Petr a Lucie

Koupit

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 3.76111
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce, 1920

Kniha Petr a Lucie

burg

Výzva 2021 - hodně známá kniha (asi z hodin ČJ že?) a o to víc mě překvapilo, jak naivní příběh to vlastně je.
Je mi jasné, že před sto lety takových příběhů moc napsáno nebylo (o to méně těch co by byly známé ještě po sto letech) a asi bych se na knihu normálně díval úplně jinak, ale takhle to fakt nebylo nic pro mě. Škoda

Vendy1993

já hodnocení tentokrát nedávám....jsem totiž ostuda....četla jsem to jen jednou kvůli maturitě a jaksi za těch 9 let jsem zapomněla ,,vo co gou"....takže si to budu muset přečíst znova a pak poupravím komentář a přidám hodnocení ;) jen vím, že se mi ta knížka líbila a že jsem byla smutná z toho konce ale jinak si děj už nepamatuju...jen ten konec :(

ladyxx

Novela o lásce mladého páru, která se odehrává v posledním roce 1. světové válce, vyprávěno v er-formě. Petr a Lucie se neztotožňují s aktuálním drsným světem války, a vytvoří si svůj vlastní izolovaný svět, ve kterém si užívají přítomných okamžiků a vedou zajímavé dialogy, a to až do svého brzkého a tragického konce. V knize se objevují filozofické úvahy o smyslu života, o válce a o tom, jak mění lidský charakter a mezilidské vztahy, ale například i o strachu a náboženství. Typ knihy, který ve čtenáři něco zanechá a přiměje se zamyslet.

Adellll

Fajn krátká knížečka, která určitě patří do takového toho "základu". Ubíhala rychle a všechno bylo napsáno hodně citlivě, jen si myslím, že autor lásku pojímá neskutečně obstarožně a ani konec nepůsobí tak dojemně, jak asi má.

Pozde

Malá rozsahem, hutná obsahem. Každá druhá věta váží tunu. Z minerálů má podobné vlastnosti zlato. Knížku jsem četla dlouho, protože jsem si užívala její poetický jazyk a znepokojivý děj. Láska dvou čistých lidí, schopnost žít okamžikem a v mlze se ztrácet před okolním zpitomělým světem plným nenávisti, války a zloby. Velice autentické a i po sto letech živé dílo.

freejazz

díky čtenářské výzvě, eknize zdarma a zkoušení nové appky (ReadEra – doporučuji!) jsem se po dlouhé době opět začetl v krásném smutném dílku RR. i když jsem to poprvé četl před více než 40 lety, čas této novelce v ničem neubírá, je stále stejně silná a dojemná. kam se derou dnešní producenti spotřebních tiskovin...

hakunamatata

Petr a Lucie se řadí mezi klasiky. Příběh se odehrává v Paříži během 1. světové války. Ústředním motivem je láska.
Tichá láska mezi Petrem a Lucií, pomalu krystalizující je velkým kontrastem proti hlučné, rychlé a násilné válce. Láska jako by je vytrhla z reálného světa plného bolesti do jiného světa, krásného světa. Jenže nic netrvá věčně a realitě ani Petr s Lucií nedokážou utéct.

pakoshka

Z povinné četby jsem si před 10 lety uměla vybrat hromady jiných děl. Teď jsem chtěla dohnat nějaké resty, ale kraťoučkou novelu jsem louskala přes měsíc (i když jsem obsah samozřejmě znala). Tohle vážně není můj styl.