Farma zvířat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/big_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.69491
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Aurora (Praha)
Originální název:

Animal Farm, 1945


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (10)

Vydání z roku 2023 od Fortuna Libri dostalo anticeno Skřipec za překlad od Jany Middleton. Dle poroty se jedná nepřiznanou dílčí úpravu staršího překladu Gabriela Gössela, který žil v letech 1943 až 2020. (LordSnape)


Kniha byla pro svoje kontroverzní téma zakázána v zemích tvz. Východního bloku, a to až do roku 1989, kdy došlo k pádu komunistického režimu v Evropě. (Miliarda)


Farma zvířat byla také adaptována do podoby divadelní hry. Byla uvedena např. v Moravském divadle Olomouc v režii Romana Groszmanna nebo v Činoherním studiu v Ústí nad Labem v režii Jiřího Maryška (chaera)


Kniha popisuje Říjnovou revoluci, Major představuje Lenina, Napolen - Stalin, Kuliš - Trockij, Psi pochopitelně tajnou policii, koně usilovně pracujíví lid a Benjamin pasivní intelektuály, kteří si sice uvědomují dopad, nicméně rezignují, ovce jsou pak samozřejmě ovce. (oXide)


Ve Francii platí zákon zakazující farmáři nazývat prase jménem Napoleon. Absurdní zákon, trvající až do dnešních let, vydala vláda na popud knihy. (chaera)


Roku 2002 byla zakázána v Spojených arabských emirátech, jelikož mluvící prasata jsou proti učení islámu (chaera)


Zakázána při vydání roku 1945 v USA, jelikož byla kritikou váléčného spojence SSSR. (chaera)


Tato novela se dočkala také dvou filmových adaptací. Tou první je animovaný film z roku 1954 a druhou film režiséra Johna Stephensona z roku 1999. Oba filmy nesou stejný název jako kniha. (vhojta)


Kniha Farma zvířat nebyla po svém vydání nijak zvlášť úspěšná. Dnes je to však - společně s antiutopickým románem 1984 - Orwellovo nejznámější dílo. (vhojta)


Kniha poprvé vyšla v češtině v roce 1946. Po únorovém převratu se Farma zvířat, respektive George Orwell dostal na seznam zakázaných autorů a jeho díla nemohla vycházet. Podruhé se jeho dílo objevilo až v roce 1981. Po Sametové revoluci v roce 1991 vyšla kniha přeložená Gabrielem Gösselem. (vhojta)