Karel Čapek

česká, 1890 - 1938

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Populární knihy

/ všech 210 knih

Komentáře (47)

Kabuky
Kabuky
06.01.2023

Stále aktuální autor.

Greenfingers
Greenfingers
04.03.2021

V době, kdy náš knižní trh zaplavují kvanta zahraniční literatury leckdy pochybné úrovně, rád sáhnu po české klasice. Tou je pro mě bezesporu i Karel Čapek.
Coby náruživého zahradníka mě autor uhranul fundovaným a humorným pojednáním o své i mé celoživotní zálibě (Rok zahradníka).
Jeho cestopisy ( např. Anglické listy) se vyznačují nejen svou trefností, ale i vtipem.
Samostatnou kapitolou jsou Čapkova dramata, která oplývají hloubkou myšlenek a naléhavostí, jakou jsou sdělovány.
Čapek byl nepochybně mistrem pera, všestranný a ve svých dílech mnohdy nadčasový.


Hamec
Hamec
09.01.2021

ČRo Vltava, 8.1.2021
Jak přiblížit Čapka mladým? Přes techniku a lásku ke zvířatům a přírodě, myslí si Zdeněk Vacek z Čapkova památníku (59 minut)
https://vltava.rozhlas.cz/jak-priblizit-capka-mladym-pres-techniku-a-lasku-ke-zviratum-a-prirode-mysli-si-8400140

Hamec
Hamec
28.12.2020

ČRo Vltava, 25.12.2020
KVÍZ: Jak dobře znáte Karla Čapka?
Slavné utopistické drama R.U.R. o střetu člověka se světem robotů bylo vydané právě před sto lety a záhy obletělo celý svět. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém můžete otestovat i prohloubit vědomosti o životě a díle Karla Čapka.
https://vltava.rozhlas.cz/kviz-jak-dobre-znate-karla-capka-8389958

vivalamuff
vivalamuff
23.04.2020

Nejlepší český spisovatel. Rusové mají Dostojevského, Poláci Sienkiewicze a my Karla Čapka. Je až neuvěřitelné jak daleko do budoucnosti viděl. Krakatit, Bílá nemoc - to jsou nezapomenutelná díla. Ale i jeho povídky jsou neskutečně povedené - hlavně ty s kriminální zápletkou :-D
PS: děkuji i databázi knih za poskytnutí e-knih zdarma, díky tomu si Čapka mohu přečíst od A do Z.

Péťa1950
Péťa1950
26.08.2019

Autor, na kterého bychom neměli nikdy zapomenout. Nadčasová tvorba, krása a rozmanitost českého jazyka, vtip, moudrost,rozhled atd. Při opakovaném čtení stále nacházím něco nového.

jadran
jadran
06.06.2019

Bylo sem napsáno skoro vše, od brilantního jazyka (ovšem pozor, právě Čapkova čeština demaskuje Vančurovo pozérství při jeho samoúčelných hrátkách s jazykem), hloubku myšlenek (ovšem bez oněch pseudo intelektuálských, prázdných a samoúčelných exhibicí), rozhled nejen ve své době, ale schopnost vidět dopředu, snahu věci skutečně chápat až po neskutečnou laskavost a pochopení pro každého jednoho člověka jako neopakovatelnou individualitu. Přesto mi nedá, abych sem nezkopíroval (podle mého názoru) jeho nejdůležitější poselství z konce jeho bohatého a naplněného života, ze kterého si ani po těch osmdesáti letech neumíme vzít poučení, stejně jako jsme si ho neuměli (či spíše i naši předkové) vzít v oněch zlomových okamžicích našich dějin a je jedno, jestli se jedná třeba o osmašedesátý, nebo onu tzv. sametovou revoluci. Tak tedy:

„...Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenom teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo měnil víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak.

Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem jichž je a bude třeba.“

Kuža007
Kuža007
18.05.2019

Spolu s Jaroslavem Haškem jsou oba dva velikáni naší literatury v období první republiky, navíc oba dva uznávaní ve světě. Hašek jako humorista a Čapek jako spisovatel, který viděl do budoucnosti a viděl hrozbu v hitlerovském Německu, což dokázal svými díly. Navíc Nobelova cena za literaturu mu unikla jen proto, že to nechtěl Adolf Hitler.

HenryOsmý
HenryOsmý
06.02.2019

Karel Čapek byl můj "hlavní" autor v době končící puberty. S jeho příběhy se začal měnit můj pohled na svět. Byť reality jeho doby je naprosto jiná, než ta naše, přesto jsou mnohé jeho postřehy zatraceně nadčasové. Nad tím vším ční nádherná čeština.

hroneczek
hroneczek
17.10.2018

O Čapkovi jsem vždy slýchala, že je skvělý, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Žila jsem v domnění, že povinná literatura prostě musí být nuda.
Když jsem se díky čtenářské výzvě do něj začetla, nestačila jsem se divit. Skvělé nadčasové inteligentní texty, promyšlené postavy. A jak krásně dokáže vystihnout naše čecháčkovské myšlení a chování! Úžasné!
Mám přečtená jen některá jeho díla a rozhodně se chystám na další. Vím, že nebudu litovat.

faba
faba
10.10.2018

Karel Čapek je pro mě top v naší literatuře. První jsem přečetl Krakatit, a pak už to šlo ráz na ráz. Bylo období, kdy jsem jiného autora nečetl... Život a dílo skladatele Foltýna, Věc Makropulos, Obyčejný život, Povídky z jedné i druhé kapsy, zmíněný Krakatit, to jsou jen vybrané nej knihy.

Mygli
Mygli
19.12.2017

Karel Čapek a Jaroslav Foglar, podle mě dva nejnadanější literáti země české. Bez nadsázky! Jak si tihle dva geniové hrají se slovy!?!... slintám.

Vidlička
Vidlička
13.10.2017

Jednoznačnej mimozemšťan! Není přece možný, aby byl někdo takhle moudrej, talentovanej, vtipnej a laskavej... Géniů je málo, ale on jím bezesporu byl. I když jedno vysvětlení tu možná je - byl to přece Čech, ne? :-P

Ellina
Ellina
26.08.2017

Karel Čapek, legenda naší literatury. Není co dalšího říci.

Michaelka29
Michaelka29
16.08.2017

Nikdy mě neuchvátila povinná četba do školy, ale tvorba Čapka je pro mě něco úžasného. Jazyk, kterým píše je úchvatný. Jeho tvorba mě velice zaujala a čtu ji i ve volném čase.

R.E.M.
R.E.M.
23.06.2017

Jaký byl Karel Čapek... zahradník?
http://www.rozhlas.cz/dvojka/radiozpravy/_zprava/1701280

hellena1523
hellena1523
15.02.2017

Čapkovy příběhy jsou nadčasové a jazyk, jímž je vypráví, je úchvatný! Výjimečný člověk zkrátka nemůže psát jinak, než výjimečně.

Littlewheat
Littlewheat
12.01.2017

Způsob jakým si dokáže Čapek pohrát s českým jazykem se ani dnes jen tak nevidí (nečte)

RichardvonT.
RichardvonT.
28.12.2016

Ostatní velikání určitě prominou, ale Karel Čapek představuje naprostou špičku mezi českými spisovateli. Fakt není moc co dodat, měl bych asi mlčet, přečetl jsem zatím jen malý kousek jeho díla. V zásadě u dvou autorů doslova slintám blahem nad jejich brilantním zacházením s českým jazykem - jsou to Čapek a J. Balabán. Bohužel oba odešli příliš brzo a můžeme jen marně želet děl, která už nemohla vzniknout. Abych nekončil moc smutně, řeknu nahlas, že jestli má být naše literatura na něco pyšná, je to rozhodně Čapek....

Aleh
Aleh
18.11.2016

Obdivuji jeho ryzí člověčenství, obdivuji jeho dalekosáhlé vizionářství, obdivuji jeho nádherný jazyk, který je tak typický pro všechna jeho díla. Novinář, spisovatel a především člověk.
Já myslím, že není třeba víc psát...

fojtikjirik
fojtikjirik
16.08.2016

Velmi významný český spisovatel, který dal světu slovo robot. Dále pak humanista a pacifista. Byl ovšem i novinář, takže teď se v hrobě obrací.

qwill
qwill
02.12.2015

Bylo nevyčerpatelné. Hýřilo výkonností. Našlo početní výraz pro vlastní nekonečnost: hojnost.
Zázračné rozmnožení rybiček a chlebů na poušti se dočkalo monumentální reprízy: zázračného rozmnožení cvočků, prken, dusíkatých hnojiv, pneumatik, rotačního papíru a všeho ostatního továrního zboží.
Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti.
Karel Čapek: Továrna na Absolutno.

Dnes by napsal: všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti Informací.

honajz
honajz
11.11.2015

Přes veškerou adoraci jsem Čapkovi moc na chuť nepřišel. Povídky z jedné a druhé kapsy jsou výjimkou v jeho tvorbě, jinak jsou jeho díla přeplněná filozofickými myšlenkami, z nichž i jemu samotnému musela jít hlava kolem. Vše promýšlel do nejmenších detailů, i těch sebeabsurdnějších, až mám pocit, že ztratil často nadhled. Co se týká jeho románů, hodně jich vznikalo na pokračování do novin, a na dílech je to často znát. Cliffhangery, neboli poutáky na konci každé kapitoly, občasné opakování již řečeného, někdy i nedotažené linie nebo chvíle, kdy se popírá již řečené... V hodně věcech měl zajisté pravdu, třeba když píše o rozpínavosti mloků, o bílé nemoci, jenže podobně v době mezi válkami přemýšlela většina autorů. Někdy mi Čapkova řešení, přes jeho komplexní filozofická pojednání v knihách, přijdou poněkud naivní. Navíc je znát, že sám nevěděl, jestli je věřící, nebo ne, jestli je spíše humanista, nebo filozof, a z těch děl je ta jeho rozervanost a neujasněnost často hodně znát. Nic to však nemění na tom, že s českým jazykem pracoval a uměl pracovat skvěle.

Bilky
Bilky
09.11.2015

Český vizionár a pokrokový človek, ktorý má najbližšie, respektíve ktorý si zobral to najlepšie od JULESaVERNEa a FRANCOISE VOLTAIREa a pridal vlastný názor, mladý intelekt a chcelo by sa dodať aj duch doby, ale v jeho prípade to neplatí a to je jeho najväčšia pridaná hodnota - on svoju dobu aj svoje storočie predbehol!
Jeho posolstvo, či už zamerané na ľudský charakter, či technický pokrok, vždy nieslo myšlienky humanizmu alebo varovalo pre jasnými hrozbami. A je jedno či jeho dielo malo podobu aforizmu o jednej vete alebo románu na tristo stranách. Vždy to malo jasnú myšlienku: "človek je dobrý alebo zlý, ale ľudstvo si tento komfort dovoliť nemôže".
A možno to v jeho dielach takto sproste jednoducho nikdy nezaznelo, ale mne tento velikán v srdci túto myšlienku zanechal.

Odporúčam: jeho dielo všetkým peacemakerom, technickým antitalentom, robotom, robocopom, terminátorom, predátorom, anihilatorom aj radiátorom a inej kovovej hávedi ako povinnú četbu. Samozrejme holubiciam mieru ho vrelo odporúčam tiež ;)

Stolda
Stolda
11.05.2015

pro milovníky Čapka - na netu jsem našel mírové poselství z roku 1937, kde je záznam hlasu Karla Čapka. Byl to člověk, který tušil , že bude zle a bylo ještě hůř. Napadá mě,zdali máme v současné době ještě takového velkého spisovatele ???

Damato
Damato
14.04.2015

Viděla jsem jeho R.U.R v podání olomoucého divadla Tramtárie a mohu vřele doporučit, Něco fantastického i díky výtvarnému pojetí. Divadlu Tramtárie velký dík , viděla jsem jeho díla i v podání ND v Praze ( se vší úctou k umělcům), ale tohle představení v Olomouci opravdu stojí za to.

hasan4604
hasan4604
06.04.2015

Sice Malé Svatoňovice jsou u Trutnova, ale snad se to dá líp napsat, tj. že se narodil v Malých Sv.

CamilleTyler
CamilleTyler
22.03.2015

Můj nejoblíbenější český spisovatel. Velmi kreativní, inteligentní, vzdělaný a myslím, že když ho prohlásím za poklad našeho národa, většina semnou bude souhlasit. R.U.R, Terminátor se inspiroval.:D Jsem na něj stejně hrdá, jako Británie na Shakespeara.

gladya
gladya
27.01.2015

Pro mě snad nejlepší český spisovatel. Ať jsou to hry, romány povídky, pohádky, fejetony nebo třeba apokryfy všechno je minimálně dobré a nejlepší díla se rozhodně neztratí ani v kontextu světové literatury. Příběhy, myšlenky, vykreslené postavy, krásný jazyk i fantazie, to vše tam je.

mája1970
mája1970
21.10.2014

Mimo Dášeňky se mi knihy moc nelíbily.

Marbo
Marbo
07.10.2014

Mistr českého jazyka. Při vší úctě k němu se musím přiznat, že nejraději čtu jeho lehčí kusy ( Povídky a zejména brilantní cestopisy ), ale za přečtení rozhodně stojí i náročnější kusy

mezer
mezer
21.08.2014

Pěkné romány,

Stamby
Stamby
02.08.2014

Karel Čapek, kakač perel.

Janissek007
Janissek007
29.07.2014

Čapek je můj nejoblíbenější český autor. Máme aspoň autora na koho můžeme být hrdí.
Jeho díla jsou nepřekonatelná...

smurfik22
smurfik22
07.06.2014

Inspirativní osobnost, vizionář, jedna z největších ikon české i světové literatury. K takovým lidem není třeba jen vzhlížet, ale taky se poučit, čerpat od nich moudrost a tu šířit dál.

Kapis
Kapis
03.03.2014

Jeden z našich nejzásadnějších autorů. Jeho Voltairovská tolerance, nadhled, moudrost a vtip dělají z jeho děl stále aktuální a úžasné čtení.

Marčullkas
Marčullkas
24.01.2014

Čapka řadím mezi poklady v mé knihovně!

Jujkyna
Jujkyna
19.01.2014

Mrazí mě nadčasovost a aktuálnost jeho děl. Pro mě na světě není lepšího spisovatele, který by mě donutil zamýšlet se nad naší společností. Jen pomyšlení, jak jeho díla vystihují situaci dnešní doby, mě dost paralyzuje, naplňuje hrůzou. Jeho knížky považuji za základ, něco, co by měl mít přečteno každý.

Mary-on
Mary-on
23.11.2013

Český jazyk je bohatý, ale ne každý ho dokázal tak bravurně využít jako Karel Čapek

Jarina42
Jarina42
21.05.2013

Jeho díla jsou vzácností, protože jsou prodchnuta znalostí dobra a zla a nezáleží, že juběhl notný čas od jejich vzniku.
Rovněž tak mám některé jeho články, které psal do LD dokonce krátce před svou smrtí. Je prostě nezapomenutelný, jako jeho díla