Karel Čapek

česká, 1890 - 1938koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Čtyři cestopisy

Čtyři cestopisy

Ve svých cestopisech pozoruje Karel Čapek navštívené cizí země se zaujetím a úžasem téměř dětským, sleduje jejich podstatu a zvláštnosti, vybírá to nejcharakterističtější... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Bílá nemocR.U.R.Povídky z jedné kapsyDevatero pohádekMatka

Komentáře (39)

Přidat komentář
hroneczek
17.10.2018

O Čapkovi jsem vždy slýchala, že je skvělý, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Žila jsem v domnění, že povinná literatura prostě musí být nuda.
Když jsem se díky čtenářské výzvě do něj začetla, nestačila jsem se divit. Skvělé nadčasové inteligentní texty, promyšlené postavy. A jak krásně dokáže vystihnout naše čecháčkovské myšlení a chování! Úžasné!
Mám přečtená jen některá jeho díla a rozhodně se chystám na další. Vím, že nebudu litovat.

faba
10.10.2018

Karel Čapek je pro mě top v naší literatuře. První jsem přečetl Krakatit, a pak už to šlo ráz na ráz. Bylo období, kdy jsem jiného autora nečetl... Život a dílo skladatele Foltýna, Věc Makropulos, Obyčejný život, Povídky z jedné i druhé kapsy, zmíněný Krakatit, to jsou jen vybrané nej knihy.

Mygli
19.12.2017

Karel Čapek a Jaroslav Foglar, podle mě dva nejnadanější literáti země české. Bez nadsázky! Jak si tihle dva geniové hrají se slovy!?!... slintám.

Vidlička
13.10.2017

Jednoznačnej mimozemšťan! Není přece možný, aby byl někdo takhle moudrej, talentovanej, vtipnej a laskavej... Géniů je málo, ale on jím bezesporu byl. I když jedno vysvětlení tu možná je - byl to přece Čech, ne? :-P

Ellina
26.08.2017

Karel Čapek, legenda naší literatury. Není co dalšího říci.

Michaelka29
16.08.2017

Nikdy mě neuchvátila povinná četba do školy, ale tvorba Čapka je pro mě něco úžasného. Jazyk, kterým píše je úchvatný. Jeho tvorba mě velice zaujala a čtu ji i ve volném čase.

R.E.M.
23.06.2017

Jaký byl Karel Čapek... zahradník?
http://www.rozhlas.cz/dvojka/radiozpravy/_zprava/1701280

hellena1523
15.02.2017

Čapkovy příběhy jsou nadčasové a jazyk, jímž je vypráví, je úchvatný! Výjimečný člověk zkrátka nemůže psát jinak, než výjimečně.

Littlewheat
12.01.2017

Způsob jakým si dokáže Čapek pohrát s českým jazykem se ani dnes jen tak nevidí (nečte)

RichardvonT.
28.12.2016

Ostatní velikání určitě prominou, ale Karel Čapek představuje naprostou špičku mezi českými spisovateli. Fakt není moc co dodat, měl bych asi mlčet, přečetl jsem zatím jen malý kousek jeho díla. V zásadě u dvou autorů doslova slintám blahem nad jejich brilantním zacházením s českým jazykem - jsou to Čapek a J. Balabán. Bohužel oba odešli příliš brzo a můžeme jen marně želet děl, která už nemohla vzniknout. Abych nekončil moc smutně, řeknu nahlas, že jestli má být naše literatura na něco pyšná, je to rozhodně Čapek....

Aleh
18.11.2016

Obdivuji jeho ryzí člověčenství, obdivuji jeho dalekosáhlé vizionářství, obdivuji jeho nádherný jazyk, který je tak typický pro všechna jeho díla. Novinář, spisovatel a především člověk.
Já myslím, že není třeba víc psát...

fojtikjirik
16.08.2016

Velmi významný český spisovatel, který dal světu slovo robot. Dále pak humanista a pacifista. Byl ovšem i novinář, takže teď se v hrobě obrací.

qwill
02.12.2015

Bylo nevyčerpatelné. Hýřilo výkonností. Našlo početní výraz pro vlastní nekonečnost: hojnost.
Zázračné rozmnožení rybiček a chlebů na poušti se dočkalo monumentální reprízy: zázračného rozmnožení cvočků, prken, dusíkatých hnojiv, pneumatik, rotačního papíru a všeho ostatního továrního zboží.
Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti.
Karel Čapek: Továrna na Absolutno.

Dnes by napsal: všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti Informací.

honajz
11.11.2015

Přes veškerou adoraci jsem Čapkovi moc na chuť nepřišel. Povídky z jedné a druhé kapsy jsou výjimkou v jeho tvorbě, jinak jsou jeho díla přeplněná filozofickými myšlenkami, z nichž i jemu samotnému musela jít hlava kolem. Vše promýšlel do nejmenších detailů, i těch sebeabsurdnějších, až mám pocit, že ztratil často nadhled. Co se týká jeho románů, hodně jich vznikalo na pokračování do novin, a na dílech je to často znát. Cliffhangery, neboli poutáky na konci každé kapitoly, občasné opakování již řečeného, někdy i nedotažené linie nebo chvíle, kdy se popírá již řečené... V hodně věcech měl zajisté pravdu, třeba když píše o rozpínavosti mloků, o bílé nemoci, jenže podobně v době mezi válkami přemýšlela většina autorů. Někdy mi Čapkova řešení, přes jeho komplexní filozofická pojednání v knihách, přijdou poněkud naivní. Navíc je znát, že sám nevěděl, jestli je věřící, nebo ne, jestli je spíše humanista, nebo filozof, a z těch děl je ta jeho rozervanost a neujasněnost často hodně znát. Nic to však nemění na tom, že s českým jazykem pracoval a uměl pracovat skvěle.

Bilky
09.11.2015

Český vizionár a pokrokový človek, ktorý má najbližšie, respektíve ktorý si zobral to najlepšie od JULESaVERNE a FRANCOISE VOLTAIREa a pridal vlastný názor, mladý intelekt a chcelo by sa dodať aj duch doby, ale v jeho prípade to neplatí a to je jeho najväčšia pridaná hodnota - on svoju dobu aj svoje storočie predbehol!
Jeho posolstvo, či už zamerané na ľudský charakter, či technický pokrok, vždy nieslo myšlienky humanizmu alebo varovalo pre jasnými hrozbami. A je jedno či jeho dielo malo podobu aforizmu o jednej vete alebo románu na tristo stranách. Vždy to malo jasnú myšlienku: "človek je dobrý alebo zlý, ale ľudstvo si tento komfort dovoliť nemôže".
A možno to v jeho dielach takto sproste jednoducho nikdy nezaznelo, ale mne tento velikán v srdci túto myšlienku zanechal.

Odporúčam: jeho dielo všetkým peacemakerom, technickým antitalentom, robotom, robocopom, terminátorom, predátorom, anihilatorom aj radiátorom a inej kovovej hávedi ako povinnú četbu. Samozrejme holubiciam mieru ho vrelo odporúčam tiež ;)

Stolda
11.05.2015

pro milovníky Čapka - na netu jsem našel mírové poselství z roku 1937, kde je záznam hlasu Karla Čapka. Byl to člověk, který tušil , že bude zle a bylo ještě hůř. Napadá mě,zdali máme v současné době ještě takového velkého spisovatele ???

Damato
14.04.2015

Viděla jsem jeho R.U.R v podání olomoucého divadla Tramtárie a mohu vřele doporučit, Něco fantastického i díky výtvarnému pojetí. Divadlu Tramtárie velký dík , viděla jsem jeho díla i v podání ND v Praze ( se vší úctou k umělcům), ale tohle představení v Olomouci opravdu stojí za to.

hasan4604
06.04.2015

Sice Malé Svatoňovice jsou u Trutnova, ale snad se to dá líp napsat, tj. že se narodil v Malých Sv.

CamilleTyler
22.03.2015

Můj nejoblíbenější český spisovatel. Velmi kreativní, inteligentní, vzdělaný a myslím, že když ho prohlásím za poklad našeho národa, většina semnou bude souhlasit. R.U.R, Terminátor se inspiroval.:D Jsem na něj stejně hrdá, jako Británie na Shakespeara.

gladya
27.01.2015

Pro mě snad nejlepší český spisovatel. Ať jsou to hry, romány povídky, pohádky, fejetony nebo třeba apokryfy všechno je minimálně dobré a nejlepší díla se rozhodně neztratí ani v kontextu světové literatury. Příběhy, myšlenky, vykreslené postavy, krásný jazyk i fantazie, to vše tam je.

mája1970
21.10.2014

Mimo Dášeňky se mi knihy moc nelíbily.

Marbo
07.10.2014

Mistr českého jazyka. Při vší úctě k němu se musím přiznat, že nejraději čtu jeho lehčí kusy ( Povídky a zejména brilantní cestopisy ), ale za přečtení rozhodně stojí i náročnější kusy

mezer
21.08.2014

Pěkné romány,

Stamby
02.08.2014

Karel Čapek, kakač perel.

Janissek007
29.07.2014

Čapek je můj nejoblíbenější český autor. Máme aspoň autora na koho můžeme být hrdí.
Jeho díla jsou nepřekonatelná...

smurfik22
07.06.2014

Inspirativní osobnost, vizionář, jedna z největších ikon české i světové literatury. K takovým lidem není třeba jen vzhlížet, ale taky se poučit, čerpat od nich moudrost a tu šířit dál.

Kapis
03.03.2014

Jeden z našich nejzásadnějších autorů. Jeho Voltairovská tolerance, nadhled, moudrost a vtip dělají z jeho děl stále aktuální a úžasné čtení.

Marčullkas
24.01.2014

Čapka řadím mezi poklady v mé knihovně!

Jujkyna
19.01.2014

Mrazí mě nadčasovost a aktuálnost jeho děl. Pro mě na světě není lepšího spisovatele, který by mě donutil zamýšlet se nad naší společností. Jen pomyšlení, jak jeho díla vystihují situaci dnešní doby, mě dost paralyzuje, naplňuje hrůzou. Jeho knížky považuji za základ, něco, co by měl mít přečteno každý.

Mary-on
23.11.2013

Český jazyk je bohatý, ale ne každý ho dokázal tak bravurně využít jako Karel Čapek