1984

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.69051
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Levné knihy
Orig. název

Nineteen Eighty-Four, 1949

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (25)

Připojuji odkaz na recenzi Zamjatinovy knihy "My", která byla Orwellovi inspirací pro napsání "1984". Tu recenzi sepsal sám Orwell:
http://orwell.ru/library/reviews/zamyatin/english/e_zamy (Lector)


Fotka "Víťazný Február - oslavy na Stalinovom námestí v Bratislave" z archivov TASR vyzera ako ilustracia z knizky 1984.
http://www.vtedy.sk/galeria/1945?currentPhoto=45 (andrej0867)


Z tohoto románu pochází také rčení "dva plus dva rovná se pět" a předpokládá se, že ilustruje snahu Sovětského svazu dosáhnout pětiletku za čtyři roky. (ddkk)


Mapa Orwellova světa:
http://www.openculture.com/2018/01/a-map-of-george-orwells-1984.html (Lector)


Kniha je zahrnuta to tzv.povinné četby (SeverusSnape)


Slavný román se dostal na první místo nejprodávanějších knih internetového obchodu Amazon poté, co poradkyně Amerického prezidenta Trumpa - Kellyanne Conwayová označila lež o návštěvnosti na inauguraci za „alternativní fakta“. Obrovský zájem o klasické dílo překvapil i nakladatele Penguin, který musel rychle zareagovat a oznámit, že naplánoval dotisk 75 tisíc vydání. (BarryBlack)


Kniha, nebo spíš její postava, tedy Winston Smith, je námětem také stejnojmenné písně od Michala Hrůzy. (slajd)


V roce 1998 byl titul zařazen mezi 100 knih, které měly největší vliv na společnost. (chaera)


Velký bratr se stal symbolem porušování soukromí nejrůznějšími institucemi i jednotlivci. (chaera)


V roce 2002 byl natočen film Equilibrium (režie Kurt Wimmer) s Christianem Balem v hlavní roli. Ačkoli román 1984 nebyl oficiálně předlohou pro film, tak jeho motivy, děj i některé detaily jsou mu až nápadně podobné. (chaera)


Novela měla velký kulturní dopad i na hudbu - Van Halen, Eurythmics nebo Rick Wakeman vydali alba s názvem 1984. Řada interpretů nazpívala písně odkazující na knihu - David Bowie, Clash, Muse, Judas Priest, Offspring nebo Radiohead. (chaera)


Román byl poprvé publikován 8. června 1949 v Londýně nakladatelstvím Secker and Warburg (chaera)


Ústřední heslo oficiální ideologie Oceánie tzv. Angsoc zní: Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. (chaera)


Kniha byla inspirací českému pořadu Big Brother (chaera)


Román 1984 George Orwella se stal symbolem protestů v Thajsku v roce 2014. The Bangkok Post napsal, že bylo policií ukončeno veřejné promítání filmu 1984, skupinky protestujících čtou na veřejných místech knihu a různě se objevují plakáty s nápisem "Thailand 1984". (Neenah)


Americká punk rocková skupina Anti-Flag přímo odkazuje na knihu v písni „Welcome to 1984“. (Kmotr99)


Po skandálu špehování NSA zveřejněném Edwardem Snowdenem prodej knihy rekordně stoupl. (Kmotr99)


Názorné videoshrnutí a krátké zamyšlení nad knihou přístupné skutečně širokým vrstvám vyšlo nedávno v rámci čtyřminutového "naučného" cyklu Thug notes (USA), s českými titulky ke shlédnutí zde http://www.videacesky.cz/skece/bichle-1984 (VIDEO OBSAHUJE SPOILERY!). (Dáma s hrnstjm)


http://afinabul.blog.cz/1306/prodej-orwellova-romanu-1984-stoupl-o-7000 (zahadum)


George Orwell pojmenoval román 1984 pracovně „Poslední člověk v Evropě". (vhojta)


V Československu vznikal překlad na přelomu let 1983/4 - tedy prakticky 40 let po vydání originálu. Překlad byl přísně utajován a rozdělen mezi několik undergroundových nadšenců. Jeden z překladatelů se nechal slyšet, že při překladu zažíval pocity velmi podobné úryvkům z knihy. (vhojta)


V roce 1984 investovala firma Apple přes 1 milion dolarů do reklamy, která byla inspirovaná filmem a knihou 1984. Firma prý zaznamenala zvýšenou poptávku. (vhojta)


Kniha se dočkala několika filmových adaptací. Za zmínku stojí například stejnojmenný film 1984, nebo Brazil od režiséra Terryho Gilliama. (vhojta)


Časopis TIME zařadil 1984 mezi stovku nejvlivnějších knih od roku 1923. (vhojta)


Právě z této knihy pochází známý výrok „Velký bratr (Big brother) tě sleduje!“ (vhojta)