Bílá nemoc

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53200
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, František Borový

Adelyna

Jedna z nejlepších divadelních her, co jsem zatím četla. Není se čemu divit, protože nelze si nevšimnout, jakými Karel Čapek oplývá nádhernými literárními schopnostmi.
Bílá nemoc se čte sama, ono i to téma (a že je to díky té nadčasovosti oblíbené téma) je taková splašená rovnice, které nemá řešení... taková krásně děsivá utopie věčného míru, zatímco lidstvo své dějiny postavilo právě na válkách.

Nomia

Čapek byl opravdu skvělý autor, jeho díla jsou naprosto nadčasová. Bílá nemoc je dokonalé a chytré drama, které má vše potřebné. Dílo má spád, jakmile se pustíte do čtení, tak se od něj nedokáže odtrhnout, navíc i bezvadně vykreslenou atmosféru, zároveň má potřebné koule, odvaha Čapkovi rozhodně v tomto směru nechyběla. Hlavně má ovšem geniální myšlenku.
Galéna a celou Bílou nemoc rozhodně nikdy nezapomenete, je to ta z knih, které se Vám naprosto vryjí do paměti. A to je setsakramentsky dobře, protože v sobě nese obrovské poučení. Upřímně ještě jsem nečetla od Čapka nic vyloženě blbého, nebo nečtivého, ať sáhnete po jakémkoliv dílu, tak se trefíte přímo do černého.

pismenkovyJoe

Přečteno jedním dechem. Pan Čapek byl opravdový génius. Doporučuji všem, a nejen tuhle knihu!

zuzi509

Nemám slov. Karel Čapek byl prostě geniální.
Dopodrobna,ale nenápadně v knize předpověděl druhou světovou válku.
Bílá nemoc mě prostě fascinuje.
Je to opravdu veledílo,které mi toho hodně dalo. Smekám.

sgjoli

Bílá nemoc je velmi silné a nadčasové dílo o morálních hodnotách, o strachu, o střetu dvou světů - jedna ze stran chce pomáhat, druhá strana zaslepeně touží po moci i přes hrozbu vlastní smrti. A v tom je kniha nadčasová, protože lidská povaha se vůbec nemění. Závěr knihy je pak velmi silný.

tichoslapek_

Opravdu nadčasové dílo Karla Čapka! Více netřeba dodávat. :)

katulinek99

Bratři Čapkové jsou pro mě nejlepší čeští literární autoři vůbec. Jejich díla jsou stále aktuální a je až děsivé, jak moc jsou pravdivá. A tato hra není výjimkou. Myslím si, že jejich tvorbu, by měl znát každý a i já se snažím přečíst a sesbírat všechna jejich díla. Mou stále nejoblíbenější protiválečnou hrou ale stále zůstává Matka (také od K. Čapka)

JessyPitt

Konec knihy vydal snad za celou knihu dohromady. Jak je ta lidská pýcha a touha po moci slepá...Ach jo, škoda že se lidská povaha bohužel nemění...Zpracování knihy na jedničku..

lena2653

Musím se přiznat, že ačkoliv hodně lidí upřednostňuje Čapka jakožto prozaika, já ho mám ráda především jako dramatika. Jeho dramata se čtou lehce a vždy jsou v nich hluboké myšlenky. Krásné, nadčasové dílo!

TerraNova

Za mě snad asi první kniha z povinné četby, o které bych dokázala něco říct, a kterou jsem pochopila a rozuměla jí. Dokonce mě i bavila a to asi ze všeho nejvíc. A konec mě rozhodně hodně překvapil.

Carra

Nikdy nepřestanu žasnout nad tím, jak dokázal svými díly upozorňovat na předválečnou atmosféru. I v dnešní době aktuální.

freestyla

MASAKR! Pan Čapek zde vystihl vlastnosti lidské povahy, které se nikdy nezmění. Dnes to platí stejně, jako před 100 lety.

Jeden citát z knihy:
DR. GALÉN: Jenže kdyby nebylo vás,... tak by váš národ do žádné výbojné války nešel, že ano. MARŠÁL: Nešel. Nemohl by. Nebyl by tak dobře připraven. Nebyl by si tak vědom své síly - a svých šancí. Dnes o nich bohudík ví; a já plním jen jeho vůli - DR. GALÉN: - kterou jste vy sám vyvolal. MARŠÁL: Ano. Vzbudil jsem v něm vůli žít. Vy věříte, že mír je lepší než válka. Já věřím, že vítězná válka je lepší než mír.

Ginosaji

Úchvatná hra. Jak absurdní vyústění!

Missynka

Úžasná kniha, která nejspíše nikdy nepřestane být aktuální...

Banny_L

Povinnou četbu jsem neměla ráda..teď ty knihy hltám! Úžasná!

Aki12

Karel Čapek již tenkrát napsal velmi nadčasové dílo odrážející atmosféru tehdejší doby. Kniha je o smyslu všedního života - je to výprava, která objevuje i v nejobyčejnějším lidském životě nekonečnou krásu a veliké možnosti. Najdeme v něm ponaučení a zamyšlení nad problematikou válek a smyslu lékařství.
Naprosto skvostné dílo!

FrankCastle

Pro mě je Čapek česká inkarnace Orwella. Nedám na něj dopustit a Bílá nemoc je pro mě top zásek...i když pak se objeví R.U.R, Válka s mloky, Matka, Krakatit, Továrna na absolutno a já najednou dostanu pocit, že těm ostatním křivdím, ale ne, nedá se...Bílá nemoc je pro mě na piedestalu. Kdo nečetl, a pozor, v tomhle případě i neviděl, se připravuje o neskutečný zážitek.
Dalších slov není třeba.

bethulda

Je až děsivé, jak přesně dokázal Čapek vystihnout předválečnou atmosféru, myšlení lidí a jednání davu. Přesto je téma aktuální pro každou dobu a pro tu dnešní obzvlášť. Všichni by si měli Bílou nemoc alespoň jednou za život přečíst (možná proto je v četbě k maturitě :-)).

Safira55

nádhera... pěkně se čte :)

domino1701

Velice pěkné drama. Obdivuji že Čapek, i když se nedožil druhé světové války uměl hodně věcí předvídat.

lenusenak

Knihy, které Čapek napsal jsem mi velmi líbí. Myslím si, že Karel Čapek patřil mezi nejlepší české autory. Jeho díla jsou velmi nadčasová a poukazuje na problémy, které se dějí i dnes.
Myslím, že Bílá nemoc nikoho nezklame.

evka33

Matku i Bílou nemoc jsem přečetla po doporučení. Po jejich přečtení jsem si ale jistá, že na přečtení další Čapkovy knížky už žádné další doporučení potřebovat nebudu. Jeho díla jsou nadčasová, neuvěřitelně lehce se čtou a přitom v sobě mají neuvěřitelná poselství. Autor se každopádně šplhá v žebříčku mých oblíbených autorů na úplný vrchol.

ThrisaManx

Knížku Bílá nemoc jsem přečetla k maturitě a vůbec toho nelituji. Jak už je u Karla Čapka zvykem, je to dílo velice čtivé, zábavné a děsivě nadčasové. Do teď mě fascinuje, jak každé Čapkovo dílo odráží budoucnost. Příběh mě hodně zasáhl a místy mě opravdu až mrazilo. Je to útlé dílečko, které máte přečteno za chvíli, ale v mysli vám zůstane ještě hodně dlouho. Je dobře, že díla jako tato ve své době vznikala, a že se i tehdy našli autoři, kteří neměli strach něco takového vydat.

St.Evelin

Tak útlá knížečka a tolik v ní najdeme. Na pár stránkách vykresleny příběhy a povahy lidí na pozadí války a strachu z nemoci.
Ale ani strach nezastaví mocné před touhou poručit dešti větru a chtít víc, víc, víc, peněz a slávy a uznání a... Vlastně všeho.
Nadčasový příběh.

Lokina

Karel Čapek je a bude jeden z nejlepších českých autorů. To, že se to nebál napsat a vydat, můj obdiv k němu ještě stoupl. V dobách předválečných se nebál apelovat na nebezpečí hrozící ze strany fašistického Německa. I když kniha je krátká, najde se zde plno silných myšlenek a varování.
Bílou nemoc jsem viděla i zinscenovanou, hlavní roli maršála hrál pan Martin Štěpánek a na mě to udělalo velký dojem.

Terezaa

Skvělá, nadčasová kniha. Přečteno k maturitě a rozhodně po Bílé nemoci sáhnu znovu.

Jass
31.12.2017

Překvapilo mě, když jsem zjistila, že jsem tuhle knížečku úplně zapomněla ohodnotit a přidat do přečtených... no, tak to ještě napravím.
Když si vzpomenu na dojmy, které po dočtení následovaly už to vlastně ani tak překvapivé není... Tohle je totiž skutečně Povinná četba s velkým P, je to kniha, která je ve škole omílána neustále dokola a dokola, až bych naprosto přesně dokázala zopakovat o čem je, aniž bych ji četla.... Díky tomu to byla nebetyčná nuda... Ale neházejme celou vinu jen na školu. Ono je totiž pravda, že ani Karel Čapek se tu tak docela nepředvedl. Je to drama tak simplicitně didaktické, že už se tu skoro ani nedá mluvit o alegorii (přečtěte si Gulliverovy cesty, to je alegorie...). A částečně jsem asi chybu udělala já, že jsem si od Čapka prvně přečetla Povětroň, který je napsaný tak nádherným jazykem, že Bílá nemoc proti tomu vypadá jako by ji napsal mentálně postižený. No... možná to trochu přeháním, ale vážně nechápu, co na té knize všichni vidí....

Aati
11.12.2017

Mistrovská alegorie na téma války a vzniku zla obecně.

Gustik5
10.11.2017

Ano, je to nadčasové a jednoduše geniální dílo. Pana Čapka nesmírně obdivuji nejen jako velikána literatury, ale i jako muže míru a víry v lidskost. Při čtení děl jako Válka s mloky, Krakatit, či právě Bílá nemoc se člověk neubrání myšlence, jak dalece dokázal tento spisovatel nahlížet do budoucnosti. Není pochyb že lidi dokonale znal. A že ho jejich chování někdy mrzelo...

Tebby
28.10.2017

Příběh byl opravdu zajímavý. Hodně se o ději dalo přemýšlet. Rozhodně jsem se nenudila.