Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se ... celý text

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.

Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946 méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.65176
Originální název:

Animal Farm (1945)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Aurora
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (467)

Přidat komentář
Jacck
včera

V této útlé knížečce je formou alegorie vysvětleno, proč komunismus nikdy nebude fungovat. Ono se vždycky najde nějaké to prase Napoleon, které tvrdí, že všechna zvířatka jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Hakem
22. července

Wow.. aneb jak do 60 stran shrnout cely zvraceny system a vsechny povahove vlastnosti lidi (pardon, zvirat). Bohuzel, jinak to asi neumime.. bylo mi neskutecne lito Boxera a skoro celou dobu cteni jsem mela husi kuzi..

slapyd
12. července

Vynikající kniha, ke které se člověk rád vrátí.

Zuzka.K
10. července

Kniha přečtena jedním dechem a určitě bych si jí přečetla i kdybych jí neměla v maturitní četbě. Určitě by si jí měl každý přečíst a nebo se aspoň podívat na animované zpracování. Pro mě poučná kniha, nad kterou se člověk určitě zamyslí.

Adele02
10. července

3,5*
Fakt se mi to nelíbilo tolik, jak jsem chtěla, ale ta poslední slova za moc. Orwell přesně věděl, kam udeřit.

All animals are equal, but some animals are more equal than others.
-čteno v originále-

smazenaryba
06. července

To, ako si kto užije dve najslávnejšie Orwellove diela závisí od toho, ktoré si prečíta skôr. Obe sú tématicky veľmi podobné a opakuje sa v nich niekoľko takmer identických scénárov. Neznamená to doslova, že Orwell sa opakoval. Obe diela majú svoje jedinečné nápady a nezabudnuteľné momenty. No ak máte už jedno dielo zasebou, nevyhnutne budete pri tom ďalšom vidieť podobnosti. Ja som čítal Zvieraciu farmu ako druhú. Nebudem samozrejme hodnotenie znižovať, túto modernú bájku som si fakt užil. Nemôžem sa však zbaviť myšlienky, aký asi dopad by na mňa toto dielko malo, ak by som ho čítal pred 1984. Narozdiel od 1984 je totižto Zvieracia farma tým viac originálnym počinom. Zamjatin, Huxley či Boye veru totalitnú bájku nenapísali.

Horselen
05. července

Jedna z těch povinných knih, které opravdu stojí za to, si přečíst. Obsahuje myšlenku, ne jen prázdná slova. Navíc má pouze pár stránek, které rychle ubíhají.

Katranis
04. července

Klasická kniha. Rozhodně by neměla být zapomenuta.

regulax
25. června

Četlo se to jedním dechem. Klidně bych si to za čas zopakovala a určitě to bude stále pravdivé a aktuální. Hláška "Nechovej se jako prase!" vznikla určitě díky podnětu knihy Farma zvířat.

zanetkov77
20. června

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale zaujala mě, vtáhla do děje a donutila přemýšlet nad základní myšlenkou celého díla, a to je asi to hlavní.

Michaleus
19. června

K tejto knihe som sa dostal takto: prečítal som si knihu 1984 od rovnakého spisovateľa a nesmierne ma zaujala. Vyhľadal som si viac kníh od tohto spisovateľa a jednou z nich je aj Zvieracia farma. Ide v nej o to, že zvieratá sa zmocnia farmy a pretvoria ju podľa svojich predstáv. Niektoré zvieratá na farme ale túžia po moci a preto zavedú kasty a verejné popravy. Verejne hanobia prasa Snehuliak, ktoré ušlo z farmy kvôli poštvaným psom a vyhlasujú ho za verejného nepriateľa číslo jeden. Stratí sa úroda? On to urobil! Spadne mlyn? Je to jeho práca! Niekto ukradne mlieko a vajcia? On je páchateľ! Autor sa v nej drží svojho štýlu a prakticky ide o rovnakú tému ako v knihe 1984. Opisuje spoločnosť, ktorá je pod krutou nadvládou. Vláda (v tejto knihe je to prasa Napoleon) drží svojich občanov
v štichu vyhláseniami o veľkom blahu a o tom, koľko obilia vypestovali tento rok. Spomienky na starý život sú potláčané a spolu s ním aj akékoľvek prejavy vernosti starému systému a starej vláde. Mláďatá sa musia už od malička podriaďovať tyranskému režimu, pravidlá,
ktoré pred rokmi slávnostne spísalo prasa s menom Major, sa upravujú podľa prasacích potrieb.
Celkovo na mňa kniha urobila dobrý dojem, jediné, čo by som jej vytkol, je to, že je až priveľmi podobná knihe 1984.

Tanja00
18. června

Úplně mě z toho přešla chuť na vepřové...

surynas
18. června

Silný zážitek. Jinak se to nedá popsat.

Sofós
13. června

Geniální kniha, která ukazuje, že původně dobrá myšlenka se může zle zvrtnout a jak málo stačí a nastolí se totalita. Nechápu, že vyšla už v roce 1943. Je tak nadčasová, až z toho mrazí. Rozhodně doporučuji k přečtení!

DuncanIdaho
11. června

Jde o, bohužel, dobrý popis toho, jak je i dobrá myšlenka a snaha o zlepšení života shadno zneužitelná pro získání vlastní moci a majetku. V různých recenzích jsem četl, že jde o kritický popis socializmu. Je to do jisté míry pravda. Já tam však vidím i popis toho druhého typu totality. Kniha vznikla v době druhé světové války, tedy v době velkého konfliktu dvou totalitních ideologií. Myslím, že se to promítlo i v tomto díle.

DeniseMarini
07. června

Super, myslím si, že by si tohle měl přečíst každý. Zvláštně v dnešní době...

Honzajs
05. června

Silný literární zážitek. Moc se mi líbilo.

Dorazilka
23. května

Ohromná knížka, určitě stojí za přečtení!

cat5
23. května

Jedno velké ANO!

fojtikjirik
22. května

Po knize 1984 jsem musel sáhnout i po autorově dalším slavném díle.
Nejdříve musím říct, že mi těch zvířat bylo vyloženě líto. Chtěla získat svobodu, vyhnala proto své lidské pány z farmy. Bohužel příliš věřila prasatům, takže stav před vyhnáním lidí se stejně nakonec vrátil zpět.
Farma zvířat skvěle popisuje, jak končí snahy o nastolení společenských změn, když se iniciativy chopí jen úzká skupina lidí.
K závěru musím ovšem zmínit, že dpor zvířat k lidem rozhodně nebyl bezdůvodný. To nemusím zdůrazňovat. Dělejme vše, aby k povstání celé živočišné říše proto člověku jednou nedošlo i v realitě.

lil_monster
15. května

Farma zvířat je klasika, samozřejmě. Jedno z těch univerzálních, nadčasových děl. Orwellovi všechna čest. Jenomže..
Jenomže to mi nestačí. Nestačí mi mít všechno poselství naservírované přímo pod nosem na talíři. Chci o něm přemýšlet, chci ho hledat. Zkrátka chci víc.
Farma zvířat je klasika, samozřejmě. Jedno z těch univerzálních, nadčasových děl. Děl pro pomalejší. Děl pro masy.

Vesmich
08. května

Čas od času se k Orwellovi vracím, aby mi snad nehrozilo zapomnění. Tentokrát jsem zkusila audioknihu čtenou Josefem Vinklářem a je to ještě mrazivější, než když si to čte člověk sám. Od toho radostného začátku plného naděje a víry v lepší svět, po postupnou devalvaci všeho až k naprostému hnusu a deziluzi v závěru. Do toho úderné písně a soustavné bečení ovcí, pitomých, jak necky. Nervy drásající zážitek ve výtečném provedení!

Briv
05. května

Na to jak je tato kniha malá, tak má v sobě neuvěřitelně velké a silné poselství. Je až znepokojivé, jak je geniální a nadčasová.
Ono totiž ať je u moci kdokoliv (levice, pravice, křestané, islamisté, atd.) začnou se časem chovat všichni stejně. (A to je vždycky slibů, že když "nás" zvolíte už bude jen lépe). Ostatně historie už to mnohokrát ukázala a zřejmě ještě ukáže. No, moc dobrý pocit z toho nemám.
Smekám před Orwellem, nad tím, jak skvěle zná lidskou psychiku, uvažování a bravurně se mi umí dostat pod kůži.
... Ale nebojte se, jsme si přece všichni rovni ne?!

Katela
02. května

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."
Čím víc se ze zvířat stávají lidé, tím jsou proradnější.
Orwell (stejně jako v 1984) dokázal, že je špičkový spisovatel.

14makusa26
30. dubna

většinou se o tyto věci nezajímám, ale tohle mě bavilo.... plyne z toho i ponaučení a zasahuje do historie... moc pěkná knížka

Charin
29. dubna

Dobrý večer. Prosím vás, mohl bych Vás poprosit o vysvětlení tohoto díla nějak podrobněji úplně pro blbca? O historii se nezajímám, knihu mám jako povinnou četbu. Děkuji moc za pomoc. Knihu mám přečtenou moc nechápu ji.

Miliarda
29. dubna

Jednoduše fenomenální.Rozsahem jednohubka na deštivé odpoledne, ale obsahově se jedná o mistrné dílo. Alegorie, jež skvostně popisuje nástup totalitarismu v Evropě mě uchvátila a doufám, že se toto dílo dostane k co nejširší čtenářské obci.

Pawlis
28. dubna

Ke komentářům týkajícím se autorova vizionářství... Orwell nepředpověděl budoucnost, "jen" precizně popsal, jak fungovaly krvavé revoluce už mnohokrát předtím, a tudíž jak budou fungovat i nadále.

Ketesh
20. dubna

Kniha s myšlenkou, která má spád. Dala mi víc než jsem čekala. Výtečné!

christiey14
09. dubna

Geníální!Kniha v žebříčku

65. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

satira bajky alegorie zfilmováno

Autor a jeho další knihy

George Orwell

George Orwell
anglická, 1903 - 1950

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených8408x
v Právě čtených41x
v Knihotéce851x
v Doporučených693x
v Chystám se číst1001x
v Chci si koupit245x