Hana

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.81904
Žánr:
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (662)

Přidat komentář
Gerychovaja
dnes

Perfektně napsaný, uvěřitelný příběh který jsem zhltla za 3 dny...

Paulus.1987
dnes

Na české poměry nevídaná kniha, takové nadšení z české knihy jsem naposledy cítil při Šulcových Dvou proti říši. Ačkoliv bylo těžké od knihy odcházet, nejedná se o žádné veselé čtení. Na pozadí historie jedné rodiny a jejího blízkého okolí se dočítáme o nevýslovném utrpení, odevzdanosti, lítosti, ale také o důvodech k dalšímu životu. O to více jsem rád, že moderní česká literatura není pouze o románech Michala Viewegha.

antonin0999
dnes

Bílá obálka se žloutkovým věnečkem se zdá být na první pohled kontrastní k obsahu knihy a ze své knihkupecké zkušenosti musím přiznat, že než jsem knihu přečetl, nedoporučovala se mi snadno.
Hanu, knihu i postavu lze popsat jedině mnoha přídavnými jmény. Představuje nám drsný svět minulosti, ale trochu i to, jak se "nezaujatý" člověk staví k utrpení druhého. Díky skvěle použitému jazyku se příběh stává ještě dojemnějším a svým blízkým jsem měl potřebu se z něj vypovídat.
Aleně Mornštajnové jsem uvěřil všechno. Nenominování této knihy na cenu Magnesia Litera je ostudou této soutěže.

Lenka27
dnes

Měla jsem příliš veliká očekávání a ač je to silný příběh, všechno zapadá "do žloutkového věnečku", občas se to stane, nejsem cílový čtenář. Určitě mě ovlivnily mé osobní antipatie k postavě Hany. A pro mě už to bylo příliš mnoho tragédií, které otupily mé emoce. Krásně se to četlo, scény z koncentračního tábora jsou poskládány dosti kostrbatě, kdyby je Mornštajnová spíše jen naznačila, vyhnula by se historickým nepřesnostem. O tragédii v podobě břišního tyfu, která vypukla ve Valašském Meziříčí v roce 1954, jsem opravdu nevěděla, autorka skvěle vylíčila na osudu jedné rodiny tuto událost. To byla pasáž, kdy jsem cítila velký smutek a tak nějak jsem čekala vzestupný trend. Tento námět byl na román, který by šel až na dřeň postav, do těch několika stran nebylo možné napsat to lépe, ale pro mě je to zkrátka málo. Nicméně jsem šťastná, že Alena Mornštajnová píše a opravdu krásnou češtinou, Slepá mapa mě velmi oslovila a svůj postoj k Haně beru spíše jako můj problém.

Elea
dnes

Hodně zajímavá kniha popisující strašnou dobu, připomínala mi Zlodějku knih, ta se mi však líbila víc.

mirektrubak
včera

Suverénně, zručně odvyprávěný román, který nabídl poutavý děj, zajímavé postavy a uvěřitelné emoce. Kategorie „Pro ženy“, ve které je kniha zařazena, mě trochu děsila, ale nebylo se čeho bát – četlo se to opravdu dobře.
Kdyby mělo být zcela po mém, dal bych přednost víc popisům vnitřních stavů hrdinů – v Haně se zaměřujeme spíš na dialogy a dějové zápletky. To není úplně můj styl, proto mě Hana nezaujala tolik, jako třeba Vyhnání Gerty Schnirch, který zpracovává podobné téma (osud obyčejné ženy, která je obětí velkých dějin). A také postavy a situace byly někdy trochu příliš schematické.
Ale nechci Hanu kritizovat. Naopak, chci chválit. Líbilo se mi, že román, který má ambice oslovit širokou čtenářskou základnu neuhýbá před nepříjemnými tématy. Nelakuje věci ani na růžovo, ani na černo. Nabízí zajímavý příběh bez použití laciných triků k upoutání pozornosti nebo vyvolání emocí. Byl jsem spokojen.

Luucie
včera

Nemám slov. Krásné.

Jára76
včera

Úžasná kniha,kterou by si měl každý přečíst.Protože by se nemělo zapomínat na to jaké osudy měli lidé za války a po válce.Příběh je psaný velice poutavě a čtivě.

nitoa
včera

Dobře a poutavě napsaná kniha. Autorka spoléhá , že všichni známe historii 2. světové války a holokaustu. Nepopisuje proto detailně hrůzy, co se děly. Každý si to domyslí. Člověku se svírá srdce, s jakou důvěrou a najivitou lidé opouštěli své domovy.Nejvíc mě dostal konec knihy.

martina4041
včera

Přečtena jedním dechem, Krásně se vše spojilo a dávalo smysl, jak příběh plynul, pomalu jsme začala chápat proč Hana byla taková jaká byla.

tami1
včera

Pět hvězdiček je málo! Nádherná kniha.

laydee
předevčírem

Na tuhle knihu jsem narazila díky reklamě na Martinus.cz pořád mi tam vyskakovala a pak ještě na nějakých knižních tipech na youtube. Kniha zakoupena v pondělí a v pátek ráno dočtena se slzami v očích. Výborný, silný příběh. Styl psaní mě dokonale vtáhl do děje a hltala jsem tak každou stranu, krásná čeština, bylo to pro mě trochu jako "detektivka" i když jsem něco tušila tak mě to prostě překvapilo a tajil se mi dech.
Nikdo asi nemůže pochopit jak to bylo hrozné tahle doba a suďte mě jak chcete, ale lidé si vážili věcí, přátelství a byli si blíže. Neříkám žít z minulosti, ale poučit se z ní, brát si příklad a rozhodně si ji připomínat a ctít. Dneska máme všichni všechno a vlastně nemáme někteří vůbec nic.

TipsyChipsy
předevčírem

Takových knih je jako šafránu. Čtení je drogou a nakonec dobrý pocit, jako by člověk prožil další život. Kdybych chtěla shrnout, o čem to bylo, tak obraz standardního postupu ponížení až usmrcení židovských obyvatel za války. Viděno skrze konkrétní fiktivní hrdiny románu.

Cherryel
15. března

Knížka se mi docela hezky a plynule četla,jen spisovatelka začínala příběh jakoby od konce a ten příběh o dívce o které začínala, nedotáhla do konce a nechala ho otevřený, což byla škoda.Mysto toho začala psát o její rodině a tetě, která byla podivná o tom co zažila za války a jak jí to poznamenalo.Pro mě tak na jedno přečtení ale už bych se k ní nevrátila.

Toňula
15. března

Silný, lidský příběh nutící k zamyšlení o hloubce lidské duše, smutku, lásce, trápení i odpuštění psaný srozumitelným a citlivým způsobem. Krásná kniha..

IvaBenNy
14. března

Za mě byla tahle kniha perfektní čtenářský zážitek. Děkuji paní Mornštajnové za pozvednutí české literatury zase o kus výš.

theMarty
14. března

Pěkný válečný příběh, ale čekala jsem trochu víc.

MirijamFrankl
13. března

Moje první knížka od paní Mornštajnové. Nečekala jsem to, ale četla se neuvěřitelně snadno, postavy byly jako živé z masa a kostí. Autorka si dobře pohrála s jejich osobností, minulostí a motivy. Příběh byl důmyslně propletený, vystavěný a nesl se ve správném duchu reality bez příkras. Hana určitě stojí za přečtení a já se moc těším na další setkání s paní autorkou.

hopen
13. března

Velice povedená kniha!

Káča2015
13. března

Nerada čtu knihy, které jsou tak v kurzu, že o nich mluví každý :) Tentokrát jsem nátlak nevydržela. První půlka pro mě byla výrazně lepší než druhá, rozuzlení zápletky bylo hodně předvídatelné, vlastně mě v poslední třetině knihy nepřekvapilo nic. Pokud mohu srovnat třeba s nedávno dočteným Slavíkem, Hana mě nevtáhla ani ze třetiny tak silně do děje.

kofina
13. března

Vzhledem k "profláklosti" knihy jsem zas tolik neočekávala a musím říct, že jsem nadšená! Kniha se četla sama, příběh je poutavý, líbí se mi promítnutí více generací a prostřídání postav. Kniha mě donutila přemýšlet o tom, jak vlastně náš život ovlivňují lidé okolo nás a my s tím nic neuděláme. Hanin život mohl vypadat úplně jinak...

HDosoudilová
13. března

Na toto téma jsem už četla hodně knih ale tato byla úplně jiná než ostatní. Bavila mě od první stránky a na konci mi bylo líto, že už je konec. Dost by mě zajímalo, jak to bylo s Hanou ale i ostatními dál. Moc se mi líbil děj, styl psaní i vývoj postav. Od této autorky jsem zatím četla poze Hanu, ale chystám se i na další její knihy.

Dajda
12. března

Knihu jsem přečetla asi před měsíce a stále nejsem schopna napsat adekvátní hodnocení - prostě neskutečná kniha, která se musí přečíst..

Devorah
12. března

Od této knihy jsem nic nečekala a přitom toho tolik dostala. Je čtivě a poutavě napsaná, autorka nás po kapkách a formou retrospektivy táhne do děje a líčí události z let minulých, které ovlivňují události současné. A tak se před námi otevírá příběh neskutečně silné ženy, která nechtěla od života tolik, jen lásku a pocit bezpečí od milovaného muže. Její špatný výběr a ego na sebe vršilo další a další události, které spěly k tak smutnému a tragickému konci, který ovlivnil osudy a životy všech v jejím okolí.
I přestože je tento román spíše hořkosladký, i když míra hořkosti vítězí, přesto je plný skutečného života, lásky, zrady a ke konci také touhy po životě.

oolinkaa
12. března

Ja nevím. Tak nadšená, že bych si knihu musela přečíst znova, nejsem..myslím, že je kniha dost nadhodnocená..a fakt nebyla chvilka, že bych měla nutkání u čtení brečet ba ještě pár dní o ději přemýšlet. Jako četlo se to dobře, to nepopírám, ale úplně paf z toho nejsem..

hanajm
12. března

Opět skvělé, jen jsem už v půlce věděla, že toho bude málo...

Marekh
11. března

Kniha se mi celkově líbila. Styl psaní je výborný, kniha se opírá o skutečné události.

Při čtení jsem si říkal, že když člověk udělá jednu osudovou chybu, pak se to sním veze celý život. Jenže když je člověk zamilovaný, svému protějšku bezmezně důvěřuje, má nasazeny růžové brýle..

Majkrofon
10. března

Knihu som si zaradil do výzvy, kvoli zaradeniu pod ženské romány, tie fakt nečítam. kniha bola velmi dobrá, ale skutočne tam bolo miestami cítiť, že je viacej zameraná pre ženy. Smrt je mým řemeslem od Merleho, ktorú som čítal pred tým, ma bavila oveľa viac.

Goldie784
10. března

Knížku jsem přečetla za jeden den. Úžasný zážitek. Silný příběh. Doporučuji!!

Bustedka
10. března

Uff.. tohle bylo silné. Asi před 6 lety po zhlédnutí filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu jsem se zařekla, že se válečnému tématu budu radši pro dobro mého osobního zdraví vyhýbat. Ale náhoda tomu chtěla, že jsem se dostala k Haně. Anotace totiž přehlížím, ale neušlo mi, že se o knize často mluví a tak jsem se začetla...a nedokázala přestat.
Prvně bych chtěla složit poklonu paní Mornštajnové za bravurní češtinu, slovní spojení a naprosto krásný, neplytký popis. Osobně bych knihu zařadila do povinné literatury, protože mám pocit, že dnešní generace zapomíná na české prostředí, krásu našeho jazyka, ale i hrůzy války.
Snad každý puberťák se při učení rozčiluje - proč se mám učit o něčem co bylo, k ničemu to není... Ale když budeme zapomínat na to co bylo, nebudeme si vážit toho, co máme teď - ostatně dnešní politická situace je toho zářným příkladem.
Kniha je famózní po všech stránkách. Propojení časů, příběhu, nebyla tam tichá a zbytečná místa. Všechno mělo svůj důvod. A po dočtení poslední stránky jen koukáte a přemýšlíte. Nad tím, jak je vůbec možné, že se během 70let zapomnělo. A jak je vůbec možné, že jsou mezi námi ti, co mají pocit ztroskotance když nemají na nový kousek do svého šatníku, nebo že nemůžou na dovolenou k moři. Že ta povrchnost vyhrála.