Bílá nemoc

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53076
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, František Borový

Missynka

Úžasná kniha, která nejspíše nikdy nepřestane být aktuální...

Banny_L

Povinnou četbu jsem neměla ráda..teď ty knihy hltám! Úžasná!

Aki12

Karel Čapek již tenkrát napsal velmi nadčasové dílo odrážející atmosféru tehdejší doby. Kniha je o smyslu všedního života - je to výprava, která objevuje i v nejobyčejnějším lidském životě nekonečnou krásu a veliké možnosti. Najdeme v něm ponaučení a zamyšlení nad problematikou válek a smyslu lékařství.
Naprosto skvostné dílo!

FrankCastle

Pro mě je Čapek česká inkarnace Orwella. Nedám na něj dopustit a Bílá nemoc je pro mě top zásek...i když pak se objeví R.U.R, Válka s mloky, Matka, Krakatit, Továrna na absolutno a já najednou dostanu pocit, že těm ostatním křivdím, ale ne, nedá se...Bílá nemoc je pro mě na piedestalu. Kdo nečetl, a pozor, v tomhle případě i neviděl, se připravuje o neskutečný zážitek.
Dalších slov není třeba.

bethulda

Je až děsivé, jak přesně dokázal Čapek vystihnout předválečnou atmosféru, myšlení lidí a jednání davu. Přesto je téma aktuální pro každou dobu a pro tu dnešní obzvlášť. Všichni by si měli Bílou nemoc alespoň jednou za život přečíst (možná proto je v četbě k maturitě :-)).

Safira55

nádhera... pěkně se čte :)

domino1701

Velice pěkné drama. Obdivuji že Čapek, i když se nedožil druhé světové války uměl hodně věcí předvídat.

lenusenak

Knihy, které Čapek napsal jsem mi velmi líbí. Myslím si, že Karel Čapek patřil mezi nejlepší české autory. Jeho díla jsou velmi nadčasová a poukazuje na problémy, které se dějí i dnes.
Myslím, že Bílá nemoc nikoho nezklame.

evka33

Matku i Bílou nemoc jsem přečetla po doporučení. Po jejich přečtení jsem si ale jistá, že na přečtení další Čapkovy knížky už žádné další doporučení potřebovat nebudu. Jeho díla jsou nadčasová, neuvěřitelně lehce se čtou a přitom v sobě mají neuvěřitelná poselství. Autor se každopádně šplhá v žebříčku mých oblíbených autorů na úplný vrchol.

ThrisaManx

Knížku Bílá nemoc jsem přečetla k maturitě a vůbec toho nelituji. Jak už je u Karla Čapka zvykem, je to dílo velice čtivé, zábavné a děsivě nadčasové. Do teď mě fascinuje, jak každé Čapkovo dílo odráží budoucnost. Příběh mě hodně zasáhl a místy mě opravdu až mrazilo. Je to útlé dílečko, které máte přečteno za chvíli, ale v mysli vám zůstane ještě hodně dlouho. Je dobře, že díla jako tato ve své době vznikala, a že se i tehdy našli autoři, kteří neměli strach něco takového vydat.

St.Evelin

Tak útlá knížečka a tolik v ní najdeme. Na pár stránkách vykresleny příběhy a povahy lidí na pozadí války a strachu z nemoci.
Ale ani strach nezastaví mocné před touhou poručit dešti větru a chtít víc, víc, víc, peněz a slávy a uznání a... Vlastně všeho.
Nadčasový příběh.

Lokina

Karel Čapek je a bude jeden z nejlepších českých autorů. To, že se to nebál napsat a vydat, můj obdiv k němu ještě stoupl. V dobách předválečných se nebál apelovat na nebezpečí hrozící ze strany fašistického Německa. I když kniha je krátká, najde se zde plno silných myšlenek a varování.
Bílou nemoc jsem viděla i zinscenovanou, hlavní roli maršála hrál pan Martin Štěpánek a na mě to udělalo velký dojem.

Terezaa

Skvělá, nadčasová kniha. Přečteno k maturitě a rozhodně po Bílé nemoci sáhnu znovu.

Jass
31.12.2017

Překvapilo mě, když jsem zjistila, že jsem tuhle knížečku úplně zapomněla ohodnotit a přidat do přečtených... no, tak to ještě napravím.
Když si vzpomenu na dojmy, které po dočtení následovaly už to vlastně ani tak překvapivé není... Tohle je totiž skutečně Povinná četba s velkým P, je to kniha, která je ve škole omílána neustále dokola a dokola, až bych naprosto přesně dokázala zopakovat o čem je, aniž bych ji četla.... Díky tomu to byla nebetyčná nuda... Ale neházejme celou vinu jen na školu. Ono je totiž pravda, že ani Karel Čapek se tu tak docela nepředvedl. Je to drama tak simplicitně didaktické, že už se tu skoro ani nedá mluvit o alegorii (přečtěte si Gulliverovy cesty, to je alegorie...). A částečně jsem asi chybu udělala já, že jsem si od Čapka prvně přečetla Povětroň, který je napsaný tak nádherným jazykem, že Bílá nemoc proti tomu vypadá jako by ji napsal mentálně postižený. No... možná to trochu přeháním, ale vážně nechápu, co na té knize všichni vidí....

Aati
11.12.2017

Mistrovská alegorie na téma války a vzniku zla obecně.

Gustik5
10.11.2017

Ano, je to nadčasové a jednoduše geniální dílo. Pana Čapka nesmírně obdivuji nejen jako velikána literatury, ale i jako muže míru a víry v lidskost. Při čtení děl jako Válka s mloky, Krakatit, či právě Bílá nemoc se člověk neubrání myšlence, jak dalece dokázal tento spisovatel nahlížet do budoucnosti. Není pochyb že lidi dokonale znal. A že ho jejich chování někdy mrzelo...

Tebby
28.10.2017

Příběh byl opravdu zajímavý. Hodně se o ději dalo přemýšlet. Rozhodně jsem se nenudila.

Edice
24.10.2017

Kniha ve mně zanechala hluboký dojem. A ať už bych tu napsala cokoliv, bylo by to v porovnání s ní vskutku malé. Proto se teď vrátím k dlouhému zamýšlení se nad ní.

Richelle
20.10.2017

Když si to představím, určitě mě to nezanechává zcela klidnou. Nedokážu si představit mít něco takového. Je to rozhodně velice zvláštní a zajímavé dílo.

Beame
19.10.2017

Smutný a silný příběh, stojí rozhodně za přečtení.

MartinkaSl
04.10.2017

Kniha se silným příběhem, který mě ze začátku moc neuchvátil. Ke konci mě ale naplno pohltil a konec jsem neskutečně prožívala.

Ellina
26.08.2017

Velmi mimořádné dílo, hodné skutečného zamyšlení, (stejně tak, jako ostatní Čapkova díla), nikoliv jen přečtení jako "další" knihy v rámci povinné školní četby.

darque
17.08.2017

Silná myšlenka, silný konec. S každým dalším Čapkovým dílem roste můj úžas nad tím, co tu pro nás zanechal. Jeho myšlenky budou aktuální stále a dokud si všichni lidé nepřečtou Čapkova díla, tak budou i nadále.

AkiB
06.08.2017

Knížku jsem si vybrala k maturitě a nelituji. Měla jsem ji přečtenou během 2 a půl hodin. Skvěle vtáhne do děje a ještě dlouho nad ní budete přemýšlet. A ten konec je skvostný!

markettH
29.07.2017

Nikdy mě nepřestane udivovat genialita Čapkových her :-). To jsem ji pouze četla, neumím si ani představit, jak by vyzněla v podání kvalitních herců na prknech, které znamenají svět :-). Karel i Josef Čapkovi patří k elitě národa a můžeme být na ně náležitě hrdí :-).

pindorova
29.07.2017

Jedna z lepších knih povinné četby. Přečetla jsem jedním dechem a dokonce si potom půjčila další divadelní hru tohoto autora. Poutavý příběh s naprosto jedinečnou a velmi hlubokou myšlenkou.

SeverusSnape
27.07.2017

Velice zvláštní,je to podle mého názoru založeno i dost na psychice.Jsou zde velmi dobře popsány všeobecně charaktery lidí.Mám z toho dosti rozporu plné pocity,které nemohu nijak vyjádřit.Rozhodně je to velmi zajímavá kniha,která je i velmi poučná

Greengrass
24.07.2017

Geniální dílo. Víc psát netřeba.

Zuzka.K
16.07.2017

Od této knihy jsem moc neočekávala, ale velice mě překvapila. Do děje jsem se vtrhla hned a knihu přečetla jedním dechem. Dílo u kterého se člověk určitě i zamyslí.

Eaa
10.07.2017

Číst divadelní hry je pro mě utrpení, ale tohle mě bavilo. A má to dobrou myšlenku.