1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.66365

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy

romikp

Mám vydání z roku 1991, špatné odřádkování, resp.žádné - špatně se to četlo.
Kniha jako taková je super, obsah připomíná život před 30 lety, vlastně i částečně život současný (ovládání "oveček" médii).
Před autorem nelze než smeknout.

trillobit89

Kdyby jen Orwell tušil, jak moc to bude přesné... Tohle by si opravdu měl přečíst každý.

Enny06

Tuto knížku jsem si koupila po doporučení kamaráda. Je úžasné jak je nadčasová :)

Tebby

Na knížku jsem se docela těšila. Bohužel mě zklamala. Měla jsem veliké problémy se začíst, proto jsem si dělala dlouhé pauzy mezi čtením. Druhá část mě docela chytla, ale ta třetí část bylo utrpení. Nápad to byl zajímavý. Znovu bych knížku asi už nepřečetla.

Maiky211

Až nyní jsem si toto klasické dílo přečetla. Již od prvních stránek mne kniha uchvátila, četla se velmi dobře. Určitě zaslouženě kultovní :-)

readah

Orwell i u 1984 píše výborně. Emočně nabitý příběh vás nenechá vydechnout. Pojmy z knihy jsou zaslouženě kultovní a všeobecně známé. 5*, povinnost.

hroneczek

Některé pasáže knihy se nečetly úplně snadno. To ale nic nemění na pravdivém až mrazivém poselství celé knihy. Vizionářský pohled autora na situace, které jsou obrazem dneška (ale i budoucnosti) jsou prostě brilantní. A to knihu napsal před skoro 70 lety. Palec nahoru.

GentlyLad

Nejlepší je, že se současným jednáním Velké Británie, se jedná o predikci ne moc krásné budoucnosti. Omezujte lidská práva a schovávejte to za "boj proti terorismu"

Elkiss

Ze začátku chytlavá, rychle se čtenář dostane do děje. Avšak závěr velmi předvídatelný. Od poloviny knihy jsem se nudila. Hlavní hrdinové jednají jako z Bčkového filmu (nelogicky), ale nápad hezký. Takže za mě 3 hvězdy.

Leenah

V rámci rozšiřování obzorů a čtení literární klasiky sedm let po maturitě jsem se dostala i k 1984. Upřímně jsem ráda, že jsme v povinné četbě měli Farmu zvířat a ne tuto knihu, protože si myslím, že bych ji v té době plně nedocenila a nepochopila. Myslím, že člověk se musí víc zajímat o politické dění kolem sebe a o historii, aby si tuhle knihu opravdu užil. Já si ji užila, mrazilo mě z ní, bylo mi z ní smutno, občas jsem cítila naději, pak zase naprostou bezmoc. A taková má podle mě dobrá kniha být - má v nás nechat určité emoce. 1984 ve mně opravdu hluboké emoce nechala, ačkoli některé pasáže mě nebavily a těšila jsem se, až skončí kapitola (a to mi nedělá problém číst složitější texty). Souhlasím, že by si ji měl přečíst každý, jen si nejsem jistá, jestli jsou na ni dnešní středoškoláci připravení. Každopádně jsem ráda, že obohatila moji knihovnu a sbírku klasiky.

Ketesh

Je naprosto pochopitelné, proč se kniha nachází v povinné školní četbě už tolika let. To, jak autor dokázal některé věci vystihnout je naprosto senzační. Řekla bych, že ale ze začátku kniha byla mnohem zajímavější než závěrem.

Nikol117

Ano měl by si ji každý přečíst, je to přeci povinná četba na středních školách... Některé pasáže mě vyloženě bavily, některé zase ne. Celkově se mi kniha nečetla nějak dobře. Bohužel.

izfnp

Dystopický žáner patrí k mojim njamilovanejším, a toto je určite jedna z jeho najcharakternejších kníh. Nie je to dejové čítanie, ale o to je intenzívnejšie. Hlavný hrdina je obyčajným človekom z ľudu, skrz ktorého oči sledujeme systém, v ktorom nám autor ponúka nezmerné množstvo narážok na svet aktuálny i množstvo predpovedí na svet, ktorý nás čaká. Je to o človeku i o ľudstvu, o ignorancii, prispôsobení, podrobení, vzdaní sa. O boji, o nádeji, o túžbe, o strachu, o ochrnutí, o sklamaní. Silná a pútavá strava pre mozog, ktorú by si mal povinne prečítať každý milovník literatúry, bez ohľadu na žáner.

tsal

K Orwellovi jsem se nehnala. Po zklamání z Huxleyova Krásného nového světa jsem čekala jen další staré sci-fi - dobrý příběh, skvělé téma, ale zjednodušené až příliš plyšové zpracování. Mýlila jsem se. Strašně jsem se mýlila.

Orwell přímo před našima očima rozehrává vraždu. Vrahem je nepřítel, jehož míra obludnosti sahá za hranice mé představivosti, a obětí sama lidskost, člověk, jedinec. 1984 mě zničilo. Tak moc, že si nejsem jistá, jestli se ke knize kdy budu moct ještě někdy vrátit. Jedno tomu ale už nikdo nesebere. 1984 je první věc, která mě rozbrečela hrůzou. A k tomu už asi nemám co dodat.

snimcibdim

Stále aktuální. Bohužel. :-(

KateTheBlogger

Knížka ze které jsem měla husí kůži.

RadeneWriter

Odkedy som sa dozvedela o tejto knihe, túžila som si ju prečítať. A to čakanie a hľadanie stálo za to. Na každej strane ma čosi upútalo a najmä princíp Angsocu sa vzhľadom k času kedy bolo dielo napísané, veľmi výrazne podieľal na označení tohto diela ako nadčasové. Knihu som prečítala za jednu noc a neľutujem to. Zanechala vo mne stopu. Odporúčam prečítať

Warty

Skvělá kniha nutící člověka k zamyšlení. V dnešní době by si ji měl přečíst každý povinně.

Radovan_R

Kniha, při jejímž čtení mrazí. Kdo zažil aspoň částečně socialismus, plně chápe, o čem se píše a řekl bych, že popisuje realitu i v některých současných státech.

Bolomsson

Souhlasit budu s většinou v otázce nadčasovosti tohoto díla. Méně pochopení mám však pro to, jak je tato kniha převážnou částí čtenářů vychvalována. Kniha má zajímavý úvod, spoustu pasáží k zamyšlení, ale taktéž disponuje spoustou nudného, často se opakujícího tlachání, že jsem se do čtení musel místy opravdu nutit. O čtivosti tohoto díla by se dalo také polemizovat. Z mého pohledu se zde až moc střídají pasáže knihy, kdy se děj zajímavě rozběhne, ale záhy je utlumen zdlouhavým a nicneříkajícími pasážemi, které napětí zcela otupí a vše začíná znovu (pozn. především střední pasáž knihy je tím doslova napěchovaná). Nezaujala a druhý pokus pro případnou změnu postoje k tomuto nadčasovému dílu se v brzké budoucnosti zřejmě konat nebude.

uzasna

Ja som z tej knihy zostala šialene smutná

ecila13

Tísnivá atmosféra od začátku do konce. Podobný pocit ve mně vyvolal Kafkův Proces.
A vzpomněla jsem si na dětství: čistky, cenzura, plánování, zdání války, 'dobrovolné' příspěvky, 'dobrovolné' směny, nedostatek zboží, rozpadlé paneláky, šedé oblečení, rozcvičky, průvody, pach potu až po mastný tác v jídelně a šedorůžovou omáčku.

SmallLucia

Naprosto perfektní román, kdy se člověk strachuje o hlavního hrdinu. Zalézá vám pod kůži tíživá atmosféra toho, že jste sledováni na každém kroku a nesmíte ani pomyslet na něco zakázaného.

lenyvole

Nadčasová kniha, kterou bych zařadila mezi "povinné klasiky". Stále aktuální téma - neberte za pravdu automaticky to, co Vám nutí vláda/média/okolí; nebojte se myslet a mít na věci vlastní názor. Mít vlastní názor ale neznamená prát se za něj hlava nehlava, a odsuzovat názory ostatních.

Kniha se mi četla velmi dobře, ale některé pasáže jsem přeskočila, protože mi přišly příliš natahované. Film jsem neviděla, tak nemohu srovnat.

miska98

U prvních dvou částí jsem se sama sebe ptala, jak může být 1984 jednou z nejlépe hodnocených knih historie. Tedy, bylo to vícnežvícdobré, ale až tak? U třetí jsem pochopila - pomyslná kulka do týla byla vystřelena a já podlehla dipsychu.

Jak už tu bylo zmíněno, jde o neuvěřitelně nadčasové dílo, které bude aktuální ještě hodně dlouho. V dnešní době je stále aktuálnější mantra "Velký Bratr tě vidí!", ale i jedno z hesel angsocu - "Nevědomost je síla". A samozřejmě i onen známý citát - "Kdysi bylo znakem šílenství věřit, žže se Země otáčí kolem Slunce; dnes je ššílenstvím věřit, žže minulost je nezměnitelná." Orwell byl buď blázen nebo génius. Nebo obojí.

Tak nebo tak, podařilo se mu vytvořit nadčasové, silné, snadno uvěřitelné, filozofické a silně znepokojují dílo, které určitě stojí za nejen přečtení, ale i za zakoupení.

SadUnicorn

Nejdřív jsem byla nadšená, unešená a nedočkavá na každou další stránku. Jako bych viděla před sebou zdevastovaný a bezútěšný Londýn. Ale pak přišel skličující pocit bezmoci, který mě provázel knihou až do konce. Kolikrát ve mně bouřil vztek nad popisovanou nepravedlností. A celou poslední část knihy mi tekly slzy. Tahle kniha rozhodně potřebuje čas na vstřebání a vyžaduje zamyšlení. Vyvolává v člověku spoustu různých emocí a udělala na mě hluboký dojem. Rozhodně doporučuji přečíst, ale jen těm, kteří jsou ochotni se nad tímto dílem zamyslet.

BeyondHorizon

Nemám slov. Oněměla jsem. A ta poslední věta. Ve hlavě mám nyní hlubokou rýhu a po tomhle jsem dlouho chladla. Dobře, chápu.. Orwell je prostě génius a napsal velmi nadčasovou knihu, která se hodí snad pro každou dobu. Doporučuji všem přečíst.

pepa4081

Znovu se potvrzuje, že nejhorší šílenosti a zvěrstva nemusí nikdo vymýšlet. Stačí popsat to, co už se stalo nebo bohužel i děje. U této knihy jsem si mnohokrát vzpomněl na první část Solženicynova Souostroví Gulag. Ubral jsem jednu hvězdičku za to, že jsem v knize nenašel ani kousek naděje do budoucna. Opravdu hodně depresivní příběh, který doporučuji číst jen ve chvílích naprosté duševní pohody. Jsem rád, že jsem knížku přečetl, ale víckrát se k ní asi nevrátím. Doufám, že 2 plus 2 budou vždycky čtyři.

Sova15

Musela jsem dozvuk knihy nechat v sobě "dozrát". Velmi nadčasová kniha. Jak ji mohl Orwell v té době vůbec napsat? Úplně jsem si představovala šedé, ponuré město se samými zamračenými lidmi. A představa, že Velký bratr stále naslouchá, je děsivá. Doufám, že je to za námi. I když, člověk nikdy neví.....Bůh ví, kdo teď na mě skz PC kouká.

lachtan77

Na knihu jsem se hodně těšil. Musím se však přiznat, že jsem ji několikrát odložil a četl jinou.