Jana Eyrová

kniha od:


Koupit

Děj románu významné anglické spisovatelky je zasazen do kopcovité yorkshirské krajiny se slatinami a vřesovišti a odehrává se v době viktoriánské. Vypráví teskný příběh lásky ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece jen sebevědomé a statečné dívky, jež odchází od zámožného a milujícího muže, když zjišťuje, že jejímu sňatku s ním stojí v cestě závažná morální překážka......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29721/jana-eyrova-TAa-29721.jpg 4.63477
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Jane Eyre, 1847

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (523)

Kniha Jana Eyrová

Přidat komentář
essidaven
19. dubna

Posloucháno. Jelikož jsem viděla několikero filmové zpracování, děj mě moc nepřekvapil. Nevím, zda by mě tato románová klasika bavila číst v papírové podobě, ale poslech v podání Marty Vančurové byl fajn, její hlas se na Janu skvěle hodil.

Marůš13
18. dubna

Musím říct, že jsem z knížky měla ze začátku trochu strach. Je to přeci obecně milovaná klasika, a také jsem předtím četla Sargasové moře, které volně navazuje na práci Bronte. Můj strach byl ale zbytečný. Knížku jsem četla v originále a nikdy jsem nebyla tak zaujatá práci se slovy jako zde. Každou větu jsem hltala, nad mnohými jsem se pozastavila, abych si zapamatovala jejich krásu. Není nic, co bych vytkla. Kniha je opravu moc nádherná.


Leona333
13. dubna

Zpočátku nenápadná, pomalu a vytrvale nacházející - prorážející si cestu neznámým prostředím jako horský pramen. Posléze jistá a silná jako řeka, tekoucí - jdoucí za svým cílem. I tak by se dala charakterizovat postava Jany Eyrové.
Není divu, že v době ve které tato kniha vyšla, nebyla tehdejší společností vítána a opěvována. To se jaksi neslučovalo s určitým, společenským bontonem pro mladé slečny - dámy.

Cress
13. dubna

Miluju. Jane Eyre má kouzlo a je nádherně napsaná. Pro mě to bude vždy jedna z nejlepších klasik. Je to jedna z těch knih, kdy při každém rereadingu (i rewatchingu filmu) objevíte něco jiného.

Wasdy
06. dubna

Kniha se mi moc líbila. Krásná a čtivá kniha (nikoli napínavá).
Nádherná klasika.
Moc doporučuji. :-)

KatarínaK.
03. dubna

Milé pohlazení po duši. Klasika, která se i dnes čte lehce a předčí mnohé současné autory. Ráda se ke knize někdy vrátím. 4,5*

Parwana
03. dubna

(+ SPOILER) Velmi čtivá a poutavě napsaná kniha, která v době vydání právem způsobila poprask. Příběh nekonvenční vychovatelky Jany Eyrové, která se zamiluje do svého zaměstnavatele, za něhož se později provdá, a jejíž život rozhodně nebyl procházka růžovým sadem, má do ideálu krásné, pokorné a zbožné ženy, jež žije dopředu nalinkovaným životem, hodně daleko. O to víc mě ale malá holčička vyrůstající v rodině tety, kde je pouze trpěná, a nenechá si nic líbit a sdělí svůj názor bez obalu ostatním, a též mladá žena, která nehodlá jen tak sedět v koutě a je na svou dobu velmi odvážná, bavila. Ponurá anglická krajina zde byla vykreslena velmi plasticky a slovní přestřelky Jany s panem Rochesterem mě hodně bavily. Chystala jsem se na ni dlouho a přečetla jsem ji takřka jedním dechem. Kéž by takto čtivých a poutavých klasických románů bylo víc.

Hmrazulka414
24. března

Knihu měla oblíbenou moje maminka. Pamatuju si, jak si jí stále četla dokola a byl to pro ní obřad. Jako malá holka jsem to nechápala. Pak jsem jí jako dospívající četla taky. A stejně jako maminka se k ní ráda vracím.

1 ...