Hana

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným... Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.84031

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Sjuzana
včera

Silny pribeh. Valku a jeji hruzy nikdy nepochopim a smekam pred vsemi, kteri v te dobe museli zit.

bookshelf
včera

Mrazivý příběh malé holčičky, která se stala pozorovatelem a zároveň obětí sledu nešťastných událostí, které jí ze dne na den změnily život. Začátek knihy je doopravdy perfektně zpracován. Je přítomno takové tajemno a nutnost s hlavní postavou silně soucítit. Postupně se ale děj začne opakovat a vléct, až je z toho silně průměrný příběh o rodinném dramatu a ještě průměrnější příběh o holokaustu.

piney
včera

Četla jsem mnoho příběhů na toto téma, ale tenhle byl jeden z nejsilnějších. Važme si toho co máme.

Barushenka
včera

Poutavý příběh, který je skvěle napsaný. Prolínání více generací celý příběh umocňuje.

blowfish
předevčírem

Po přečtení téhle knihy zvažuju snížení hodnocení předcházejících knih o hvězdičku, aby to bylo spravedlivé.

Hankah265
předevčírem

Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla. Toto téma není můj šálek kávy a dlouho jsem otálela, než jsem knihu otevřela, ale pak už jsem ji nezavřela. Krásně napsané, čtivé, se silným příběhem.

Dandulka
předevčírem

Paráda! Až mi místy běhal mráz po zádech, brrrrrr! Vřele doporučuji.

TrueBookworm
předevčírem

Řekla bych, že jsem dost náročný čtenář, který si dost vybírá a kritizuje. Českým autorům se spíš vyhýbám - není to můj šálek kávy. Ovšem Hana, to je BOMBA! Smekám před autorkou. Asi nejlepší česky psaná kniha, kterou jsem četla.

oskli
předevčírem

Neuvěřitelná kniha, která by neměla chybět v žádné rodinné knihovně. Příběh tří žen v jedné rodině, vyprávěný z pohledu dvou z nich. O tom, jak se obyčejný život může díky několika náhodám a rozhodnutím tak strašně a nevratně změnit. Kolik bolesti to může způsobit. Kolik člověk dokáže vydržet, ale jak už nikdy nebude tím, kým kdysi byl, i když by to sebevíce chtěl. Knížka plná bolesti i lásky, opětovná připomínka toho, jak obětavě i jak nelidsky se k sobě lidé dokázali (a pořád dokážou) chovat, jak strašně válka musela poznamenat několik generací lidí a jak si to většinou vůbec neuvědomujeme. Válka, koncentráky, násilný odsun Němců a pak spoustu let s komunisty. To je prostě na jednu zemi a pár generací strašná nálož strachu, nenávisti, zloby a pocitů křivdy... A tahle kniha nám to dokáže silným způsobem připomenout.

Januli
předevčírem

Knihu tak čtivou, napínavou, smutnou a velmi nabitou emocemi jsem dlouho nečetla. I když od začátku víme, jak Hana dopadne, tak stejně jsem se od knihy nemohla odtrhnout. To čím si Hana musela projít za svůj zatím krátký život, je šílené a žít s výčitkami, které ji den co den pronásledují je hrozné. Kniha mě už na začátku dostala tím, že 8-mi leté holčičce umře celá rodina, kromě podivínské tety Hany. Pak se vracíme zpět do minulosti kdy Hana vypráví svůj příběh. Další co mě dostalo, Rosi se podaří schovat a přežít válku a za dalších pár let, šup jeden zákusek a je konec. Opakuji se, ale opravdu žit s pocitem, kdy jsem ze své vlastní sobeckosti možná hlouposti dopustila transport své rodiny do koncentračních táborů, kde zemřeli, během pobytu "zařídila" (neúmyslně) smrt jiných, tak Hana byla opravdu silná. Jiní by se rozběhli k plotu již dávno. Největší šok či překvapení bylo, kdo vlastně věnečky donesl. A mnozí říkají, že kniha má happy end? Má? (asi jste knihy s happyendem nečetli) Já musím říct, že mi se závěr "líbil". Knihu bych klidně zařadila mezi povinnou četbu. Nevím, zda se k Haně ještě někdy vrátím, ale rozhodně bude mít čestné místo v naší knihovničce.

attila1
12. listopadu

Úžasná kniha. Silný a velmi dobře napsaný příběh.

NattaliaJ
12. listopadu

Je to zaujimave ako nas dokazu zmenit urcite udalosti v zivote, ale stale je to len uhol pohladu. Krasny pribeh kde sa najde vsetko laska, utrpenie, stastie, smutok ... Vrelo odporucam.

Dean Winchester
12. listopadu

Kniha se skládá z jednotlivých příběhů tří žen / dívek, které zažily skutečné utrpení života. Naprosto geniální propletení příběhů, realistické zobrazení nesmírného utrpení. Velmi silná kniha vybízející k zamyšlení.

genie
11. listopadu

Knih na podobné téma už jsem pár přečetla, ale takhle emotivně sepsaná a navíc zajímavě poskládaná žádná z nich dosud nebyla …

magda24
10. listopadu

Hana je pro mě nejlepší kniha s tematikou 2. světové války, jakou jsem doposud četla. Knížka je neskutečně čtivá. Přečetla jsem ji během několika málo dní. Navíc má zajímavou kompozici - vyprávění z pohledu malé holčičky i z pohledu staré tety a všechno se to krásně doplňuje a pomalu se nám odkrývá příběh celé rodiny z dob před, během i po druhé světové válce. Je to ale kniha plná smutku, neštěstí, zklamání. Je potřeba si tuhle dobu připomínat. Lidská krutost nezná mezí.

bindis
10. listopadu

Přečteno za dva dny, neskutečně čtivé a napínavé. Krásná, ale smutná kniha.

Miška.Miška
08. listopadu

Nádherný a dojemný příběh. Osudy celé rodiny mě chytili za srdce, ne jednou jsem brečela.

A235711
08. listopadu

Překvapilo mě jak moc dobře se mi tato kniha četla. Tím jak byl příběh rozdělen na tři části, popisující osudy trochu jiných lidí, dostal děj potřebnou dynamičnost k tomu, abych od něj nemohla odtrhnout oči. Obzvláště na konci, jak se mi začaly spojovat veškeré události, co se Haně během života přihodily, mi vylozeně naskakovala husina.
Protože na co číst horory, když si můžete přečíst knihu o osudech Židů za druhé světové války a budete vyděšení daleko víc.

Brambu
07. listopadu

Tak tohle mě dostalo. Je to velmi silný příběh, vyprávěný z pohledu několika generací. Nutí to člověka číst stále dál a dál a odhalit tak všechna příkoří, kterých se na rodině Karáskových dopustili druzí. A tak pěkně postupně po kouskách odhalujeme všechnu tu nespravedlnost a diskriminaci. Kniha není pro slabší povahy. Já sama jsem netušila že mne příběh tolik zasáhne. Pro milovníky 2. světové války vřele doporučuji.

danipos
07. listopadu

Nádherné emotivní čtení, hodně reálný pohled do válečného a poválečného života. Jsem ráda, že žiju v této době, z těch vzpomínek mrazí.

KURACHJO2018
07. listopadu

Úspěch knihy lze spatřit v její jednoduchosti a palčivosti vyprávění.
Každý musí být vtažen do smutné doby, která nemá naději.
Velice neradostný příběh, s láskou uvnitř.
Nezvykle komplikovaná ústřední postava knihy.
Přesto čtete a čtete. Musíte. Chcete přeci přežít, ne?

bata44
06. listopadu

Výborně napsané, nikdy nezapomenu na ten zážitek

Knihomol.ka
05. listopadu

Z toho bude film, vsaďte se :-) Skvěle vyprávěný příběh. Nemohla jsem se odtrhnout. Hodně dlouho ve mě kniha rezonovala....

Zuza737
05. listopadu

Nečekala jsem mnoho od této knihy a v autobuse jsem měla co dělat, abych zadržela slzy. Krásná kniha, jedna z těch, co se zavrtají hluboko do srdce.

alzbeta675
05. listopadu

Dojemný, velmi poutavě napsaný příběh. Myslím si, že si Hana první pozice mezi knihami zaslouží.

Pavouček2
05. listopadu

Moc pěkný příběh jedné rodiny, který jsem sice nečetla, ale poslechla jako audioknihu a opět se k ní vrátím.

Sarrah
05. listopadu

Toto je moje první kniha s válečnou tématikou. Není to zrovna můj šálek kávy, ale dala jsem na doporučení a musím říct, že jsem neudělala chybu. Představa žít v takovém režimu je děsivá, ještě teď mi běhá mráz po zádech....

jitka1271
04. listopadu

Smutný příběh.

Aleh
04. listopadu

V noci jsem dočetla Hanu, stále na ni myslím a jistě ještě dlouho myslet budu. Malá devítiletá dívka Mira vnímala svou tetu Hanu jako osobu velmi podivínskou, neustále oděnou v černém, se šátkem na hlavě, který ukrýval v jejich 35 letech téměř bílé vlasy a ženu stranící se jakéhokoliv dotyku i s blízkými osobami. Osud tomu chtěl, že Hana a Mira spolu později trávily více času než by si ani jedna z nich kdy i ve snu představovaly....
Úžasná kniha o osudech členů jedné židovské rodiny za 2. světové války a v době po válce. Když ji začnete číst, jen těžko se odkládá, protože chcete vědět, jak to bude pokračovat dál. A je velmi dobře napsaná. Děkujeme , paní Mornštajnová.

Sofós
03. listopadu

Tak tato krásná kniha mě zasáhla. Autorka postupně odkrývá důvod, proč je Hana ve svých třicetipěti letech předčasně zestárlá a chová se podivínsky. Mnohokrát jsem měla chuť Hanu obejmout a slíbit jí, že čas rány zahojí a bude líp. Ale bylo mí jasné, že útrapy, které zažila, byly tak velké, že zanechaly nezahojitelné rány na její duši. A navíc si čtenář uvědomuje, že k mnohému nemuselo dojít, nebýt jednoho nesprávného a sobeckého rozhodnutí...