Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7482 867

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

Haloon
Haloon
12.03.2024 5 z 5

V tenoučkém díle silný příběh, kde se bijí protiklady čerstvé lásky a nesmyslné války. Života a smrti.
Při čtení se zdá celý konflikt až absurdní na pozadí toho, co prožívají obě postavy, které touží jen po lásce a štěstí z toho druhého. Copak je nějaký důvod, proč jim to nedopřát?
Knížka a krutost války v ní, nám na to dá svoji odpověď.

zamilov.do.knih
zamilov.do.knih
10.03.2024 3 z 5

další povinná četba, která se mi dostala do rukou, nebyla žádná antiutopie, ale tragický romatický příběh. ten se mi sám o sobě líbil (cením, že byl krátký a neobsahoval tak hluchá místa, tudíž měl děj celkem spád), ale bohužel mi v něm nesedly hlavní protagonisti. petr mi přišel nudný a svými dlouhými myšlenkovými pochody mi často připomínal hamleta, kterého moc nemusím, lucie mě taky moc nezaujala a jako dvojice mě taky moc nechytli za srdce. a nemluvě o tom, že kvůli škole už jsem věděla, jak příběh skončí, mě pointa na konci novely vůbec nepřekvapila. možná, že kdybych knihu už od začátku nečetla s tím, že vím, jak ti dva dopadnou, by si mě příběh získal víc, ale takhle to prostě bylo takový neslaný nemastný.

Iva095
Iva095
06.03.2024 5 z 5

Krásná kraťoučká novela o lásce v době první světové války.
Mě se knížka moc líbila.

Květi62
Květi62
17.02.2024 5 z 5

Úžasná knížečka. Knížka o první, velké a krásné lásce, která však vzniká v době války. Děj se odehrává od 30.1. do 29.3.1918. Začínající láska Petra s Lucií je vylíčením pocitů a myšlenek hlavních hrdinů. Jejich velká láska X právě probíhající válka. Knížka plná velkých myšlenek.
"Když tak kolem sebe vidím tolik bídy a tolik utrpení, opravdu se bojím dožadovat se něčeho....Ale mé srdce přece žádá a volá: "Ano, mám právo, mám svaté právo na trochu, trošinku štěstí."

ivetka859
ivetka859
12.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Romance v čistém slova smyslu. Děj se odehrává v roce 1918 na konci války. To dává příběhu nádech naděje na dobrý konec. Kdybych od začátku počítala s tím že ho stejně odvedou na vojnu a nemá to pozitivní východisko, asi by se mi to četlo jinak.
Na krátkém časovém úseku a na pár kapitolách o 5-10stránkách se diskuse dotkne snad všech velkých životních témat, nejenom partnerských - soužití, vzájemný respekt, bydlení, výchova, ale i politických a náboženských. Ne nijak ostentativně, spíš tak zmínkou, nádechem.
Celkově je knížka vedená skrze dojmy, útržky, pocity, jakoby po obláčku, něžně a jemně, nejednoznačně. A životní nadhled a smíření tomu dávají zase barvu moudrosti, žádné vehementní drama. Berme život, jaký je, a vykřesejme z něj maximum.

lenochod037
lenochod037
01.02.2024 4 z 5

Když jsem ji četla, bavila mě, ale ne tolik, abych ji dočetla, tím pádem jsem si zbytek knihy poslechla jako audioknihu a panečku.. to bylo něco zcela jiného.. úžasné. Byla to nějaká hodně stará verze, ti herci tomu dodali šťávu. Díky nim dávám 4 hvězdy.

Marthas
Marthas
24.01.2024 3 z 5

3/5 Úťlá knížečka, k níž jsem se dokopala, přestože nemám nijak zvlášť ráda klasiku, anichž bych ji musela číst kvůli maturitě. Kvituji především ten nízký počet stran. Sedla jsem k tomu a přečetla to za necelý jeden večer, přestože mi tento lyrizující styl vůbec nesedí.
Milostná linka mě neuchvátila a konec byl vzhledem k situaci očekávatelný.
Zajímavý je ovšem přesah díla z tehdejší doby v konsekvencích nynější situace a to, že toto dílo stále má co říci.

Lusa
Lusa
14.01.2024 3 z 5

Díky čtenářské výzvě se dostávám k povinné četbě. Můj šálek čaje to ale opravdu není.

vendy246
vendy246
11.01.2024 5 z 5

Krásná literatura - forma i obsah. Hned na první stránce pochopíte, proč je dílo na seznamu doporučené četby. Autor s obdivuhodným talentem popsal na pár stránkách niterné pocity dospívání a první lásky, ale také třídní rozdíly, válečnou Paříž a všudypřítomnou hrůzu.
"Přihlíželi tomu zběsilému počínání podobně, jako když se střízlivý dívá na opilce"

TercaHoney
TercaHoney
10.01.2024 3 z 5

Tuto knihu jsem četla na střední jako povinnou četbu. Tehdy jsem to brala jako něco, co musím přečíst a také mi to příblížilo pohled na atmosféru tehdejších autorů. Nyní po několika letech jsem si jí vybrala do čtenářské výzvy a jsem za to opravdu vděčná. I když kolem nás není válka v takovém měřítku jako tehdy, tak nějaké znaky příběhu se promítají i v dnešní době. Příběh dvou zamilovaných, kteří pocházejí z jiné vrstvy společnosti, se při konverzaci setkávají s pohledem na danou věc kolem sebe a vzájemně se tím ovlivňují, ať pozitivně či negativně. Žijí z minuty na minutu, jelikož ani jeden neví, která minuta bude ta jejich poslední. I když oba jsou si vědomi, co je zanedlouho čeká (Petrův nástup na vojnu), uzavírají se do své zamilované bubliny a věnují se jen své lásce. Všímají si na druhém každých maličkostí, které jsou pro oba tak vzácné, když nejsou spolu a kolem nich zuří bombardování Paříže. Je zde také vyzdvihnuto, jak se s příchodem války změnila povaha lidí. Dříve rodiny, spoléhající se jeden na druhého, se najednou starají každý sám o sebe, strach z nejistot, hledání útěchy u někoho jiného a tím i započal boj o přežití. Jen tito dva zamilovaní snili o společném životě, i když oba věděli, že tak to nikdy neskončí. Při tom co se kolem nich dělo, ani jeden nevěřil v Boha, protože by něco takového nedopustil, ale i přes to mu chtěli být aspoň trochu blíž a tak se vydali do kostela, kdy si přísahali svou lásku jako manželé a Bůh je ochránil před tím zlem venku, aby se nikdy již nerozdělili a mohli žít svůj vysněný život.

Péťa Z.
Péťa Z.
03.01.2024 5 z 5

Pohroužil se s uhánějícím vlakem do tmy a zavřel oči...
Když je otevřel - na několik kroků před ním, oddělena od něho dvěma cizími těly, stála dívka, zrovna přistoupivší do vozu. Napřed z ní uviděl jenom jemný profil pod stínem klobouku, světlou kadeř na pohublé tváři, světélko na líbezném líčku, krásnou linii nosu a vyklenutého rtu a pootevřená ústa, ještě teď rozechvělá spěšnou chůzí. Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí; vešla tam celičká a dveře se za ní zavřely. Všechny venkovní zvuky zmlkly. Ticho. Klid a mír. Byla tam.

„Proč se máme tak velice rádi?“ zeptal se Petr.
„Ach Petře, jistě mě nemáš rád velice, když se ptáš proč.“
„Ptám se tě proto, abych od tebe slyšel to, co vím stejně dobře jako ty.“
„Ty chceš, abych tě chválila, abych ti řekla, proč tě mám ráda. Ale toho se nedočkáš, neboť víš-li ty, proč tě mám ráda, já to nevím.“
„Ty to nevíš?“ zaraženě se zeptal Petr.
„Nevím! (V duchu se smála.) A naprosto to nepotřebuji vědět. Ptáme-li se, proč je to nebo ono, znamená to, že si tím nejsme jisti a že je to špatné. Teď, když miluji, neznám již žádné proč! Již žádné kde, kdy, neboť, nebo, jak! Má láska prostě je, opravdu je. Na ostatním mi nezáleží.“
...
„Ale co ti ostatní?“
„Kteří ostatní?“
„Ti ubožáci,“ odpověděl Petr. „Všichni ti, kteří nejsou s námi?“
„Ať dělají totéž co my! Ať milují!“

novecento
novecento
02.01.2024 5 z 5

Knihu jsem poprvé četl před více jak 30 léty a ještě ve slovenštině. Po hodině hledání jsem ji našel ve třetí řadě knihovny. Edicia študujúcej mládeže. Po přečtení první stránky jsem nabyl dojmu, že pokud si chci tuto Rollandovu novelu užít, musím si ji koupit v češtině. Byla to dobrá volba za 250,- v Luxoru. Poslední výtisk čekal zastrčený mezi dalšími autory světové literatury. Útlá novela má v sobě ukryto mnoho vážných myšlenek, přesto že samostatný příběh je lehký jak přimrzlý poletující sníh. Je to příběh něžné lásky, která nedostala možnost naplnění. I když smrt v milostném obětí určitě naplněním je.

LeHor
LeHor
30.12.2023 1 z 5

Tak za mne taky ne, čteno dlouho a jen do výzvy. Jinak bych nedočetla.

Dave799
Dave799
26.12.2023 4 z 5

kniha mi připadala trochu pomalejší a chvílema až bez děje, a když se něco dělo tak se tomu autor moc nevěnoval, ale to byl jistě autorův záměr. knihu jsem nyní přečetl podruhé (jednou na maturitu a jednou jen tak) a při přečtení jsem dobře nasál atmosféru tehdejší doby.

evasmem
evasmem
13.12.2023 5 z 5

Nádherná novela. Velmi romantický a opravdu tragický příběh dvou mladých lidí. Autor místy využívá květnatý poetický jazyk plný metafor, kvůli kterému se kniha pomaleji čte, ale je tak krásný, tak krásný... Při čtení jsem se zamyslela nad válkou, nad láskou, ale i nad životem obecně. Mnoho stránek a pasáží jsem si poznačila. Pro mne jedna z nejlepších maturitních knih a zároveň kniha, která mne neopustí.

xooxoox
xooxoox
10.12.2023 4 z 5

Povinná četba, která zdaleka nebyla můj styl, ale stejně se mi překvapivě líbila. Velmi stručný a romantický děj v době války, ale příběh krásný.

Danielka959
Danielka959
29.11.2023

Kniha byla krásná ale pro mě bylo to čtení v nekterých částech težší a některým věcem jsem pomalu ani nerozuměla. Děj se odehrává za první světové války

zimolka
zimolka
27.11.2023 3 z 5

Vybrala jsem si ji do výzvy, jinak bych ji asi nečetla.

jarkaska
jarkaska
12.11.2023 5 z 5

Krásná kniha, ale smutný příběh. Knihu jsem sehnala pro čtenářku v rámci její povinné četby. S chutí jsem si ji přečetla.

Nathally
Nathally
06.11.2023 4 z 5

Kniha 'Petr a Lucie' mě zaujala, protože mi připadala podobná jako 'Romeo a Julie', kterou také zbožňuji. Příběh může být sice smutný, ale zároveň nesmírně krásný, protože ukazuje, že i v těch nejtěžších chvílích může existovat silná láska a naděje. Tato kniha mě dojala.