1984

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/big_1984-Tpl-463829.jpg 4.610598
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Kniha 1984

luutha
01. prosince

Jedním slovem: ZBOŽŇUJU! Knihu jsem prvně četla jako povinnou četbu a následně na něj měla prezentaci. Teď knihu čtu asi poněkolikáté a hodlám ji číst ještě milionkrát i v jiných jazycích.
Ve své době, kdy byla kniha vydaná - dle mého názoru naprosto geniální a přála bych si, aby pan Blaire dnes žil a mohla mu líbat nohy.
Z hlediska dnešní doby, myšlenka určitě aktuální a kniha jako taková nadčasová. Ať už povinná četba nebo ne, určitě by si ji měl přečíst každý.

Kabuky
30. listopadu

Nadčasové téma.

papaja
29. listopadu

Po přečtení jsem dala o hvezdu méně, ale po roce od přečtení dávám 5. Jedná se skutečně o jedno z nejlepších děl vůbec. Konec byl za mne trochu utahaný a měla jsem o něm trochu jinou představu ... Z hlediska aktuálnosti, promyšlenosti je autor absolutní génius. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý.

veronika_m
20. listopadu

Za mě trochu těžkopádné čtení, to se týká stylu.
Ale dějově? Masakr! Zejména v dnešní době. Pokud u toho člověk přemýšlí, tak mu místo nutně mrazit v zádech!

lada3781
18. listopadu

Nadčasová kniha k zamyšlení...

Sigurd_Lesandi
17. listopadu

Jen když si projedete můj profil, musí vám být jasné, že jsem četl hodně knih s děsivou tématikou. Nikdy bych ale nevěřil, že mě nejvíc vyděsí dystopické sci-fi.
Autor ve své knize vytvořil systém, o kterém vás bude děsit jen přemýšlet, natož o něm doopravdy číst. Ani po dočtení nechápu, jak se mohlo Orwellovi podařit vytvořit něco takového. Všechno je promyšlené do nejmenších detailů. Není zde nic, co by nedávalo smysl nebo bylo neúplné.
Celý příběh provází ponurá a šedá atmosféra. Budete pozorovat, jak je hlavní postava spolu s ostatními sledována na každém kroku. Věčně odposlouchávána a musí žít v neustálém strachu. Umíte si představit, že by vás mohlo z historie vymazat hloupé mluvení ze spaní?
Winstona si zaručeně dokážete oblíbit, a i přes tak nepříjemné čtení budete doufat v lepší zítřky.
Příběh je samozřejmě vystavěn tak, aby čtenáři předal o daném světě co nejvíce informací, což určitě není pro každého. Mně to ale sedlo, a i když se místy jednalo o text jako z učebnice, tak byl stále napsán chytlavě.
Konec mi vyrazil dech. V průběhu čtení mě napadlo několik možných způsobů, jak příběh ukončit, ale tohle mě nenapadlo.
Bylo to těžké čtení, ale z druhé strany jsem si ho dokázal neskutečně užít. Určitě doporučuji každému.

Affares
10. listopadu

Nadčasové dílo, které má své místo v každé pořádné knihovničce. Na dnešní dobu už trochu "těžkopádný" styl psaní, který ale mi osobně vyhovuje a dodává ji ten správný nádech.
Kniha, jejíž děj a myšlenky jsou v dnešní době více než aktuální a téměř z nich mrazí.

Lenča727
03. listopadu

Naprosto skvělé,geniální.Vlastní niterné pocity z četby slovy nezachytitelné,neuchopitelné, nepopsatelné,hluboké, těžko stravitelnè,ambivalentní. Velice poutavě sepsané filozofické dílo dotýkající se snad všech základních otázek formou beletrie. Hlava plná myšlenek a zároveň šílené prázdno… Neskutečná nadčasovost (kéž se až tam nedostaneme-pokud už tam skoro nejsme-i když jak snadné by to bylo třeba hned-mobily, internet,vyhledavače,velmoci,atmosféra strachu,cokoli nahlas říct a dokonce i myslet špatně).Kdo ovládá přítomnost,ovládá minulost,kdo ovládl minulost,ovládne budoucnost.Velký Bratr tě vidí a musíš ho milovat, jiná cesta není. Tohle se dělo,děje a bude dít (byť na různých stupních úrovně) Jakkoli se navenek tváříme optimisticky a šťastně. Bohužel.