Bílá nemoc

od:


KoupitKoupit eknihu

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53374
Žánr:
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, František Borový
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (260)

Přidat komentář
june.flower
14. října

Do povinné četby se mi nikdy moc nechtělo, ale maturita se blíží. A tak jsem využila pěti hodinovou cestu autobusem a Bílou nemoc si přečetla a velice mile mě překvapila. Hlavně na konci, kdy šla z knihy přímo cítit velice napjatá atmosféra. Rozhodně doporučuji. Ať už jako povinnou četbu nebo pro čtení pro zábavu.

RyonMathrin
05. října

Nejde mi potlačit nutkání okomentovat, i když vím, že vše tu již bylo napsáno. Krátké, výstižné, dokonalé. Vztyčený ukazovák, který varuje před válkou... ale cítím i marnost z toho, jak se davy nechávají snadno zmanipulovat a jak jsou lidské povahy stále stejné (nepoučitelné). A krásná hra se slovy - baron Krug jako skryté nomen omen (Krieg = německy válka).

kiki11
20. září

Jelikož mám spoustu mezer v povinné četbě a měla jsem chuť na něco krátkého, začetla jsem se do Bílé nemoci. Viděla jsem jako první divadelní inscenaci, která se mi líbila, tak jsem byla zvědavá na předlohu. Ta se mi líbila úplně stejně, mohu doporučit. Četla se mi dobře a vůbec nenudila.

Affares
19. září

Čapek a díla dokonalosti. Pro mne až k neuvěření, že se mu podařilo tak stručně vyjádřit tak silné témata. Ani jedno slovo není navíc. Nebudu se opakovat, řada lidí přede mnou to moc pěkně rozepsala, takto vypadá světová literatura.

MatoZu
12. září

Opět, podobně jako R.U.R, nadčasové dílo, při kterém jsem se často musela pozastavit a zamyslet se... Moc dobře se mi to četlo a ani chvíli nenudilo.

KaileyBlot
11. srpna

Četlo se to pěkně a rychle a docela mě to i bavilo. Můžu doporučit jako povinnou četbu, je to kraťoučké a děj je snadno zapamatovatelný. Ten konec mě zamrzel, ale jinak velmi povedené dílo.

Chajda69
06. srpna

Jednoduše perfektní. Galén jako podceňovaný, nicméně schopný lékař s naivní představou o celosvětovém míru. Zároveň ale extrémně silný ve svých zásadách, a to i za cenu smrti tisíců. Výstižně popsaný střet zásad a principů s morálkou. Na druhé straně v roli Maršála snaha o získání sebevědomí národa, ať to stojí, o to stojí. Oba hlavní protagonisté jsou tak doslova připraveni jít přes mrtvoly, oba ve jménu svých ideálů. Na konci se potom projevila slabost Maršálova postoje a snad i tím chtěl Čapek naznačit, jakou stranu by si vybral on.

ZNellyZ
28. července

Pro mě měla kniha vše, co jsem od ní očekávala.

Pitbullka
11. července

Děsivé a nadčasové. Touha po válce, která vede ke zkáze. Pan Čapek to prostě uměl napsat. Chtěla bych Bílou nemoc vidět jako divadelní inscenaci, musí to být famózní.

Pedias
10. července

Klasika, kterou by si měl každý přečíst.

Petzar
08. července

Skvělá kniha, tak jako skoro všechny knihy od Čapka

ivedoo
08. července

Kniha, kterou jsem měla jako povinnou četbu a překvapivě jsem se do ní rychle začetla. Velice pokrokové téma, skvělé myšlenky. Určitě doporučuji přečíst :)

patty64
07. července

Jedna kniha z povinné četby, která svým rychlým spádem zaujmula. Chytrý spisovatel, chytré čtení.

lenka9778
03. července

pouze povinná četba

aardvarka
13. června

OTEC: …To věřím, vám se to hodí!
SYN: No ovšem, tati. Nebýt toho malomocenství, tak já nevím, co by z nás bylo. Tadyhle holka se ani nemůže vdát, a já – No, já si teď musím pospíšit se státnicemi.
OTEC: Nejvyšší čas, holenku! Na to je příliš vážná doba, aby ses jenom flákal!
SYN: No co? Stejně se člověk ani se zkouškami nikam nedostal. Teď to snad bude lepší.
OTEC: Jen co vychcípají lidé kolem padesátky, viď?
SYN: Právě. Jen aby to chtělo ještě nějakou dobu trvat!
A za sebe jen podotýkám, jak skvěle Čapek pojal ústřední dvojici. Snad se mi Maršál líbil ještě více, než Galén, a to už je co říct. Humanista, který jménem míru vydírá nemocné, a válkychtivý otec národa, který mu chce v době malomocenství dopřát velikost a krásnou smrt. "Člověče, teprve krev padlých dělá z kusu země vlast. Jenom válka udělá z lidí národ a z mužů hrdiny. Nevíte, jaká to je samota, být… diktátorem."

DenkaFantasy
07. června

Drama, které nemá chybu. Čapek no.

vendy.b.
01. června

Perfektní konec.

coppacabana
30. května

Bílá nemoc je mým prvním přečteným dramatem (samozřejmě zadaným mou skvělou češtinářkou). A jo, určitě bych si to užila víc v divadle. Vlastně bych ráda viděla divadelní provedení. Četla jsem v noci a docela se mi už klížily oči, ale děj mě udržel vzhůru. A kvůli poselství dramatu jsem měla ty oči po dočtení ještě nějakou dobu otevřené. Bylo to úžasně napsané, nebyly tam zbytečné řečičky a četlo se to skvěle. Karel Čapek byl velice obdivuhodný člověk, kterého bychom si všichni měli vážit.

Adelyna
30. dubna

Jedna z nejlepších divadelních her, co jsem zatím četla. Není se čemu divit, protože nelze si nevšimnout, jakými Karel Čapek oplývá nádhernými literárními schopnostmi.
Bílá nemoc se čte sama, ono i to téma (a že je to díky té nadčasovosti oblíbené téma) je taková splašená rovnice, které nemá řešení... taková krásně děsivá utopie věčného míru, zatímco lidstvo své dějiny postavilo právě na válkách.

Nomia
20. dubna

Čapek byl opravdu skvělý autor, jeho díla jsou naprosto nadčasová. Bílá nemoc je dokonalé a chytré drama, které má vše potřebné. Dílo má spád, jakmile se pustíte do čtení, tak se od něj nedokáže odtrhnout, navíc i bezvadně vykreslenou atmosféru, zároveň má potřebné koule, odvaha Čapkovi rozhodně v tomto směru nechyběla. Hlavně má ovšem geniální myšlenku.
Galéna a celou Bílou nemoc rozhodně nikdy nezapomenete, je to ta z knih, které se Vám naprosto vryjí do paměti. A to je setsakramentsky dobře, protože v sobě nese obrovské poučení. Upřímně ještě jsem nečetla od Čapka nic vyloženě blbého, nebo nečtivého, ať sáhnete po jakémkoliv dílu, tak se trefíte přímo do černého.

pismenkovyJoe
15. dubna

Přečteno jedním dechem. Pan Čapek byl opravdový génius. Doporučuji všem, a nejen tuhle knihu!

zuzi509
15. dubna

Nemám slov. Karel Čapek byl prostě geniální.
Dopodrobna,ale nenápadně v knize předpověděl druhou světovou válku.
Bílá nemoc mě prostě fascinuje.
Je to opravdu veledílo,které mi toho hodně dalo. Smekám.

sgjoli
15. dubna

Bílá nemoc je velmi silné a nadčasové dílo o morálních hodnotách, o strachu, o střetu dvou světů - jedna ze stran chce pomáhat, druhá strana zaslepeně touží po moci i přes hrozbu vlastní smrti. A v tom je kniha nadčasová, protože lidská povaha se vůbec nemění. Závěr knihy je pak velmi silný.

tichoslapek_
12. dubna

Opravdu nadčasové dílo Karla Čapka! Více netřeba dodávat. :)

katulinek99
03. dubna

Bratři Čapkové jsou pro mě nejlepší čeští literární autoři vůbec. Jejich díla jsou stále aktuální a je až děsivé, jak moc jsou pravdivá. A tato hra není výjimkou. Myslím si, že jejich tvorbu, by měl znát každý a i já se snažím přečíst a sesbírat všechna jejich díla. Mou stále nejoblíbenější protiválečnou hrou ale stále zůstává Matka (také od K. Čapka)

JessyPitt
30. března

Konec knihy vydal snad za celou knihu dohromady. Jak je ta lidská pýcha a touha po moci slepá...Ach jo, škoda že se lidská povaha bohužel nemění...Zpracování knihy na jedničku..

lena2653
25. března

Musím se přiznat, že ačkoliv hodně lidí upřednostňuje Čapka jakožto prozaika, já ho mám ráda především jako dramatika. Jeho dramata se čtou lehce a vždy jsou v nich hluboké myšlenky. Krásné, nadčasové dílo!

TerraNova
24. března

Za mě snad asi první kniha z povinné četby, o které bych dokázala něco říct, a kterou jsem pochopila a rozuměla jí. Dokonce mě i bavila a to asi ze všeho nejvíc. A konec mě rozhodně hodně překvapil.

freestyla
15. března

MASAKR! Pan Čapek zde vystihl vlastnosti lidské povahy, které se nikdy nezmění. Dnes to platí stejně, jako před 100 lety.

Jeden citát z knihy:
DR. GALÉN: Jenže kdyby nebylo vás,... tak by váš národ do žádné výbojné války nešel, že ano. MARŠÁL: Nešel. Nemohl by. Nebyl by tak dobře připraven. Nebyl by si tak vědom své síly - a svých šancí. Dnes o nich bohudík ví; a já plním jen jeho vůli - DR. GALÉN: - kterou jste vy sám vyvolal. MARŠÁL: Ano. Vzbudil jsem v něm vůli žít. Vy věříte, že mír je lepší než válka. Já věřím, že vítězná válka je lepší než mír.

Ginosaji
12. března

Úchvatná hra. Jak absurdní vyústění!


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

dramata zfilmováno rozhlasové zpracování diktátoři divadelní hry

Autor a jeho další knihy

Karel Čapek

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených22x
v Přečtených6058x
v Čtenářské výzvě385x
v Doporučených274x
v Knihotéce423x
v Chystám se číst445x
v Chci si koupit73x
v dalších seznamech16x