Hana přehled

Hana
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13688 13688

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hana. Přihlašte se a napište ho.

evickakyticka
12.07.2024 4 z 5

Docela dlouho jsem se Haně vyhýbala, nakonec si ke mně cestu stejně našla. A to v třetí a poslední knize z místní knihovničky. Příběh měl sílu, líbilo se mi prolínání časů a osob. Kniha získala právem cenu Kniha roku.

sakro
12.07.2024 5 z 5

V literatuře se občas stane, že se jako čtenář setkám se skutečně silným příběhem, který však nakonec autorovi proteče mezi prsty a svým způsobem ho pohřbí. O příběhu, který jsem se chystal číst jsem už něco z anoncí a recenzí věděl, takže jsem napjatě čekal, jak se s tématem vyrovná paní Mornštajnová. V jejím podání mě však příběh ohromil, okouzlil, pohltil a nešťastný jsem byl pouze od okamžiku, kdy jsem zjistil, že počet stran do konce románu rychle ubývá a že se s postavami budu nucen rozloučit. Mnoha skvělých hodnocení se knize dostalo už od spousty recenzentů přede mnou, takže bych v konečném důsledku jen a jen opisoval. Pro mě tedy jednoznačně nejlepší kniha za poslední léta. S opravdu čistým svědomím doporučuji každému k přečtení a určitě se k ní ještě vrátím. Nakonec mi nezbývá než říct: paní Mornštajnová, děkuji.

Lilibeth_Noir
10.07.2024 5 z 5

Tak to byla síla. Knihu jsem v minulosti poslouchala jako audio, ale přečíst si ji byl mnohem silnější zážitek. Je částečně vyprávěna retrospektivně. Ukazuje nám hrůzy války a různých opatření, která byla použita proti Židům a i přesto, že již v minulosti se vzdali své víry. V hlavě mi uvízla jedna úžasná věta: Z minulosti se máme poučit, aby se nám již nikdy neopakovala.

Celý příběh je úžasný a konec až děsivý. Měla jsem co dělat držet slzy pod kontrolou, ale u tak se ti nedalo. Kniha zachycuje život jedné rodiny v několika generacích, ale rozhodně to není nuda.

Je úžasně napsaná a vidíme zde radosti i starosti obyčejné meziříčské židovské rodiny. Je vidět, že paní Mornštajnová má své psaní v malíčku a věřím, že pro ni nebylo jednoduché určité pasáže psát, protože pokud nejsi z kamene tak se tě dotknou.

všechny komentáře

Související novinky (50)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023

100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (1)

Ačkoli - co člověk potřebuje? Trochu jídla a v zimě teplé oblečení. A důvod žít.

Ocenění knihy (3)

2018 - Česká kniha
2017 - Kniha roku Databazeknih.cz (Novinka roku)
2017 - Kniha roku Databazeknih.cz (Kniha roku)

Kniha Hana v seznamech

v Přečtených19 594x