Kroky vraha

Kroky vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36947/bmid_josef-bergman-kroky-vraha-2Zg-36947.jpg 4 2185 2185

Josef Bergman série

1. díl >

V pražském lesoparku byla v noci uškrcena mladá žena. Novinářka Julie Kellerová je zřejmě poslední, kdo s ní před vraždou mluvil. Oběť se navíc nápadně podobala její dceři Kláře. Byla to náhoda nebo měl vrah spadeno na někoho jiného? Sympatický inspektor Josef Bergman rozkrývá složitý hlavolam a odhaluje tajemství zahalující minulost.... celý text

Přidat komentář

Placka007
20.05.2024 4 z 5

Oddychová detektivka. Dobře se čte, ale mohlo by tam být víc napětí.

Kory98
19.05.2024 5 z 5

Konečně jsem se dostala také k přečtení detektivky od paní Klevisové. Byla jsem zvědavá, protože její kočičí povídky jsem si zamilovala. Takže mě ani moc nepřekvapilo, že i v této knize se to hemží kočkami. Musím říct, že toto je detektivka dle mého gusta, je to taková ta klasická i trochu popisná detektivka, bez kdoví jakých drsností. Inspektora Bergmana jsem si hned zamilovala a také Julii. Přiznám se, že vraha jsem neuhodla, v mých tipech byl jeden z mnoha. Ráda si přečtu další díly.


čtenářka76
29.04.2024 5 z 5

Moje první kniha M. Klevisové a jsem ráda, že jsem po ni sáhla. Kniha se mi moc dobře četla a postava inspektora Bergmana je mi moc sympatická. Těším se na další knihy této série.

Disease
29.04.2024 3 z 5

Jako taková oldschool detektivka fajn, jen mi trochu vadilo, že většina postav byla dost defektní, takže jsem měl pocit panoptika. Doufám, že autorka v takovéto sociální bublině nežije.

work
26.04.2024 2 z 5

Kritici její [MK] dílo řadí k detektivkám anglického stylu, ve kterých je narušen řád do té doby fungující komunity a je třeba jej obnovit. Případ vyšetřuje policie, je zasazen do věrohodného a dobře popsaného současného českého prostředí a velký důraz se v něm klade na psychologické vykreslení postav a společenské pozadí příběhu. Toliko Wikipedie.
S tím prvním souhlasím, knížce ze všech pórů tryská inspirace Agathou Christie, na níž je v textu i přímý odkaz. Toho si cením, tedy toho, že Klevisová přizná, odkud čerpala. Ten zbytek už je horší.
Nejsem si jistý, jestli se ztotožňuji s českými reáliemi, kde jsou všichni parchanti, kterým jde jen o peníze (škrtneme-li kočky, kterých si v knížce užijete až až), a kde jedna každá postava, snad s výjimkou Bergmana, je kandidátem na pomoc psychologa. Taky si nejsem jistý, jestli se česká kriminálka chová jako ta profláknutá televizně-seriálová a dostavuje se na místa činu s majáčky, ohledačem mrtvol a všemi techniky, aby nasnímala otisky tlapek i zmíněným kočkám. No dobře, trochu přeháním, ale moc k tomu nechybí. A dalšími "představami" o práci toho či onoho se to tu jen hemží. Na to, že je autorka novinářka, by neškodilo si reálie víc nastudovat a nezůstávat jen v úrovni fabulace.
Ale když pominu nereálné prostředí, podivné chování postav a šroubované vyústění, jež má s třemi stovkami předchozích stran jen málo společného, jsou Kroky vraha vcelku solidním čtením, které neurazí a kočkofily vyloženě nadchne.

Kira283
22.04.2024 5 z 5

Opět se sama nad sebou pozastavuji a ptám se, proč jsem se českým autorům tolik let vyhýbala. Přitom tu máme tolik krásných a hlavně napínavých děl! :)

Do knihy Kroky vraha jsem se dala jen na základě Čtenářské výzvy. A neprohloupila jsem. Příběh mě pohltil. Primárně kladně hodnotím to, že se příběh netočí jen kolem vyšetřování a postav vyšetřovatelů, jako tomu je u zahraničních detektivek a thrillerů.

Těším se, až se začtu do dalších dílů. :))

peeetta
20.04.2024 5 z 5

Velmi dobře se mi to četlo. Vše navazovalo, od začátku jsem čekala na pokračování příběhu z úvodu, abych si ověřila myšlenku, jak to mohlo skončit a nemýlila jsem se. Skoro všichni hlavní protagonisté mají rádi kočky.

cerna7151
10.04.2024 4 z 5

Nemohu říct, že by to byla TOP detektivka, přesto byl pro mě příběh velmi čtivě napsaný, všechno do sebe zapadlo a určitě si přečtu i další díly.

Katka1974
04.04.2024 4 z 5

Nepamatuji se, kdy jsem četla nějakou českou detektivku. Zkusila jsem to a nešlápla jsem vedle. Je to spíše román o obyvatelích jedné pražské ulice, kde se stane vražda. Inspektor je sympaťák. Bylo to čtivé a příjemné. Vzhledem k tomu, že čtu hlavně severskou krimi, tak jsem zvyklá na nechutnosti, ale tohle byla strašně příjemná změna. Budu pokračovat dalším dílem.

le21nka
28.03.2024 3 z 5

Kniha se dobře četla. Nejedná se pouze o vyšetřování vražd, ale i o mezilidské vztahy, což mě docela bavilo.

Han-nah
24.03.2024 4 z 5

Jelikož jsem nezačala číst od této knihy série, inspektora Bergmana již znám. V této knize je jeho detektivní práce tak trochu na pozadí. Kniha je více založena na psychologickém rozboru postav. Opravdu by se v tom mohlo najít dost lidí. Je zde hodně postav. Z těch sympatických je to asi jen Julie, která se oprostila z patologického manželství a žije svůj život se svými milovanými kočkami ve svém domě se zahradou ve vilové čtvrti. Možná ji berou za podvínku, ale kočky a její další záliba jsou pro ni vše a je spokojená. Má problémový vztah se svou dcerou Klárou a když se k ní nastěhuje i se svým přítelem, naruší to její život. Dějem se prolíná i její bývalý manžel se současnou manželkou. Je zde i ukázka sousedských sporů a jako to bývá peníze, hádky, nevěry a další konflikty.

hannina
27.02.2024 4 z 5

Josef Bergman, detektiv, díl první. Po několika nahodile přečtených dílech jsem ten seriál vzala od začátku, i když to určitě nebude nepřetržitá jízda. Je to spíš příběh o lidech z jedné pražské ulice než úporná detektivka a to mě právě baví. Sympaťáka abys pohledal, nakonec vyhrála ta podivínka Julie, spíš tedy její dům a zahrada, i když teda těch 12 koček bych nedala. No vyhrála..... A ta trojka vyšetřovatelů, v čele s Bergmanem, to je taky povedená partička.... Lehčí čtení pro unavenou mysl, které mě bavilo.

emilieselden
23.02.2024 4 z 5

Příjemné překvapení. V první části sice není vyšetřování moc zastoupeno, ale ničemu to nevadí. Mě to moc bavilo.

Emik87
14.02.2024 5 z 5

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy a hned je z toho další oblíbená detektivní série. Je pravda, že není psaná úplně klasicky, ale vůbec to nevadí. Napětí, romantika, dobrá zápletka, sympatický detektiv. Prostě všechno, co je potřeba pro dobré počtení.

mekkejla
13.02.2024 5 z 5

Není to úplně klasická detektivka, část knihy je opravdu spíš rodinné drama, ale to vůbec nevadí. Autorka nás seznámí se všemi postavami, nechá nás nahlédnout do jejich přání a obav, dá nám důvody si je oblíbit nebo naopak nesnášet, zamotá do toho pár rádoby jasných motivů k trestnému činu a pak to vypukne. Kniha se opravdu nedá odložit, stránky ubíhají a najednou je konec. Ten mohl být asi vymazlenější, ale i tak dávám plný počet a těším se na další díl.

Tommi12
13.02.2024 4 z 5

Knihu pro mě vystihuje rčení "cesta je cíl" - moc pěkně a čtivě popsaný okolní děj, ale samotné vyvrcholení a dopadení vraha mě moc nezaujalo.

Styl psaní autorky se mi zalíbil, v sérii budu pokračovat :)

Ticiana
11.02.2024 4 z 5

Na mne hodne pomaly rozjezd. Hodne nesympatickych postav. A malo Bergmana. Druha pulka knihy uz se mi cetla o poznani lip. Jsem zvedava na dalsi dily.

mignon
05.02.2024 3 z 5

Nevím, no. Četlo se to dobře, ale.. čekala jsem nějaké vau, které se nedostavilo. Bohužel mi přijde, že čeští autoři neumí zajímavě psát. Tři hvězdičky z pěti.

sgjoli
04.02.2024 3 z 5

Kroky vraha jsou mým druhým setkáním s Michaelou Klevisovou a prvním setkáním s vyšetřovatelem Bergmanem. A nebylo to vysloveně špatné.
Zápletka samotná je solidně zpracovaná, má to pár zajímavých zákrut, aby čtenář neodhadl všechno hned, ale přitom to není překombinované a čtenáře množství možných rozuzlení nezahltí. To bylo fajn.
Bavil mne vyšetřovatel Josef Bergman, který mi byl sympatický. Působil vcelku zkušeně a budil jako policajt důvěru, že se své práci věnuje pečlivě a s nasazením. Mrzelo mne však, že tu neměl tolik prostoru. Doufám, že v příštích dílech dostane toho prostoru více - ráda bych ho jako postavu poznala trochu blíže. I to, že toho prostoru měl tady méně, je pro mne důvod, proč nehodnotím větším množstvím hvězd.
Příběh sledujeme jednak z pohledu policie, ale také z pohledu dalších postav, které nějak s případem souvisí, ale nejsou součástí policejního sboru. U některých postav jsem se trochu vztekala nad tím, jak se chovají - někteří jedinci byli na pár facek. Některé postavy dostávají na můj vkus víc prostoru, než by bylo za mne nutné. Některé pasáže tak pro mne byly z mého pohledu trochu nezáživné. Ale autorčino rozhodnutí respektuji.
Celkově to působí jako detektivka křížená s rodinným / psychologickým dramatem. Otevírají se tu zajímavé otázky rodinného zázemí a toho, jak to někteří jedinci mohou mít těžké a kvůli zázemí snáze sklouznou k ilegální činnosti. A jak je to vlastně snadné se dostat do potíží, i když člověk nemusí být v podstatě zlý a záměrně se dopouštět nelegálních přečinů.
Oceňuji to, že se případ odehrává v Praze - v končinách, které jsou mi blízké a známé. Působilo to na mne reálněji, autentičtěji a že se to tak klidně mohlo stát.
Celkově hodnotím průměrně. Nebylo to špatné. Zápletka fajn, vyšetřovatel sympaťák, rozuzlení jsem neodhadla. Ale pár výhrad mám, viz výše. Knihu jsem poslouchala jako audio v podání Kristýny Kociánové, jejíž provedení mne bavilo. Určitě zkusím i další díly.

m2056
02.02.2024 3 z 5

Kniha je příjemné napsaná dobrá Česká krimi určitě stojí za přečtení a neodradí vás od dalšího pokračování.