Dybuk a ďábel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor jedenácti mysticko-realistických povídek se pohybuje na hranici vážna a grotesknosti. Jejich židovští, katoličtí, protestantští či nevěřící hrdinové se setkávají se Smrtí i s anděly, s démony a dybuky v podobě zcela reálné, potýkají se s neobvyklými schopnostmi prorockými, se zázraky i s putováním v čase, s duchy dob dávno minulých, a to vše na samém počátku třetího milénia. Zázraky se dějí i dnes, i dnes se lidem zjevují andělé, i dnes k nám promlouvají duše mrtvých, neboť nevysvětlitelné, které je mezi nebem a zemí, je v tomto světě přítomno stále....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336664/big_dybuk-a-dabel-gbG-336664.jpg 3.613
Žánr:
Povídky, Literatura česká, Záhady

Vydáno: , Brána
Originální název:

Dybuk a ďábel - O věcech mezi nebem a zemí, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Dybuk a ďábel

vlkcz
03. července

Skoro 5*. Ale protože jde o sbírku povídek (byť se v řadě z nich objevují stejné postavy), téhle kvality nedosahují všechny. Na druhou stranu ani jedna z povídek není úplně špatná, dokonce jenom průměrná. A to je co říct. Osobně mě nejvíc zaujal poetický Taube a vtipná Moody by se divil. Naopak mi úplně nesedlo trochu zmatené Setkání po letech a poněkud školometský Photogeist.
Autor podává všechny povídky s lehkým vtipem a nadhledem, přesto v člověku vyvolá potřebu dané téma sám promyslet.
Také je škoda chybějící korektorské práce, projevující se ve velkém počtu překlepů, nesedících pádů apod.

Marekh
20.04.2019

Knihu bych hodnotil průměrně. Nejvíce se mi líbily tyto povídky: TAUBE, PHOTOGEIST, STARÝ FUTRÁL. Naopak mne příliš neoslovila povídka DYBUK A ĎÁBEL. Podle této povídky je pojmenovaná tato kniha a nelíbily se mi další povídky, např. NALEZENEC, SETKÁNÍ PO LETECH. Jiné povídky působily na mě průměrně.

Myslím si, že tato kniha neosloví všechny čtenáře, ačkoliv se třeba zajímají o záhady a rádi čtou knihy s tímto námětem. Hrdinové povídek jsou Židé, katolíci, protestanti a nevěřící a povídky se nesou v tomto duchu. V některých povídkách se dočteme, jak to mají složité lidé, kteří uzavřeli manželství a každý z nich je jiného náboženského vyznání - manžel je například katolík a manželka Židovka. Sledujeme, jak to vnímají jejich rodiče, podle jaké víry budou vychovávat děti apod. V jedné povídce si přečteme o rozdílných názorech na víru mezi lidmi různého náboženského vyznání. Povídky nejsou moc strašidelné. Nalezneme u nich humor a také se u nich můžeme zamyslel nad různými věcmi mezi nebem a zemí. Autorův jazyk působil na mě tak, jakoby to byl autor, který psal v 19. století, což se mi celkově líbilo.

Na konci knihy nalezneme SLOVNÍČEK HEBREJSKÝCH A JIDIŠ VÝRAZŮ. Slovo DYBUK znamená démon.

Kniha má pěkný přebal. V textu jsem našel několik překlepů.


bara.pavelekova
11.05.2018

Povídky pěkné, ale spousta náboženských pojmů. Věřím, že spoustě lidí se kniha bude líbit ale můj šálek kávy to není...

Tydvik
05.03.2018

Velmi hezká kniha povídek. Tajemných, lidských a humorných. Všechny jsou protkané náboženskou mystikou – židovskou i křesťanskou; ale vlastně i na těch 72 panen dojde.
Coby zarytá polyteistka jsem si občas musela nějaké informace dohledávat, zejména jak to bylo s tím Jákobem a Ezauem, takže jsem teď i o něco chytřejší.
Nedokážu říct, která z povídek se mi líbila nejvíc…a to je podle mě ta nejlepší vizitka pro povídkovou knihu.

Iwíček
10.02.2018

Z knihy jsem byla na jednu stranu nadšená, na druhou stranu mě ale docela zklamala. Neustále si kladu otázku, zda jsou opravdu v podobných publikacích nutné vulgarismy. A také jsem byla zklamaná z jazykového zpracování, tolik chyb na pár stránkách... Na druhou stranu mě potěšila grafika a zvolené téma a náměty.