Hana

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.82256
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

E.lisabeth
dnes

Skvele napsana kniha, co aspon trochu priblizi udalosti teto doby. Velice ctiva, stranky ubihali zavratnou rychlosti. Nejednou jsem slysela nazor: Ale Terezin byl v pohode, to bylo jen pracovni ghetto...no myslim ze v te dobe nebylov pohode nic.

Vlcice72
včera

Věděla jsem, že knihu si - na základě skvělých recenzí - určitě přečtu. Ale trochu z obavy ze srdceryvných scén, které vyprávění z tohoto období většinou doprovázejí, jsem to odkládala. Dříve mi to nevadilo, ale čím jsem starší, tím jsem přecitlivělejší

ZuK1
včera

Myslím, že o jedinečnosti knihy Hana dostatečně vypovídá 96 % hodnocení od 2249 čtenářů a v níže uvedených komentářích už o ní bylo napsáno snad vše ... takže já se tímto k těm nadšeným čtenářům pouze připojuji ...

kalinka99
předevčírem

Krásná to kniha během jednoho dne přečtená. Každá knížka od této autorky mě nějak zasáhne. Poutavé, realistické a zajímavé skrz historii. Rozhodně se těším už na další knihu, co tato spisovatelka napíše.

VladkaBU
předevčírem

... tak jsem ji taky přečetla. Kniha, která je od první stránky čtivá, si mě získala. Není se čemu divit, že byla Hana taková. Život si s ní nemile zahrál. Na poslední celé stránce mi vytryskly slzy do očí. Škoda, že jsem ji přečetla tak rychle, ale jinak to nešlo. Těším se na další knihy od paní autorky.

allblacks
předevčírem

Kniha přečtená jedním dechem. Kéž by si ji přečetla i dnešní mládež.

Stepka1989

Velmi pusobiva kniha. Skvela, ctiva a pritom lidsky psana o nelidskych udalostech. Vtahne vas do deje a vyplivne na konci. Doporucuji precist vsem, o to vic ve svetle udalosti dnesnich dni..

Sisine

neskutečná kniha. Emocionálně silný příběh, který je psán tak, že má člověk pocit, že přímo prožívá všechno s hrdiny. Kniha mě naprosto dostala, a ještě dlouho je o čem přemýšlet....

Bohunz

krásná kniha

DitaBa

Já jsem knihu nečetla, ale poslouchala. Zcela náhodou jsem ji objevila jako četbu na pokračování na ČRo2 ve chvíli, kdy ještě byla online. A ten příběh byl tak silný a krásně napínavě vystavěný, že jsem jednoduše nemohla přestat poslouchat. Byla jsem zvědavá, jak to s nimi všemi dopadne, co nového z minula se ještě vynoří. Je jasné, že téma, které kniha zpracovává, je silné a smutné samo o sobě. Tím spíš si knihy považuju za to, jak pracuje s detailem a jak vykresluje vnitřní pocity, myšlenky, pohnutky hrdinek, jak vrstvu po vrstvě rozkrývá nepatrné životní události, z nichž vyrostly ty mohutné. Nesmírně napínavé a přitom tak nesentimentální. Doporučila bych zejména dospívajícím. (Nesmím ovšem opomenout pro mě dokonalou interpretaci v podání Barbory Goldmannové a Evy Novotné. Desetidílnou četbu z románu Hana v režii Alexandry Bauerové natočilo Brněnské rozhlasové studio.)

Jubouska

Přečetla jsem ji skoro najednou, úžasná kniha. Nemohla jsem se dočkat, az zase budu mít čas číst.

Mišmiš

Za mě naprosto dokonalá kniha. Čtivá, úžasný děj i zápletka. Je neuvěřitelné jak malé drobnosti, až blbosti rozhodují o našich životech.
Vřele doporučuji.

fayne

Pusobiva a ctiva kniha, i kdyz hodne podobna dalsim valecnym romanum, ktere jsem uz cetla. A mozna trochu vic bych se zamerila na 3.kapitolu - Hana, ta me bavila nejvic, skoda, ze ji nebylo venovane vic stranek. Nicmene nejsem narocny ctenar, takze 5* si bezpochyby zaslouzi, ale 2.misto v zebricku je podle me precenene :-)

IrenaLuzarová

Strhující příběh, skvěle zpracovaná forma románu. Kniha, kterou si budete pamatovat. Postavy na které si vzpomenete, kdykoli padne zmínka o Valašském Meziříčí nebo žloutkovém věnečku. Určitě budete přemýšlet o osudech Miry, Rosy a zejména Hany, co by mohlo být, kdyby... A budete si vážit doby a místa, ve kterém žijete.

venora

velmi čtivé, trochu jsem se obávala, ale zbytečně. Pohled z více stran dodal příběhu hloubku. Je vidět, že extrémní situace vzbudí v lidech to nejlepší - nebo nejhorší. A také, jak jedno zdánlivě nevýznamné rozhodnutí může významně ovlivnit spoustu životů.

luciella10

Kniha, se kterou budete žít, usínat i vstávat. Vryje se vám pod kůži. Není to hezké a milé čtení pro chvíle pohody. Ale silný příběh a jisté memento dob nedávno minulých. Určitě stojí za přečtení.

Nifredil

Budu asi jednou z mála a vyjímkou velikou, ale já z té knihy nebyla nijak unesená. S podobným tématem je řada dalších knih a nějak se nešlo vyhnout srovnání. Jiné knihy zpracovávající stejné téma, tj. zvěrstva druhé světové války, vychází jako daleko působivější. Také jsem měla asi přehnaná očekávání, jak o té knize všichni pořád píší. Za mě prostě žádná bomba, spíše průměr, dobrá kniha, ale že bych byla unešená a byl to vyloženě čtenářský zážitek, to ne.
Ať nejsem jen negativním kritikem. Co musím ocenit a oceňovala jsem při četbě, je pohled různými úhly na vyprávěný příběh. Když už nic jiného a případný čtenář by měl podobně vysoká očekávání jako já, tak tohle je něco, kvůli čemu stojí za to knihu číst.

Gustik5

Je těžké napsat komentář k tolik diskutované knize, aniž bych opakoval již řečené. Přestože jsem ji četl už před pár měsíci, musel jsem si dojmy z ní nechat uležet. Protože je to zkrátka síla. Jak už bylo napsáno panem Fojtíkem, není to hezká kniha. Je plná osudovosti, utrpení, zla a silných emocí, po jejímž přečtení budete nutně potřebovat odběhnout k něčemu pozitivnějšímu. Každopádně, Hana je bezesporu jedním z vážných adeptů na knihu roku.

Překvapilo mne, že i přesto, kolik existuje příběhů z koncentračních táborů, je stále možné napsat tak silný příběh. Takový, ve kterém se prolíná řada lidských osudů natolik uvěřitelně a poutavě, že knihu skoro neodložíte, dokud ji nedočtete. A co oceňuji asi nejvíce, je fakt, že Hana není příliš dlouhá- je psaná velmi úsporně a nemá žádné hluché místo! Vše má svůj smysl a je dokonale provázané. Díky tomu síla děje ještě víc vynikne.

Paradoxně největší emocionální dopad na mne nicméně neměly pasáže z koncentračního tábora, ale naopak ty z "běžného" života před a po válce. Chování některých lidí je až neuvěřitelné. Přes všechna ta superlativa a výborný konec mi tu ale cosi k definitivnímu pětihvězdičkovému hodnocení chybělo. Za mě tedy 4 a půl * za čtení, ke kterému se už možná znovu nevrátím. Ne dřív než za pár let...

Hana je dílo, které si naprosto zaslouží veškerou pozornost. Je to nesmírně lidský a hlavně uvěřitelný příběh...

afrolenca

Absolutně perfektní. Čtivé, opravdové, lidské.

slaska77

Raketový vzestup knížky v žebříčku sleduji již několik měsíců. Už chápu proč, je neuvěřitelně dobře napsaná a čtivá. Člověk si říká, že po přečtení desítek knih o holokaustu i historii druhé světové války se už nic moc nedozví. Ale dozví, dozví se, jak ta hrozná zvěrstva ovlivnila životy celých generací, dozví se, jaká traumata si do života přinesli přeživší, jak se narušily mezilidské vztahy. Stát se to mohlo komukoliv z nás, proto buďme vděční osudu, že žijeme v této úžasné době. Skvělá kniha!

rakakan

Knihu nešlo odložit. Protože znám Meziříčí, byl pro mě příběh o to poutavější. Teprve při čtení HANY jsem si uvědomila, jak strašně zasáhla hrůza války i do tak malého města, a kolika lidem změnila osudy a připravila utrpení. Doporučuji!

LaDouceBrise

Hana je knihou, která v poslední době slaví jeden úspěch za druhým, a dle mého názoru je to s přihlédnutím k těmto okolnostem (viz níže) naprosto oprávněné.

1) Kniha se zabývá těžkými tématy a také tím, jaké jsou jejich dopady na civilní obyvatelstvo, což už je samo o sobě důvodem k vyššímu hodnocení (v případě, že to bude dobře zpracováno, čehož se u Hany nemusíte bát).

První část pojednává o tyfové epidemii, která v Meziříčí propukla ve druhé polovině minulého století. Pro devítiletou Miru to všechno znamená jedno - zůstane na dlouhá léta připoutána k podivínské tetě Haně.

Příběh Miry mě neskutečně bavil, čtivé vyprávění paní Mornštajnové mě doslova pohltilo a já byla nedočkavá další kapitoly. Bohužel jsem po sto stránkách narazila na konec první části a objevila se přede mnou část druhá, která byla zbytečně zdlouhavá a způsobila, že mé nadšení z knihy částečně opadlo. Objevování historie Miřiny rodiny nebylo zrovna mým šálkem kávy, a tak se mi četba této části knihy trochu protáhla.

Třetí část pojednávající o Hanině osudu během války mě velmi překvapila. Autorka sama říká, že kniha není o holocaustu, ale paradoxně to byla právě tato část knihy, co mě nejvíce zaujala a přesvědčila o tom, že čtení Hany nebylo jen pouhou ztrátou času.

2) Hana je dílem české autorky, a přestože já osobně současnou českou literaturu vůbec nečtu, kniha sklízí ohlas i u mé osoby.

Jak už jsem zmiňovala, styl psaní je skvělý a čtivý, charaktery postav propracované a jednotlivé části knihy se v nenucené návaznosti propojují.
Ještě bych chtěla vyzvednout jméno hlavní hrdinky, po níž je kniha pojmenována. Hana neboli vina, když jsem se tohle dozvěděla, pomyslela jsem si, že je to přímo geniální. Vina Hanu pronásleduje celý život a s příběhem tak úzce souvisí, že lepší jméno si autorka opravdu vybrat nemohla.

,,Přežila jsem peklo jen proto, abych dál roznášela smrt."

S1M0NE

Klobouk dolů před psaním autorky. Hana je dojemný a neskutečně potavý příběh generací jedné rodiny, které osud a historické události nepřáli. Doporučuji!

ddkk

Hanu jsem dlouho odkládala s pocitem, že se na její čtení musím nejprve připravit...a teď jsem ji přečetla během jediného dopoledne. A musím před Alenou Mornštajnovou hluboce smeknout. Už dlouho se mne žádná kniha tolik nedotkla, jako její Hana. A přitom ten na první pohled nevzrušivý způsob vyprávění jakoby ani nešlo o hluboký, zasvěcený a nesmírně citově vypjatý příběh, vás donutí číst stránku za stránkou a jen žasnout, co ještě přijde...Alena Mornštajnová v jednom z rozhovoru řekla, že je zaskočená tím, jak rychle lidé zapomínají na nedávnou historii. O to víc je její Hana důležitá. Kdyby bylo k dispozici deset hvězdiček, ode mne by je dostala.

anett123

Moje první od této autorky, určitě si přečtu i ostatní.

Knihomolová

Vše už bylo asi řečeno v předešlých komentářích. Za sebe však musím napsat, že kniha je opravdu neskutečně čtivá (i když to už tady taky jistě padlo)! A to od prvního slova do poslední tečky. I když nejvíc mě pohltila první část věnovaná Miře. Příběh vyprávěný z pohledu osiřelé holčičky mě od počátku ke knize doslova přikoval. A závěr, který se mlhou k Miře opět vrátil, mne potěšil.

DAVRE

Osud našeho života je napsán a my můžeme jen žít. Silný příběh plný osudu všech. Četl jsem se zatajeným dechem a myšlenkama jsem se snažil vcítit do příběhu. V minulém roce jsem navštívil Osvětim i Brezinku o to více to byla pro mne silnější představa hrůzy,kterou si museli tito lidé prožít. Moje první a určitě ne poslední kniha této spisovatelky s velkým S. Děkuji a nezapomenu.

MayaBu

Moje druhá kniha od paní Mornštajnové a opět unikátní zážitek. Mám dojem, že knihy této autorky jsou něčím úplně odlišné od všech ostatních, které čtu, ale nevím, čím přesně to je. Hanu jsem slupla jako malinu, četla se sama a dokázala se prokopat kamsi do mého nitra a ranit mě až neuvěřitelnou silou. Takže se přidávám k ostatním a tuto knihu vřele doporučuji.

qydko

Myslím, že už tu vše podstatné bylo zmíněno. Hana je silný příběh splétajících se rodinných osudů, který nutí k zamyšlení.

Janinnka

Krásná, ale smutná kniha. Ze začátku je styl vyprávění podobný tomu, když vám babička vykládá o svém dětství... Postupem času se však stává ponurejší a ponurejší, chvílemi jsem musela knihu odložit a vstřebat to, co jsem přečetla, ale tak je to u všech knih s touto tématikou. Doufám, že to, co prožívala Hana nikoho z nás už nepotká....