Shirley

Shirley https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8242/bmid_shirley-iVv-8242.png 4 98 16

V době napoleonských válek se Anglií šíří vlna nepokojů. Výpady dělnické třídy proti továrníkům zaměstnávají i soukeníka Roberta Moora, jehož továrna v Dolině je těsně před úpadkem. Robert se soustředí jen na obchod a přehlíží lásku své sestřenice Karolíny, ačkoli i on ji má rád. Do toho přijíždí mladá zámožná Shirley, která se ihned stane Karolíninou nejlepší přítelkyní. Jak se ale zdá, stává se i sokyní v lásce. Sňatek s bohatou dědičkou by totiž Moora zachránil před úpadkem…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Svoboda

Shirley: A Tale , 1849

EvelineGray
EvelineGray
29.06.2021 3 z 5

Asi takhle - na Jane Eyre to nemělo. Hezká sonda do tehdejší společnosti, ale chybělo mi tam to něco, kvůli čemu bych knihu nemohla odložit. Dočteno hlavně kvůli krásným obratům, líčení a že je to od Charlotte (a ta se dočítat musí).

Jatanyll
Jatanyll
02.11.2020 5 z 5

Nečekaný čtenářský zážitek. Teprve v této knize jsem nejspíš poznala pravou Charlotte Bronteyovou ... nesmírné hlubiny její fantazie, opravdovost a dokonalou formu. Více než z příběhu jsem se radovala ze samotného čtení ... tolik nádherných slov, pasáží a dokonalých popisů ... Neskutečné!

laura
laura
01.04.2020 3 z 5

Mně se to líbilo. Trošku zdlouhavé, hlavně začátek, ale zajímavé, napínavé a mile romantické. V propadlišti času vzpomínky na tuhle knihu už poněkud vybledly (četla jsem ještě na střední škole), ale příběh mi uvízl někde na pozadí paměti jako hřejivá vzpomínka, kterou už nemůžete uchopit, ale přesto jste nezapomněli...

Michalka98
Michalka98
06.07.2018 4 z 5

Tato kniha je opravdu slabší než její slavnější kolegyně Jana Eyrová, ale přesto se mi příběh velmi líbil. Začátek je pomalejší, ale v žádném momentu jsem se nenudila. Miluji styl psaní Charlotte Brontëové, hlavní hrdinky mi byly sympatické a Roberta Moora jsem si zamilovala. Nejvíce se mi na knize líbily dialogy mezi Karolínou a Robertem (tady moje dušička zaplesala :)) Takže rozhodně doporučuji k přečtení.

ChristineDaee
ChristineDaee
21.03.2018 5 z 5

Nádherný príbeh o láske na pozadí robotníckych povstaní. Cary je sympatická hrdinka, ktorej sa dá odpustiť priveľká dokonalosť v niektorých oblastiach. Sama som v spoločnosti nesmierne bojazlivá, preto je mi ešte bližšia. Shirley som na druhej strane znenávidela (zvyčajne presne takých ľudí nemám rada v skutočnom živote :)). Richard je záhadný a trošku temný už, teda veľmi pútavý. :D Samozrejme, že dej je pomalý a opisy citov detailné a zveličené, lenže TO je romantizmus, taký, aký má byť a aký ho mám rada. Nesmiem zabudnúť na postavy kaplánov, ktoré sú vykreslené vynikajúco s veľkou dávkou irónie, čo možno prirovnať k štýlu Austenovej. Menej pútavé dielo ako Jana Eyrová, ale stále veľmi pôsobivé.

Jane007
Jane007
12.07.2017 4 z 5

Kniha má od začátku těžký rozjezd a zajímavé to začalo být až po nějakých 150 stranách. Každopádně zbytek mi to celkem vynahradil.

Jája92
Jája92
01.05.2017 4 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst a chtěla jsem ji odložit, ale nevzdala jsem to a dočetla jsem do zdárného konce a nelituji toho.I když mi Karolína lezla na nervy a Shirley svým způsobem také, byla to velmi zajímavá kniha. Trvalo mi než jsem přišla na chuť stylu autorky, první kapitoly bych klidně vypustila, pořádně jsem se začetla až od zhruba šesté.

lapagerie
lapagerie
17.10.2016 1 z 5

Nepodařilo se mi knížku přečíst. Snažila jsem se prokousat aspoň do čtvrtiny, ale vůbec mě nezaujala.

Kozel
Kozel
18.04.2016 4 z 5

Když opomenu některé pasáže, hlavně závěrem knihy, kdy byl romantický patos vyznání hlavních postav natolik přeslazený, že se mi těžko žvýkal, nemůžu jinak než doporučit a pět chválu. Charlotte tenhle příběh podala se čtivou lehkostí, nadsázkou i vážností, příběh naplnila spoustou anglického humoru, nejednou hraničícím se satirou, a hodně mě pobavila tím, jak čas od času doslova vodila čtenáře prostorem, hovory či nějakým upozorněním.

I když se jedná spíše o romantický příběh, přesto je v něm mnoho znaků realismu, což bych upřímně tak úpně nečekal. Můžete v něm hledat přátelství či romantiku, anglický venkov, nádheru vyšších vrstev, ale také průběh blížící se průmyslové revoluce viděný hned z několika pohledů. Tahle kniha se dá tudíž číst několika způsoby. A jak dodává sama Charlotte: "Zdá se mi, že teď vidím soudného čtenáře, jak si nasazuje brýle, aby se podíval po mravním naučení, jaké z příběhu vyplývá. Bylo by však urážkou čtenářova rozumu ukazovat mu nějakým směrem. Tak jenom říkám: pomáhej mu pánbůh v jeho hledání!"

humberto
humberto
02.02.2015

Shirley na mě celkově zapůsobila víc než Jana Eyrová. Nejen že tu Charlotte přednáší problém její doby - chudé postavení dělníků, pro které není práce, ale především se vyjadřuje k postavení ženy v tehdejší společnosti. Neříká, že jsou ženy rovné mužům(což mě zarazilo a překvapilo), ale odmítá jejich závislost na nich. Její hlavní hrdinky jsou inteligentní, osobité a schopné se postarat samy o sebe.
A jen taková poznámka - vztah Shirley a Louise mi v mnohém připomíná vztah Jo a Bedřicha z Malých žen. Energická a seběvědomá žena a naproti ní klidný a moudrý učitel.

zipporah
zipporah
13.05.2014 2 z 5

Uvodne strany by som zrusila, myslela som, ze to nebudem citat, no trochu sa to potom pohlo a bavilo ma to az do konca, ale nie je to zrovna kniha pre sirsiu verejnost.

evelinka
evelinka
20.01.2014

Bohužel, v textu jsou vypuštěny některé pasáže - patrně náboženské. Škoda.

farinka
farinka
07.03.2013 3 z 5

Je příjemné dostat se díky knize do Anglie dob dávno minulých.Příjemné čtení,jen ten konec příliš připomíná naivní červenou knihovnu.Z ústředních postav se mi nejvíc líbila Karolína,ta byla taková čistá duše.Shirley jsem moc nerozuměla a toho učitele,no toho jí fakt nepřeji...zdál se mi být takový zakomplexovaný suchar...

MesLivres
MesLivres
02.12.2012 3 z 5

Sestry Brontëovy obdivuji za to, že během svých krátkých životů vytvořily tolik pokrokových děl. V této knize je reálně popsaná doba a mnoho oprávněných "feministických" povzdechů. Jediné co mi vadilo, je absence silného ústředního příběhu. Na začátku knihy jsem si oblíbila postavy Karolíny a Richarda Moora ale v prostředku knihy se najednou dosvávají do pozadí....každopádně za přečtení stojí!

Graine
Graine
15.08.2012

V tomto románu se Charlotte Brontë zabývala otázkou ludditských bouří v Anglii, rozhodla se tedy pro více realistické dílo, které by poukázalo na sociální problémy tehdejší doby. Na pozadí dělnického hnutíse rozvíjí příběh dvou rozdílných žen. .. Knihu doporučuji!

29.06.2012 5 z 5

Krásná kniha...nádherně popisuje onu dobu..

Charlotte Brontë
britská, 1816 - 1855