Válečný deník přehled

Válečný deník https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11489/bmid_valecny-denik-TsG-11489.JPG 4 120 120

Podobně jako Orwellovy válečně eseje, jež patří k vrcholným projevům anglické literatury, zachycuje jeho Válečný deník na pozadí všechních dnů německým bombardováním sužovaného Londýna pokrytectví anglické vyšší třídy a lavírování britských politických kruhů diktované změnami sovětské politiky vůči nacistickému Německu.... celý text

Literatura světová Válečné
Vydáno: , Levné knihy
Originální název:

My Country Right or Left, 1940–1943. Vol.2-Essays. , 1968


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Válečný deník. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (19)

martin6849
15.04.2024 3 z 5

Je zajímavé číst, jak průběh války Orwell viděl a jak se v odhadech pletl nebo nepletl. A taky jak čekal socialistickou revoluci ve Velké Británii (a nedočkal se). Takže v tom je kniha super.

Z druhé strany kniha není zrovna moc "čtivá" a změť jmen, která mi nic neříkají, tomu nepomáhá. Rozhodně nemůžu říct, že bych si to čtení užil. Hold Katalánsku se četl mnohem mnohem lépe.

Navíc je škoda, že Orwell nepsal své deníky pořádně (tzn. že prostě skončil uprostřed dění), protože by mě zajímaly jeho názory na pokračování.

burg
14.02.2024 3 z 5

Výzva 2024 - Kniha, jejíž děj se odehrává během války.
Ano, občas zbytečně faktografické, na druhou stranu zajímavá sonda do života "obyčejných" lidí. To, jak se připravovali na budoucí invazi Německa do Británie (přijde mi, že po téměř pětaosmdesáti letech se v armádě moc nezměnilo), to jaká byla nálada během bombardování Londýna atd.
Bohužel mě celkem zklamalo autorovo těžké levičácké myšlení.

Zajímavé postřehy:
- Nikdy bych si nedokázal představit, že se dožiji toho, aby mne dělostřelecká palba nudila, ale stalo se.
- Nevyslovitelná deprese, když každé ráno podpaluji v kamnech loňskými novinami a vždy na krátký okamžik zahlédnu, jak se nějaký optimistický titulek mění v dým.
- Veškerá propaganda je lež, i když se říká pravda
- Dle propagandy Němci zabili už nejméně deset milionů Rusů (v roce 1940) a Rusové naopak postoupili na západ až někam daleko na širý Atlantik...


tomas6658
21.01.2024

Soubor deníkových záznamů z prvních tří let 2. světové války – pokrývající období od 28. května 1940 do 15. listopadu 1942 – od počátku evakuace britského expedičního sboru z pláží Dunkerku po znovudobytí Tobruku spojeneckou armádou. Naprosto brilantně napsaná sonda do každodenního života v obléhané Anglii z pera jednoho z nejvýznamnějších a nejzásadnějších spisovatelů 20. století.

Deníky pokrývají chronologicky události z různých oblastí života ve válečném Londýně a Anglii – od detailního popisu německého bombardování Londýna, politickou situaci Anglie, mezinárodní vojenské a politické dění i situaci v zázemí – všímající si každodennosti života země ve válečném stavu. To vše je okořeněnou spoustou autorových trefných analýz, glos a hodnocení, které kriticky hodnotí vnitropolitické dění (inklinace části politických i ekonomických elit k fašismu, všeobecných chaos ohledně organizace britské armády i domobrany, přehmaty v oblasti státní propagandy a cenzury, kritika stalinismu a jeho anglických satrapů v podobě komunistické strany Anglie, kritika vojenského velení armády, rezignovanosti a zaslepenosti významné části společnosti). Orwell se v srpnu 1941 navíc stává redaktorem rozhlasového vysílání BBC (sekce pro vysílání do Indie) a poskytuje tak komplexní rozbor situace ohledně snah Anglie zachovat si Indii jako kolonii, fiaska vyjednávání a situace indických domácích i exilových politiků a intelektuálů. Deníkové záznamy končí v době po znovudobytí Tobrúku – vítězstvím britských a spojeneckých vojsk v Egyptě.

Výrazný přínos tohoto díla vidím hlavně v autorových poznámkách a postřezích, které velmi trefně analyzují a kritizují mnohé události v rámci zachyceného období. Mezi výrazné patří mimo jiné významná kritika britské vlády a establishmentu, ve kterém byly na začátku války silné hlasy podporující uzavření separátního míru s hitlerovským Německem a shovívavého přístupu k dalším fašistickým diktaturám (Španělsko, Itálie). Působivá je také kritika stalinismu a anglických komunistů – autor pokrývá zásadní aspekty paktu Molotov-Ribbentrop, zrůdností i paradoxy stalinského režimu i pokrytectví v podobě dojednání „spojenectví“ mezi SSSR a Anglií v době napadení Sovětského svazu nacistickým Německem v červnu 1941. Tím (a dalšími záznamy nejen v deníku) se vyvrací mnohokráte opakovaná lež, že Orwell byl komunista nebo příznivec Sovětského svazu. Autor zachycuje i události kolem vyhlazení Lidic nacisty 10. 6. 1942 a přikládá další zvěrstva, která se udála v období před ní i v rámci průběhu války. V neposlední řadě mi přijde brilantní analýza společenských nálad (autor si všímá všeobecné morální rezignace a změn nálad ve společnosti – od intelektuálů a elit, přes široké společenské masy) – sympatie mnohých s fašismem a nacismem, pokrytectví v podobě rychlých změn politické linie vládních i opozičních politiků i komunistické strany Anglie, řízené Kominternou, kritika církevního pokrytectví. Velmi zajímavá je také kritika válečné propagandy a cenzury – tu autor shrnul mj. do následujících citátů: „Veškerá propaganda je lež, i když se zrovna říká pravda.“ „V tomto labyrintu lží, v němž dnes žijeme, se nejméně věří vysvětlení nabízejícímu se jako nejpravděpodobnější.“ V mnoha ohledech se jedná o velmi osvěžující pohledy na válečné dění nejen ve Velké Británii. Orwell ve svých vojenských analýzách (byl aktivním členem vojenské domobrany, i přes své tehdy již tuberkulózou podlomené zdraví) navíc v několika případech předpověděl či správně určil následné dění na různých bojištích války a dokázal poukázat na mnoho špatných rozhodnutí. Tleskám Vám, pane Blaire.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Válečný deník v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených152x
ve Čtenářské výzvě13x
v Doporučených10x
v Knihotéce147x
v Chystám se číst99x
v Chci si koupit27x

Štítky knihy

druhá světová válka (1939–1945)

Autorovy další knížky

George Orwell (p)
anglická, 1903 - 1950
2000  91%Farma zvířat
2021  91%1984
2015  86%Na dně v Paříži a Londýně
2007  81%Válečný deník
2015  87%Hold Katalánsku