Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.65667

Animal Farm (1945)

Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Aurora

Lenna75

Poté, co si přečtete Farmu zvířat, pocítíte ještě silněji, co vše se dovede vyvinout z touhy po svobodě, pokud k ní přistoupí někdo s nečistými úmysly. Na knize je taktéž skvělé to, jak "realistická" ve skutečnosti je.

Šošán

Kniha mě úplně "nevtáhla" jako 1984 (proto 4*), jinak doporučuji, G. Orwell byl vizionář (bohužel)...

subisi

Moc dobře se čte.

Ainslee

Skvělá knížka, která odhaluje paradoxy lidského chování a přirovnání lidé vs. prasata je více než trefné.

knihamouder

Další skvělá Orwellova tvorba.
Stanovíme si pravidla a pak je dle potřeb budeme měnit v prasečí prospěch, však on si toho nikdo nevšimne. To už tu bylo, je a bude...

Já jsem zvíře, ty jsi zvíře, my jsme všichni zvířata, budoucnost jak zlato září, veselá a bohatá...

Siora

Trocha inspirace pro novoroční předsevzetí... :) "Budu pracovat lépe a radostněji!" Krásně vystihuje, kam až může zajít lidská povaha. Také ukazuje, jak důležité je, opakovat si historii a pamatovat si, jaké to bylo dříve, abychom na sebe nepřivolali něco, co zde už bylo, s mylným pocitem, že to bylo lepší...

Hawkey
31.12.2017

To jsou ale prasata.. ta prasata.

ronniejohns
27.12.2017

Líbí se mi na knize, že se dá číst všelijak. Když ji přečtete malému dítěti, bude nadšené ze zvířátek. Přečte-li si ji dospělý, uvidí krásnou alegorii. Přesto, že si myslím, že je kniha velmi povedená, 1984 mě bavilo víc.

sMarty007
25.12.2017

Pro mne, nijak zvlášť poutavé čtení. Zajímavý rozbor totalitního režimu a vlivu na jednotlivé součásti uskupení.

FrankCastle
24.12.2017

Stěžejní dílo, které spousta lidí mylně vnímá jako obžalobu komunismu. Orwell sám byl levicově orientovaný, ale jeho kritika byla namířená proti autoritářské/totalitní levici...tvrdé a represivní stalinistické linii. Pokud si někdo dává rovnítko mezi bolševismus a komunismu, bez toho aby měl třeba povědomí o menševismu, anarchismu a dalších platformách levicového spektra, snadno se okrade o širší souvislosti. Mistrně napsaná exkurze do dějin nedávno minulých, způsobem přístupným každému. Dodnes nepřekonaná a nepřekonatelná...a pokud se to někomu podařilo, tak autorovi samému v jeho opus magnum...1984.

Paulus.1987
21.12.2017

Ne, ne, ne, děti, toto není pohádka o zvířátkách... Toto jsou dějiny bolševické revoluce v kostce. Orwell v této knížečce dokázal na pár stránkách skvěle a výstižně popsat úplně všechno - motivy a průběh revoluce včetně pozdějšího upevňování moci, vytváření a likvidaci nepřátel, překrucování historie i zákonů, proměnu samotných revolucionářů... Vzpomínám si, že v okamžiku, kdy prasata začala chodit po dvou nohách, mi při čtení klesla brada. Tohle se prostě musí číst. Jestli se z toho lidstvo jednou poučí nebo ne, to je věc druhá...

mearez
17.12.2017

Celkem pohodka, konec je slabší

Veronika02
17.12.2017

George Orwell v této útlé knížce dokonale vystihl krutou lidskou přirozenost. Farma zvířat je opravdu výjimečná kniha. Měl by si ji přečíst každý.

ivulka15
16.12.2017

Tato kniha je skvělá. Na pouhých 150 stranách naprosto výstižně zobrazený totalitní systém. Měla by to být doporučená literatura úplně pro každého.

izfnp
12.12.2017

Majstre, opäť raz tnete do živého, opäť celú ľudskú spoločnosť nechávate zahanbenú. Genialita a schopnosť nahliadnuť pod pokrievku fungovania systému (v dobe vzniku nevyvinutého!) činia z Orwella povinné čítanie. Nie pre školákov, nie pre milovníkov satiry, ale pre všetkých. Najskôr som si nebola istá, či sa do knihy začítam, pre jej zvláštny, skoro až faktografický štýl narácie. Zrazu som však bola v tretine, o sekundu v polovici, a o dva nádychy ďalej bol príbeh u konca. Ten som spoznala tak, že posledné dve vety mi na tele spôsobili nepríjemné zimomriavky. Majstrovské, desivé. Klaniam sa.

Lucy1905
12.12.2017

K této knížce jsem se dostala díky povinné četbě, takže díky Bohu za povinnou četbu. Geniální a pravdivá ukázka, jak byli lidé zaslepeni krásnými, avšak lživými sliby. Po tomto úžasném literárním díle budu určitě pokračovat knihou 1984. Výborně napsaná kniha, která se mi velice líbila a určitě se k ní někdy vrátím.

FireOfFilth
10.12.2017

Úžasný jinotaj o vzkvétající společnosti, kdy lidé, kteří jsou hloupější (například zvířata, které neumí číst) a moc nerozumí, se velice lehce nechají oblbnout (změna znění 7 přikázání) a věří věcem, které jim nakukají vyšší orgány (projevy prasat). A propaganda a přesvědčování dokáže přesvědčit spoustu hlupáků k čemukoliv (Kuliš mohl za úplně všechno).
Líbila se mi scéna, kdy prasata vyšla z domu po dvou nohách a všichni nevěřícně koukali.
Další kniha s přesahem k hlubokému zamyšlení. Díky Georgi!

Mamosvain
30.11.2017

Snad první povinná četba, která mě opravdu bavila. No dobrá. Samozřejmě je tu ještě Malý princ, který stejně jako tato kniha popisuje problémy společnosti. Avšak zde bylo perfektně vidět, jak si lidé neuvědomují, že situace, které prožívají jsou stejná, ne-li horší, než které už prožili oni, či jejich předkové. Je to smutné. A tato kniha vám perfektně ukáže problémy důvěřivosti.

Hadrna
29.11.2017

Dokonalý, jak nenápadně se dá změnit myšlenka nebe na Zemi. Zvířata si vysnila dokonalý svět s jednoduchými 7 zákony. Co by se mohlo pokazit, že ? Myšlenky mají stejné, touhu taky a potřeby ani nemluvě a i přeto to končí neočekavaně....
Jak příznačně napsaná kniha je tu zachyceno vše s jednoduchýma změnama pravidel, které samozřejmě jsou jen pro dobro a nikomu neublíží. Kniha je tak význažná s tou dobou, že slovo "význačná" je slovo slabé a tím pádem zcela nevystihuje jeho podstatu, ale lepší slovo nemám.

Samozřejmě doporučuji a smekám před Orwellem NH

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější

Myslím, že takhle věta vystihuje celou knihu :)

JanaBez
27.11.2017

Naprosto geniální kniha. Mohla bych ji číst stále do kola. Obdivuhodné, jak podstatu životních vztahů s politickým pozadím autor dokáže vykreslit vlastně na pár stránkách.

Andy74
19.11.2017

Knihu jsem vzala do ruky ze zvědavosti - a už ji nepustila, dokud jsem nepřečetla do konce.
Nevěděla jsem přesně, co od děje čekat, ale došlo mi to po pár stránkách. Nevěřícně jsem otáčela obálku knihy, protože mi nebyla jasná jedna věc - jak je možné že pan Orwel psal knihu o naší firmě už v době kdy ještě neexistovala???
:o) omluva všem, ale nejde mi to, se neztotožnit. Až na to, že původní majitel nebyl alkoholik a tyran, jen se stáhl do ústraní a svoje kompetence předal Napoleonovi. Napoleon se obklopil dalšími vděčnými a loajálními prasaty, kteří se bohatě krmí jabky a obilím dodnes, aby mohli nadále přemýšlet a vymýšlet. Dokonce i soudruha Pištíka vidím jako živého a na stádo ovcí, co dokážou donekonečna opakovat čtyři nohy dobré, dvě špatné mám dokonce i telefonní číslo!! :o)
Dost sarkasmu - i když kniha poukazuje na dobu dávno minulou, dostatečně vystihuje to, co se děje na některých "farmách" dodnes.
Já jen všem těm zvířecím postavičkám dala ve své fantazii konkrétní obličeje :o)

Hadati
08.11.2017

Nadčasová zvířecí alegorie, která zesměšňuje revoluce a despocie, v tomto případě zejména ty komunistické a fašistické. Každý čtenář tam najde spoustu dalšího. Náboženské pokrytectví, rasovou nadřazenost, tupost (i lidského) stáda, které jen vykřikuje hesla a nepřemýšlí nad tím, co se děje, špatnou paměť ohledně slibů, přísah nebo historických událostí... a takhle by se dalo pokračovat ve vyjmenovávání stále dál.

ecila13
31.10.2017

V úvodu knížky je uvedeno, že se jedná o pohádkový příběh, o bajku. Pro mě je to spíše horor. Totalita v nejbrutálnější podobě. Výborně napsané.

jarka2222
21.10.2017

Přiznám se, že tentokrát jsem si nechala knížku přečíst panem Josefem Vinklářem. V jeho podání to byl umělecký počin a skvělý zážitek. Pro vás, kteří šetříte časem, abyste mohli stihnout toho načíst co nejvíce, je to vynikající alternativa.

ElissAnn
13.10.2017

Pan Orwell věděl sakra dobře co píše. Kniha je i dnes dobrým tématem a příkladem pro dnešní i budoucí generace. Přijde mi, že v těch málo stránkách se najde vše. Ponaučení, malé pousmání nad prasaty a jejich "chytrými" předělávkami přikázání, naděje (ostatních zvířat, že se skutečně budou mít lépe)... jednoduše řečeno, je to kniha, kterou by si měl přečíst každý. Čte se snadno a (jak jsem již zmínila) má málo stran, takže ji za chvilku přečtete :). Za mne 5 hvězdiček, určitě šáhnu i na román 1984.

Darf...
09.10.2017

Četla jsem knihu už na střední škole v rámci povinné četby. Teď jsem se k ní po delší době vrátila, přečetla ji znovu a byla překvapená, kolik věcí jsem předtím nejspíš nebyla schopná pochopit. Myslím, že by si to měl přečíst každý, ať už si z toho vezme cokoliv.

readah
05.10.2017

Povinnost. Ať to ve vás nechá cokoliv, něco určitě ano. 5* bez diskuze.

GreenMagritte
04.10.2017

Farma zvířat je proslulou satirou, která byla v zemích východního bloku zakázaná, neboť se v ní soudruzi ze Sovětského svazu příliš poznávali. Napoleon tak představuje Stalina, Kuliš Trockého, psi tajnou policii a uštvaný Boxer trpící lid. Orwell vystihl hlavní rysy totalitního režimu jako je propaganda, ovládání nejobyčejnějších vrstev, překrucování minulosti, zastrašování a vytváření obrazu třídního nepřítele.

Farma zvířat je tak poselstvím o tom, že všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Pazďa
01.10.2017

Výborná kritika komunismu/Stalinismu kterou pochopí snad úplně každý. Celou knihu jsem přemýšlel jestli se tomuhle nějak povede uspokojivé zakončení ale hořký konec konec byl zvládnutý neméně výborně.

Analady
27.09.2017

Alegorický příběh s hlubokou myšlenkou - jak krásné ideály po lepším a spravedlivějším světě berou za své, jakmile se necháme ovládat touhou po moci. Nemyslíme pak na dobro všech, ale na to, jak získat co nejvíc pro sebe.

Kniha v žebříčku

62. nejlépe hodnocená kniha