1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.66922

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy

Ortie
včera

Nádherně děsivá kniha, až přímo fascinující. Člověk stále očekává zdar a štěstí, ale nic z toho se nekoná, ale tak je to správně. Protože to ukazuje, jak by to mohlo zle dopadnout... Velice nadčasová kniha!

janica09

Nadčasová kniha. Neustále vztyčený prst nad každou diktaturou.

LyttaNeyd

Tak to byl tedy horor.. Ne kvůli stylu psaní nebo něčemu, co se týká knihy jako takové, to bylo všechno naopak skvělé. Ale představa, že by se něco takového opravdu mohlo stát...

Myslím, že jsem díky knize konečně lépe pochopila ten výrok: „Pokud celý svět věří lži, je to ještě vůbec lež?“. Zejména pak ve třetí části knihy, kdy přišlo na scénu všechno to mučení a vymývání mozků. Mělo by pak vůbec cenu ještě bránit nějakou svoji pravdu? Z některých popsaných myšlenkových pochodů mě až mrazilo, protože pokud jsem se do toho aspoň trochu vcítila, ono to snad začalo dávat smysl. To je na tom to děsivé.

Tahle knížka je a bude aktuální neustále, protože tu vždycky bude nebezpečí nějaké obludné diktatury, i kdyby ne přímo takovéhle. Když si vlastně představím všechnu tu byrokracii, která je už teď (a prý stále stoupá), tak si tak říkám, že bychom si měli dát pozor, abychom za chvilku nepřepisovali včerejší noviny.

postoran-CZ

Při čtení knihy Vám občas proběhne mráz po zádech. Smutný příběh z ještě smutnějšího světa. Pocit ztráty jakékoliv osobnosti (svoboda je otroctví!) a všudypřítomného špiclování vás nutí se při čtení neustále ohlížet, jestli vás někdo nesleduje (snad agent Eurasie, nebo Eastasie?). Co je vlastně pravda? Pravdu má jedině Strana. Jinak to nemůže být, protože bych se mohl dopustit ideozločinu. A nyní konec komentáře. Musím utíkat, než budu vaporizován.

konicekbily

Pokud byste tuto knížku četli za minulého režimu, připadalo by Vám, že je to pouze kritika komunistické zvůle. Ale pokud se k ní vrátíte dnes, a všímáte si různých afér současné společnosti, práci tajných služeb, odposlechů hovorů, například aféra FACEBOOK a mnohé jiné, můžeme být klidní, když o nás toho "oni" tolik vědí, že se o nás dobře postarají. Autor byl velký vizionář nejen na čtyřicet let dopředu - 1949-1984, ale viděl i mnohem dál.

4.maliny

Neuvěřitelné, že byla tahle kniha napsána v roce 1949 !!!!!

Abnička

Tohle je kniha, která nemá konkurenci.
Nikoho by nenapadlo, že kniha byla psaná už v roce 1949 a my to teď zažíváme.
Až otřesné, jak je to pravdivé!

Alexxxka

Tak to byla síla... ( v dobrém slova smyslu ) Když si představím, kdy to psal a jak moc je to aktuální v dnešní době..., až mi běhá mráz po zádech.

Luccinda

Tohle bylo obrovské zklamání, knížka se špatně četla, byla nudná a plná stále se opakujících informací o Straně. Všechno podstatné bylo řečeno v první třetině knihy, potom už se autor pouze opakoval. Děj veškerý žádný. Postavy byly velmi nevýrazné a vůbec jsem se do nich nedokázala vcítit, na konci mi bylo prakticky jedno, co se s hlavním hrdinou stane. Myšlenka byla fajn, i když ji nevnímám jako aktuální.
Knihu bych zkrátila tak na 100 stránek, pak by se to možná číst dalo...

Zikus

Mnozí tady píší, jak jim kniha připadá nadčasová a aktuální. Mně tedy aktuální moc nepřijde. Dalo by se říci, že dnes je to přesně naopak. Vládne anarchie, lidé můžou všechno a všude převládá zlověstný proletariát, který je v knize tak vyzdvihován...

Velký bratr mi naopak připadal jako velice záslužná organizace, kterou bych ve zmírněné formě v realitě zavedl, protože na tu lidskou sebranku nic jiného než bič a řetězy neplatí.

V čem je dnes skutečnost alespoň trochu podobná, tak jsou to dnešní malé platy a s tím spojená hmotná nouze a média, která lidem vymývají mozky, viz dnešní anti-Zemanovská propaganda.. Slovní zásoba se zmenšuje, ale to je něco, za co si lidé můžou sami.

Otázkou zůstává, zda 1984 hodnotit jako knihu prognostického charakteru nebo varovného. Ačkoli se přikláním k té druhé verzi, tak budu hodnotit v kontextu prognostickém, protože to tady tak dělá většina a já se od nich chci odlišit.

anni0536

Smutně aktuální.

martinasudová

Pro mě neuvěřitelná kniha....asi 5krát jsem si četla rok, v kterém byla napsána...neuvěřitelné, děsivé a tak reálné....ve skrytu duše doufám, že se tento "příběh" nikdy nestane skutečností, že 2+2 budou vždy čtyři !!!

Ivka2

Neuvěřitelně skvěle zpracované do nejmenších detailů. Orwell dokázal čtenáře tak vtáhnout do děje, že jsem si připadala, jako bych stála hned vedle hlavní postavy. Chtělo se mi vklouznout do příběhu a říct hlavnímu hrdinovi, že na to není sám, že zdravý rozum nevymřel. Filmové zpracování jsem ještě neviděla, ale moc se na něj těším.

mhd2009

supr jako vzdy

RMarkéta

Ke knize jsem musela dozrát. Neustále jsem kolem ní kroužila jako sup, ale ten pravý čas nastal až v dospělosti, kdy konečně můžu některé věci uchopit, zpracovat, pochopit a přijmout jinak než dítě. Tato kniha to vyžaduje. Při čtení mě z ní vždycky nepříjemně mrazí v zádech. Je neuvěřitelně nadčasová. Hlava mi stále nebere, jak dokázal Orwell spoustu věcí vidět (vědět) a popsat je. To snad musel cestovat časem nebo měl zvláštní vize. Jinak se to logicky nedá vysvětlit. Pokaždé se musím podívat na datum jeho narození a úmrtí. O to víc mě ta kniha a to, co je v ní popsané dostává do kolen. Určitě by si tuto knihu měl přečíst každý, ale jak jsem řekla na začátku. Je potřeba k ní dozrát.

freejazz

nech čítam knihu alebo pozerám film, nejde mi do hlavy, ako presne dokázal Orwell v roku 1948 vykresliť biedu a úpadok civilizácie v pomyslenom roku 1984.

Azmodan

Nejneskutečnější na této knize je nadčasovoust. Když jsem knihu četl připadalo mi, jako by ji někdo napsal před rokem, možná před pěti, ale rozhodně ne ve čtyřicátých letech minulého století!!!!
Naprosto úchvatně popisuje praktiky a systémy utopických totalitních systémů (a nemyslím si, že pouze komunistických, ale všech toužících po absolutní kontrole lidských mas). Věřím tomu, že z dnešní doby takhle může fungovat třeba Severní Korea a občas mi přijde, že by se k této utopii rády připojili další země jež ovládají hlavy toužíci po absolutní moci.
Kniha také ukazuje zlomnost každého člověka. Kdysi jsem si říkal, že člověk, který nemá rodinu, děti, majetek se do boje vrhá odvážněji, protože prakticky nemá co ztratit. Zodpovídá jen sám za sebe. Tato kniha mi ukázala, že i člověk, který zdánlivě nic nemá může být okraden, zlomen a vydírát něčím, co si možná myslel, že nemá.
Kniha také ukazuje, jak je pro takové režimy důležité vytvářet iluze hrozeb z venčí díky nimž udržují poslušnost a řád uvnitř.
Jedná se o knihu, která, pokud budete chtít, vás donutí přemýšlet! A taková kniha si vždy zaslouží naši pozornost.

theMarty

Slabší než Farma zvířat, ale stále skvělé dílo, které stojí zato přečíst.

ThePoeticJulie

Má skutečně nejoblíbenější kniha. Je až neuvěřitelné, jak se Orwell přiblížil skutečnosti té doby. Dokonalé

Annkag

Miestami ma to nudilo,miestami som sa strácala.ale mám to prečítané a viem prečo som to ako stredoškoláčka neprečítala :)

petrous90

klasika, kteou by si měl každý přečíst :)

Nachtimin

Zimomriavky

HankaMarek

nedočetla jsem

kalishane

Nikdy jsem si nemyslel, že mne nějaká kniha "vnitřně rozloží" tak, jako tahle. Nejhorší je, že pokud se nad tím vším člověk trochu zamyslí, je jen pár kroků od dnešního dne k tomu, co je v knize popsáno. Bohužel.... Každopádně, pro mne osobně je to jedna z nejlepších knih, jakou jsem měl možnost číst. Fantastické dílo....

ddkk

Děsivé, depresivní, temné a hrůzné. Detaily, s nimiž Orwell těsně po skončení II. světové války pracuje, jsou neuvěřitelné. Tehdy opravdu aktuální hrozba nastolení totalitních režimů byla víc než varovná, bohužel, právě tam, kde totalita zavládla, tato kniha k dispozici nebyla...My, kteří jsme prožili větší část života v podobné epoše, víme své. Některé podrobnosti života popisovaného v knize jsou nám více než povědomé. Je ale zajímavé, jak Orwellovo poselství vnímá generace, která období reálného socialismu nezažila.
S úžasem čtu, jak si obsah knihy někteří mladší čtenáři dokážou spojit snad jen s pojmem Velký bratr a vnímají ho jen v souvislosti s všeobecnou elektronizací našeho života. George Orwell byl vizionář, ale v knize 1984 psal přece jen ještě o něčem trochu jiném. Bohužel, i v současném světě nejsou fiktivní Orwellovy hrozby neaktuální...člověk je sebedestruktivní a ti, kdo o našem životě mnohdy rozhodují, prahnou po nekonečné moci podobně, jako kdykoli předtím v naší nedlouhé historii...

thorir

„Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne.“ G. Orwell, 1984.

Je dnešní svět svobodný? Myšleno svět západního civilizačního okruhu. Možná nesmyslná otázka. Naprostá většina odpoví, že ano. Je západní svět dnes svobodný víc, než byl před čtvrt stoletím? Ha, to už možná tak jednoznačné není. Nemluvím o svobodě cestovat, vzdělávat se, nemluvím o dostupnosti zboží a služeb. Mluvím o plíživé snaze korigovat myšlení. O snaze vychovávat. Mluvím o politické korektnosti, o tiché autocenzuře v médiích, o rozšiřující se snaze svým projevem nikoho neurazit, o generaci tzv. „snowflakes“, mikroargesi a „safe spaces“, o dnes již mnohde uzákoněných zločinech z nenávisti (hate crimes srovnej s thought crimes) a v neposlední řadě právě o hlídání veřejného projevu a odhalování právě těchto zločinů z nenávisti (srovnej s ideo policií / thought police). Že přeháním? Možná. Kéž by. Co když ta orwellovská vize právě takto začíná?

Ještě k těm zločinům z nenávisti. Jordan Peterson, profesor klinické psychologie na univerzitě Toronto, v jednom ze svých známých rozhovorů prohlásil, že máme-li mít možnost přemýšlet, znamená to nutnost riskovat, že budeme útoční/urážliví. Doporučuji shlédnout a nejen tento jeden rozhovor.

Tímto si odškrtávám jeden můj dávný čtenářský rest. Kniha se nečte snadno, za tu námahu však jednoznačně stojí. Politické úvahy, úvahy o svobodě jednotlivce, o svobodě myšlení, o diktatuře, o skupinové identitě, jsou dodnes platné a při hlubším zamyšlení opět aktuální. Již to, že nedokážu vymyslet pozitivní závěr komentáře, o mnohém vypovídá.

DracoMalfoy

Bezkonkureční kniha, neuvěřitelné zpracování. Někde jsem jednou četla že člověk může dát jenom to co má. A tahle kniha kdy si lidé vlastně ani neuvědomují co dávají... A o těch kteří si všimnou, jak daleko zajdou a zda se nechají zlomit... Myslím že mi zůstane ještě dlouho v hlavě.

Schamila

Snad nikdy nebudu mít doma stejnou obrazovku, nebudu vaporizovaná, budu pít stále tu bezva kávu a nebudu smrdět! Je až děsivé, jak fanatici mohou změnit svět a vrátit ho o stovky let nazpět. I tady jsem ráda, že díky ČV jsem si mohla přečíst tuto zajímavou knihu, jinak bych po ní sáhla asi těžko, je fajn se posunout někam dál - třeba i v obyčejném čtení knih. Všem doporučuji!

vmatusko

Človek, ktorý je neustále sledovaný a prenasledovaný. Žiadna sloboda, totálna kontrola. Akoby Orwell vytušil že niečo také sa chystá v budúcnosti. Bude to zaujímave nakoľko to všetko speje k tomu že budeme aj my tak sledovaní.
Buďme radi že sme zatiaľ slobodní.

C.Skilark

Román 1984 by si měl přečíst opravdu každý.