Hana

Hana obálka knihy
Mé hodnocení:

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/hana-VSx-324332.jpg 4.89676
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Hana

kvádr
včera

Úžasná kniha... Slzy i padaly. Až na konci člověk pochopí co má okolo sebe za štěstí..

zimolka
předevčírem

Já jsem nikdy nemohla říct o žádné knize , že je pro mě ta nej, protože prostě nešlo vybrat jen jednu.Po přečtení knihy Hana ten názor měním.Je prostě jedním slovem Dokonalá!!! Jsem ráda že ji vlastním a určitě se k ní zase časem vrátím.

uzivatel4011

Krásná kniha z mého rodného města. Já sama jej takto nezažila, ale je to město mládí mojí babičky. Bylo mi s toho chvílema opravdu ouzko. Jedna z nejlepších knížek za poslední dobu, co se mi dostala do ruky.

Ani832

Kniha se dělí na tři části – nejdřív vypráví Mira, pak se dozvídáme o generaci před ní, jež si prošla válkou: její babičce, dědovi, matce a matčině sestře Haně, a poslední cca třetinu odhalujeme, co se stalo Haně, čím vším si prošla, proč je tak zamlklá a chová se trochu podivně.

I když je příběh vyprávěn retrospektivně a skáče se v něm v čase, tak se četl lehce. Všechny části jsou dobře propojené a postupně se odkrývá Hanina minulost. Vyhovoval mi i pěkný, čtivý styl psaní a postavy jsou vykresleny velmi plasticky, tudíž se do nich dá snadno vcítit.

Bezpochyby jde o silný příběh, kolikrát jsem si poslední část musela dávkovat a při čtení mi nebylo úplně dobře, jelikož část číslo tři je ze všech nejdepresivnější, nejsilnější.

Celkově je příběh podán dobře a téma zpracované hezky. Poprask a hype kolem Hany chápu, ale kniha mě asi nezasáhla tolik jako ostatní.

Přesto ji můžu velmi doporučit a určitě mám v plánu si přečíst i ostatní knihy Aleny Mornštajnové, jelikož tohle dílo se opravdu vyvedlo.

4,5*/5*

Dudla

Velmi smutný příběh. Nemám ráda knihy o válce, týrání lidí, ale četlo se velmi dobře.

Kami.Hacken

Opravdu silný příběh
Pořád jsem čekala, že se nakonec v tetě Haně něco pohne, ale po všem, co si prožila, jsem chápala, že to nejde. Smutné, ale moc hezky napsané

willy9203

Osobně mám za to, že dobrá literatura musí člověka vtáhnout do děje a na přemýšlení je čas poté, co čtenář knihu zavře. A to se u tohoto díla stalo jednoznačně. A téma holokaustu? V dnešní době je možná obzvláště důležité připomínat, kam vede demagogie a fanatismus, protože jsou všude kolem nás, aniž bychom si to uvědomili. Není to totiž jen fašismus, komunismus či třeba radikální islám, ale je to i hyperkorektnost, kvůli které bychom neměli číst kocoura Mikeše, protože hlavního hrdinu ukradli cikáni.

blackisis

???
Veletrh povrchnosti a zbytečnosti.
Každá kniha si najde svého čtenáře, hlavně když má to správné téma, reklamu a věhlas všemocného davu.
O holokaustu existuje dostatek nejen literárních děl, co vychází z osobních zkušeností autorů či vypravěčů. Nechápu, proč 80 let po válce o tom musí znovu psát někdo zcela nezúčastněný fiktivní formou. Navíc střihlou lehce narůžovělým odvarem Rosamunde Pilcher. Proboha proč? Co to komu přineslo nového do života? Asi jako by muž psal zasvěceně knihu o strastech menopauzy a pro větší čtenost pánského publika to okořenil fotbalovými příběhy.