1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/big_1984-Z0I-29421.jpg 4.69695
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Kniha 1984

Lienilda

Poprvé jsem ji četla na střední. Podruhé teď a myslím, že dvakrát za život stačí. Je to deprimující, je to výbušné a nekompromisní. Kniha jako celek je skvělá, jen vprostřed je příliš dlouhý výňatek z Goldsteinovy knihy plny filozofickych řečí, které se neustále omílají dokola, ale asi přes 30 stran! Poslední třetina na Ministerstvu lásky se mi četla těžce, ale pomalu spěla k tomu co se z Winstona nakonec stalo. Tento rok jsem četla Svědectví o životě v KLDR a neskutečné jak se jejich totalitní režim v mnohém shoduje s Orwellovym 70 let starým dílem.

Fifka

1984 byla pro mě velmi depresivní kniha. Vybrala jsem si ji do maturitní četby, nakonec jsem si ji u maturity i vylosovala. Pro maturanty jako dělaná, krásně a dlouze se o ní dá mluvit. Doporučuju!

Pavlína197

Knihu jsem si vybrala do výzvy ( letos se hodí asi ke třem tématům) a opravdu to pro mě výzva byla - žánr antiutopie mi nic neříká. Naštěstí se mi knížka četla dobře, až na jednu krátkou pasáž, která pro mne byla nudná a složitá.
Zajímavá, nadčasová četba - i když jde o příběh smyšlený, působí děsivě a mrazivě, protože se zdá, že je v každé době z nějakého důvodu aktuální. Obdivuji, jak to měl Orwell promyšlené, dotažené do detailů.
Knížka mi zůstane v hlavě dlouho, vyvolala ve mně spoustu nepříjemných pocitů. Jsem ráda, že to končí se zavřením knihy, a vážím si svojí byť relativní svobody.

lernami

Geniální dílo, které si mě pro jeho nadčasovost a autentičnost naprosto získalo.
Knihu jsem četla již po druhé a věřím, že ne naposledy. Také jsem zrovna po dotčení Svědectví o životě v KLDR a některé paralely jsou opravdu děsivé. Jedna věc je fikce, ale něco úplně jiného je, když si člověk uvědomí, že mnoho principů předložených v knize je reálných a že takovým způsobem někdo i v dnešní době může žít.
1984 je velké dílo a za mě asi nejlepší kniha, která kdy byla napsána.
Klaním se, Orwelle!

Jellus

Kniha, ktera nikdy neztrati aktualnost... Kniha, ktera je paralelou spolecnosti

iv.ča

Co to k tomu napsat? Dokonalé!!!!

WowKokinko

mrazivé, děsivé a místy neskutečně pravdivé. Svoboda je otroctví.

iam.sokol

K 1984 jsem se po letech vrátil v rámci čtenářské výzvy a jako před lety, i nyní po přečtení cítím, že na mě jde deprese a úzkost. Mistrovské a zároveň děsivé dílo, které nutí přemýšlet, jak asi vypadaly předchozí totalitní režimy, a zda by se něco podobného mohlo stát i nám v budoucnu (ačkoliv nemám iluze, že v některých státech "odlehčenější" verze Strany jedou na plný výkon).