Quo vadis

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33359/quo-vadis.jpg 4.61927

Quo vadis. Powieść z czasów Nerona (1896)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

Kniha Quo vadis

knihy-marmar

príjemná kniha, dobre sa číta

Vivienca

Přečteno jedním dechem. Jedna z mých nejoblíbenějších.

Chesterton

Nejen klasické vzdělání, ale i šlechtický původ autora se promítá do jeho díla. Já naštěstí vzala knihu shlížející na mne z knihovny do ruky už v mládí a zážitek z četby ve mně rezonuje dodnes.
Tuším, že už tehdy jsem vnímala rozhrnutí opony rukou křesťanského Boha i zvrácenost pohanského Říma. Fandila jsem dravé řece i všem křesťanským postavám příběhu. Dobře si pamatuji jak stránky dýchaly životem a kniha nešla odložit.
Naštěstí mi prvotní a ryzí principy zůstaly nablízku v životech mnohých bližších i vzdálenějších lidí procházejících tím mým. Jasně, že potkávám i to překryté smutnými nánosy.
Přesto jsem této knize i jejímu autorovi s fascinujícím životním příběhem vděčná. Za skoro dětské nastavení mého přístupu k životu. Za barvitost, se kterou byl jedním z těch, co mi pomohli odkrýt, že Bůh není pouhá či snad čirá utopie. V neposlední řadě i za zamilovanost do kvalitních knižních příběhů :o)

Lector

Je radost číst historický román spisovatele s klasickým vzděláním a nic na tom nemění, že ten román vznikl před 120 lety.
Je to jedna z knih, jejíž hřbet na mne „pohlížel“ z knihovny od mého dětství a bylo jen otázkou, kdy ji konečně vezmu do ruky a přečtu. Nadešel ten správný čas.
Za dobu od jeho vydání se historikové o osudech starého Říma dozvěděli ledacos nového, a tak není divu, že Sienkiewiczův velkolepý příběh není zastavěn do zcela věrného historického pozadí. Ale jak už jsem mnohokrát v podobných situacích uvedl, v případě beletrie o to až tak nejde.
Je to precizní román s barvitým romantickým příběhem z dob, kdy křesťanský Bůh vzešlý z hebrejského podhoubí rozhrnul oponu a uvedl na scénu své první a největší herce a jejich početný kompars a vlastní scénu přesunul z Malé Asie do města měst, aby ukázal, že nic menšího ho není hodno.
Román ukazuje zvrácenost antického Říma reprezentovanou Neronem a symbolicky poukazuje na jeho další osud a zároveň nás seznamuje s novou silou, jež se už stačila z jednotlivých pramenů slít do sice malé, ale dravé řeky raného křesťanství.
Sienkiewicz působivě vykreslil počátky nové víry a filosofii jejích stoupenců. Zformuloval prvotní a ryzí křesťanské principy, které následná staletí překryla nánosy pragmatických a účelových dogmat a interpretací ve snaze institucionalizovat moc. Neškodí si to ryzí a původní připomenout, byť je to čirá utopie.
Současná doba přeje různým „zjevením o konci světa“. Počet čtenářů podobných příběhů narůstá. Jsou to příběhy smyšlené stavějící jen na fantazii.
Sienkiewicz nám jeden takový „eschatologický“ příběh kdysi dávno předložil a je možné s k němu odkazovat i dnes. Možná to dává více smyslu než v době Sienkiewiczově.
Fandil jsem Petroniovi - pro mne je to jednoznačně nejsympatičtější postava.

Dominika13

Nelehké čtení, pokud nechcete stránky jen "profrčet". Kniha potřebuje alespoň trošičku vytrvalé čtenáře, ale trpělivost se vyplácí. Zamyšlení se nejen nad historií, ale i nad dopady, které má pro lidstvo v globálu. Utlačovaných mi je líto, avšak ještě více mě mrzí, když utlačovaní nakonec sami později utlačují, ale to už jsme jinde.. Ukázky negativních stránek moci, spíše pozitivních, ale částečně i negativních stránek náboženství (záleží na úhlu pohledu). Tato kniha určitě stojí za přečtení!

Raulik

Jedna z mých prvních knih, nad kterou jsem často přemýšlel a ptal se, jak někdo mohl tak něco úchvatného vymyslet a ještě k tomu pak převést na papír.

DuchDoby
26.12.2018

Po přečtení si člověk musí položit otázku...Quo vadis?

darksterka43
30.11.2018odpad!

Přečetla jsem jenom asi 30 stránek a knížkou jsem přehodila pokoj...
Takovej bordel v tom...

KURACHJO2018
18.10.2018

Velice dobře napsaný historický román, kde můžeme nahlédnout do života jak císařů, tak otroků a poznat dobu počátku křesťanství. Historický román, kde můžeme žasnout nad tím, jak kdysi- před 2 tisíci lety byl již člověk schopen využít lázně, kanalizaci , neměl starosti s hygienou a přesto svět za tisíc let čekala rána v podobě moru. Kdy byl člověk tak vyspělý, že nad filozofickými úvahami z tehdejší doby zůstáváme do dnes s otevřenými ústy a na druhou stranu , otroci –lidé - na tom byli hůře nežli pes u boudy, či potulná kočka . Popis požáru Říma je tady popsán asi věrohodněji než u Loukotkové Není římského lidu-s o to větším zoufalstvím, protože to opravdová tragédie každopádně byla. Ranné křesťanství a pronásledování prvních křesťanů je zde asi také zobrazeno bez zbytečných příkras , pravděpodobně to ve skutečnosti asi takhle opravdu probíhalo.
Tak mě tak napadá, co jednou budou číst za 2000 let naši potomci a jak se budou smát naší neohrabanosti a neznalosti , co v naší době najdou za klady a jestlipak by v této –pro nás přítomnosti- chtěli žít.

radusak9806
02.10.2018

Příběh je krasně zasazen, postavy mají příjemný vývoj a celkově se s nimi velmi dobře soucítí a vytváří si k nim vztah.
Já jsem velmi zarytý ateista, ale číst tuhle knihu pro mě bylo velmi poutavé a krásné.
celkově mě to utrdilo k mému názory na existenci boha a všechny tyhle náboženské blázniviny.
Mimoto je hezké koukat jak i křesťanství bylo ve své čisté podobě čisté a nekonfliktní a co z něj lidé a čas udělali. Uvědomila jsem si, že v základní podobě asi každé náboženství může být čisté, ale nakonec lidi z něj dělají radikální myšlenky a směry.

jakafe
20.09.2018

Na úvod chci předeslat, že nemám nic proti dílům s křesťanskou, resp. náboženskou tematikou, každé Vánoce je naší tradicí dívat se na jeden a ten samý film o Panně Marii a Ježíši Kristu a ráda si jednou za čas pročítám Bibli, zejména evangelia a Zjevení Janovo, ale hlavně mám velmi, velmi oblíbené svitky od Mrtvého moře. Naopak záměrně nečtu skutky a slova apoštolů. Proto ani Quo vadis jsem nedočetla.
Jakmile se v románu zmínila jména apoštola Petra a také Pavla z Tarsu, vytušila jsem, že bude problém. Trefila jsem se. Víceméně od té doby se začala kupit slova láska, odpuštění, milosrdenství. Hloubku ani květnatost příběhu neupírám, ale povrchně krásně znějící slova, kterými je popisován, prostě nemohu skousnout. Přitom apoštol Petr hned několikrát zradil Krista a Jeho lásku. Pavel z Tarsu zase v Novém Zákoně se zaujetím odsuzuje třeba to, aby ženy vyučovaly a kázaly mužům a úspěšně je tak vykazuje na několik staletí do ústraní a podřízenosti. Od takového člověka poučení nepřijímám a nepřijmu. Co se týče faktů, tak dnes už historie přiznává, že to pravděpodobně nebyl Nero, kdo nechal zapálit Řím. Mučení jakéhokoli živého tvora je samozřejmě odporné a věřím, že Sienkiewicz je popsal se vší otřesností. A v zájmu objektivity si můžete obraz raného křesťanství a jeho "lásky a milosrdenství" dotvořit ze skutečného, strašného a smutného osudu antické vědkyně a myslitelky Hypatie. Ta zemřela kvůli krutosti běsnících křesťanů. O pozdějším překrucování a potírání Kristova učení radši ani nemluvě.
Jednu hvězdičku dávám za literární sloh, který je skutečně hezký, i když je znát, že kniha byla napsána v 19. století. Ocenila jsem slovník pojmů na konci knihy. Líbil se mi rozvíjející se vztah mezi Euniké a Petroniem. Každopádně ačkoli respektuji oblíbenost Quo vadis a spisovatelský autorův um, pro mne je kniha katolickou propagandou.

beruskovana
31.08.2018

Knihu jsem zkoušela číst už dvakrát, ale nedokážu se překousat přes prvních 100 stran. Nevím jestli se k ní někdy vrátím, začátek mi přišel dost nezáživný.

amejzlík
12.08.2018

Kniha se mi líbila a určitě to bude jedna z těch na které dlouho nezapomenu. Příběh byl velmi napínavý a o hlavní postavy jsem se v průběhu děje velmi bála. Začátky křesťanství byly nesmírně těžké.

Konvalinka987
11.08.2018

Moc pěkný historický román z počátku křesťanství. Jen bylo na mě moc drasticky vykreslené vraždění křesťanů. Kniha mi hodně přinesla.

Padla Hvezda
30.07.2018

Nejlepší částí je bezkonkurenčně smrt křesťanů v cirku a nejlepší postavou Petronius (❤) a caesar Nero.

básnílek
25.07.2018

Moje křesťanské srdce přetékalo hrdostí a dojetím.

Petrush
24.07.2018

Knihu jsem četla už dávno, ale pořád ji řadím mezi výborné. Neuvěřitelně mě tehdy chytla, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

špulo
22.07.2018

Veľkolepý príbeh a famózne spracovanie...

konstelanski
17.07.2018

Nepřekonatelný román, který v kontextu reálií dekadentní pompéznosti elitářství a zkaženosti velkolepého Říma vykresluje podstatu křesťanství možná lépe než samotná Bible.
Jak řádky plynou postupně se rozšiřující požár lásky k mladičké a překrásné Lygii jako plameny nenávratně pohlcující ulice pod Palatinem i srdce také odpovídá na otázku, jak moc je člověk schopen bezpodmínečně někoho milovat, a zároveň v mladém patriciovi promítá nezlomnou odhodlanost k dokonalé transformaci duše ve chvílích, kdy je člověk něčemu ochoten odevzdat i svůj vlastní život.
Bravurně zachycené postavy jejichž dialogy se co do stylistiky tak obsahu blíží dokonalosti z tisíce chodů sestavené slavnostní tabule cézarova stolu, aby mohly být na konci korunovány dechberoucím Petroniovým monologem tak jako jeho vlastní žíly nelítostnou čepelí osudu.
Ano.. kniha se mi líbila.

Mirka2778
11.07.2018

První křesťané v Římě a velký hon na ně. Římský občan Vinicius se zamiluje do zajatkyně Lygie, která je navíc křesťanka. Pár let počkám a přečtu si ji zas.

Casion
27.06.2018

Tahle kniha neměla chybu. Perfektně napsané.

Parzival
16.06.2018

Quo vadis patří k mým oblíbeným knihám. Příběh nemá téměř chybu. Autor ukazuje život otroků a bohatých v té době. Ze začátku si musíte zvyknout na jazyk, ale jinak se kniha čte lehce.

belldandy
11.06.2018

UF.. každý asi má nějakou tu klasiku, kterou zrovna nemusí. Tohle je ta moje. V mých očích je Sienkiewicz zaujatej nacionalista a zaujatej fundamentalista. Sice mne taky dojímá ta scéna "kam kráčíš, pane", jenže mi přijde, že si ty křesťany pan autor moc idelizuje. A naopak ostaním Římanům zbytečně křivdí. Já tenhle náhled, kdy je někdo líčí hlavně jako dekadentní prasata, prostě nemám ráda.

jana1444
10.06.2018

To je příběh....

pegascom
11.05.2018

Zaujimavou formou priblizene obdobie vlady cisara Nera v Rimskej risi, zivot a pozitky mocnych, ubohost chudobnych. Cas, ked otroci boli vnimani ako zvierata. Sposob kvetnateho vyjadrovania sa urodzenych postav sa mi zdal nudny - hlavne v prvej casti knihy alebo som si na to postupne zvykol. Velmi detailne bolo opisane ako krestania, ktori boli krivo obvineni zo zalozenia poziaru Rima, zomierali kvoli cisarovi a pre potesenie ludu.

adbrko
28.04.2018

Zanechalo to něco nepříjemného a bylo to rozvláčné. Pouští a pralesem mám rozhodně raději.

Paulus.1987
27.04.2018

Quo vadis se mi líbilo stejně jako Křižáci, které jsem četl předtím. Maturitní četba, kterou jsem si tenkrát užíval. Láska Římana a křesťanky, šílený Nero, arbiter elegantiarum Petronius, požár Říma, pronásledování a mučení prvních křesťanů, intriky. Během pasáže, kdy silák Ursus stojí s holýma rukama v aréně proti býkovi s přivázanou Lygií na hřbetě, jsem ani nedýchal.
Rovněž doporučuji polské filmové zpracování z roku 2001, které sice neoplývá velkým rozpočtem a výpravou, ale o to je věrnější předloze.
Pozn.: Četl jsem vydání z roku 2003 s překladem pana Sojky.

archandelka
08.04.2018

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Petronius byl prostě geniální, celé pozadí pronásledování křesťanů, Nerova šílenost. Hluboká kniha, plná utrpení, popisující těžké časy po Kristově ukřižování, ale napsaná tak, že jsem se nemohla odtrhnout.

Roselunda 1928
01.04.2018

Nejspíš nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Nějak nemůžu pořádně popsat moje pocity z ní - překvapivě čtivé i přes množství dobových pojmů, nádherně vyvedené charaktery, zajímavý děj... občasná patetičnost je úsměvná, ale hlavní je neskutečně inspirující příběh síly víry, lásky a odpuštění. Obsahuje tolik věcí k zamyšlení - Viniciova proměna, Lygiino odhodlání, vůbec Chilón sám o sobě, pro mě jedna z nejzajímavějších postav Petronius, a to je jen zlomek.
Kdybych měla vypsat všechno, co se mi během čtení mihlo hlavou, byla bych tu hodně dlouho. Teď už jen budu dumat nad tím, proč tu jde dát jen pět hvězdiček.

ondra1995
13.03.2018

Celkově hodnotím román pozitivně. Hvězdu dolů ale dávám za několik pasáží, kdy se dlouhou dobu vůbec nepohnul děj, kdy už to byl přeci jen až moc velký slaďák a kdy už to bylo docela hodně fanatické.