Bílá nemoc

od:


KoupitKoupit eknihu

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53418
Žánr:
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, František Borový
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Po premiéře hry Bílá nemoc dostával Karel Čapek mnoho výhrůžných dopisů. Když už bylo množství těchto anonymů neúnosné, Čapkova o dvanáct let mladší žena, herečka Olga Scheinpflugová, je před svým manželem pečlivě schovávala. (ddkk)


Jde o jedno ze zásadních děl varujících před nástupem nacismu v Německu a stalo se jedním z důvodů plánované perzekuce Karla Čapka gestapem. (chaera)


Dílo adaptoval do opery Biela nemoc slovenský skladatel Tibor Andrašovan (chaera)


V roce 1937 (dva měsíce po vydání knihy), byl podle knižního příběhu natočen film Bílá nemoc, který režíroval Hugo Haas. (xfelix)