Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.66073
Originální název:

Animal Farm (1945)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Aurora
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (574)

Přidat komentář
johnny01
předevčírem

Velice dobrá paralela na totalitní režimy, ačkoliv se jedná o místy až depresivní čtení.

Blondebookdevil
18. července

Na to, jak dlouho už jsem si ji chtěla přečíst, a všude jsem slyšela jen neskutečnou chválu, mě Farma trochu zklamala. Možná to očekávání udělalo svoje. Uznávám, že je geniální zasadit otřesnou pravdu do jedné farmy zvířátek, takže vyobrazení všeho tam funguje. Nicméně mě nebavila a netěšila jsem se, až budu číst dál. Možná za to nemůže ani spisovatel, ale to téma. Nevím, uvidím za pár let.

CreepyLachtan
14. července

Wow. Podle mě dokonalá kniha. Líbila se mi asi více než 1984. Vtipná, ale i k pláči. Je skvělé, že patří k povinné četbě. Nese dost důležité poselství.

ivedoo
08. července

Skvělá kniha, kterou jsem měla jako povinnou četbu, ale na 100% doporučuji si ji přečíst. Je pěkné jak zvířata znázorňují chování lidí. Určité věci platí i v dnešní době. Knihu jsem měla přečtenou, ani jsem nemrkla :D

vendysantos
07. července

Orwell stejně jako ve své knize 1984 skvěle vystihl totalitní režim, nerovnost a nesvobodu.
„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

-neuvedu-
04. července

Orwellovská klasika. Výborný počin.

havranice
30. června

Ke knize jsem se propracovala až ve středním věku, byť jsem o ní samozřejmě věděla. Byla jsem překvapená, že je to jen takové útlé 100 stránkové dílko. Začátek četby byl pro mě určitým zklamáním, přišlo mi to vše prvoplánově naservírované, neobjevné, veškerý vývoj předvídatelný. Docela jsem se nudila. Měla jsem dojem, že to vlastně není myšleno v první řadě jako literatura, ale že účelem bylo podat v kostce srozumitelně začátek, vývoj a upevnění diktatury, a že se to udělalo pro výukové účely formou dobré bajky, ale tím hlavním motivem že jsou prostě ty výukové účely - což samozřejmě by ani tak nebylo špatně, jen popisuji, jak to na mě celé působilo. Jednotlivé kroky vývoje šly jeden za druhým, prostě šup, šup, šup, dál a dál se v rychlém sledu za sebou modelově ilustrovaly různé základní momenty v diktatuře - to byla ta kostra knihy, to byl ten základ, příběh byl jen jakoby napasován, zvířata zeschematizována do rolí různých typických skupin, které lze ve struktuře diktatur většinou pozorovat. Příběh mě tedy nevedl k tomu se zvířaty nějak moc cítit, vnímala jsem spíše tu jejich úlohu modelu, na kterém se má schematicky ukázat ten a ten prvek. Knihu jsem tedy nehltala jako nějakou dobrou beletrii, ale bavila mě asi tak, jako člověka baví zábavnou formou napsaný výukový materiál. Poslední čtvrtina knihy tohle trochu změnila a četla jsem ji více dychtivě, více se i vžila, a celkový dojem i v rovině knihy jako takové (nejen jejího výukového potenciálu), to vytáhlo výš. Prostě kniha je tím, čím je, a není tím, čím není - když si to člověk v hlavě srovná, nakonec knihu velmi ocení. Díky své krátkosti, schematičnosti a jednoduchosti je kniha velmi dobře zapamatovatelná i s podrobnostmi. Po dočtení se dojem z knihy zvedl, ta ucelenost podání diktatury na pouhých 100 stranách mi přeci jen přišla v něčem geniální a různé jednotlivé momenty v knize také .Myslím, že kniha je vhodná už pro děti tak od 10ti let, určitě už z toho mohou hodně pochopit a dá se podle mě dobře použít pro začátek vysvětlování toho, co je to totalitní režim a jak u nás fungoval komunismus. Samozřejmě to sedí na víc typů diktatur. Nedávno jsem četla příběh ze Severní Koreje a na tamní režim to sedí teda úplně.

klaraj093
29. června

Jako, podstatu knihy chápu, to dávám plný počet, knihu jsem začala číst kvůli výzvě a jinak bych do ní asi nešla.. Absolutně mě nebavila, nutila jsem do čtení po čtvrtce knihy.. Každopádně pointa je skvělá..

dancadragneel
28. června

Krásné a velmi pozoruhodné dlo od Orwella, které mě velmi překvapilo a nadchlo. Četba tohoto díla mi dala docela dost.

ZÓNA
27. června

Tolik skloňovaný Orwell a jeho Farma zvířat... Tolik jsem si ji toužil přečíst...
Nečekal jsem utopii, nečekal jsem bajku ve spojitosti s totalitním režimem.
Román je psán velice jednoduchým způsobem, děj plyne velice nudně a ve výsledku předvídatelně. Čtenář musí bezpochyby začít nenávidět jistá zvířata a milovat ta ubohá, strádající stvoření, která jsou navíc natolik hloupá, že nezmění nic, i když je ještě čas.
Rozumím myšlence románu, která určitě nezapadne a je svým způsobem nadčasová.
Přesto považuji za skvělých pouze tak posledních 20 až 30 stran a to je na zdvižení očí v němý úžas setsakramentsky málo.
Odsuzuji jakoukoli nesvobodu, totalitu, zvůli. Ale zde je řeč o literatuře a ta je buď dobrá, nebo špatná. A já, bohužel, z této knihy moc nadšený nejsem...

patrik0816
19. června

Orwell přirovnáním k farmě rozdrtil na padrť totalitní komunistický režim a jeho nekonečné pokrytectví. Škoda jen, že George Orwell jakožto levicový libertarián, odmítl odsoudit myšlenky komunismu už z jejich principu a podává je jako něco, co bylo dobře myšleno a zvrtlo se, stejně tak popisuje kapitalisty (farmáře) jen jako lepší z horších variant, přitom jak čas ukázal, nic lepšího nefunguje. Karl Marx (je jasné, že jeho roli zastupuje v knize Major), totiž nebyl žádný lidumil a rovnost chtěl prosazovat i násilím. Jinak ale není co dodat, všechna přirovnání (dřící kůň = dělnická třída, psi = represivní složky, ovce = prostý lid a nebo mluvčí Pištík = Jiří Ovčáček :D).

Gabux
17. června

Nemám slov. Velmi trefné a bude to bavit i mladší ročníky. Ale na druhou stranu je to smutný příběh.
Tak jako tak je to jedna z knih, která za přečtení opravdu stojí.

stepan_s
13. června

Tahle bajka je vyjímečná tím, že skvěle popisuje průběh a následky totalitních režimů. Každej, kdo chce mít aspoň trochu přehled by si to měl přečíst.

klaritkaa
13. června

Zajímavý pohled na fungování mocností. Ať se vedení ujme kdokoli, pořad se snaží nahrabat si pro sebe. A co zbytek? To je vlastně úplně jedno... proto, nechovejme se jako prasata!

MartyManCZ
11. června

Hrozná depka, ale dobře poučné no. Vždycky bude někdo kdo touží po moci a zahodí ideály.

DenkaFantasy
07. června

Knížku jsem četla po třetí tentokrát kvůli maturitě. Doporučuji

Layss
07. června

Prostě klasika. Děsivé, jak byl příběh popisný a přenositelný na skutečný svět. Jen kdybychom povahu lidí mohli vidět tak, jak ji mohla vidět zvířata.

RyonMathrin
04. června

Klasika. Povinná četba pro všechny, stejně jako 1984, jen toto je zjednodušené a zabalené do bajky.
Kdyby tak lidé, kteří nečtou knihy skoro vůbec, víc četli... třeba toto dílo. A třeba kdyby se dovtípili... tak možná život vypadá jinak.
Je to pořád dokola. Protože to, že některá zvířata jsou si rovnější, vidíme dnes a denně.

chybinspirace
04. června

Nadčasová kniha, bohužel její děj se nám docela často předehrává před očima...

wooloong
31. května

Skvělá knížka. Přesná paralela revoluce a následného opouštění ideálů, kdy někteří prohlédnou a jediným způsobem udržení moci se stává lživá propaganda a teror. A není pravda, že již není aktuální, naopak. Za mě si zaslouží plný počet.

jaroiva
30. května

Tolik opěvovaná knížka a musím říct, že se mi nelíbila.
Věřím, že číst ji ještě v osmdesátých letech mohlo být vzrušivě podvratné, ale v dnešní době už mi připadá trochu zastaralá narozdíl od 1984, která je podle mě opravdu nadčasovou knihou.

MirijamFrankl
25. května

Zajímavá, velmi čtivá bajka o lidské povaze a její nedokonalosti a o tom, jak ovlivňuje naši existenci nejen v politické sféře.

ZaS
20. května

Velmi pěkné podobenství. Jen si nejsem úplně jistý, že už je to za námi a tedy neaktuální. Spíše naopak. Mám dojem, že právě teď se dostal Pištík na Napoleonovo místo a prasata jsou stále rafinovanější a agresivnější. Jen změnily farmu.

StenXP
06. května

"Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší"

Tebby
06. května

Farmu jsem četla v rámci povinné četby, převážně z důvodu, že má málo stran. Ovšem kniha mě naprosto překvapila. Myslela jsem si, že to bude další nudné čtení - nebylo. Kniha mě opravdu nadchla a doporučuji ji všem.

Annkag
04. května

Za mna samotnú dávam tejto knihe plných 5 hviezdičiek.
Animalismus tejto knihy bol neskutočne dobre spracovaní.Myšlienka Farmy zvierat je okorenená o prikázania,ktoré tak ako to je v ludskej spoločnosti sa upravujú podla jedinca,ktorý sa rozhodne chopit vlády presne tam kde žiadna vládnuca skupina nie je.
Krásne opísaná skutočnost na to že na minulost(hocjako krátku) sa velmi rýchlo zabúda,pretože sme naplnený až po okraj novými postupmi,novým životným štýlom,novými zákonmi a novými vládnucimi skupinami ludí,ktorý znova a znova dokolečka menia zastarané ale dobre zabehnuté veci podla potreby aká je vhodná pre nich.
Prasatá vládnuce na Farme zvierat,ktorú nakoniec premenujú znova na Panskú farmu.Vznik vlajky a jej zrušenie a pozmenenie.
A na konci je krásne opísaná skutočnost že medzi prasatom a človekom nie je vidiet rozdiel a nedá sa rozlíšit kto je kto....
Prečítala som to jedným dychom za večer a odniesla si z toho pocit,že až príliš často sme v dnešnej dobe a spoločnosti vystavený vplyvu Farmy zvierat i ked máme na sebe oblečenie,spávame v posteliach s prosteradly a vo vlasoch sa nám občas mihnú stužky.A je tažké pri pohlade na človeka zistit ako sa bude vyvíjat situácia dalej....
A tak trepíme kdesi v kúte gravitačného mlčania nebies,píšeme listy bez adresy a sledujeme v nemom očarovaní ako kdesi v kroví všedných dní tíško vystrkuje rožky slimák....Pretože nám kdosi a kdesi povedal a presvedčil nás o svojej pravde,že zemegulu chytíš do sietky ako motýla.

jmeno
03. května

Pro mě naprosto nečitelná kniha. Do konce jsem to vydržela jenom protože to potřebuju k maturitě.

sarka45
02. května

Připojuji se k nadšeným komentářům k této knize. Pan Orwell byl velice chytrý pán. Poučení z ní je jasné, ale také z ní vyplývá, že bohužel ne pro každého. Protože na naší farmě jsou přeci všechna zvířata - tedy třeba i ovce. Takže hlavně pracujme lépe a radostněji ...

ellyem
28. dubna

Skvělá oddychovka. Přečetla jsem ji za několik dní a určitě na ni budu ráda vzpomínat.

m.valova
23. dubna

Velmi výstižné i když napsané už před lety,stále aktuální...zejména pravidlo rovný a rovnější!Kniha v žebříčku

64. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

satira bajky alegorie zfilmováno

Autor a jeho další knihy

George Orwell

George Orwell
anglická, 1903 - 1950

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených52x
v Přečtených9711x
v Čtenářské výzvě750x
v Doporučených800x
v Knihotéce966x
v Chystám se číst1099x
v Chci si koupit280x
v dalších seznamech40x