Hana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným... Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.84894
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (15)

Diskutovat
K.Lara
11.12.2018

Bude i 2. díl? Třeba by mohla umřít Mira s manželem a přežil by malý Otík. K autorčinu stylu by to krásně sedlo a třeba by to působilo více ukončeně :)

Sarah01
01.11.2018

kiki11 - ano, končí touto větou, takže ji máte celou.

Sarah01
01.11.2018

TamaraKrejčí - ano, taky jsem koukala a bylo by mně hodně hloupé si ji do výzvy do této škatulky dát.

TamaraKrejčí
06.10.2018

To jako opravdu myslíte vážně, že je Hana v ČV pro někoho zařazená jako kniha o jídle?? ???? Tomu se nedá uvěřit..

TamaraKrejčí
06.10.2018

To jako opravdu myslíte vážně, že je Hana v ČV pro někoho zařazená jako kniha o jídle?? ???? Tomu se nedá uvěřit..

kiki11
30.08.2018

Prosím prosím, potřebuji poradit. Stáhla jsem si knihu v pdf a tam mi to píše, že má jen 179 stran. Tady na databázi je uvedeno, že má 310 stran. A já teď nevím, jestli je knihá celá nebo se mi zobrazuje počet stran jinak. Moje pdf verze končí větou: Stále je hodně těch tíživých, ale přibývají i ty, kvůli kterým chci ještě žít. Má kniha končit touto větou?

ladyka
07.07.2018

Doporučuji zajímavý rozhovor s autorkou ze dne 7.7.2018, který je nejen o psaní Hany: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/od-zakusku-k-tyfove-epidemii-udalosti-ve-valasskem-mezirici-mely-az-stredoveke-rysy-50311

Koka
19.06.2018

petaSK : pokud vás - jak píšete - dostalo, jak v knize Zulejka otevírá oči je zobrazeno válečné utrpení, tak upozorňuji, že děj knihy Zulejka otevírá oči se v době války vůbec neodehrává. Jenom snad na posledních 10 - 20 stranách zazní informace, že tam, někde v dáli, cca deset - dvanáct tisíc kilometrů daleko, jakási válka vypukla.
Pokud tedy potřebujete shodit knihu Hana a vysmát se utrpení lidí té doby a místa, najděte si jiný protipól, neboť se Zulejkou vám to vážně nevychází.

OndřejMergl
17.06.2018

Z této knihy jsem si odnesl tři cenná poučení:

1. Nežerte věnečky v Meziříčí, dostanete tyfus.
2. Z koncentráku se vrátíte zuboženější, než jste do něj lezli.
3. Ne, asi fakt nevymyslím další překvapivé zjištění a upřímně, i bod dva jsem věděl.

Víte, já nejsem úplný barbar. Knize pojednávající o zásadních tématech, o kterých by se mělo mluvit, rád přisypu nějakou tu hvězdičku navíc, ale tenhle příběh těžce pohořel i v tomto ohledu.

Rodinu malé Miry zabije tyfus a zbyde jí jen podivínská teta. A kdyby vám to nedošlo hned od začátku, na konci se dozvíte, že pár let nazpátek byla v koncentráku. Jaké překvapení!

A já celou knihu čekal na nějaký zvrat, který by odůvodnil intergalakticky přemrštěné hodnocení této knihy.

Jenže věnečky neotrávil tajný špion, po kterém by v napínavé detektivce pátrali, Mira se nemusela protloukat světem jako sirotek bez střechy nad hlavou a tetu ty největší krutosti nacistů minuly velkým obloukem.

Obvykle alespoň rozumím tomu, proč jsou tak oceňované knihy, které já, povrchní čtenář, hodnotím negativně. Ale tady bylo všechno tak příšerně trapně předvídatelné! A jelikož nemůžu pochválit ani podivně nechronologicky uspořádané skákání v ději a z emočního hlediska chybělo cokoliv převratného, co by mi byť jen zvlhčilo oči, tak jenom kroutím nevěřícně hlavou.

jaroiva
03.05.2018

Velká gratulace ke knize roku, stejně to bylo jasné :)

ddkk
15.04.2018

Doporučuji sledovat Události (na tomto webu :-) ), Alena Mornštajnová na mnoha místech o knize diskutuje a knihu podepisuje...

medvedice3
20.03.2018

Od 19. do 30.3.2018 jako noční (od 22 hod.) četba na pokračování na ČRo Dvojka.

TipsyChipsy
16.03.2018

Děkuji Alawa za tip na rozhovor. Velmi mě potěšilo, že autorka si problematiku pečlivě nastudovala a všechny románové události mají skutečné podklady.

alnahu
04.01.2018

Naprosto skvělý emoční příběh jedné obyčejné židovské rodiny za druhé světové války. Kniha je rozdělena na tři části, začíná příběhem Miry, která díky tyfové epidemii přijde o celou rodinu. Kniha pokračuje vyprávěním Hany a přiblíží nám, co se skrývá za jejím smutkem a podivínském chování. V třetí části se dočítáme, jaké hrůzy a utrpení si židovka Hana prožila v koncentračním táboře- to ji poznamenalo na celý život . Díky Miře a jejímu chlapečkovi našla v sobě ještě sílu žít. Tento příběh plný bolesti a utrpení ve mně zanechal silný zážitek.

Alawa
15.11.2017

Velmi doporučuji ke shlédnutí "Dobrý rozhovor" s autorkou, který je nyní na Youtube, byl zveřejněn před několika málo dny. Dozvíme se tam více o motivech a pozadí této úžasné knihy.... Měla jsem to štěstí být přítomna v knihkupectví, kde se konal, společně s mnoha dalšími nadšenými čtenáři a bylo to velice poutavé vyprávění. Těším se na další tvorbu autorky.