Farma zvířat

kniha od:

Farma zvířat obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.67904
Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Aurora (Praha)
Orig. název

Animal Farm, 1945

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (885)

Kniha Farma zvířat

Přidat komentář
cziss
08. dubna

Vynikající kritika totalitních režimů, především komunismu. Jedinou vadou na kráse je, že čtenář vlastně už od začátku knihy ví jak to vše skončí. Jenže to platí až v naší době, ne v době vydání originálu.

jakub2199
05. dubna

Překvapivě silné dílo. Je trochu matoucí, že je zahalena do hávu bajky, protože modernímu čtenáři připadá bajka jako formát vyhrazený pro dětské čtenáře, ale nebylo tomu tak vždy. Bajka měla zakrýt kritiku v dobách politické cenzury. A přestože Orwellova Farma zvířat byla zprvu odmítnuta, důvod jejího zahalení bylo varovat čtenáře světa jednoduchou a prostou formou před nebezpečími, které se formovali, nebo vlastně již zformovali na východ od Orwellovi rodné Anglie.
Varování před diktátorským režimem, před demagogii, před autoritářským systémem, před iliterárnost obyvatelstva a samozřejmě nebezpečí diktatury, ať již vezme podobu pravicovou nebo levicovou. Orwellovo dílo je varováním, které má vychovat, vyděsit a poučit.


capricorn__
31. března

Mně "Farma zvířat" připadala vždycky o něco strašidelnější než "1984". Především pak proto, jakým nezaujatým, skoro dětinským stylem je napsána ("1984" je na druhou stranu přímější a osobnější). To, že se zvířata chovají jako lidé, je pro mě bizarní už přespříliš a například při úplném závěru mi bylo nepříjemně jako snad z žádné knihy, kterou jsem přečetl. Není těžké knihu přečíst od začátku do konce, ale je docela těžké u ní zůstat klidný. Orwella mám rád, napsal své poslední dvě knihy v době, kdy se ještě nevědělo o tom, jak moc krutý komunismus je, ale on vystihl atmosféru doby, která ještě ani nepřišla v plné síle, dokonale. "1984" je (alespoň podle mého názoru) lepší pro čtenáře, který chce vidět, jak těžká doba ovlivňuje jednotlivce, "Farma zvířat" naopak ukazuje, jak k tomu došlo a proč. Obě knihy přibližují zvrácenou ideologii a přináší temné poselství. Nejsem zastánce povinné četby, protože věřím, že každý si k literatuře musí najít cestu sám, ale "Farma zvířat" a "1984" jsou dvě výjimky, které bych nutil číst úplně každému.

thomascz84
29. března

Kniha se mi moc líbila. Hodně mi připomíná knihu 1984 (také zde jsou lidé stádo tupých ovcí, kteří věří všemu co se jim řekne). Navíc jsem zjistil že platí asociativní zákon pro následující tvrzení: Lidé jsou svině. = Svině jsou lidé. (Je to smutné zjištěni)

Avila
25. března

K této knize nejde podle mého názoru napsat jiný než kladný komentář....
Orwell napsal nadčasový, smutný ale pravdivý příběh.... Který se v dějinách už tolikrát opakoval. A vůbec se není čemu divit že se kniha dostala díky svému obsahu na seznam zakázaných knih.....
"Všechna zvířata jsou si rovná.... ale některá jsou si rovnější....."
DOPORUČUJI jak k přečtení tak k zamyšlení.

worka
23. března

(+ SPOILER) Kůň Boxer: "Budu pracovat lépe a radostněji..."
Úžasně nadčasová kniha. Tohle se dělo za rudých komančů a přiznejme si, že se to děje i teď :-( Dlouho jsem knihu míjel, jako notoricky známou. Kdo nečetl, hodně doporučuju k přečtení. Budu se muset podívat i po další Orwelově tvorbě.
Tak ahoj, sejdeme se u řezníka.

willy9203
20. března

Na začátku jsem si říkal, jaká je to vtipná alegorie, ale pak mi až šel mráz po zádech. A to jsem nezažil 50. léta u nás, která probíhala víceméně identicky, jako se to dělo zvířatům z farmy. Brrr. Nejhorší je, že hrozby, které jsou v příběhu naznačeny, jsou stále živé. Lživá propaganda, kterou předváděl Pištík, je v současnosti velmi obvyklý úkaz. Doporučuji k přečtení, ale hlavně k zamyšlení.

Ani832
19. března

Bezpochyby nadčasové alegorické dílo. Až neuvěřitelně přesný náhled do společnosti. O prázdných slibech, lžích, překrucování. O totalitě a části historie bývalého SSSR, ruské revoluci.

Asi je nejlepší do knihy jít bez většího množství informací, jelikož vzhledem k jejímu rozsahu byste jinak věděli všechno.

Přečtení nelituji ani náhodou, a chystám se i na autorovu knihu 1984.

Farmu zvířat bez potíží přelouskáte během necelé hodiny, tak ji zkuste, protože za moderní klasiku není považována náhodou.

zajímavé čtení, 4–4,5*

1 ...