Eric Arthur Blair

George Orwell pseudonym

anglická, 1903 - 1950 statistiky

Nahrávám...

Nová kniha

Nadechnout se

Nadechnout se - Eric Arthur Blair

George Bowling, drobný obchodník ve středním věku, je unaven dětmi i rodinným životem. Když si jede pro novou zubní protézu, přepadne ho záchvat nostalgie a vydá se do kr... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 22 knih

Komentáře (20)

Přidat komentář
ladislava6677
15. května

Když čtu nadšené komentáře na spisovatele britského původu E.A.Blaira alias G.Orwela,nedá mi to,abych neupozornila na našeho českého "Orwela",který napsal na stejné téma knihu už 20 let před ním...Jmenuje se Jan Weiss,kniha se jmenuje Dům o tisici patrech.Myslím,že je teď časově módní obdivovat G.Orwela.a zapomíná se v této euforii,že už před ním stejná témata zpracovalo mnoho jiných autorů.Je to dáno asi tím,že s jedná o autora z mnohamilionového národa,na rozdíl od pár milionů českých..

JulianaH.
09. ledna

Orwella mám s každou přečtenou knihou raději a patří k mým nejoblíbenějším autorům, ale nejméně ze všeho se mi paradoxně líbí 1984.
Já vím, že se rouhám božstvu a že za to mnoho nadšení nesklidím, ale tenhle názor v diskusi zatím nezazněl, a tak bych ho ráda vyslovila já. Antiutopickou společnost podle mě mnohem zdařileji (a dříve) popsal v Cestě do otroctví Friedrich August von Hayek, jehož novořeč mi přijde o něco výstižnější než ta Orwellova. Jenomže Hayek jakožto ekonom a filosof bohužel nemá šanci oslovit tolik čtenářů.
Naopak všechny ostatní Orwellovy knihy, které jsem zatím četla (aktuálně je jich šest), mě nadchly. Jednoznačně nejvíc "Farářova dcera". Proto mi přijde obrovská škoda, že dvě díla suverénně zastiňují celý zbytek autorovy tvorby. Orwell-realista, Orwell-humanista, Orwell-mistr slova a humoru se projevuje přinejmenším stejně, ne-li víc, v klasických románech a reportážích.
Osobně na něm nejvíc obdivuji, že to byl naprosto fér člověk, k sobě i k jiným. Jeho četba mě provází všemi stupni školství od základky po universitu (ostatně jsem z něm matarovala) a nevylučuji, že od něj postupně pročtu úplně všechno.

lucie33
16.12.2019

Orwell je pro mne knižní bůh.

Kuža007
23.11.2019

Vedle Karla Čapka jde o nejlepšího autora antiutopie.

JoeSurikata
24.02.2019

Orwella považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů historie (aspoň pro mě) a hluboce se před jeho uměním skláním. Jasnozřivost jeho stěžejního díla 1984 je až mrazivá, což dobře ví každý, kdo tuto kultovní klasiku četl.

CleoXandra
14.02.2019

Výstižný komentátor své doby a neuvěřitelně jasnovidný prorok časů budoucích.

HenryOsmý
06.02.2019

Kdo nečetl 1984 a Farmu zvířat, jako by nebyl.

opic 12
26.01.2019

At už romány a nebo eseje s pohledy na společnost jako takovou...
Představuje skutečnou srdcovku.Pocity při jeho řádcích vyzařují upřímnost a opravdovost s vypravěčskou bravůrou.Silné většinou negativní.Samozřejmě jak jinak.
Člověk jak stárne,ideály šednou ne však ve většině názorů spolu s Orwellem.Odvěké přání lidí jako takových.Lidštější s více harmonie.
Na autorovy je pozoruhodné jak se rozcházel postupně s levicovými pohledy.S revolucí jako faktem.Každá jen skončí v žumpě moci a manipulace.A tak dále.Je to na delší vyprávění...a v tom je právě jeho skrytá síla.Smutné je,že mu nebylo dopřáno více pozemských dnů.I tak je autor nepřéhlednutelný.Odkaz žívý,poučný a zárověn čtivý.
Bylo by škoda skončit s Georgem O. u 1984 a nebo Farmou zvířat.Jsou to díla sice proslulá,ale i ostatní tvorba je nadmíru kvalitou.Směle se jim vyrovnává.Alias v ničem nezaostávají.A to bylo právem to nejpříjemnější zjištění.

1