Petr a Lucie

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1584/petr-a-lucie-1584.jpg 3.84948

Pierre et Luce (1920)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Melantrich

Kniha Petr a Lucie

Mosula

Notoricky známý příběh v novém kabátě. Jedná se o první vydanou knihu v edici CooBoo Classics. Jsem okouzlená obálkou, nový moderní překlad se povedl, což považuju za velké plus.

KikaSpi

Knihu som dostala ako darček a veľmi sa mi do nej nechcelo. Ale keď som začala čítať čítalo sa to dobre... Je to smutný pribeh ale človek si niektoré veci pri nom uvedomí....

Natynka23

Tato krátká knížečka, kterou jsem měla přečtenou za den, mě bavila, i když jsem ji četla již před nějakou dobou.

ronave

Neodolala jsem a knihu četla dvakrát.
Zpočátku mě příběh moc nezaujal, ale pak jsem se do knihy začetla.
Najdeme zde shakespearovský námět - osudové tragické lásky dvou mladých lidí.
Příběh je zasazen do období konce první světové lásky.

nikca0568

Čteno k maturitě - krátké a srozumitelné čtení, kde mě nejvíce osobně oslovila protiválečná část kniha, mnohem zajímavější než příběh lásky, který se vyskytuje často v podobných knihách a je pokaždé stejného rázu. Začátek trochu nezáživný, ale alespoň se děj nevleče.

Sjuzz

Bude to znieť trochu čudne, veď klasika predsa nemôže byť zlá, ale nevedela som ju dočítať. Táto malá knižka ma vytrápila....Krásny príbeh tragickej lásky som čítala až tragicky dlho.
Autor vykresľuje ich lásku veľmi pekne. Mali jeden druhého a tým pre nich vojna prestala existovať. Postavy som si obľúbila. Mladí ľudia plní nádeje, aj keď v kútiku duše tušili ako to dopadne...
Časti knihy s dialógmi boli príjemné, ale nudné dlhé opisy krajiny a okolia ma odrádzali od čítania a tak sa stalo, že zopárkrát som knihu odložila. .

Renyu

Krátké, citlivé, smutné, tragické. Stejně mám ale pocit, že ten konec tam prostě patří. Rozhodně příjemná četba k maturitě.

Kizi

Ve škole jsem ji měla zadanou jako povinnou četbu a upřímně jsem se moc netěšila... Ale díky tomu jsem si přečetla knížku, která mě svým obsahem natolik okouzlila, že se stala jednou z mých srdcovek :)

Kira128

Četla jsem kvůli Humbooku, taky kvůli povinné četbě a ještě kvůli tomu, že jsem si to prostě přečíst chtěla. Je fajn, když si to člověk takto krásně skloubí dohromady a není k tomu nucen. Bylo čistě mé rozhodnutí začít to číst a nelituji toho!
Užila jsem si to a mám díky tomu novou knihu do seznamu maturitní četby. Milostný příběh je opravdu krásný, obdivuji autorův styl psaní, nad kterým jsem se celou dobu rozplývala.
Otázky života (především smyslu života) se ukazují v každém zákoutí knihy, romantika je popsaná jemně a pocity mají obrovskou váhu.
Je to hodně čtivé a rozhodně to teď bude patřit do skupiny mé oblíbené klasiky.
Doporučuji, je to velmi povedené dílo!

Kuža007

Docela pěkný protiválečná novela, dokonalé vyjádření válečné Paříže i lásky mezi dvěma lidmi, právě v době války. Ale Sbohem, armádo! od Hemingwaye mě zaujalo více.

Hani77

Přečteno "jedním dechem". Ale upřímně, v 18 letech bych toto dílo nedokázala docenit.

Celestino

Nikdy jsem nic podobného žánru nečetl, třebas že je podobných románů bezesporu bezpočet. Nemohu říci, že bych četl se zapálením, ale místy mě to i bavilo. Hezký příběh, ale se špatným konce. A to nemyslím jen tak, že by konec byl smutný, spíše se mi nelíbil; autor to mohl vymyslet lépe - třeba tak, že by Petr odešel do války. Ale smrt na velký pátek pod ruinami kostela... Ne, to se mi nelíbilo. Zasloužili si něco lepšího; ne dojemnějšího, ale spíše neočekávanějšího. Na druhou stranu to evokuje myšlenku, že ani dům Páně není v bezpečí, před lidským zlem.
Celkový vztah obou milenců byl pěkný... Leč lehce kýčovitý, ale ne zase tak moc. No, nemohu říci, že by mě kniha nadchla, ale nebyla to ztráta času. Jak jsem již zmínil, hezký příběh se špatným konce.

iveta6676

Původně ve škole povinná četba se pro mne změnila v krásné čtení

Ana72154

Krásná kniha s tragickým koncem. Knihu jsem si vybrala k maturitě a rozhodně nelituji, že jsem ji četla.

Lilda

Jsem ráda, že jsou i takové knihy v doporučené četbě. Zvláště pro mladé lidi, pro které je snadné se do postav vcítit. Při čtení lze ochutnat kousek války očima tak mladých lidí s citlivými dušemi. Autor zde vkládal svoje myšlenky a pocity z války. Obdivuji použití slov, které dokáží popsat pocity a myšlenky. Jsem ráda, že díky popisu okolí a situací jsem si dokázala živě představit dění a skoro být v příběhu ta třetí, která to pozoruje. Líbí se mi i vykreslení války. Realita, ve které lidé žili, byla krutá. Konečně to nebyl jen popis války jako takový, ale člověk vidí, jak lidé mysleli, jak žili s tím, že zítřek je nejistý a jaký pocit marnosti a pomíjivosti ohledně života měli.

michaela0810

Smutný příběh z období první světové války, kdysi povinná četba, nyní přečteno v rámci "výzvy". Dojemný příběh dvou mladých zamilovaných lidí.

bobo550
26.12.2018

i já jsem se k této knížce dostal povinně a musím říct že jiná povinná četba je o stokrát lepší -hlavní nevýhodu vidím v tom že je nevyváženost děje okolního a děje hlavního
lásce a romanci s psychologickým nádechem je zde až příliš mnoho a zatímco děje 2 světové válce(což je velmi zajímavé téma) je zde málo což považuji za chybu protože pokud by totiž smíchal lásku s válkou a trochu více tak si myslím že by to bylo o mnohem lepší samozřejmě chápu že autor zřejmě se ne chtěl zabývat těmito zrůdnimi činy kniha byla ale vydána až v roce 1984 takže už je zde částečná svoboda slova (záleží kde jí vydal) takže psání alespon trochu tohoto uhlu pohledu v knize by neuškodilo spíše prospělo

AmoreLeget
23.12.2018

Krásný, romantický příběh, na který jsem narazila v rámci povinné četby. Dva mladí lidé se setkali na konci války. Prožívají spolu kouzelné okamžiky, které jsou pro dnešní dobu až moc nereálné, to o víc si jich v knize vážím. Jejich životy bohužel vyhasnou při osudové chvíli.

denniys
23.12.2018

Živě si pamatuji,jak mi tuto knihu před deseti lety nutila profesorka českého jazyka v rámci povinné četby a jak statečně jsem odolala..nyní jsem si ji vybrala dobrovolně (což mám v plánu u více knih,které mají status povinné,jelikož začínám zjišťovat,že nebudou povinné bezdůvodně)..v podstatě se mi kniha moc líbila,dobře,je jakoby bez děje a určité pasáže jsou krapet nudné,ale má své zvláštní kouzlo..je opravdu hodně lyrická,téměř poetická,plná nádherných metafor a přirovnání..krásný příběh o lásce,skoro mě donutil přemýšlet o životě a dnešní době plné sebelásky..no a že je konec useklý? Vždyť to má své kouzlo a je to realistické bez příkras,prostě v jednu chvíli žili plní svých tužeb a pocitů a ve vteřině se všechno změnilo v prach,tak to v životě chodí a takovýto konec ukázal krutost a nespravedlnost jejich reality..

KURACHJO2018
19.12.2018

Tato kniha patřívala k povinné četbě a tak, jak mladý studentík jsem se k ní dostal. A otráveně jsem začal číst. Ano jedná se o zamilovaný románek, ale tak úchvatně napsaný, takže studenti-chlapci, nebojte se čtení a běžte do toho, kniha stojí za to.

blowfish
18.12.2018

Toto dílo bych nazvala milostnou pohádkou.

adamcovak
11.12.2018

Knihu Petr a Lucie jsem si vybrala do seznamu děl k maturitní četbě, ale musím napsat, že mě velice zklamala. Nebyl zde skoro žádný děj nebo akce, když pominu poslední dvě stránky. Kniha je sice velice krátká, ale strašně dlouho mi trvalo ji přečíst. Jediné plus které u této knihy vidím je, že kniha bude velice jednoduchá na rozbor a převyprávění u maturitní zkoušky.

Chalupice
09.12.2018

Tenká knížka skrývajíci příběh dvou mladých lidi, končící tragicky. Pro někoho kýč jak bič, na mě to fungovalo a fungovat bude kdykoliv knížku přečtu. A to nejsem extra romantická duše

Hania932
19.11.2018

Tuhle knihu jsem četla v rámci povinné četby a musímříct že to zas tak hrozné nebylo. Já osobně jsem nikdy neměla ráda čtenářské deníky. Nebudu tady nic nalhlávat, ale já takové ty "starší" knížky nečtu. Špatně se mi čtou a celkově mě ty příběhy nenadchnou. Ale tohle bylo něco jiného. Bylo to zajímavé a zamilované. Četlo se to rychle a ani mi navadila zastaralá čeština! ☻ Konec je smutný, ale zase romantický. Společná smrt.
Mně se to líbilo a jsem ráda, že jsem si knížku přečetla.

barca7361
19.11.2018

Maturitní četba, kterou si pamatuji i po 6ti letech a stále vzpomínám na příběh lásky v období války...

Nikoll2
14.11.2018

Knihu jsem si byla “nucena” přečíst v rámci povinné četby a jsem za to opravdu ráda. Obyčejně bych nad tím, jak se rychle a hned tak hluboko do sebe mladí lidé zamilují, zavrtěla hlavou. Tento příběh na mě však působil naprosto jinak. Láska zde byla nadějí na lepší život ve světě plném války a smutku.
Příběh mě dokázal chytnou za srdce a budu se k němu určitě vracet.
Doporučuji!)

intelektuálka
13.11.2018

Zpět ke klasice - milostná novela z válečné Paříže....

Petr : "V každém jinochovi od 16 do 18 let je kus hamletovské duše. Nechtějte na něm, aby chápal válku!

Setkání s Lucií je osudové : "I kdyby ji už nikdy nespatřil, to věděl, že docela jistě je a že znamená hnízdo pro jeho duši. Přístav v té světové vichřici."

A Paříž, která přehlížela své trosky z posledního nepřátelského náletu a lízala si rány...

Něžná novela - jen ten konec, ten je příliš krutý...

Doporučím těm, kteří dokáží ocenit poetismus v tvorbě nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Martina852
10.11.2018

Knihu jsem si vybrala do maturitní četby. Bohužel mě nijak nezaujala, šlo hlavně způsob jak to bylo napsané a o holý děj. Kniha Petr a Lucie má představovat kontrast mezi válkou a láskou, ale kniha jenom o tom jak mladý pár se poznal, zamiloval a umřel mě nijak nenadchla.

Korsika
08.11.2018

Nemůžu s rozhodnout, jestli 2* nebo 3* ... četla jsme ji k maturitě, přikláním se ke 3*, kvůli pouhým cca 100 stranám ...

SweetCake
04.11.2018

Kniha nebyla špatná, ale čekala jsem něco víc.