurná romantická kniha s nádechem tajemna. Kdyby byla kniha napsaná současným autorem, byla by zřejmě řazena do tuctové červené knihovny. Nicméně na svou dobu jde o velmi zdařilé dílo, které je právem řazeno mezi světovou romantickou klasiku. Děj chytne čtenáře za srdce, je napínavý a velmi čtivý, i když užitá forma textu nemusí být pro každého vyhovující a konkrétní oslovování čtenáře na mě osobně působilo vysloveně rušivě, a kazilo tak kontinuitu a atmosféru příběhu.

Andy82
10.08.2017

Moc pánbíčkářské na můj vkus. Znovu už to číst rozhodně nebudu. Vůbec mě to nebavilo.