Quo vadis

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33359/quo-vadis.jpg 4.61694
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Tatran (Bratislava)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (183)

Přidat komentář
Chesterton
08. prosince

Také jsem četla za studii í:)) uchvátila mě, ale vracet se k ní spíš už nebudu.

Janie973
04. listopadu

Knihu jsem četla ještě za studií a pořád je to moje oblíbená věc.

konicekbily
04. listopadu

Autor to napsal před více než stoletím ale přesto se dá v pohodě číst i opakovaně. Pravda - některé části nám připadají zbytečně rozvláčné, ale tehdy se tak psávalo. Srovnání tehdejšího římského života s vírou a životem prvních křesťanů a jejich obětí je pro dnešního mladého čtenáře těžko pochopitelné, ale asi to tak bylo, nejen ve fikci. Před sto lety Nobelova cena se nedávala jen tak pro nic za nic.

Messilina
10. října

Jeden z nejlepších historických románů.

Janadvorackova
19. září

Když mi bylo asi dvanáct, či tak nějak, poslouchala jsem knihu v rádiu. Bývalo to po desáté hodině, na prcka školního poměrně pozdě. Jenomže já o něco dřív na rodičích vyškemrala malé přenosné rádio jedoucí na jednu baterku buřtíka, a tohle jsem všude, kam jsem jela, tahala s sebou, protože jsem ujížděla na rozhlasové četbě. Co má taky děvče dělat, když večer nechrápe :).

Teď po letech jsem chtěla zjistit, jestli na mě kniha bude mít stejný dopad jako tehdy. A měla, byť tehdy jsem se spíš zaobírala vztahem mezi oběma, fakt jako hodně duševně a fyzicky zkoušenými hrdiny, ne konfliktem s novou vírou a snahou o její potlačení.
Teď jsem si všimla složitosti změny charakterů některých postav a detailů, které jsem tehdy prostě neuměla ocenit.
A pamatuji na dojmy, které jsem měla z krvavého představení, při němž děti hořely na smolných sloupech a lvi začínali lidi žrát od hlavy.

Tehdy jsem to asi neslyšela od začátku, protože teď jsem zpočátku měla dojem, že začátek se povleče a od něj i zbytek. Prostě se to táhlo, byť popisy všemožných detailů tehdejšího života zajímavé byly, stejně jako nakonec celá mozaika příběhu, jehož konec jsem si od minule nepamatovala, takže mě docela překvapil. Jen mi momentálně mírně lezla na nervy odevzdanost křesťanů jdoucích na smrt a nebaštila jsem jim to.

Nero byl divnej patron - v knize určitě. Aby ne, umřel v jedenatřiceti, musel toho hodně stihnout. Skládat básně, páchat hromadné vraždy a mezitím působit jako duševně retardovaný morous, rozmazlený sebeláskou.
Hmmm, ale ty večírky musely stát zato :).

Poslouchala jsem audio. V pozadí jsou slyšet zvuky někdejších oprav v okolí, zpěv ptáků a místy jsem měla dojem, že na pásce bylo předtím nějaké techno :). Ale to asi nesedí doba. Ruchy ve starých záznamech bývají někdy vážně vtipné :).

Domca1
17. září

Keď som Quo vadis začínala čítať , na prvých stránkach som občas mala chuť knihu odložiť. Dôvodom bolo obrovské množstvo rímskej terminológie, kvôli čomu som mala pocit, že čítam viac poznámky vzadu ako samotný príbeh. To ale bolo našťastie skutočne len na začiatku, (hoci poznámky činia spolu vyše 20 strán) a potom tento veľkolepý román začal naberať na obrátkach.
Ako kresťanka som vnímala nielen literárne, ale aj duchovné kvality, ktorých je v knihe neúrekom. Čítať o živote prvých kresťanov aj z inej knihy ako z Biblie a navyše z tak výbornej, silnej a presvedčivej knihy bolo pre mňa nesmiernym povzbudením a zážitkom. Tým ale nechcem povedať, že je to kniha len pre veriacich, práve naopak, hodnoty, o ktorých sa v nej píše a spôsob, akým sú podané ... jednoducho myslím, že tento príbeh má potenciál chytiť za srdce každého. Tak ako kresťanstvo zmenilo jednu z hlavných postáv, Vinicia.
Neviem vyjadriť, čo všetko som pri čítaní cítila, ale bolo toho veľa a každá jedna postava vo mne niečo vyvolala. Obdiv, posilnenie vo viere, pokoj, ale aj zhnusenie a údiv.
A stále si kladiem otázku, ako by sme sa zachovali my, keby sa v našich časoch dialo to, o čom nám rozpráva Sienkiewiczov román.

Devorah
05. září

Děj románu se odehrává v antickém Římě za vlády císaře Nerona. Je zde skvěle zpracováno několik témat. Mezi hlavní patří společenský život a poměry římské "elity" a spodiny. Skvěle vystihuje také rozkol mezi křesťanstvím a římskou kulturou a úpadek přežívající třídy. Toto není "jen" školní povinná četba, toto je mezi nimi klenot.

Warty
02. září

Velmi pěkně napsaná kniha. Zpočátku mi trochu trvalo se začíst, ale nakonec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Můžu doporučit, zvláště milovníkům historie.

KOKOS77789
15. srpna

Absolutně Vás vtáhne do děje, vřele doporučuji.

Petrstik
29. července

Skvěle napsaný epický román o lásce římského patricije ke křesťanské dívce odehrávající se na pozadí antického Říma.

Jessybelle
21. července

Ač jsem dříve celkem v pohodě četla knihy přibližně z této doby, do této knihy jsem měla problém se začíst. Ale vytrvala jsem a byla jsem odměněna sílou slov, perfektně vykreslenými postavami, hrůzami, kterými museli projít křesťané, odvahou Petronia a nakonec i happyendem... Tato kniha si zaslouží být čtena!

JPBelmondo
15. července

Jedna z nejlepších historických knih, ve které je mistrně zpracováno téma pronásledování prvotních křesťanů za vlády císaře Nera a jeho osobního přítele Pertonia Arbitera. Poutavé čtení plné moudrosti, ze které by si měl odnést každý (byť i ateista) alespoň jedno, a to že : "Láska vítězí na vším".

Tomul
08. června

Knížka, která mluví jazykem lásky, odvahy, porozumění, přátelství a dobře míněných rad.

e-fox_slow
01. června

Když jsem si knížku půjčovala, nebyla jsem si úplně jistá, co od ní čekat. Bála jsem se, že mě nebude bavit, ale byla jsem nadšená! Pokaždé když jsem knihu zavírala, dělala jsem to jen proto, že jsem musela, vždycky mě zajímalo, co se bude dít dál. Knížka se dobře čte, má poutavý děj, ale zároveň jsem v ní našla hluboké myšlenky a inspiraci. Je pravda, že se některé věci řeší o trošičku déle než by bylo nutné, ale to nemění nic na mém pozitivním dojmu z tohoto díla. Za mě můžu jen doporučit :)

cat5
18. května

Já tuto kniho prostě hodnotit nemohu... Za prvé jsem ji nedočetla a za druhé absolutně nedokáži ocenit náboženskou hloubku.... Začátek byl velmi poutavý, svižný, velmi rychle jsem se začetla. Ale v momentě, kdy se začalo filozofovat o křesťanství, mi začaly postavy šíleně lézt na nervy. Spoustu předlouhých částí se v knize ani pořádně nic nedělo, jen plky, plky, plky o ničem a o tom samém. Když jsem začala přeskakovat tyto části (a to zarytě při čtení nedělám), věděla jsem,že je něco špatně a také bylo. Odloženo v polovině a i to mi přijde jako skvělý výkon.

Atanone
14. května

Bez debat moje nejoblíbenější kniha od H.S. Taky podle toho vypadá- a to si knížky hýčkám..
Jedna z historických "velkoknih".
Vím že toto není web o filmech,ale nemůžu v souvislosti s tímto románem lehce nepropagovat polské zfilmování z roku 2001. Vedle trochu nabubřelé americké verze tato polská jde ke kořenům-za málo peněz hooodně muziky.

vorlovab
11. května

I já, "odpůrce" dějepisu na střední škole, jsem si knížku zamilovala :) Film jsem taktéž viděla, ale opět se to s knihou nedá srovnat.

essterkaa
09. května

Naprosto skvělá kniha, která po přečtení ve vás něco zanechá. Neuvěřitelné, co byli schopní první křesťané podstoupit pro svoji víru. Úžasné a pro mě naprosto inspirující! :)

Chmur
17. dubna

Dnes už bych to možná viděl jinak, ale ve své době to byla kniha, která ovlivnila můj život. H. S. byl pan spisovatel. Jeho knihy se mi líbily a Quo vadis nejvíc.

Richisa
13. dubna

Až jsem se prokousala tím dlouhým úvodem, tak se mi kniha začala líbit.

adelinka
08. dubna

Tiež mi trvalo prekonať úvod knihy - začala som ju čítať v češtine, musela som si nakoniec zohnať slovenskú verziu (inak v češtine čítam v pohode). Kniha postupne naberala rýchlosť v čítaní, dej knihy bol veľmi dobrý. Aj keď nie som nejako nábožensky založená, začiatky kresťanstva boli v knihe veľmi pútavo opísané......kde sa stratila tá podstata kresťanstva???? Počas môjho čítania syn preberal na dejepise rímsku dobu, takže sme si aj dogooglili nejaké informácie - mali sme o čom debatovať :-) Skvelá kniha.....

Elyen
07. dubna

Docela trvalo, než jsem se začetla. V první třetině jsem si přiznala, že jsem se vlastně nezačetla. Ale slíbila si, že to dočtu. V polovině mi došla trpělivost. Nezáživný příběh nekompenzují ani zajímavé myšlenky. Viniciova hloupost a posedlost Lygií jsou otravné, Lygiina náruživocudnost, vzletnopřízemnost a jasnozmatenost je k smíchu a opakovaná líčení Neronových absurdních pompézností nudí. Jedinou zajímavější postavou je Petronius, který to ale sám nezachrání. A do toho povrchní zmínky o rodícím se křesťanství a (tupou většinou pošpiňovaná či nedoceňovaná) duševní křišťálová čistota jeho prvních stoupenců. Takže v půlce končím, má znuděnost je silnější než zvědavost, jak to dopadne. Ale tak nějak cítím, že méně jak tři hvězdy si dílo nezaslouží.

fojtikjirik
18. února

Román i přes více než pětisetstránkový rozsah je až na začátek sepsán nenáročným stylem, díky němuž se čtenář lehce ponoří do dvatisíce let staré minulosti. Ač se dnes většina historiků shoduje na tom, že Nero tehdy Řím zapálit nenechal, přesto byla doba jeho vlády plná násilí a krutosti.

intelektuálka
09. února

Knihu jsem četla jako student, ale ten příběh mi připadal skvělý. Láska by měla člověka změnit k lepšímu. A doba Nerovy vlády, to je hrůza pro lidumila.
Věřím, že je tam kus historie.

RudýOnkel
30. ledna

Nejprve to šlo těžko, asi jako když chce Dieslák spolknout benzín, ale pak se to rozjelo :) Kdo touží se zanořit do historie křesťanů a nelítostného vraždění, má možnost. Je zde mnoho tehdejších pojmů a v popisu města a budov (které nejsou naštěstí dlouhé a dají se jaksi přeskočit), ale v konečném výsledku nečiní problém.

Příběh 9/10

Romance 7/10
Akce 8/10
Humor 2/10
Napětí 8/10

Džerkys
20. ledna

Tento román mě velice zaujal, byla to první kniha, kterou jsem přečetl od Sienkiewicze a musím uznat, že na mě velice zapůsobila. Děj se odehrával zpočátku pomaleji, ale napětí s každou přečtenou stránkou gradovalo. Krásný rozbor doby prvních opravdových křesťanů i zachycení atmosféry tehdejšího Říma. Asi měsíc po přečtení této knihy jsem měl možnost podívat se do Říma a díky této knize jsem mohl nasávat atmosféru Říma za časů dávno minulých. Nemám této knize co vytknout a vřele ji doporučuji k přečtení ostatním.

Sidonie
12. ledna

Prý jsem cvok, že jsem tuhle knihu přečetla z malého displaye Nokie C6-00, zvlášť, když se mi všechna písmena s diakritikou měnila na podivné geometrické tvary... Ale příběh mě tak chytl, že jsem nemohla čekat, až se dostanu do knihovny. Zvládla jsem to za 14 dní.

Občas mi trochu lezlo na nervy to vychvalování křesťanství (zvlášť když z historie víme, co následuje).

Ale ten příběh má neskutečnou sílu. A to nepatřím mezi lidi, kteří by řekli: Je to klasika, všichni to vychvalují, tak to asi musí být dobré, dám 5*, abych vypadala jako arbiter elegancie.

Líbil se mi Petroniův sarkasmus a jeho odvaha, soucítila jsem s Euniké.

"Glauku! ve jménu Kristově! Odpusť!!"
A hlava mučedníka lehce se pohnula a pak bylo slyšet z vrcholku sloupu nářku podobný hlas:
"Odpouštím."

martina2704
30.12.2016

Ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit (přece jenom bylo to trochu rozvleklé), ale asi tak po padesáté stránce jsem četla jedním dechem. Jsem moc ráda, že jsem ji neodložila, protože je to opravdu skvělá knížka, kterou mohu jen doporučit.

dreamhex
23.12.2016

Krásný příběh ze starověkého Říma. Člověk má pocit, jako by se děj odehrával kolem něj. Kniha nabízí zajímavý pohled na tehdejší dobu a myšlenkový střet dvou světů. Osobně jsem si oblíbil Petronia a být jeho postava v dalších knihách, tak se na ně hned vrhnu.

Jaruš7
18.12.2016

Další klenot z evropské literární historie, poutavý příběh o boji v sílu víry. Je s podivem jak jen myšlenky mohou mít údernost až ničitelnou. Klasika trvalá.