Bílá nemoc

Koupit

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/big_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.54769

Kniha Bílá nemoc

Lajtwing
11. listopadu

Kdysi jsem Bílou nemoc četl na střední škole, když mi bylo asi sedmnáct let. Bylo zajímavé si dílo přečíst znovu. Přehlednost a jednoduchost textu v podobě hry slouží silné pointě, vystihuje neoblomnou dualitu: mír-život-šance / válka-bolest-zánik. Konečný zmar udeří jako atomová bomba, je dokonáno. Nadčasové varování.

DiaTess
11. listopadu

Čapkovy knížky jsem četla k maturitě, protože jsou krátké. Ale rozhodně toho nelituji. Jeho díla jsou i po letech čtivé, srozumitelné a Bílá nemoc se až moc podobá naší situaci s pandemií. Skvělá utopická hra, klobouk dolu před Čapkem.

Trudi806
03. listopadu

Pořád mě štve, že Čapek nedostal nobelovku, fakt by si ji zasloužil, nejen za tuhle knížku.

jajsemenyk

Musím říct, že k momentální situaci celkem příhodný příběh. Skoro jako kdyby nebyl napsán před více než padesáti lety :)

tittanie

Bílou nemoc jsem četla už vícekrát. A teď naposledy jsem si říkala, že bych strašně chtěla být u toho jak tuhle knihu Čapek psal. Strašně bych si o ní chtěla popovídat přímo s autorem.

kristyna3010

Jasná a velmi dobře napsaná. Za mě top kniha od Čapka, kterou jsem zatím četla. Mohu doporučit i k maturitní četbě.

Ailee

Docela trefné na dnešní dobu.

LussyP

4,5 hvězdičky.

Musím říct, že beru zpět své zklamání, po přečtení R.U.R. před pár lety jsem si řekla, že Čapek je přeceňován a já už se znovu spálit nenechám. Přesto jsem se rozhodla dát druhou šanci a vybrala si další drama, Bílou nemoc a udělala jsem dobře. Skvělé drama, skvělý příběh, který graduje... Kritika fašismu ještě před tím vším. Výborné. A ten konec, spadla mi brada.