Houbařka přehled

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2954 2954

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Houbařka. Přihlašte se a napište ho.

simcat13
předevčírem 4 z 5

Musím zde vyzdvihnout přirovnání od čtenářky pani_ari. "Rodina, která je uvnitř prohnilá jako houba." Ke knížce, která popisuje houbaření a prohnilou dynamiku rodinných vztahů, to perfektně sedí. Ačkoliv se zde postupem děje odhalují hrozné skutečnosti, tak je příběh psaný tak nějak jemně. V průběhu knížky jsem měla několikrát chuť jít na houby, ale jinak jsem z knížky úplně unešená nebyla.

DaveBook
29.05.2024 5 z 5

Hezky napsaný příběh od mé oblíbené aurorky se četl sám a libil se mi, jako houbaři, ještě víc.

ViolettaCh.
19.05.2024 3 z 5

Kniha je opravdu taková zvláštní. Příběh je poměrně jímavý, ale hlavně teskný a depresivní, popisující rodinné vztahy a to, co je pod pokličkou. Styl psaní je příjemný, zvážím četbu i jiné knihy této autorky. Ten konec se mi ale moc nelíbil, chtělo by to větší propracovanost. Knihu jsem poslouchala v audio podobě a jako taková mi zpříjemnila víkend.

všechny komentáře

Související novinky (4)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023

50 nejčtenějších knih roku 2020

26.12.2020

50 nejčtenějších knih minulého roku (2019)

27.02.2020

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Ocenění knihy (1)

2019 - Cena Johanna Steinbrenera (Beletrie a poezie - 2.místo)

Kniha Houbařka v seznamech

v Přečtených4 050x