Hana

kniha od:

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 4.7 13051

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (3435)

Komentáře 3435 Recenze 49

KerliDepp
KerliDepp
03.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Moje první kniha na tohle téma. Příběh Hany a její rodiny za období druhé světové války. 3 generace, propojí celé válečné období - začátek války, průběh války a poválečné období. Je to čtivé, napínavé a poslední kapitola (té jsem se bála nejvíc) - příběh Hany který je emocionálně nezvladatelný. Nebyla jsem schopná to ani procítit jak bych chtěla jelikož ti, kteří přežili koncentrační tábory museli projít neskutečnou představou bolesti.
SPOILER!
Hana si dávala za vinu neuskutečněný odjezd do Anglie ale proč? Šanci měli i poté co nakonec dopis doručila. Její matka sama nebyla schopná se rozhodnout jestli odjet nebo ne. Větší hloubku by to mělo kdyby Hana dopis opravdu nedoručila a matka dejme tomu nedoručený dopis jednoho dne našla.
Jak to teda je? Byla Ida opravdu nevlastní sestra Miri? Na konci příběhu mohlo i tohle vyjít na povrch.

dacek
dacek
21.11.2023 5 z 5

Hezky česky napsané a čtivé. Koho znám, měl knihu přečtenou za chvíli.


Achillesaželva
Achillesaželva
20.11.2023 3 z 5

Mám rozporuplné pocity. Stejně jako drtivá většina čtenářů jsem román přečetla jedním dechem. Téma holokaustu a je samo o sobě natolik silné, že má potenciál překrýt vlastně i docela zásadní mezery literární, jak se mi zdálo, že se stalo v tomto případě. Začnu od pozitiv..
Velmi oceňuji zajímavou retrospekci a řazení kapitol, postupné rozkrývání vztahových spletenců i samotný nápad spojit a propijit v jednom románu tímto způsobem dvě hlavní postavy Hanu a Miru. Ostatní dějové zápletky též pěkné!
K nedostatkům...
Po celou dobu jsem měla pocit, že čtu spíš průměrnou gymnaziální esej z hlediska bohatosti jazykových prostředků. Dokonce bych řekla, že místy to byl až do očí bijící kýč a nerada bych, aby to vypadalo jako hejt, jen prostě takový jsem měla subjektivní dojem. Zdálo se mi, že autorka se mermomocí snaží o psychoanalýzu postav - jejich nejniternějších pocitů v hraničních životních situacích, místo toho ale na mne dýchala až laciná povrchnost, která se nakonec ke skutečnému jádru lidské bolesti ani nepřiblížila. Zvlášť Hana měla životní ránu za ranou a dost možná, že jsem ovlivněná skutečnými příběhy, ale většinou ti lidé mají sklon nést si jednu bolest z toho bezpočtu hrůz jako tu nejvíce drásající, a pokud autorka kdesi řekla, že u Hany to byl pocit viny, pak i přes explicitní mnohačetné pokusy sdělit to čtenáři přímo, jsem tomu prostě "nevěřila". Hana zůstala pro mne tak nějak neosobní, beztvarou hrdinkou, ač mi jí pochopitelně bylo líto. Mrzelo mě, že tak skvělý námět nakonec sklouzl, možná trochu komerčním způsobem, ke snaze vzbudit emoce, zrychlit tep atd., ale pro mne vrcholná literární díla jsou ta, kde to podstatné není vlastně ani vyřčeno, jen vyplyne z kontextu, na čtenáře dýchne, on sám pochopí a tím se vnitřně s hlavní postavou (koneckonců s jakoukoliv postavou) ztotožní a tento dojem si s sebou nese dlouhá léta, celý život...jako událost setkání. Toto mi v knize chybělo a je to škoda, protože tento námět by si větší hloubku velmi zasloužil. Abych byla ale upřímná, knihu bych nakonec doporučila, jen s tím, že bych právě zásadně snížila vysokou laťku očekávání, kterou jsem od ní vzhledem k vysokému hodnocení sama měla.

Ambo
Ambo
20.11.2023 5 z 5

Chápu, proč se to lidem líbilo. Je to precizní dílo. Taky se mi líbilo, ale děj nebyl nijak hluboký.

Drnkla
Drnkla
13.11.2023 5 z 5

Pět hvězd, jinak to ani nejde. Dneska jen tak neusnu... Famózní kniha.

bohejsova
bohejsova
10.11.2023 5 z 5

neskutečně silný příběh, kniha se dobře četla a bylo těžký přestat číst, doporučujii!!

Market233
Market233
09.11.2023 5 z 5

Krásný příběh, silné emoce! Velmi dobře napsaná kniha.

mila2411
mila2411
07.11.2023 5 z 5

Výborná, zase jak jinak než SMUTNÁ knížka.

Plativa
Plativa
05.11.2023 5 z 5

Knížku mi půjčila kamarádka a já jsem ji přečetla posedle za dva dny. Přistupovala jsem k ní s vyššími nároky kvůli všeobecnému vysokému hodnocení knihy a vůbec mě nezklamala. I když jsem si říkala, že už mám dost příběhu z 2. světové války, tenhle byl zas trochu jiný a zanechal ve mně další rozměr zničených životů, které válka zpustošila. Příběh plyne svižně, takže čtenář hltá každou stránku, mezi jednotlivými postavami je dobrá orientace, a na rozdíl od jiných autorek nemám pocit jakési naivity k dřívější době

mirec88
mirec88
03.11.2023 5 z 5

Niečo neskutočné. Silný a smutný zážitok. Alena Mornštajnová mi touto knihou vyrazila dych. Neskutočne drsné a realisticky opísané hrôzy koncentračných táborov si ma úplne získali o to viac, že to vychádza zo skutočných udalostí. Odporúčam len silným povahám a určite to nečítajte (alebo nepočúvajte ako ja) v období depresie alebo keď máte zlú náladu, lebo vám to nepridá. Je to fakt obrovsky hodnotné. Bol som veľmi smutný na konci.

Marti1212
Marti1212
03.11.2023 5 z 5

Wow. Poutavé dějové linky, několik silných ženských hrdinek, předválečné, válečné a poválečné období a Valašské Meziříčí.

Hobo
Hobo
30.10.2023 5 z 5

Uf. To je jiný šálek čaje než pochybný Listopád.

sporran
sporran
28.10.2023 5 z 5

Silný příběh umocnilo audio zpracování. Zajímavé je také členění knihy. Velká autorka!

Gabriela_K
Gabriela_K
27.10.2023 5 z 5

Tento žánr nebo téma knihy nečtu, nevyhledávám to, ale když jsem měla možnost si ji přečíst, tak jsem si řekla proč ne.
Byl to silný příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Určitě doporučuji. A vrhnu se i na další autorčiny knihy.

eliska7699
eliska7699
27.10.2023 5 z 5

Několikrát jsem ji četla se slzami v očích. Je neuvěřitelné, jak mohou vypadat životní osudy lidí a kolik je některým lidem naloženo. Skvěle napsáno, chytlavé od první stránky.

Azeretkaa
Azeretkaa
26.10.2023 5 z 5

Kniha, která ve mně vyvolala tolik pocitů a kterou jsem zhltla jedním dechem. Příběh, který je napínavý od začátku do konce....K této knize se vždy ráda vrátím, jelikož musím říct, že je jednou z mých nejoblíbenějších. Kudy chodím, tam knihu doporučuji, protože za mě, sice smutný, ale opravdu úžasný příběh!

Danilla
Danilla
23.10.2023 4 z 5

Nádherná kniha a velmi poutavý příběh. Tohle je přesně ta kniha, o které čtenář po přečtení ještě dlouho přemýšlí.

Filomena1961
Filomena1961
23.10.2023 5 z 5

Paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka a její knihy se čtou na jeden zátah. Pokud je nutné knížku z nějakých důvodů odložit, příběh stále rezonuje v hlavě. Je neuvěřitelné co všechno postavy uvedené v knížce musely prožít a člověku nezbude nic než děkovat, že žijeme zatím v době, kdy nemusíme prožívat hrůzy, které zažily předchozí generace. Román je velice emotivní a i když v něm je hodně smutku, bolesti, utrpení, hrůzy a samoty, nechybí láska, víra a naděje, které pomáhají přežít.
V závěru mě oslovila myšlenka Hany: " Pořád mě navštěvují vzpomínky. Stále je hodně těch tíživých, ale přibývají i ty, kvůli kterým chci ještě žít."

Eumenida
Eumenida
22.10.2023 5 z 5

Dočetla jsem a vydechla od napětí. Výborný román o pocitu viny přeživšího, a nejen o tom pocitu. Vlastně celý osud jedné rodiny, přes dvě generace. Hana a Mira jsou spjaty krevním spojením, jedna rodina. Devítiletou holku pramálo zajímá, proč je teta Hana tak divná, nemluvná, zasmušilá a proč vypadá tak staře. A teta Hana má co dělat, aby se udržela ve světě živých, když si sama připadá už dávno mrtvá.
Je tu téma války, holocaustu i koncentračních táborů. Příběh Hany se odvíjí už před válkou a nekončí ani po válce. Je to nesmírně emotivní příběh, přitom psaný střízlivě a emocí se jen lehce dotýká, snad ve snaze neroztříštit je na tisíc kousků. Nakonec, jak lze psát o příšerném utrpení těch, kteří se ocitli za ostnatými dráty? Jen se lehce dotknout. Co na celém příběhu oceňuji - autorka nemoralizuje. Nesoudí, kdo za to může, to si nakonec celý obrázek dá do kupy každý sám a zároveň si každý čtenář může položit otázku - co bych dělal já, v té době a v tom postavení? Je třeba vzít v potaz celý kontext doby i s tím, že informace prostě nebyly, jen útržky a fámy. A kdo už byl v přímé konfrontaci s čirou pravdou - nebo s čirou hrůzou - těžko vydal svědectví.
Hana je výborný román, právě proto, že autorka nemoralizuje, ale popisuje. Popisuje, ale je zdrženlivá. Nakonec, zdokumentováno toho bylo dost, že. A takových osudů, jako měla Hana, mohlo být povíce. Stačí pocit viny, ten je hrozný zabiják, ubíjí každou stopu po chuti do života. Ale Hana viník nebyla.

Dolikcek
Dolikcek
19.10.2023 5 z 5

Autorka má dar vyvolat neuvěřitelné emoce.
Po přečtení jsem knihu dlouho zpracovávala a rozhodně ve mě zanechala na dlouho dojem.

m2056
m2056
17.10.2023 5 z 5

Kniha je velice dobře napsaná dobře citová a čtivá že ji každý pochopí. Vypráví smutný příběh rodiny z Valašského Meziříčí z let 1933 až 1964 příběh vás pohltí a nepustí někdy bude muset i na chvilku knihu odložit příběh není veselé čtení ale přesto se rychle bude ke čtení vracet a chtít vědět jak Míra a Hana svůj příběh budou dál vyprávět.

knihttik
knihttik
15.10.2023 5 z 5

Z čeho máte největší strach? Kromě nemohoucnosti, co třeba absolutní samota? Ta postapokalyptická, kterou popisuje Cormac McCarthy v knize “Cesta, nebo samota uprostřed fungující společnosti. Ráno lidé vstávají po zazvonění budíku do práce a škol, plní svoje povinnosti, vrací se k blízkým, odpočívají a čerpají sílu v jejich blízkosti. Vy uprostřed této vřavy stojíte sami, nemáte a neznáte nikoho.
Přesně do této situace se dostane dívka Mira v románu spisovatelky Aleny Mornštajnové. V pořadí třetí román autorky začíná vyprávěním o 9leté Miře, která zůstane bez jakékoliv blízké osoby sama na celém světě a klade si sofistikovanou otázku: “Proč přežila právě ona? Bylo to jen díky tomu, že neuposlechla zákazu rodičů? Neznám člověka, který by toužil po takovém osamění. Miře se to “poštěstí bez zjevného důvodu. Je to nevinná malá holka, která nestačila vykonat nic zlého, aby měla být po zásluze potrestána. Přesto jednoho únorového dne roku 1954 zůstane ve Valašském Meziříčí zcela sama, po jejím boku stojí jen stesk a strach z budoucnosti. Toliko začátek třígeneračního románu, kde – jak je zvykem u Aleny Mornštajnové – první housle hrají ženy a dívky.

Jutyska
Jutyska
12.10.2023 5 z 5

Asi jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Autorka je prostě skvělá spisovatelka, od jejích knih se nedá odtrhnout. Úžasně napsaný velice smutný příběh, který v člověku rezonuje ještě dlouho po přečtení knihy.

brnensky-ctenar
brnensky-ctenar
26.09.2023 5 z 5

Výborně napsané, nelze se od toho odrhnout. Příběhů z 2. světové války a holokaustu bylo napsáno hodně, ale Mornštajnové se podařilo vytvořit emotivní komorní příběh, který stojí za pozornost.

nonameperson04
nonameperson04
26.09.2023 5 z 5

Takovýchto příběhů je opravdu mnoho, ale žádný jiný není tak dobře napsaný jako Hana. Každopádně se asi budu chvíli vzpamatovávat.

ellypusik
ellypusik
24.09.2023 4 z 5

Příběh hodně chytne za srdce a konečné kapitoly mají silný a dojemný zvrat. Spisovatelka brilantně píše a patří mezi mé oblíbené, ale u této tématiky jsem vždy trochu nejistá, protože ji mám hodně načtenou od autorů, co to zlo skutečně zažili a díla od mladších autorů nikdy nebudou už tak autentická. Ale to nelze samozřejmě kritizovat a je dobře, že to mladší generace už nezažila.

Fredy23
Fredy23
21.09.2023 5 z 5

Smutný příběh, velmi dobře napsaný.

Mr.Moldau
Mr.Moldau
19.09.2023 5 z 5

Překrásná kniha o lásce, smutku i naději. Dost se mi vryla pod kůži. Poplakal jsem si.

natalie-p6706
natalie-p6706
15.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Souhlasím s rčením, které se tu opakuje- moc krásné, a velmi smutné ....paní Mornštanjnová je moc šikovná spisovatelka a píše hodně poutavě, těším se na další knihy od ní , vždy ve mě nechávají ještě dlouho mrazivý "dojezd" ...Četla jsem už více knih s tématikou holokaustu i o Osvětimi konkrétně, ale tahle kniha mě vzala asi nejvíc, myslím na ní při každém jídle, obzvlášť když mám na jídlo chléb ...

Kat9
Kat9
13.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprosto chápu, proč se kniha stala takovým hitem. A teď konečně uzrál čas a přečetla jsem si ji také já, po letech, kdy čekala v mé knihovně. Zatoužila jsem si totiž opět přečíst nějakou hodnotnější literaturu, než kterou běžně čtu. Ne že bych své běžné knihy neměla moc ráda.
Myslím, že nenapíšu nic převratného, co by za ta léta nenapsal nikdo jiný. Kniha byla extrémně čtivá a dle mého neodborného názoru i opravdu kvalitně napsaná. Postavy v knize dělali různá složitá rozhodnutí, mnohá špatná, což jen podtrhovalo jejich reálnost a lidskost. Opravdu musím říct, že přestože, díky Bohu, jsem samozřejmě měla úplně jiný život, dokázala jsem postavy pochopit a asi bych se mnohdy chovala stejně, ačkoli se to neukázalo jako to nejsprávnější. Opravdu jsem se do Miri i Hany dokázala vcítit. I přesto, že jsem věděla, jak to dopadne, mě moc mrzí, že Hana nemohla žít šťastný život, mít muže a dítě a hezkou domácnost, jak si přála. Udělala sice špatná rozhodnutí, ale myslím, že kromě oddálení odjezdu do Anglie bylo zkrátka vše jen mylný úsudek a nešťastná náhoda. Také mě mrzí, že alespoň Rosiny děti nemohly všechny přežít.
Velká těžkost knihy spočívá v tom, že hned na začátku víme, co se stane s titulní hrdinkou a když pak vidíme její mládí, touhy, sny, a víme, že se nikdy nesplní, člověku z toho skutečně není lehko. Myslím, že z knihy si dokáže vzít poučení i člověk, kterého nikdy takové těžkosti nepotkají, už jenom z toho, jak je život pomíjivý a že člověk míní a život mění, ať už si za to můžeme sami, nebo ne. Také je důležité si uvědomit, že i přes rasové, náboženské, národnostní či jiné rozdíly jsme všichni stejní lidé a musíme se k sobě chovat slušně a s respektem, abychom už nedopustili takové nelidské hrůzy, jako se staly kdysi za 2. světové války.