Quo vadis

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotníc... celý text

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33359/quo-vadis.jpg 4.61590
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Tatran (Bratislava)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (175)

Přidat komentář
KOKOS77789
15. srpna

Absolutně Vás vtáhne do děje, vřele doporučuji.

Petrstik
29. července

Skvěle napsaný epický román o lásce římského patricije ke křesťanské dívce odehrávající se na pozadí antického Říma.

Jessybelle
21. července

Ač jsem dříve celkem v pohodě četla knihy přibližně z této doby, do této knihy jsem měla problém se začíst. Ale vytrvala jsem a byla jsem odměněna sílou slov, perfektně vykreslenými postavami, hrůzami, kterými museli projít křesťané, odvahou Petronia a nakonec i happyendem... Tato kniha si zaslouží být čtena!

JPBelmondo
15. července

Jedna z nejlepších historických knih, ve které je mistrně zpracováno téma pronásledování prvotních křesťanů za vlády císaře Nera a jeho osobního přítele Pertonia Arbitera. Poutavé čtení plné moudrosti, ze které by si měl odnést každý (byť i ateista) alespoň jedno, a to že : "Láska vítězí na vším".

Tomul
08. června

Knížka, která mluví jazykem lásky, odvahy, porozumění, přátelství a dobře míněných rad.

e-fox_slow
01. června

Když jsem si knížku půjčovala, nebyla jsem si úplně jistá, co od ní čekat. Bála jsem se, že mě nebude bavit, ale byla jsem nadšená! Pokaždé když jsem knihu zavírala, dělala jsem to jen proto, že jsem musela, vždycky mě zajímalo, co se bude dít dál. Knížka se dobře čte, má poutavý děj, ale zároveň jsem v ní našla hluboké myšlenky a inspiraci. Je pravda, že se některé věci řeší o trošičku déle než by bylo nutné, ale to nemění nic na mém pozitivním dojmu z tohoto díla. Za mě můžu jen doporučit :)

cat5
18. května

Já tuto kniho prostě hodnotit nemohu... Za prvé jsem ji nedočetla a za druhé absolutně nedokáži ocenit náboženskou hloubku.... Začátek byl velmi poutavý, svižný, velmi rychle jsem se začetla. Ale v momentě, kdy se začalo filozofovat o křesťanství, mi začaly postavy šíleně lézt na nervy. Spoustu předlouhých částí se v knize ani pořádně nic nedělo, jen plky, plky, plky o ničem a o tom samém. Když jsem začala přeskakovat tyto části (a to zarytě při čtení nedělám), věděla jsem,že je něco špatně a také bylo. Odloženo v polovině a i to mi přijde jako skvělý výkon.

Atanone
14. května

Bez debat moje nejoblíbenější kniha od H.S. Taky podle toho vypadá- a to si knížky hýčkám..
Jedna z historických "velkoknih".
Vím že toto není web o filmech,ale nemůžu v souvislosti s tímto románem lehce nepropagovat polské zfilmování z roku 2001. Vedle trochu nabubřelé americké verze tato polská jde ke kořenům-za málo peněz hooodně muziky.

vorlovab
11. května

I já, "odpůrce" dějepisu na střední škole, jsem si knížku zamilovala :) Film jsem taktéž viděla, ale opět se to s knihou nedá srovnat.

essterkaa
09. května

Naprosto skvělá kniha, která po přečtení ve vás něco zanechá. Neuvěřitelné, co byli schopní první křesťané podstoupit pro svoji víru. Úžasné a pro mě naprosto inspirující! :)

Chmur
17. dubna

Dnes už bych to možná viděl jinak, ale ve své době to byla kniha, která ovlivnila můj život. H. S. byl pan spisovatel. Jeho knihy se mi líbily a Quo vadis nejvíc.

Richisa
13. dubna

Až jsem se prokousala tím dlouhým úvodem, tak se mi kniha začala líbit.

adelinka
08. dubna

Tiež mi trvalo prekonať úvod knihy - začala som ju čítať v češtine, musela som si nakoniec zohnať slovenskú verziu (inak v češtine čítam v pohode). Kniha postupne naberala rýchlosť v čítaní, dej knihy bol veľmi dobrý. Aj keď nie som nejako nábožensky založená, začiatky kresťanstva boli v knihe veľmi pútavo opísané......kde sa stratila tá podstata kresťanstva???? Počas môjho čítania syn preberal na dejepise rímsku dobu, takže sme si aj dogooglili nejaké informácie - mali sme o čom debatovať :-) Skvelá kniha.....

Elyen
07. dubna

Docela trvalo, než jsem se začetla. V první třetině jsem si přiznala, že jsem se vlastně nezačetla. Ale slíbila si, že to dočtu. V polovině mi došla trpělivost. Nezáživný příběh nekompenzují ani zajímavé myšlenky. Viniciova hloupost a posedlost Lygií jsou otravné, Lygiina náruživocudnost, vzletnopřízemnost a jasnozmatenost je k smíchu a opakovaná líčení Neronových absurdních pompézností nudí. Jedinou zajímavější postavou je Petronius, který to ale sám nezachrání. A do toho povrchní zmínky o rodícím se křesťanství a (tupou většinou pošpiňovaná či nedoceňovaná) duševní křišťálová čistota jeho prvních stoupenců. Takže v půlce končím, má znuděnost je silnější než zvědavost, jak to dopadne. Ale tak nějak cítím, že méně jak tři hvězdy si dílo nezaslouží.

fojtikjirik
18. února

Román i přes více než pětisetstránkový rozsah je až na začátek sepsán nenáročným stylem, díky němuž se čtenář lehce ponoří do dvatisíce let staré minulosti. Ač se dnes většina historiků shoduje na tom, že Nero tehdy Řím zapálit nenechal, přesto byla doba jeho vlády plná násilí a krutosti.

intelektuálka
09. února

Knihu jsem četla jako student ale ten příběh mi připadal skvělý. Láska by měla člověka změnit k lepšímu. A doba Nerovy vlády to je hrůza pro lidumila

RudýOnkel
30. ledna

Nejprve to šlo těžko, asi jako když chce Dieslák spolknout benzín, ale pak se to rozjelo :) Kdo touží se zanořit do historie křesťanů a nelítostného vraždění, má možnost. Je zde mnoho tehdejších pojmů a v popisu města a budov (které nejsou naštěstí dlouhé a dají se jaksi přeskočit), ale v konečném výsledku nečiní problém.

Příběh 9/10

Romance 7/10
Akce 8/10
Humor 2/10
Napětí 8/10

Džerkys
20. ledna

Tento román mě velice zaujal, byla to první kniha, kterou jsem přečetl od Sienkiewicze a musím uznat, že na mě velice zapůsobila. Děj se odehrával zpočátku pomaleji, ale napětí s každou přečtenou stránkou gradovalo. Krásný rozbor doby prvních opravdových křesťanů i zachycení atmosféry tehdejšího Říma. Asi měsíc po přečtení této knihy jsem měl možnost podívat se do Říma a díky této knize jsem mohl nasávat atmosféru Říma za časů dávno minulých. Nemám této knize co vytknout a vřele ji doporučuji k přečtení ostatním.

Sidonie
12. ledna

Prý jsem cvok, že jsem tuhle knihu přečetla z malého displaye Nokie C6-00, zvlášť, když se mi všechna písmena s diakritikou měnila na podivné geometrické tvary... Ale příběh mě tak chytl, že jsem nemohla čekat, až se dostanu do knihovny. Zvládla jsem to za 14 dní.

Občas mi trochu lezlo na nervy to vychvalování křesťanství (zvlášť když z historie víme, co následuje).

Ale ten příběh má neskutečnou sílu. A to nepatřím mezi lidi, kteří by řekli: Je to klasika, všichni to vychvalují, tak to asi musí být dobré, dám 5*, abych vypadala jako arbiter elegancie.

Líbil se mi Petroniův sarkasmus a jeho odvaha, soucítila jsem s Euniké.

"Glauku! ve jménu Kristově! Odpusť!!"
A hlava mučedníka lehce se pohnula a pak bylo slyšet z vrcholku sloupu nářku podobný hlas:
"Odpouštím."

martina2704
30.12.2016

Ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit (přece jenom bylo to trochu rozvleklé), ale asi tak po padesáté stránce jsem četla jedním dechem. Jsem moc ráda, že jsem ji neodložila, protože je to opravdu skvělá knížka, kterou mohu jen doporučit.

dreamhex
23.12.2016

Krásný příběh ze starověkého Říma. Člověk má pocit, jako by se děj odehrával kolem něj. Kniha nabízí zajímavý pohled na tehdejší dobu a myšlenkový střet dvou světů. Osobně jsem si oblíbil Petronia a být jeho postava v dalších knihách, tak se na ně hned vrhnu.

Jaruš7
18.12.2016

Další klenot z evropské literární historie, poutavý příběh o boji v sílu víry. Je s podivem jak jen myšlenky mohou mít údernost až ničitelnou. Klasika trvalá.

Janek
13.12.2016

Fascinující, dech beroucí freska o životě prvních křesťanských učedníků i mučedníků mě úplně pohltila. Výborně přeložený, čtivý text o lásce, o víře i o touze po moci. Quo vadis je literární poklad.

wiix
13.12.2016

Pre mňa šlo o nekonečný a náročný príbeh, ktorý som čítala aj niekoľko týždňov a nevedela sa ním prelúskať. Určite je to kvalitná kniha, spletitý príbeh o náboženstvách, ľuďoch, inom svete ako o tom, v ktorom žijem a tiež o dejinách sveta resp. Rímskej ríše, avšak mňa nezaujala a ťažko sa mi čítala.

Vojslava
10.12.2016

Vzhledem ke čtenářské výzvě a dlouhým večerům jsem už asi podesáté vytáhla ze své knihovničky na rychlé čtení svůj oblíbený román - mám ho ráda už od patnácti, kdy jsem ho četla poprvé, protože kombinace romantiky a popisů počátků křesťanství je naprosto neodolatelný. Jsem ráda, že mám tenhle titul v knihovničce a můžu se k němu vracet.

chlo0opek
17.11.2016

K tomuhle dílu jsem přistupoval opatrně - začal jsem číst jen tak na "ochutnávku", protože přece jen on počátek křesťanství ve starověkém Římě + do toho velký romantický příběh ve mne holt nevzbudil zrovna touhu po přečtení. Neubráním se přirovnání s Marťanem od A. Weira - zde také příběh o opuštěném kosmonautovi obklopeném "ničím" zrovna nevolá po blížším odhalování jeho života a přitom se ve výsledku obě tyto knížky tak dobře čtou.
Když se do této knihy ponoříte, překvapí Vás barvitost a mistrnost zpracování díla, obrovský kontrast křesťanství s vyznáním lásky, lásku ke druhému člověku samotnému, oproti světu, kde lidský život neznamenal vůbec nic a panuje zde neuvěřitelná krutost. Poznáte krásně popsaný charakter různých postav (za mnohé např. takový Chilón; postava to záporná, leč díky jeho chytrosti dokonce také k němu můžete z počátku i přilnout), při vylíčení atmosféry v kobce před vstupem do arény i jatka (nejen) v ní, či při poznání brutality tehdejšího jednání lidí, ale samozřejmě především Nera, Vám bude tuhnout krev v žilách, ale díky autorově literárnímu umu jste schopni se vžít dokonce i do duše někoho takového, jako byl on, když odhalíte pohnutky, které ho vedly k vykonání žhářství takového obrovského rozsahu (no nebojte, za několik stránek dále, když se popis přesune k situaci na místě tragédie samotné, se už znovu Váš "vztah" k tomuto krutovládci vrátí zase do oblasti řekněme "silné nesympatie". Ostatně stejně tak je to i u mnoha dalších postav, kdy se Vám postoj a vztah k nim během děje změní). To vše, když přijmete pozvání a vnoříte se do krásně zpracovaného příběhu od pana Sienkiewicze Quo Vadis...

Torgal
04.11.2016

Úprimne priznávam, že po tejto knihe som siahol kvôli Čitateľskej výzve nakazujúcej prečítať knihu od autora oceneného Nobelovou cenou. A dobre som urobil! Staroveký Rím za Nerovej krutovlády dýcha životom a na jeho pozadí sa odohráva príbeh najväčšej lásky v histórii literatúry (nemám potvrdené, ale neviem si predstaviť, že by ju mohlo niečo prekonať). Vyzdvihujem najmä skvostný jazyk (hlavne Chilónovu výrečnosť) a výborné postavy (špeciálne Petronius). Dokonca som nemal problémy ani s veľmi jednostranne vykreslenými kresťanmi (beriem to tak, že v tej dobe boli ešte plný ideálov o ktoré časom prišli). Pred poslednou štvrtinou som bol nadšený, ale očakával som trochu iné vyvrcholenie príbehu a samotný záver už bol odbitý a uponáhľaný. 8+/10

Plunge
02.11.2016

Krásná kniha, strhující příběh. Ortodoxní prosazování víry mi nevadilo až do té doby, než šli křesťané na porážku jako ovce. Hlavní a velmi silnou linií je milostný příběh Vinicia a Lygie. Po přečtení místních recenzí jsem čekala, že bude více rozvinut vztah Petronia s Euniké, abych si k nim jako páru před jejich smrtí našla větší cestu, ale v tom se kniha nerozepisuje. Jejich smrt tak byla přirozeným vyvrcholením, nijak mě nepřekvapila a vlastně ani nedojala.

RiverSong
12.10.2016

Kniha byla vážně dobrá, určitě stojí za přečtení. Občas mi trochu vadil přístup hrdinů, kteří byli křesťany. Nemám ráda absolutní fanatismus, ať se týká čehokoliv, a proto mi neustálé vychvalování Krista bylo trochu proti srsti. Není to ale nic proti autorovi, do této doby to patří a je jedině dobře, že autor popisuje co nejvíce realisticky. To, že s tím někdo jako třeba já úplně nesouhlasí, to je jiná věc.
Kniha má spád, skvěle líčí Řím a události za císaře Nera, takže vám něco dá a k tomu se vůbec nenudíte. Rozhodně doporučuji. Macte!

Spoiler!
Za sebe jsem si nejvíce oblíbila Petronia. Knihu jsem dočítala ve škole tajně pod lavicí a když Petronius na konci s Euniké umíral, měla jsem co dělat, abych se nerozbrečela. V těchto ohledech jsem možná až moc sentimentální. Ale alespoň zemřel tak, jak žil: šťastně a se vší krásou :)

Ranuncul
26.09.2016

No jsem ráda,že jsem knihu dočetla.Mám ráda příběhy ze starého Říma,ale vzhledem k tomu,že jsem nevěřící ,tak z této knížky zase tak nadšená nejsem.I když jiné knihy od autora jsou super.