1984

kniha od:

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 4.6 11369

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Levné knihy
Originální název:

Nineteen Eighty-Four , 1949


více info...

Komentáře (1595)

Komentáře 1595 Recenze 14

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha, podle mého názoru lepší než Farma zvířat. 91%

Clea3112
Clea3112
29.11.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA: Klasika, ze které mrazí. Síla manipulace autoritářských režimů a zlomená a na kolena sražená lidská důstojnost jako součást každodenní praxe. Žádné veselé čtení/poslouchání, přesto nezastupitelné ve světové literatuře 20. století. Interpretace v podání hereckých es Jiřího Ornesta, Borise Roesnera a pana Hrušínského nejstaršího zaručuje literární zážitek.


GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
27.11.2023 5 z 5

Nadčasová dokonalost. Za mě i lepší než farma

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
27.11.2023 5 z 5

Nadčasová dokonalost

1Maja1
1Maja1
24.11.2023 4 z 5

Knihu jsem neměla odvahu a chuť číst spoustu let. Asi je dobře, že na ni došlo až teď, kdy se mi líbila. Je to děsivé. Připomíná mi to život v KLDR.

Jaehyun
Jaehyun
19.11.2023 2 z 5

No, nebudu to moc okecávat, nebavilo mě to. První část byla ok, druhá mě extrémně nebavila, nešlo mi se tím prokousat a musela jsem knížku na dlouho odložit. No a třetí, tu jsem měla zase během chvilky přečtenou a rychle odsýpala.

Četla jsem i Farmu zvířat a ta se mi líbila mnohem víc, je tedy možné, že mi nesedl překlad.

janulka1310
janulka1310
18.11.2023 5 z 5

Knihu jsem měla na seznamu "to read" už několik let... Jsem ráda, že jsem ji četla až teď, protože si nejsem jistá, zda bych ji dříve pochopila správně a navíc si myslím, že když je člověk mladý, žije pořád v jakési naivní bublině, že všechno špatné se odehrává někde jinde a někomu jinému. Kniha pro mě byla nyní opravdu zajímavá, už jen z toho pohledu, že jsem předtím dočetla Svědectví o životě v KLDR, tzn. příběhy, které popisují realitu ve 20.letech 21.století. Kdežto kniha 1984 popisuje fikci v blízké budoucnosti (byla vydána 1949). Vzhledem k tomu, že jsem knihy četla po sobě, začaly se mi smývat rozdíly mezi tím, co v jaké knize bylo..čili mezi tím, co je fikce a co realita...a je to vlastně naprosto děsivé. Román hodnotím velmi pozitivně, příběh je vystavěn tak, že nutí čtenáře číst a hlavně přemýšlet. Nekteré pasáže o ideologii jsem musela číst i víckrát, abych pochopila. Úplný závěr byl pro mě z knihy celkem nejasný, měla jsem problém rozpoznat, co jsou představy a co realita.

mila2411
mila2411
05.11.2023 5 z 5

Klasika. Geniální. Výborné. Reálné.

Plativa
Plativa
05.11.2023 5 z 5

Přečetla jsem knihu jako ebook při cestování. Čekala jsem asi cokoliv, ale ne tohle, všeobecně jsem samozřejmě věděla o čem to je, ale nevím proč, čekala jsem happy end. Klasické hodnocení jako nadčasová kniha výborně popisující praktiky totalitních režimů. Mimo to si pamatuju, že nám ve škole říkali, že se v knize popisuje to, že režim sledování obyvatel to dotáhl tak daleko, že sleduje i myšlenky lidí. S tím dle mého názoru nesouhlasím, podle mně se ty lidi prozradí sami pod tím neskutečným tlakem z pronásledování a v případě hlavního hrdiny i za použití mučení a drog. Určitě by si knihu měl každý přečíst, chápu, proč je zařazena v povinné četbě.

Naďa2411
Naďa2411
03.11.2023 3 z 5

Aknihu jsem si náhodně vypůjčila v mé knihovně. Nevím zda-li toto dílo budou číst naše děti, je spíše pro pochopení pro mou generaci. Nadčasové dílo z období totalitního režimu.

Sammy.Boy
Sammy.Boy
24.10.2023 4 z 5

(Čtenářská výzva) Brilantní analýza totalitních systémů a moci postavené na lži. Až přílis dlouho doufáme, že se nás už nic takového týkat nemůže, než začneme procitat, pochybovat a ptát se. Velmi dobrá kniha, kterou by si měl rozhodně přečíst každý z nás. Nicméně v hodnocení plným počtem hvězd mě trochu zbrzdila na můj vkus až příliš rozvleklá první třetina příběhu. Nic to ovšem nemění na tom, že rok 1984 se tímto dílem zapsal do dějin.

Klesňa
Klesňa
20.10.2023 4 z 5

Na tuhle klasiku jsem se chystal opravdu dlouho a jsem rád, že už si ji můžu zařadit do přečtených. Sice jsem čekal trochu jiné pojetí, ale i tak rozhodně stojí za to. Podle toho, co jsem o knize věděl, mě napadl napínavý příběh o různých tajných akcích a hnutích, které se budou snažit Velkého bratra svrhnout. A ano i tohle jsem v knize našel, jen to nebylo v takové míře. Taky jsem si (nevím proč) myslel, že se to na konci podaří. To jsem se hodně spletl, ale závěr mě nezklamal. Vlastně dává mnohem větší smysl. Autor tak celkem děsivým způsobem varuje, jak je taková ideologie nebezpečná a těžko porazitelná. Líbilo se mi celkové popsání života v této totalitě. Příklady jako zakázaný sex, pokusy co nejvíce osekat jazyk, nabádat mladé k udavačství (dokonce vlastních rodičů), přepisování minulosti a faktů, aby diktátor měl pořád pravdu...to všechno krásně popisovalo rostoucí strach obyvatel a moc Velkého bratra. Jeden problém jsem ale s knihou měl. Nemám rád dlouhé popisy myšlenek a úvah a tady vzhledem k zamyšlení nad celou společností se toho dostává celkem dost. Prostě preferuji akci a posun v ději. I přes tuto osobní výtku je tohle dílo prostě nadčasové a bohužel stále dost aktuální. Opravdu doporučuji! ... můj instagram: @klesnacte

Majto
Majto
18.10.2023 3 z 5

Nechce sa mi príliš rozpisovať o knihe, ktorú tu už zo všetkých strán poobracali iní. Pre mňa to kniha kníh nie je a asi ani nebude. Čítal som ju kedysi dávno hneď po Farme a už vtedy sa mi zdala slabšia. Farmu som odvtedy nečítal, no ani v súčasnosti ma táto kniha neuchvátila. Skvelý nápad, ktorému u mňa nepomohla forma. Plochý príbeh, ktorý mal síce vynikajúcu depresívnu atmosféru, no to bolo asi tak všetko. Mal by som si asi znovu zohnať aj Farmu, uvidím, či budem na ňu pozerať rovnako ako pred rokmi.

Američanka510
Američanka510
30.09.2023 4 z 5

Jak dopadla kniha, kterou jsem si chtěla přečíst a patří i do maturitní četby? Vlastně jsem se toho celkem bála, protože je to poměrně dlouhé a bála jsem se, že se budu nudit nebo že nezvládnu ten jazyk té knihy. Na povinnou četbu musím říci, že jsem si to velice užila
Udělám na to své klasické hodnocení
Začneme plusy
+ Krásně vykreslený svět
+ Skvělá práce s postavami
+ Napětí
A teď mínusy
- V nějakých částech se to táhlo

Nejoblíbenější citát
Co vlastně účast na přežití, nebylo snadné definovat.

Snad někdy příště u další recenze Vaše Lucka. Ld

MíšaS.
MíšaS.
26.09.2023 3 z 5

Možná kdybych knihu četla v mladším věku, "nezatížená" jinými příběhy, líbila by se mi více.
Chápu, že v roce vydání byla kniha zjevením, ale vzhledem k tomu v čem dnes žijeme, co se děje různě po světě a jak to vypadá ve světové i domácí politice, mi to přišlo jako slabý odvar.

MartinaCh27
MartinaCh27
18.09.2023 5 z 5

"1984" od George Orwella je kniha, která mě opravdu ohromila a předčila mé očekávání. Tato dystopická novela obsahuje několik mimořádně silných pasáží, které nekompromisně vykreslují život a podstatu socialistické/komunistické ideologie.

Kniha mě zasáhla natolik, že změnila můj pohled na svět a na fungování vládnoucích vrstev. Orwellova vizionářská práce nás varuje před totalitními režimy a důsledky, které mohou mít na lidskou svobodu a individualitu. "1984" je skvělým literárním dílem, které dokáže čtenáře provokovat a donutit ho přemýšlet o společnosti a politice.

evasmem
evasmem
17.09.2023 5 z 5

Krásná kritika totalitarismu, ano... Orwell zde umně vykreslil prostředí státu, který s extrémní pečlivostí dohlíží na své obyvatelstvo. Nadčasová kniha, aktuální pro tehdejší a přínosná pro současné čtenáře. I přes všechny naše výhrady asi buďme rádi, že žijeme, kde žijeme...

martineden
martineden
13.09.2023 5 z 5

"Nejlepší knihy, uvědomil si, jsou ty, které člověku říkají, co sám už ví." (str.161) Tak to je úplně přesné! Není třeba asi cokoliv dodávat...

hora.miloslav
hora.miloslav
11.09.2023 5 z 5

Předčilo očekávání.

DominaCZ
DominaCZ
10.09.2023 1 z 5

Nic šokujícího. Tehdy v těch dobách možná, dnes logická norma.
Někoho dnes vážně děsí kamery v obchodech?? Ale kdyby to byl váš obchod dali byste kameru i na hajzly co... čili zas jen pokrytectví ala "mě točit nebudeš ale já tebe jo".

sarkafarka1900
sarkafarka1900
09.09.2023 2 z 5

Kniha obsahuje několik velmi "silných" pasáží, které přesně vystihují život a podstatu fungování socialistické / komunistické ideologie a jejího aparátu, u nás v letech 1948-1989. Čtenář si ovšem uvědomuje, že některé principy popsané ideologie působí bez nutnosti mít u moci diktaturu. Docela tíživé je např. líčení zavádění novomluvu, čili newspeaku, to je bohužel aktuální i nyní, i když to na první pohled třeba není tak zřejmé. Také popis omezování významu slov a s tím související hloupnutí obyvatelstva je s přesahem do naší současnosti až na to, že si hlavně mladá generace vlivem technologií vystačuje sama - zkracování slov (např. SMSky), inflace používání módních výrazů (být IN) a zároveň zmenšování používané slovní zásoby (pohodlnost), zavádění a spoléhání se na umělou inteligenci (ztráta schopnosti aktivního chápání a používání slov) atd. Mrazivé je v knize líčení provádění sadistických výslechů.

Vidím dva hlavní problémy knihy. Za prvé mi připadalo, jako by autor rozpracoval nezávisle na sobě tři části textu a to (i) dějovou zápletku, (ii) myšlenkovou podstatu (pamflet) diktatury Velkého Bratra a (iii) popis sadistických výslechů, ale bohužel už odpadlo zpracování těchto částí do souvislého jednolitého textu a autor ty části jen zařadil za sebe s označením první, druhá a třetí kapitola. Takže druhá kapitola a třetí kapitola téměř nijak neposouvají děj knihy a je otrava pročítat tolik stran. Jak zaznělo v několika komentářích zde, kdyby speciálně tyto části byly silně zkráceny, knize by to hodně pomohlo (ale nezachránilo by ji to). Druhým problémem knihy je, že děj knihy se odehrává ve chvíli, kdy Velký bratr už zvítězil. Takže ta kniha z hlediska nějakého děje je o ničem. Zjednodušeně řečeno, setkáváme se v podstatě jen se třemi postavami: Smithem, který si neustále opakuje, že špatně skončí a Velký bratr ho zničí, Julií, která je neinteligentní požitkářkou, která je ovládána svými pudy a sadistickým O´Brienem, kterému vzhledem k neotřesitelné pozici Velkého bratra už stačí se plně soustředit na své sadistické choutky. To má za následek, že i z tohoto důvodu minimálně dvě třetiny druhé a třetí kapitoly jsou nastavovaná kaše (ale ten zbytek hlavně třetí kapitoly je hodně působivý a vystihuje podstatu násilného aparátu diktatury). Celkově shrnuto ale kniha byla docela velké zklamání.

anezka2255
anezka2255
30.08.2023 5 z 5

Za mě to rozhodně kniha na jeden večer, něco co by se muselo stihnout rychle, nejlépe ještě v rámci povinné četby. Z knihy i bylo špatně, cítila jsem nenávist a zhnusení. Jsem ráda ze jsem ji četla až jako dospělá, vidím ji v kontextu doby, nebo spíše historie lidstva, kdy každá ideologie se žene jen za mocí, které nejde dosáhnout jinak, než eliminací individuality a svobody.

vandalindakova
vandalindakova
19.08.2023 3 z 5

1984 patřilo vždy mezi klasiky, které jsem si chtěla přečíst. A konečně jsem se k ní dostala. Jsem ráda, že ji mám přečtenou, ale mezi mé nejoblíbenější klasiky se nejspíš nezařadí, bohužel. Přestože byla kniha celkem krátká a člověk nad ní může strávit jeden večer, a mně osobně se to četlo dobře, takže jsem ji podobný čas věnovala, tak první třetina pro mě byla trochu vleklá a nevtáhla mě do děje. Naopak poslední část byla dechberoucí, šokující, drsná a ukázala nám tvrdou tvář komunistického režimu, který ale přišel až několik let poté, co kniha byla skutečně napsaná. To je věc, která nás nutí se nad tímto zamyslet. Ve výsledku ve mně ale pořád zůstává pocit, že jsem čekala větší šok, který mě při čtení prostě minul, a to mě mrzí, ale co se dá dělat. Trochu si myslím, že je to možná způsobený délkou knihy, kdy nemám tolik prostoru se vcítit do příběhu, postav a situace. Protože jsou současné knihy s podobnou tematikou, které mě uměly rozložit.

MatejHrbolta
MatejHrbolta
17.08.2023 5 z 5

Kniha, ktorá mi do smrti zmenila nazeranie na svet a na vladnúce vrstvy.

spongy
spongy
03.08.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Ponurá, děsivá atmosféra, pocit bezmoci, dokonalé vykreslení tamního prostředí. Přečetla jsem naposled loni, a to popáté.

Breberuše
Breberuše
02.08.2023 5 z 5

Nechtěla jsem tuto knihu komentovat, jelikož v počtu 1573 komentářů už každý další komentář zanikne a zcela jistě nenapíši nic nového pod sluncem, co už nebylo v komentářích přede mnou napsáno. Shrnu to tedy velmi stručně. Úžasná kniha, která by měla být v každé knihovně. Svoboda, to je to, čeho by si měl každý vážit, ale je to zároveň i to, co si spousta lidí neuvědomuje že má, dokud o ni nepřijde.
Myšlenek tu byla ohromná kvanta. Téměř jsem nestíhala podrthávat.
Prostě si to přečtěte. :)

Mety15
Mety15
27.07.2023 3 z 5

Kniha je to zajímavá, ale zbytečně dlouhá - spousta částí mi připadala navíc, kdyby měla kniha 150 stran, naprosto by to stačilo.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
16.07.2023 4 z 5

Další vskutku geniální kniha z pera George Orwella. Už jsem několik podobných knih - co se nadčasovosti týká - četla, ale pokaždé mě udivuje, jak je možné napsat takovýto typ příběhu. Příběh, který je stvořen v minulosti, ale ani po tolika desítkách let neztrácí na aktuálnosti ani čtenosti, ba na ní nabývá. A toto je dle mého jeden z těch nejpovedenějších - autor si proto právem zasluhuje hlubokou poklonu a obdiv.

radka2412
radka2412
12.07.2023 5 z 5

Úžasný román o blízké minulosti/budoucnosti. O tom, jak by svět vypadal pod dohledem Velkého bratra.

rufino
rufino
12.07.2023 5 z 5

Geniální, děsivá kniha, po celou dobu čtení jsem pociťovala úzkost. Kdo již četl knihu Niny Špitálnikové o životě v KLDR, tak tam najde mnoho podobného.