JulianaH.

Profil

Poslat zprávu

(1997, žena) · Praha · statistiky

Aktivní:dnes v 15:22·poprvé 29.01.2019
Body:5 409
Palce: 4 947 za komentáře ·7 184 ostatním
Hodnocení v bazaru: 0/0
Knihovny:Knihovna Celetná (Praha)
Knihovna Jana Palacha (Praha 1)
Historický kabinet (Praha)

Kdo jsem

Deutschland hat ewigen Bestand,
Es ist ein kerngesundes Land,
Mit seinen Eichen, seinen Linden,
Werd’ ich es immer wiederfinden.

Heine

Ústřední otázka, kterou si kladu při studiu i v životě, je gauguinovské: „Kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme?“. Na druhou otázku mi odpovídá především Darwin, na třetí Nietzsche, Gobineau a fašismus (k nadčlověku).
Z beletrie čtu skoro jenom klasiku, jelikož „život je příliš krátký, než aby člověk ztrácel čas s jinými knihami než největšími“, jak řekl Leo Strauss. :)

BACHARAKI DOUKAINI: ΧΑΝΣ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΑΝΤΕΡΣΕΝ
4,5/5⭐

Jediná výtka: Stylizace páně Andersenova života do pohádky je až příliš nucená; nedá se říci, že od svého prvního literárního úspěchu byl pak pořád šťastný. Myslím, že jeho výjimečná citlivost se s naprostým štěstím vylučovala. Jinak empatické krátké vyprávění, spíše asi pro děti, s důrazem na autorovo chudé dětství v Odense. Bohatý obrazový doprovod. Celkově milých pár chvil nad knížkou.

DAVID STONE POTTER: THEODORA: ACTRESS, EMPRESS, SAINT. Oxford University Press 2015.
3,5/5⭐

Četba ke zkoušce. Je to trochu bulvární knížka na pomezí literatury faktu a beletrie. Ale čte se dobře a rychle a nakonec jsem se z ní přece jen leccos dozvěděla, např. o stravování, povstání Niká nebo poměrech v syrské části říše. Autor je téměř nekritickým ctitelem Theodory, její činy a myšlenky si romantizuje a dopouští se kvůli tomu bezuzdných spekulací a anachronismů. Alespoň však neostouzí Jana z Kappadokie. A oblíbila jsem si Justiniána, ten mi byl (na rozdíl od They) moc sympatický.

B. M. LAVELLE. FAME, MONEY, AND POWER: The rise of Peisistratos and Democratic Tyranny at Athens. Ann Arbor 2005.
⭐⭐⭐⭐
Ze všech knih, které jsem kdy četla (včetně monografií o raně středověkých osobnostech), je tahle nejvíc založená na dedukci. Vychází především z Hérodóta — tedy z několika odstavců, zkreslených propagandou a 100letým odstupem. Dalšími prameny jsou Thúkýdidés a Ústava Athéňanů, okrajově i další zdroje (komentář rukopisu, mince). Necelých 200 stran tyto údaje kriticky rozebírá a pokouší se vyvodit další informace z již známých. Autor konstatuje i samozřejmosti (P. shromažďoval co nejvíc vojáků, aby byl úspěšnější) a opakuje se. Závěry by bylo možné shrnout na 5 stran (= moje výpisky). Četba mě nebavila, ale to je spíš vina e-formy. Naopak se mi líbil důvtipný, vysoce kritický přístup k pramenům a absence apriorní zaujatosti proti Peisistratovi proto, že to byl „tyran“.

JILL KREYE (ed). THE CAMBRIDGE COMPANION TO RENAISSANCE / HUMANISM. Cambridge University Press 1996.
⭐⭐⭐⭐⭐

CYRIL MANGO (ed). THE OXFORD HISTORY OF BYZANTIUM. Oxford 2002.
⭐⭐⭐⭐
Jak už to u sborníků bývá, některé části se čtou lépe a jiné hůře. Osobně jsem nadšená ze všech příspěvků profesora Manga, kterých bylo naštěstí poměrně dost. Sdílím totiž jeho zájem o umělecké a náboženské aspekty dějin spíš než o politické. Nejvíc se mi líbil úvod, který předkládá jakýsi pokus o zachycení esence, génia Byzance. Oceňuji také vydatný obrazový doprovod. Zato výrazně postrádám přehled dynastií a jednotlivých panovníků. Důsledkem sborníkové formy je určitá nekomplexnost. Ty příspěvky, které se zabývají politickými dějinami, nejsou ničím víc než „telefonním seznamem“ jmen, navíc značně výběrovým. Budu to muset dohnat jinde. =(

CIZOJAZYČNÉ KNIHY A ČLÁNKY PŘEČTENÉ ZA TENTO AKADEMICKÝ ROK

* Cyril Mango (ed). The Oxford History of Byzantium. Oxford 2002.
* Jill Kreye (ed). The Cambridge Companion to Renaissace / Humanism. Cambridge University Press 1996.
* Paula Findlen. Possesing the Past: The Material World of the Italian Renaissance. The American Historical Review , Feb., 1998, Vol. 103, No. 1 (Feb., 1998), pp. 83- 114. Published by: Oxford University Press.
* V. Parker, “Tyrannos: The Semantics of a Political Concept from Archilochus to Aristotle.” Hermes 126.2 (1998) 145–172.
* B. M. LAVELLE. FAME, MONEY, AND POWER: The rise of Peisistratos and Democratic Tyranny at Athens. Ann Arbor 2005.
* DAVID S. POTTER: Theodora: Actress, Empress, Saint. Oxford University Press 2015.

(... a pak mě přestalo bavit vést si seznam :D)