Hana

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.9654
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Host

kackacstef
včera

Opravdu nemám slov a doporučuji přečíst!! Velmi silný a smutný příběh.

anibeni
včera

Budu opakovat komentáře pode mnou, ale nezbývá než dodat - UF ..... to bylo něco...

kytarka
včera

Uf... tak tady se asi nedá moc napsat. Myslím si, že stačí slovo SKVĚLÁ! Neskutečně silný příběh plný osudových náhod, smrti a dá se říci i lásky.

Jita84
včera

Jedna z nejpůsobivějších knih, co jsem kdy četla. Velmi emotivní se silným příběhem.

1alena1
včera

Nevím co napsat, abych neopakovala již zde uvedené v ostatních komentářích. Ale znovu musím konstatovat, že silný příběh dojme i nejtvrdší povahy (a to já nejsem), takže čtení s kapesníkem. Ať již nikdy více nemusí v civilizovaném světě zažívat nikdo to, co je zde bravurně popsáno o osudu Hany !!!! Važme si místa a doby našeho života, tady a teď. Kdykoli vyhazuji zbytky jídla, vzpomenu si na Hanu a ještě asi dlouho to tak bude trvat.
Hned po přečtení jsem si koupila další knihu od Aleny Mornštajnové, nevěřím totiž, že by tato spisovatelka mohla napsat něco špatného.

Kaetana
předevčírem

Přečteno jedním dechem.Silný příběh.Doporučuji přečíst!

janinca
předevčírem

Přečteno jedním dechem! Skvělé!!!! Jen tak dál Paní spisovatelko!!

monulka
předevčírem

Došly mi slova.. Kniha mě dojala a to není častý jev. Pohltila mě a já jí ráda obětovala pár večerů a noc. Nosím ji v hlavě, i když už je pár dní mezi přečtenými knihami. Malý syn mi dal do kapsy od bundy kůrku chleba.. Nahmátnu a zase je tu Hana.. Chtěla bych říct, že ten příběh byl nádherný, ale jak použít takový přívlastek, když je tu zlo koncenračního tábora a všeho, co s tím souvisí? Autorce děkuju, moc.

cleopatra11

Velmi silná kniha.
Dnešní mládež ani netuší, čím vším si museli lidé kdysi projít.
Od teď pokaždé, když si budu dávat zákusek, připomene se mi tento děj, Hana, Mira a vše, co potom následovalo.
Další slova jsou zbytečná.
Doporučuji.

booksSendy

Tato kniha ve mě vyvolala neskutečné pocity a dojmy, poprvé u této knihy jsem zažila ten silný pocit, který vás provází všude - během čtení (,,hmm, co se asi tak bude dít"), když nemůžete číst ( ,,potřebuju vědět, co se stane dál !!! ") a i po dočtení (,,jak je to možné? Proč? To snad ne!,,) .. lítost, smutek, ale i strach - emoce které mě při čtení provázely. Autorka brilantně zvládla toto téma, vše je jasně vysvětleno, vymyšleno tak, aby to do sebe pasovalo a styl jakým autorka píše je velmi návykový a další a další stránky se otáčejí tak rychle, že se nedá přestat, dokud není definitivní konec (i tak ale chcete otáčet stránky dál a dál - tak to tedy vypadalo u mě :D ). Dávám 5* , protože prostě bezkonkurenční :).

michaela.ne

Obal sladký tak moc, jak kniha byla hořká. Taková kniha, která mě rozstřílela na milion malých kousků a zaryla se mi hluboko, tam, kde na ni nikdy nezapomenu. Kniha, která mě zbavila mojí skepse vůči české literatuře. Kniha, která mě nepustila ani když jsem měla ruce plné věcí z čistírny, tašky z lidlu, kabelky, věcí z lékárny a přesto jsem našla dva volné prsty k držení knihy, jejíž děj mě natolik pohltil, že jsem četla dál, i když slova, která se pod houpáním mé chůze třepala a rozmazávala. Běžím na autobus, ale oči od ní neodtrhnu. Autobus mi ujíždí, ale to nevadí, protože si alespoň sednu a čekáním na další, čtu.
Téhle paní Haně se hluboce klaním. Pláču. A zapomínám na všední starosti nás lidí v roce 2017.

Luca287

Skvělé. Smutné, ze života.

PaniJani

Skvělá kniha, kterou budu mít dlouho v hlavě. Nebo spíše už ji tam budu mít pořád. Silný příběh plný smutku, utrpení, lidskosti, ale i skutečnosti. A to je na tom asi to nejsmutnější. Knížka, kterou by si měl přečíst snad každý, aby si uvědomil jak dobře se nám teď a tady žije. Za mě Top kniha. Nečetla jsem knihu, která by mě víc dostala.

M100

Nádherně napsaný příběh i když bohužel tak smutný, ale bohužel taková byla doba. Doufám, že už se to nikdy nebude opakovat. Měl by si přečíst každý a uvědomit si jaký žijeme skvělý život.

ivanaci

Krásně napsaný příběh o smutné době přečtený jedním dechem.

Kekik

Alena Mornštajnová: vynikající česká spisovatelka. Byť jsem od ní četla jen Hanu, nebojím se ji tak oslovovat. A rozhodně přečtu i další autorčina díla.
Hana: román, který mě chytil za srdce. To nejde vyjádřit slovy, to je potřeba přečíst.

PeM

Já...jsem úplně nadšená...a zároveň mě hrozně bolí srdce. Pořád opakuju, že se hluboce skláním před lidmi, kteří tohle všechno přežili a dokázali ze sebe vykřesat ještě sílu jít po tom všem dál....zkrátka, příběh mě zase rozbrečel a zanechal ve mě velmi hluboký dojem a pro autorku vzkaz: "klobouk dolů, výborné"

bilu

knihu jsem si přečetla na doporučení a kladné recenze čtenářů. Je to má první kniha od této autorky a určitě si od ní přečtu ještě něco jiného. Kniha Hana se četla jedním dechem. Je to příběh, na který jen tak nezapomenete.

katerina5544

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla!!! Podobně na mě zapůsobila Světla, která nevidíme a Zlodějka knih. Velice silný lidský příběh, který je neuvěřitelně smutný a já knihu rozdýchávala několik hodin. Měla by být v povinné četbě, hrůzy holokaustu by neměly být zapomenuty. Jsem nadšená a pořídím si další knihy od paní autorky.

Hellsbells

Krásná knížka, dobře napsaná, poutavý příběh... Ale určitě nemůžu říct, že by to byla nejlepší knížka, kterou jsem kdy četla... Pokud někdo něco takového napsal, pak si o něm myslím, že o druhé světové válce toho moc nepřečetl. Mě daleko víc zasáhly knížky od lidí, kteří např. Osvětim nebo jiné koncentrační tábory přežili

mstep

Srdcervoucí...

zdazilek

Velice silný příběh nad kterým musíte ještě dlouho po dočtení přemýšlet. líbilo se mi rozdělení knihy. Určitě bych doporučila všem aby si ji přečetli.

Alawa

Kniha na mně opravdu velmi zapůsobila. Nedokážu přesně popsat pocity při čtení - každý řádek mně vtahoval do událostí, těšila jsem se na každé otočení stránky, ale zároveň jsem nechtěla, aby už byl konec... Slzy v očích byly často, hlavně u závěrečné části. Koncepce knihy se třemi pohledy na události byla propracovaná poctivě, vše do sebe průběžně skvěle zapadalo. Je dobře, že se téma holocaustu připomíná a doufám, že se nikdy podobná doba kastující a odsuzující lidi podle náboženství nevrátí! Knihu bych doporučovala jako povinnou četbu na středních školách a líbilo by se mi ocenění Magnesií Literou !! Autorka je pro mně osobně letošní objev a už se těším na dnes koupenou Slepou mapu a Hotýlek.

Košišta

Občas si říkám, že téma druhé světové války a holokaustu je snad už skoro vyčerpané- netušila jsem, že mě tahle knížka tako moc dostane. Hana mezi zasvítila žlutou hvězdou a zhasla... Zůstaly smíšené pocity, zmaru a naděje. Knížka, která vám dokáže, jak strašná doba to byla.. U mě má hrdé místo v knihovně. *****

martinaandulka

Na doporučení Rodaw z Knihánkova jsem jsi koupila knihu a nelituji.Silný příběh,který se odehrává před 2 světovou válkou,vní a v 50 letech.Hlavní hrdinky teta Hana a její neteř Mira s nimi prožijete jejich osudy a dějiny české.Od paní spisovatelky je to první kniha a ráda jsi přečtu ostatní.

blondajk

V porovnání s událostmi popsanými v knize vám najednou přijdou vaše každodenní starosti naprosto malicherné... Jelikož jsem v Osvětimi byla přesně před rokem, mám v živé paměti atmosféru toho místa a o to mocnější byl pro mě dojem z této knihy. Nelze jinak než doporučit všemi deseti. V tomto případě bohužel jen pěti, ale ráda bych knize dala více hvězdiček, protože tak brilantně napsaný román jsem už dlouho nečetla.

Gábina231

Hana je ten typ knihy, od kterého se nemůžete odtrhnout a je vám líto, že skončila... za srdce beroucí příběh, navíc zajímavě chronologicky poskládáný... nejprve si přečtěte o následcích událostí a pak teprve, jak a proč to tak všechno bylo...

agi-a2980

Co říct k Haně, když už toho ani víc říct nejde? Kniha, která prolítla sociálními sítěmi jako namydlený blesk a ze zcela pochopitelných důvodů se na nich stále drží na výsluní. Tenhle román o lidských hodnotách vsazený do pozadí několika časových linek a událostí je napsán tak dojemně a realisticky, až se při čtení občas zastydíte, kolik nedůležitých věcí dneska vlastně k životu „potřebujeme“. Po dočtení si uvědomíte, jak jste rádi, že jste rádi, budete tupě zírat do zdi a nakonec se pravděpodobně budete odhodlávat k vyzpovídání těch nejstarších, abyste se ujistili, že je tenhle příběh napsaná pravda. Udělala jsem to za vás. Je.

Svilka

S podobnou tématikou jsem četla už mnoho knih, ale tahle má rozhodně jeden z nejsilnějších příběhů, na který jen tak nezapomenu. Knížka je tak moc dobře čtivá, že jsem si ji šetřila a četla jsem úmyslně pomalu, dokonce některé pasáže jsem si musela přečíst víckrát za sebou. Doporučuji!

Coccinelle

Silný příběh, výborně napsaná kniha. Ještě několik dní po dočtení jí nemůžu dostat z hlavy...