Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.66189

Animal Farm (1945)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Aurora

Tesák
včera

Neuveritelne. Jak to mohl takhle napsat? Vzdyt to psal v roce 1943. .... na netu jsem se docetl, ze kniha vysla v Ceskoslovensku v roce 1946 a pak az v devadesatych letech. Soudruzi se pry v knize prilis nachazeli.

kykiryki28

FARMA ZVÍŘAT je nádherná kniha, kterou by si každý měl přečíst! Zde si člověk uvědomí, jak se najednou může objevit v tak absurdním světě, o kterým se píše ve Farmě zvířat. Demokracie, svoboda a rovnost je pro náš svět důležitější, než si myslíme. A to bychom si měli připomínat každý den!

Tato kniha je tak DOKONALÁ, jak jen tak DOKONALÁ snad být nemůže! Doporučuji všem přečíst! Toto si opravdu nesmíte nechat ujít!!!

StephenKingje

Takže, Farma zvířat...
Klasická totalitární satira od jednoho z nejvíce oceňovaných autorů 20. Století. Zajímalo mě, jestli tahle kniha ke vážně tak dobrá, jak se o ní tvrdí. A můj konečný úsudek zní: JE.
Rozhodně chápu důvody, proč se tato kniha přiřadili do povinné četby. Tíživá atmosféra, spojena se skvělým dějem a dokonalou absurditou-toto všechno zde najdete a všechny tyto prvky fungují dokonale. A opovážím se dokonce tvrdit, že je to jedna z nejlepších knih, které byly kdy napsány. Velice, velice silný zážitek.

HODNOCENÍ: 10/10

martin9134

Text, který předvídal budoucnost. Naprosto fascinující a zároveň strašidelné. Ukazuje vlastně to, že když má člověk (v tomto příběhu zvíře) moc, bude ji nadále zneužívat. V tomto případě to dospělo až do stádia kdy zvířata měly na Farmě zvířat nakonec stejné „svobody" u lidí, tak u prasat.

Véča

Knihu jsem četla již podruhé a opět se dostavilo mrazení po celém těle, když jsem si dávala příběh do kontextu s historií. Napsat v roce 1944 takovéto dílo a dokonale v něm vystihnout, co všechno může a bude následovat... Neuvěřitelné.

Danago

Tato kniha je klasika, věděla jsem o čem je , jako asi každý. Ale přečetla jsem si ji až teď kvůli knižní výzvě. Co napsat? Taková smutná historií prověřená pohádka....
Jako kniha 1984, tak i tato kniha jsou šokujícím způsobem nadčasové .

Allia

Velice zajímavě a poutavě napsaná kniha. Trefně popisuje dění v dané době a v některých částech mi připomíná i dnešní dobu. Celkem škoda, že jsem se ji tak dlouho vyhýbala :-)

kamienok

Už jsem jí četla několikrát a je to prostě skvělá knížka :)

simonit

Musím rict, že tolik bych od této knihy ani nečekala...parádně vystižená politická situace i podobnost mezi zvířaty a lidmi. Místy jsem se i zasmála. Ale aspoň si uvědomíme, že je to všechno vlastně pravda. Moc doporučuji!

coquus

Skvělé připodobnění toho, jak se všechny původně dobré a ušlechtilé myšlenky mohou zvrhnout ve svůj vlastní opak, tedy v otroctví ještě horší, než kdy dřív. Zaujalo mě, jak jsou zde přirovnávány různé druhy lidského chování k postavám zvířat v tomto příběhu: prasata na vedoucích místech, ovce v roli užitečných idiotů, či kůň coby pracovitý, ale velice naivní až prostoduchý jedinec. Ale to bohužel nejsou jediné paralely s dobou dnešní...

"...(zvířata) věděla, že dnes se žije těžko, že mají často hlad a často jim je zima a že pokud zrovna nespí, tak pracují. Nepochybně to však za starých pořádků bylo horší. Ráda tomu věřila. Mimoto tenkrát byla otroky, dnes jsou svobodná. A to je právě ten hlavní rozdíl..."

Terka72

Kniha mě překvapila tím, jak byla čtivá a četla se celkem jednoduše. Ze začátku jsem se nemohla do knihy trochu začíst, ale čím víc jsem měla přečteno, tím víc jsem se začetla a knihu mě bavilo číst. Po přečtení jsem nad knihou musela docela dlouhou dobu přemýšlet. Navíc je v knize skvěle vystihnutý život v totalitním režimu. Doporučuji.

Affares

Autor skrze knihu naprosto dokonale, a hlavně nadčasově, vystihl náhled na tehdejší společnost a nové politické směry. Velice kvalitní dílo, které má své místo v historii. Při čtení takovýchto knih musíte brát v potaz dobu, ve které byla napsána, i čím si autor prošel. Orwell bojoval ve Španělské občanské válce na počátku Druhé světové války a byl i raněn. Abyste si udělali obrázek, co autora také ovlivnilo při formování této knihy, doporučuji jeho další dílo Hold Katalánsku.

Thunder02

Orwell byl jedním z těch lidí co se svůj názor nestydí publikovat a stvořil bohužel přesnou zvířecí kopii totalitního režimu. Líbilo se mi že každé zvíře něco představovalo, ovce byli občané země, farmář klasický kapitalista, kůň dělníci. Kniha měla bohužel snadno předvídatelný děj a proto se mi to úplně nečetlo jedním dechem, mám rád hodně zvratů, nečekaných momentů aby mě to nutilo číst dál. To tato kniha bohužel nesplnila a proto jí nemohu dát 5* ale 4* s ,,odřenýma ušima"

bookaholic_no.1

Zdá se mi, že Farma zvířat je mnohem proslulejší a oblíbenější kniha než 1984. Ale po přečtení pro mě 1984 pořád zůstává bezkonkurenční. Jak někteří zmínili už dřív, je to asi tím velkým očekáváním. Není to špatná kniha, to vůbec, za téma a poselství dávám pět hvězdiček. Nevím co, ale něco mi tam v porovnání s 1984 chybělo. Mám ráda knihy upřímné, kde se autor nebojí vyjádřit své pocity a myšlenky, jakkoli nepopulární a kontroverzní. Miluju upřímné knihy - až u jednoho žánru - alegorie. Nevím, jak to popsat. Prostě mi to přišlo příliš jasné. Chci, aby alegorie byla tajemnější, aby mi zabralo odhalit její pravý smysl. Možná, že kdyby tohle nebyla tak propíraná a donekonečna rozebíraná kniha, tak by mi to tak nepřipadalo. Ale právě fakt, že přímo na obalu knihy je tohle její "tajemství" vysvětleno jak pro páťáka, odebírá na jejím kouzlu. Jsem si jistá, že kdybych knihu četla před těmi léty po jejím vydání, kdy nebyla tak probíraná, líbila by se mi mnohem víc.

Jordyz

Zajímavé čtení. Opravdu trefné přirovnání, až je zarážející jak moc.
Taková chuťovka na jeden den, ale opravdu stojí za přečtení.

Termitka

Kniha se četla velmi dobře, možná až moc. Po přečtení 1984 jsem byla nadšená a těšila jsem se na další Orwellovo dílo. O to větším zklamáním mi bylo, že mi všichni horlivě doporučovali Farmu zvířat jako mnohem lepší než zmiňovaný román 1984. Čekala jsem něco trochu složitějšího, ale v jednoduchosti je krása, proto i přes mé prvotní zklamání dávám kladné hodnocení.

Rihatama

"Všichni (zvířata/lidé) jsou si rovni."
Jak krásně to zní. Jenomže jsou tu tací, kteří tuto, původně Jeffersonovu, hlášku propagují, aby ji hrubě zneužili a znásilnili. Jaksi ji opomíjejí citovat v plném znění, tedy že lidé si jsou rovni v právech... A tak pod rozvinutou rudou standardou a s takto okleštěným sloganem dokáží vcelku snadno ovládat masu. Sami přitom nejlépe ví, že rovni si všichni mohou být v právech, ale nikdy v charakterech, schopnostech, ambicích aj. Je proto nabíledni, že někteří jsou si rovnější. Ale ne tak, jak si to vykládali a vykládají komunisti. A potom nebylo jiné síly, než hrubé, která princip rovnosti musela těm neposlušným "pomoci" správně pochopit. Orwell sepsal přiléhavou tragikomickou alegorii na lidskou společnost v době stalinistické, komunistické nadvlády, kde chytří soudruzi, praseční elita, s pomocí privilegované psí tajné policie a za jásavé propagandy poslušných ovcí, obratně manipulují těmi hloupějšími, pracujícími koňskými soudruhy a k smrti odsuzují neposlušné, ať prasata, koně či drůbež.
Ať žije revoluce!

JancaMia

Poměrně ponurá bajka o tom jak funguje komunismus ve svojí malosti a jak se tomu , někteří staví ... syrové, pravdivé,smutné

johnny01

Velice dobrá paralela na totalitní režimy, ačkoliv se jedná o místy až depresivní čtení.

Blondebookdevil

Na to, jak dlouho už jsem si ji chtěla přečíst, a všude jsem slyšela jen neskutečnou chválu, mě Farma trochu zklamala. Možná to očekávání udělalo svoje. Uznávám, že je geniální zasadit otřesnou pravdu do jedné farmy zvířátek, takže vyobrazení všeho tam funguje. Nicméně mě nebavila a netěšila jsem se, až budu číst dál. Možná za to nemůže ani spisovatel, ale to téma. Nevím, uvidím za pár let.

CreepyLachtan

Wow. Podle mě dokonalá kniha. Líbila se mi asi více než 1984. Vtipná, ale i k pláči. Je skvělé, že patří k povinné četbě. Nese dost důležité poselství.

ivedoo

Skvělá kniha, kterou jsem měla jako povinnou četbu, ale na 100% doporučuji si ji přečíst. Je pěkné jak zvířata znázorňují chování lidí. Určité věci platí i v dnešní době. Knihu jsem měla přečtenou, ani jsem nemrkla :D

vendysantos

Orwell stejně jako ve své knize 1984 skvěle vystihl totalitní režim, nerovnost a nesvobodu.
„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

-neuvedu-

Orwellovská klasika. Výborný počin.

havranice

Ke knize jsem se propracovala až ve středním věku, byť jsem o ní samozřejmě věděla. Byla jsem překvapená, že je to jen takové útlé 100 stránkové dílko. Začátek četby byl pro mě určitým zklamáním, přišlo mi to vše prvoplánově naservírované, neobjevné, veškerý vývoj předvídatelný. Docela jsem se nudila. Měla jsem dojem, že to vlastně není myšleno v první řadě jako literatura, ale že účelem bylo podat v kostce srozumitelně začátek, vývoj a upevnění diktatury, a že se to udělalo pro výukové účely formou dobré bajky, ale tím hlavním motivem že jsou prostě ty výukové účely - což samozřejmě by ani tak nebylo špatně, jen popisuji, jak to na mě celé působilo. Jednotlivé kroky vývoje šly jeden za druhým, prostě šup, šup, šup, dál a dál se v rychlém sledu za sebou modelově ilustrovaly různé základní momenty v diktatuře - to byla ta kostra knihy, to byl ten základ, příběh byl jen jakoby napasován, zvířata zeschematizována do rolí různých typických skupin, které lze ve struktuře diktatur většinou pozorovat. Příběh mě tedy nevedl k tomu se zvířaty nějak moc cítit, vnímala jsem spíše tu jejich úlohu modelu, na kterém se má schematicky ukázat ten a ten prvek. Knihu jsem tedy nehltala jako nějakou dobrou beletrii, ale bavila mě asi tak, jako člověka baví zábavnou formou napsaný výukový materiál. Poslední čtvrtina knihy tohle trochu změnila a četla jsem ji více dychtivě, více se i vžila, a celkový dojem i v rovině knihy jako takové (nejen jejího výukového potenciálu), to vytáhlo výš. Prostě kniha je tím, čím je, a není tím, čím není - když si to člověk v hlavě srovná, nakonec knihu velmi ocení. Díky své krátkosti, schematičnosti a jednoduchosti je kniha velmi dobře zapamatovatelná i s podrobnostmi. Po dočtení se dojem z knihy zvedl, ta ucelenost podání diktatury na pouhých 100 stranách mi přeci jen přišla v něčem geniální a různé jednotlivé momenty v knize také .Myslím, že kniha je vhodná už pro děti tak od 10ti let, určitě už z toho mohou hodně pochopit a dá se podle mě dobře použít pro začátek vysvětlování toho, co je to totalitní režim a jak u nás fungoval komunismus. Samozřejmě to sedí na víc typů diktatur. Nedávno jsem četla příběh ze Severní Koreje a na tamní režim to sedí teda úplně.

klaraj093

Jako, podstatu knihy chápu, to dávám plný počet, knihu jsem začala číst kvůli výzvě a jinak bych do ní asi nešla.. Absolutně mě nebavila, nutila jsem do čtení po čtvrtce knihy.. Každopádně pointa je skvělá..

dancadragneel

Krásné a velmi pozoruhodné dlo od Orwella, které mě velmi překvapilo a nadchlo. Četba tohoto díla mi dala docela dost.

ZÓNA

Tolik skloňovaný Orwell a jeho Farma zvířat... Tolik jsem si ji toužil přečíst...
Nečekal jsem utopii, nečekal jsem bajku ve spojitosti s totalitním režimem.
Román je psán velice jednoduchým způsobem, děj plyne velice nudně a ve výsledku předvídatelně. Čtenář musí bezpochyby začít nenávidět jistá zvířata a milovat ta ubohá, strádající stvoření, která jsou navíc natolik hloupá, že nezmění nic, i když je ještě čas.
Rozumím myšlence románu, která určitě nezapadne a je svým způsobem nadčasová.
Přesto považuji za skvělých pouze tak posledních 20 až 30 stran a to je na zdvižení očí v němý úžas setsakramentsky málo.
Odsuzuji jakoukoli nesvobodu, totalitu, zvůli. Ale zde je řeč o literatuře a ta je buď dobrá, nebo špatná. A já, bohužel, z této knihy moc nadšený nejsem...

patrik0816

Orwell přirovnáním k farmě rozdrtil na padrť totalitní komunistický režim a jeho nekonečné pokrytectví. Škoda jen, že George Orwell jakožto levicový libertarián, odmítl odsoudit myšlenky komunismu už z jejich principu a podává je jako něco, co bylo dobře myšleno a zvrtlo se, stejně tak popisuje kapitalisty (farmáře) jen jako lepší z horších variant, přitom jak čas ukázal, nic lepšího nefunguje. Karl Marx (je jasné, že jeho roli zastupuje v knize Major), totiž nebyl žádný lidumil a rovnost chtěl prosazovat i násilím. Jinak ale není co dodat, všechna přirovnání (dřící kůň = dělnická třída, psi = represivní složky, ovce = prostý lid a nebo mluvčí Pištík = Jiří Ovčáček :D).

Gabux

Nemám slov. Velmi trefné a bude to bavit i mladší ročníky. Ale na druhou stranu je to smutný příběh.
Tak jako tak je to jedna z knih, která za přečtení opravdu stojí.

Kniha v žebříčku

65. nejlépe hodnocená kniha