Bílá nemoc

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53418
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, František Borový

lucie2298
09. prosince

Nadčasová kniha dokonale vystihující mnoho tváří lidství.

Predator3313
05. prosince

Společně s R.U.R. a Válkou s mloky se jedná o moje oblíbené klasické knihy. Myslím, že každý by si měl tyto díla aspoň jednou v životě přečíst, ideálně je mít doma v knihovně :)

Nelíísek
03. prosince

Nejsem příznivec klasické literatury a tohle je má první Knižka od Čapka ale myslím ,že určitě né poslední.

K maturitní četbě ideální. Krátké, snadno zapamatovatelné.

Marekh
12. listopadu

Motivem dramatu je konflikt mezi doktorem Galénem a diktátorem Maršálem. Doktor Galén je inteligentní a skromný člověk a diktátor Maršál má rysy fašistického vůdce. Dr. Galén má lék proti smrtelné bílé nemoci a je ochoten ho poskytnout Maršálovi jen za slib míru..

V předmluvě se mimo jiné uvádí: "Mír musí být tvrdým a neústupným bojovníkem. A naopak představitel moci a síly se stává sám jedním z těch, kdo úpějí o lidskou pomoc, zatím co se přes něho bezcitně převaluje nezadržitelná mašinérie masakru, který rozpoutal. V tom právě spatřoval autor beznadějnou tíhu světového konfliktu, který prožíváme; neutkává se v něm jen tak prostě černé s bílým, zlo s dobrem, bezpráví s právem; srážejí se v něm na obou stranách velké hodnoty i nesmiřitelné tvrdosti; ale co je v tom sporu ohroženo, je všechno dobro a právo a veškeren lidský život."

Karel Čapek byl přesvědčen, že sebeušlechtilejší jedinec je slabý v boji proti organizovanému zločinu. Některé postavy souhlasí s válkou, protože jim to přináší osobní prospěch, někteří se chtějí stát vůdci, aby si podrobili lidstvo. Kniha je nadčasová. Karel Čapek si přál mír pro všechny lidi na světě a jednou z možností jak toho dosáhnout je, abychom odzbrojovali a nikoliv abychom pokračovali ve výrobě zbraní.

certik003
02. listopadu

Čapek byl opravdu nadčasový autor, lidé se pořád nechávají strhnout davem, aniž by přemýšleli nad důsledky. Docela by mě zajímalo, jak co by Čapek říkal o dnešní mezinárodní situaci.

Petulla72

Knihu jsem četla v rámci povinné četby, jelikož je to drama četlo se to téměř samo. Jedná se o dílo sice krátké zato neskutečně výstižné. Nadčasové dílo!

june.flower

Do povinné četby se mi nikdy moc nechtělo, ale maturita se blíží. A tak jsem využila pěti hodinovou cestu autobusem a Bílou nemoc si přečetla a velice mile mě překvapila. Hlavně na konci, kdy šla z knihy přímo cítit velice napjatá atmosféra. Rozhodně doporučuji. Ať už jako povinnou četbu nebo pro čtení pro zábavu.

RyonMathrin

Nejde mi potlačit nutkání okomentovat, i když vím, že vše tu již bylo napsáno. Krátké, výstižné, dokonalé. Vztyčený ukazovák, který varuje před válkou... ale cítím i marnost z toho, jak se davy nechávají snadno zmanipulovat a jak jsou lidské povahy stále stejné (nepoučitelné). A krásná hra se slovy - baron Krug jako skryté nomen omen (Krieg = německy válka).

kiki11

Jelikož mám spoustu mezer v povinné četbě a měla jsem chuť na něco krátkého, začetla jsem se do Bílé nemoci. Viděla jsem jako první divadelní inscenaci, která se mi líbila, tak jsem byla zvědavá na předlohu. Ta se mi líbila úplně stejně, mohu doporučit. Četla se mi dobře a vůbec nenudila.

Affares

Čapek a díla dokonalosti. Pro mne až k neuvěření, že se mu podařilo tak stručně vyjádřit tak silné témata. Ani jedno slovo není navíc. Nebudu se opakovat, řada lidí přede mnou to moc pěkně rozepsala, takto vypadá světová literatura.

MatoZu

Opět, podobně jako R.U.R, nadčasové dílo, při kterém jsem se často musela pozastavit a zamyslet se... Moc dobře se mi to četlo a ani chvíli nenudilo.

KaileyBlot

Četlo se to pěkně a rychle a docela mě to i bavilo. Můžu doporučit jako povinnou četbu, je to kraťoučké a děj je snadno zapamatovatelný. Ten konec mě zamrzel, ale jinak velmi povedené dílo.

Chajda69

Jednoduše perfektní. Galén jako podceňovaný, nicméně schopný lékař s naivní představou o celosvětovém míru. Zároveň ale extrémně silný ve svých zásadách, a to i za cenu smrti tisíců. Výstižně popsaný střet zásad a principů s morálkou. Na druhé straně v roli Maršála snaha o získání sebevědomí národa, ať to stojí, o to stojí. Oba hlavní protagonisté jsou tak doslova připraveni jít přes mrtvoly, oba ve jménu svých ideálů. Na konci se potom projevila slabost Maršálova postoje a snad i tím chtěl Čapek naznačit, jakou stranu by si vybral on.

ZNellyZ

Pro mě měla kniha vše, co jsem od ní očekávala.

Pitbullka

Děsivé a nadčasové. Touha po válce, která vede ke zkáze. Pan Čapek to prostě uměl napsat. Chtěla bych Bílou nemoc vidět jako divadelní inscenaci, musí to být famózní.

Pedias

Klasika, kterou by si měl každý přečíst.

Petzar

Skvělá kniha, tak jako skoro všechny knihy od Čapka

ivedoo

Kniha, kterou jsem měla jako povinnou četbu a překvapivě jsem se do ní rychle začetla. Velice pokrokové téma, skvělé myšlenky. Určitě doporučuji přečíst :)

patty64

Jedna kniha z povinné četby, která svým rychlým spádem zaujmula. Chytrý spisovatel, chytré čtení.

lenka9778

pouze povinná četba

aardvarka

OTEC: …To věřím, vám se to hodí!
SYN: No ovšem, tati. Nebýt toho malomocenství, tak já nevím, co by z nás bylo. Tadyhle holka se ani nemůže vdát, a já – No, já si teď musím pospíšit se státnicemi.
OTEC: Nejvyšší čas, holenku! Na to je příliš vážná doba, aby ses jenom flákal!
SYN: No co? Stejně se člověk ani se zkouškami nikam nedostal. Teď to snad bude lepší.
OTEC: Jen co vychcípají lidé kolem padesátky, viď?
SYN: Právě. Jen aby to chtělo ještě nějakou dobu trvat!
A za sebe jen podotýkám, jak skvěle Čapek pojal ústřední dvojici. Snad se mi Maršál líbil ještě více, než Galén, a to už je co říct. Humanista, který jménem míru vydírá nemocné, a válkychtivý otec národa, který mu chce v době malomocenství dopřát velikost a krásnou smrt. "Člověče, teprve krev padlých dělá z kusu země vlast. Jenom válka udělá z lidí národ a z mužů hrdiny. Nevíte, jaká to je samota, být… diktátorem."

DenkaFantasy

Drama, které nemá chybu. Čapek no.

vendy.b.

Perfektní konec.

coppacabana

Bílá nemoc je mým prvním přečteným dramatem (samozřejmě zadaným mou skvělou češtinářkou). A jo, určitě bych si to užila víc v divadle. Vlastně bych ráda viděla divadelní provedení. Četla jsem v noci a docela se mi už klížily oči, ale děj mě udržel vzhůru. A kvůli poselství dramatu jsem měla ty oči po dočtení ještě nějakou dobu otevřené. Bylo to úžasně napsané, nebyly tam zbytečné řečičky a četlo se to skvěle. Karel Čapek byl velice obdivuhodný člověk, kterého bychom si všichni měli vážit.

Adelyna

Jedna z nejlepších divadelních her, co jsem zatím četla. Není se čemu divit, protože nelze si nevšimnout, jakými Karel Čapek oplývá nádhernými literárními schopnostmi.
Bílá nemoc se čte sama, ono i to téma (a že je to díky té nadčasovosti oblíbené téma) je taková splašená rovnice, které nemá řešení... taková krásně děsivá utopie věčného míru, zatímco lidstvo své dějiny postavilo právě na válkách.

Nomia

Čapek byl opravdu skvělý autor, jeho díla jsou naprosto nadčasová. Bílá nemoc je dokonalé a chytré drama, které má vše potřebné. Dílo má spád, jakmile se pustíte do čtení, tak se od něj nedokáže odtrhnout, navíc i bezvadně vykreslenou atmosféru, zároveň má potřebné koule, odvaha Čapkovi rozhodně v tomto směru nechyběla. Hlavně má ovšem geniální myšlenku.
Galéna a celou Bílou nemoc rozhodně nikdy nezapomenete, je to ta z knih, které se Vám naprosto vryjí do paměti. A to je setsakramentsky dobře, protože v sobě nese obrovské poučení. Upřímně ještě jsem nečetla od Čapka nic vyloženě blbého, nebo nečtivého, ať sáhnete po jakémkoliv dílu, tak se trefíte přímo do černého.

pismenkovyJoe

Přečteno jedním dechem. Pan Čapek byl opravdový génius. Doporučuji všem, a nejen tuhle knihu!

zuzi509

Nemám slov. Karel Čapek byl prostě geniální.
Dopodrobna,ale nenápadně v knize předpověděl druhou světovou válku.
Bílá nemoc mě prostě fascinuje.
Je to opravdu veledílo,které mi toho hodně dalo. Smekám.

sgjoli

Bílá nemoc je velmi silné a nadčasové dílo o morálních hodnotách, o strachu, o střetu dvou světů - jedna ze stran chce pomáhat, druhá strana zaslepeně touží po moci i přes hrozbu vlastní smrti. A v tom je kniha nadčasová, protože lidská povaha se vůbec nemění. Závěr knihy je pak velmi silný.

tichoslapek_

Opravdu nadčasové dílo Karla Čapka! Více netřeba dodávat. :)