Hana

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.9414
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Host

hanap
včera

Výborná, skvělá, to nejlepší co jsem poslední dobou četla. Mám ráda všechny knihy od pani Mornštajnové.

Anahk1
včera

100% doporučuji.. velmi silný příběh..

lenka7348
předevčírem

Velmi silný příběh o tom, jak na první pohled banální rozhodnutí jednoho člověka dokáže zamíchat osudy několika dalších lidí...Kniha rozhodně stojí za přečtení, ale varuji, že je těžké se od ní odtrhnout.

Haen
předevčírem

Je to tak skvělá kniha, že pět hvězdiček nestačí! Nejen silný příběh, ale i výborně napsáno. Velmi doporučuji.

HoneyBunny

Dostala jsem k dnešnímu svátku, už se těšííím:)

lidunka1

Paní Morštajnová píše brilantně. Knížky z války mě vždycky přesvědčí o tom, jak se mám skvěle a vedou mě k vděčnosti. Autorka skvěle propojila jednotlivé osudy, umí vykreslit postavy a píše tak, že jsem se jen těžko vracela do reality, jak jsem byla ponořena do děje.

MahulenaK

Nelze dát jinak, než plný počet. Jediná drobnost-není to vhodná knížka na dovolenou...Doufám, že paní Mornštajnovou radost ze psaní neopustí a brzy se dočkáme další knížky.

Martooni

"Mohla jsi.. Mohla.."

Přečetla jsem mnoho knih o válce, Terezine, Osmetimi, Ravensbrucku.. videla mnoho válečnych filmu.. ale po přečtení této knihy, mi bylo opravdu hrozne.

Hana je můj první "zdokumentovany" člověk, který návrat k normálnímu životu po koncentračních táborech, nezvládl. Nedivím se ji, taky bych přežívala, pomalu umirala, být na jejím místě.

Knihu doporučuji, dávám 5*, čte se jednim dechem, ale já už ji znovu přečíst nezvládnu.

Kirijaki

Precteno za dva dny, nemohla jsem se odtrhnout. Jeste ted o tom musim premyslet.

Kiisaki

Takové knihy z nedávných dějin obvykle nečtu, ale zde jsem se nechala zlákat báječným hodnocením a krásnou podobou knihy. Trvalo mi to něco málo přes den, prolila jsem stovky slz a teď se ve mě mísí pocity naprostého smutku nad osudem Hany a celé její rodiny, ale i vděčnosti za to, že na světě existují lidé, kteří dokáží tak nádherně a citlivě napsat příběh plný hrůzy a bolesti. Před paní Mornštajnovou smekám.

bee88maja

Číst podobnou knihu, je něco, co se mi zarývá do mého pudu pro spravedlnost, cit a logiku. Knihy jsou tu, aby nás poučily, ale bohužel ti, kteří by měli být poučeni, po moudrých knihách nikdy nesáhnou...Děsivé, smutné, ale stálé aktuální.

perpe2a

Silný příběh, krásně napsáno, za mě rozhodně ANO, stojí za přečtení.

nikol6168

Tato spisovatelka mě moc nenadchla a tuto knihu jsem si koupila jen protože mi nějak padla do oka, ale nakonec jsem byla úplně nadšená a i když jsem si knihu chtěla šetřit, tak se to četlo samo.

rohlajda

Strhující příběh, od kterého jsem se nemohla odpoutat. Plné emocí i podnětů k zamyšlení. Vřele doporučuji k přečtení.

JustWomen

Krásně se to četlo, zasáhlo mě to, bylo to silné, smutné, poučné. Skvělá kniha, dobře napsaná, čtivá, doporučuji !!!

May

Kdysi před lety mi dědeček vyprávěl, že byl za války nasazený na nucených pracech v Německu a vyprávěl, jak se s nimi zacházelo .... Byla jsem sotva v pubertě nebo spíš ještě chvíli před ... Jeho vyprávění mě děsilo, ale tehdy mi to přišlo jako děsivá "pohádka", abych si vážila toho co mám ... Dnes, kdyby děděček ještě žil, řekla bych mu jak moc ho mám ráda a jak jsem mu vděčná, že všechno zvládl a vydržel a díky němu jsem tu i já ... Díky této úžasné knize na něj už několik dní vzpomínám ... Říkat o Haně, že je úžasná je ... trošku zvláštní, lepší označení by asi bylo, velmi silná a poučná kniha ... Knihy o válce a válčení čtu zcela výjimečně, ale tato kniha za přečtení stojí ... I za všechny kapesníky, co jsem u ní probrečela ...

Terezita

Bože... Takhle kniha je famózní. Tolik utrpení, tolik lásky, soucitu, strachu, všeho. Smekám pomyslný klobouk před paní spisovatelkou. Takovou koňskou dávku emocí, kterou mi Hana vrazila přímo pod kůži, jsem dlouho nezažila. Nemám slov. Doporučuji opravdu každému.

turnip

Autorka opět nezklamala. Po Slepé mapě a odlehčeném Hotýlku znovu úžasný příběh a skvělé vypravěčské schopnosti. Mo se těším na autorčiny další počiny.

Blaufik

Silný příběh u kterého si zajisté popláčete. Já jsem si alespoň pobulela. Určitě mi kniha zůstane dlouho v mysli a jen tak na ni nezapomenu. Rozhodně jsem nečetla naposledy. Doporučuji.

evke

Kniha , která vám donutí k zamyšlení. Je to velmi silný příběh, z kterého mrazí.

Jaruce

Úžasně napsaný příběh. Stačí si přečíst pár řádků a už se neodtrhnete. Po dočtení přemýšlíte nad osudy propletené v tomto příběhu.

josska

Knížce musím dát pět hvězdiček,už jsem četla pár takových knih,ale Hana mě zasáhla,bylo to smutné,tvrdé a běhal mě mráz po zádech.Přečetla jsem ji jedním dechem,pršelo a já četla a četla.Byla to moje první kniha od autorky

gfdsa123

Na toto téma jsem četla již spoustu knih a proto mě tato moc nezaujala. První a třetí část knihy byl poutavý nabytý emocemi a k zamyšlení. V první části se Miře vyplatilo neuposlechnout mámu. Ve druhé části se Haně neuposlechnutí krutě vymstilo a zničilo život. Je až spodivem kolik toho lidé museli ustát.

Kaca24

Skvěle napsaná kniha, která tak lehce plyne, ale příběh se nečte zrovna snadno. Mráz mi při čtení běhal po zádech a četla jsem se zadrženým dechem. Moc doporučuji, ke knize se určitě budu vracet.

danalis

Krásně čtivě brilantní češtinou vyprávěný příběh, od kterého nejde odejít...ideální kniha pro zamyšlení i odpočinek

acul.p

Přečteno jedním dechem během 24 hodin :) Opravu krásná kniha.

marca_m

Opět se mi potvrdilo, že Alena Mornštajnová je skvělá vypravěčka. Vypravěčka příběhů, které nejsou žádným vyfabulovaným zašmodrchancem, ale autentickým vyprávěním osudů těch neobyčenějších lidí, na které tragicky dopadala naše nedávná historie.

boticelli

Prekrasne napsany a mimoradne silny pribeh. Po tom vsem utrpeni hlavni postavy Hany prisla (diky Bohu!) ulevna katarze jak pro ni tak pro mne. Jak nebezpecna je totalita, diktatorstvi spojene s nenavisti...

Alizon

Úžasná kniha, kterou řadím do doporučených a autorku do oblíbených. Jednotlivé vrstvy příběhu jsou nám pomalu předkládány a v momentech, kdy do sebe všechno zapadá a spolu s Hanou si čtenář říká "kdyby", Vás mrazí. Autorka je úžasná vypravěčka příběhu, který ve mně dlouho zůstane.

knih.sasa

Výborně napsaná kniha o závažných tématech (nejen) z ženského pohledu. Čekala jsem víc místa pro meziříčskou tragédii s tyfem a méně místa pro téma koncentračního tábora, ale mohlo mě to napadnout, když na obálce jsou pruhy "vězeňského pyžama".
Kam až vede malá aktivita/pasivita nebo nesplnění přání/požadavku matky, sestry, kamaráda. Jedno rozhodnutí, velké následky (zdůrazněno opakovaně v životech postav).
Doporučila bych k přečtení i všem zamilovaným mladým dívkám, aby včas prohlédly úmysly svého vyvoleného. Okolí nám většinou radí dobře, ale člověk neposlouchá a milého/milou neustále omlouvá. Krásně je popsané "rozhodování" hl. hrdiny mezi ženami, kterou si má vzít a proč. Tady umocněné tehdejší dobou, dnes muži řeší jiná kritéria, ale chovají se u toho stejně, nic se v principu nezměnilo. A je vůbec dobré být nástupkyně původní nevěsty s vysněným mužem?
Kniha se četla velice dobře, lehce, bavila mě mnohem víc než předchozí tituly autorky.
Hodnotím jako jednu z nejsilnějších knih, kterou jsem četla. Slzy následovaly. Po přečtení mi bylo opravdu mizerně a musela jsem to prostě nechat doznít a usadit, ani jsem nedokázala hned napsat komentář.