Farma zvířat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.67190
Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Aurora
Orig. název

Animal Farm, 1945

více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (22)

Diskutovat
siena
06.07.2019

babystar, dovolím si polemizovat s Vaším příspěvkem, s jeho vyzněním. Jako kdyby všechny, Vámi vyjmenované revoluce, vedly ke stejnému výsledku, k následnému stejnému uspořádání. A právě co nastane po ních, je přeci důležité. Jsem velmi znepokojena, a nelíbí se mi, co se nyní u nás děje, přesto by mne ani nenapadlo, abych to srovnávala s režimem, který nastolil Stalin v Sovětském svazu, posléze i v jeho satelitech. Samozřejmě, že revoluční nadšení ze změn, netrvá věčně, že nastanou dny všední. Určitě vždy budou lidé, pro které pozdější realita ne zcela naplní jejich představy. Samozřejmě, že se vždy najdou ti, kteří chtějí z toho, či onoho, těžit jen pro sebe. Pak je důležité, nejdůležitější, jak je společnost, země spravována, jestli se ty revoluce přelijí do totalitního, autoritářského, či do svobodného, demokratického uspořádání. Je to charakter vládnutí, který potom umožní, či neumožní, naplnit naše očekávání, které si z těch "revolučních" časů odnášíme...

A také Vaše poznámka, že Angličané neměli dobrý vztah k Sovětskému svazu, tak proto si ho George Orwell vybral jako předlohu pro svůj příběh, mi nepřijde relevantní. Nemyslím si, že by jeho vztah k totalitnímu režimu byl jinak nějak smířlivější.

siena
06.06.2019

Tak ona je to kritika společnosti totalitní a autoritářské...

siena
10.03.2019

Veseláč, vyšla, v češtině, ale ne u nás. Index je exilové vydavatelství, založené v roce 1971 v Kolíně nad Rýnem publicistou Adolfem Müllerem (1929–2002) a bývalým pracovníkem Čs. rozhlasu a překladatelem Bedřichem Utitzem (1920–2017):
http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1705

Lenka.Vílka
10.03.2019

Veseláč: https://antikvariat11.cz/kniha/orwell-george-zvireci-statek-farma-first-czech-exile-edition-perfect-1981

Ano, ta kniha sem patří a údaje jsou taky správně. Soudruzi byli daleko od vydání.

Veseláč
10.03.2019

Opravdu tato kniha u nás vyšla v roce 1981? Neudělali soudruzi někde tenkrát chybu?

Termina
28.01.2019

A pojďme si přečíst něco o sobě :)

Martin12345
16.01.2019

Siena
Jak jsem už napsal níže, nepochopila jste... Co už...

siena
16.01.2019

Martin12345, ano, Vy jste napsal komentář, já na něj zareagovala. Mne zase mrzí, že, podobně jako mnozí zde, považujete protinázor za projev netolerance, omezování svobody.
Historie knihy je všeobecně známa a je tak samozřejmě reflektována. Proto poznámky o koncesionářských poplatcích, když si uvědomím na jaké poměry přesně G. Orwell reagoval, proč knihu napsal, před čím varoval, mi zkrátka nepřijdou zcela relevantní. Že se my lidé, v těchto alegoriích poznáváme, že si v jednotlivých postavách mohu vybavit kohokoliv z mého okolí, i sebe, že se dostanu do "podobných" situacích, např. ve frontě u pokladny dnes a denně, to nikdo nezpochybňuje. Ostatně, čtu nyní Balzaca a mám pocit, že jsem otevřela dnešní noviny, či internet, až tak stejní stále jsme. Ale podobných lehkých příkladů, podobné paušalizace ve stylu, všechny doby jsou stejné, všechny režimy jsou stejné, v poslední době přibývá. Nedomnívám se, a možná je to i věkem, že by tak mělo být, že bychom tak měli přemýšlet všichni. Proto jsem si dovolila v rubrice Diskuze zareagovat na Váš komentář.

1