Život Beethovenův

Romain Rolland romanopisec byl zároveň vášnivě oddán hudbě a tak jeho činnost beletristická a musikologická probíhají od začátku do konce jeho tvorby se stejnou intensitou. „Život Beethovenův“ nebyl psán s úmyslem podat vědecké dílo o hudebním geniovi, jejž Rolland tolik ctil. Dílo vzniklo r. 1902 jako výraz díků za uzdravení duše, která se vymanila z tvůrčí krise právě působením Beethovenovy hudby, vyslechnuté na festivalu v Mohuči a setkáním s Beethovenovými stopami v Bonnu a Koblenzi. Rolland se ve své studii přidržuje formy hudebního rozboru, prožívá s vnímavostí hudebníka a básníka drama tvoření za určitých životních i citových stavů a ukazuje nám Beethovena jako osobnost po celý život zápasící o velké umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70363/zivot-beethovenuv-70363.jpg 46

Musikologické spisy Romaina Rollanda 1.

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Vie de Beethoven, 1931

Kniha Život Beethovenův

Coleus

k té knize se vracím po celý život, ta trýzeň génia je velkou vzpruhou v horších životních situacích

JulianaH.

Škoda, že jsem na knížku nenarazila dřív, když mi bylo morálně zle. Rolland ji totiž psal trpící, o trpícím a pro trpící. Naopak pro šťastného člověka je to poněkud hořký kontrast s jeho duševním naladěním, který mu připomíná, že existují i temné, žalostné hloubky.

Monnyska
01.09.2016

Taková poetická kniha, která Vám alespoň v krátkosti zobrazí Život slavného a nešťastného Beethovena.. Trochu bych zkrátila životopis Rollanda, protože byl asi tak stejně dlouhý jako Beethovenův. Jinak Rolland opravdu dokáže čtenáře zaujmout. Na konci mě mrzelo, že to bylo jen těch pár stránek. Kniha mě okouzlila a mohu jen doporučit :)

Lai
27.08.2016

Ušlechtile idealistická a porozumivá interpretace Beethovena nejen jako hudebníka, ale především jako morálně velikého, ryze a horoucně dobrého člověka.

WEIL
25.09.2011

Z Beethovena chtěl mít jeho otec Mozarta. Jenomže Beethoven jako dítě nebyl tak znamenitý virtuos a přece měl hudbu velice rád, ale možná jeho otec nebyl tak dobrý učitel jako otec Mozarta Leopold. Beethoven se s Mozartem ve Vídni setkal, chtěl se u něho učit, ale Mozart na něho už v té době neměl čas, takže mu řekl, že je nadaný, takových poznal ale hodně a záleží jen na něm, jak se bude dál rozvíjet, ale na žáky už nemá čas.