Koupit knihy

Karel Čapek

česká, 1890 - 1938


Nahrávám...

Nová kniha

Počtení i počteníčko: Vybrané sloupky a entrefilety z let 1921–1938

Počtení i počteníčko: Vybrané sloupky a entrefilety z let 1921–1938 - Karel Čapek

Dílo Karla Čapka, vydané v relativní úplnosti v jeho Sebraných spisech, žije dnes mezi českými čtenáři jen zčásti – zejména v románech, divadelních hrách, knihách pro dět... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 206 knih

Komentáře (46)

Greenfingers
04.03.2021

V době, kdy náš knižní trh zaplavují kvanta zahraniční literatury leckdy pochybné úrovně, rád sáhnu po české klasice. Tou je pro mě bezesporu i Karel Čapek.
Coby náruživého zahradníka mě autor uhranul fundovaným a humorným pojednáním o své i mé celoživotní zálibě (Rok zahradníka).
Jeho cestopisy ( např. Anglické listy) se vyznačují nejen svou trefností, ale i vtipem.
Samostatnou kapitolou jsou Čapkova dramata, která oplývají hloubkou myšlenek a naléhavostí, jakou jsou sdělovány.
Čapek byl nepochybně mistrem pera, všestranný a ve svých dílech mnohdy nadčasový.

Hamec
09.01.2021

ČRo Vltava, 8.1.2021
Jak přiblížit Čapka mladým? Přes techniku a lásku ke zvířatům a přírodě, myslí si Zdeněk Vacek z Čapkova památníku (59 minut)
https://vltava.rozhlas.cz/jak-priblizit-capka-mladym-pres-techniku-a-lasku-ke-zviratum-a-prirode-mysli-si-8400140

Hamec
28.12.2020

ČRo Vltava, 25.12.2020
KVÍZ: Jak dobře znáte Karla Čapka?
Slavné utopistické drama R.U.R. o střetu člověka se světem robotů bylo vydané právě před sto lety a záhy obletělo celý svět. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém můžete otestovat i prohloubit vědomosti o životě a díle Karla Čapka.
https://vltava.rozhlas.cz/kviz-jak-dobre-znate-karla-capka-8389958

vivalamuff
23.04.2020

Nejlepší český spisovatel. Rusové mají Dostojevského, Poláci Sienkiewicze a my Karla Čapka. Je až neuvěřitelné jak daleko do budoucnosti viděl. Krakatit, Bílá nemoc - to jsou nezapomenutelná díla. Ale i jeho povídky jsou neskutečně povedené - hlavně ty s kriminální zápletkou :-D
PS: děkuji i databázi knih za poskytnutí e-knih zdarma, díky tomu si Čapka mohu přečíst od A do Z.

Péťa1950
26.08.2019

Autor, na kterého bychom neměli nikdy zapomenout. Nadčasová tvorba, krása a rozmanitost českého jazyka, vtip, moudrost,rozhled atd. Při opakovaném čtení stále nacházím něco nového.

jadran
06.06.2019

Bylo sem napsáno skoro vše, od brilantního jazyka (ovšem pozor, právě Čapkova čeština demaskuje Vančurovo pozérství při jeho samoúčelných hrátkách s jazykem), hloubku myšlenek (ovšem bez oněch pseudo intelektuálských, prázdných a samoúčelných exhibicí), rozhled nejen ve své době, ale schopnost vidět dopředu, snahu věci skutečně chápat až po neskutečnou laskavost a pochopení pro každého jednoho člověka jako neopakovatelnou individualitu. Přesto mi nedá, abych sem nezkopíroval (podle mého názoru) jeho nejdůležitější poselství z konce jeho bohatého a naplněného života, ze kterého si ani po těch osmdesáti letech neumíme vzít poučení, stejně jako jsme si ho neuměli (či spíše i naši předkové) vzít v oněch zlomových okamžicích našich dějin a je jedno, jestli se jedná třeba o osmašedesátý, nebo onu tzv. sametovou revoluci. Tak tedy:

„...Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenom teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo měnil víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak.

Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem jichž je a bude třeba.“

Kuža007
18.05.2019

Spolu s Jaroslavem Haškem jsou oba dva velikáni naší literatury v období první republiky, navíc oba dva uznávaní ve světě. Hašek jako humorista a Čapek jako spisovatel, který viděl do budoucnosti a viděl hrozbu v hitlerovském Německu, což dokázal svými díly. Navíc Nobelova cena za literaturu mu unikla jen proto, že to nechtěl Adolf Hitler.

HenryOsmý
06.02.2019

Karel Čapek byl můj "hlavní" autor v době končící puberty. S jeho příběhy se začal měnit můj pohled na svět. Byť reality jeho doby je naprosto jiná, než ta naše, přesto jsou mnohé jeho postřehy zatraceně nadčasové. Nad tím vším ční nádherná čeština.

1