Šikmý kostel

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428618/sikmy-kostel-nt9-428618.jpg 4.8249

Šikmý kostel 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Bílá vrána

Kniha Šikmý kostel

Gugu
včera

Krásná kniha, čtivá, krásně pracováno s jazykem, mnohdy s nářečím. Sledujeme osudy několika hrdinů, se kterými není nutné se ztotožňovat, je to o jejich životech, o událostech, které se odehrály a které nejsou ani zaznamenány, o životě v té době. Fajn vědět, že se můžu na ta místa zajít podívat, projít se s vědomím, že "někde tady" stála vesnice.
Kniha mě obohatilo o mnoho historických událostí a jelikož z tohoto kraje pocházím, tak o to víc jsem za to ráda. Kniha ukazuje život, o kterém se nám ani nezdá, jak těžce se žilo a z jakého mála se lidé dřív radovali a uměli radovat Autorčin styl se mi líbil, určitě zkusím případně i další knihu.

Alilka
včera

Skvělá kniha, navíc se děj odehrává v regionu kde žiju... Nečtu, přímo hltám a mezi hrdiny vidím i svoje předky a prožívám ty jejich osudy. Z mého genealogického bádání vím, že se jim nežilo lehko... Těším se na další díl plánované trilogie.

blackholesun32
včera

Není to špatná kniha, ale že bych z ní byl urvanej jako téměř všichni, tak to říci nemohu. Nejradši bych dal 3 - 4, to tu však není! A přitom to rozhodně není špatně napsáno. Nicméně mi nějak přišlo, že to ne vždy plyne. Určité pasáže jsem se nudil. Jak už psal někdo přede mnou - vlastně jsem se neidentifikoval s žádnou postavou, žádná mi nebyla dostatečně sympatická. Nejvíce snad Jurek a jeho žena. Vlastně mi taky vadilo, že má kniha poměrně zaměnitelný styl - respektive nebyl ničím zajímavý. A přestože mám románové kroniky rád a Ostravsko je dostatečně zajímavý kraj (ale to i Podkrkonoší, Krušné hory - obecně Sudety), tak jak jsem psal již výše, ne zcela mě kniha ohromila.

starksdaughter
včera

Příjemně plynoucí příběh popisující několik generací rodin v drsné době havířského města. Za mě krásná kniha, u které mi bylo líto, že končí.

JezinkaJ
předevčírem

Dobře napsaný příběh, byla jsem tam s nimi už od začátku, i pro tu sůl jsem šla.
Nevím, zda níže nejde o spoiler. Doufám, že ne.
Kniha jen potvrzuje to, co si dlouho myslím, běda ženám, kterých po odchodu muže nezbude ani půl. Barbora promarnila víc jak půlku života. Marně se sama sebe ptám, bylo by jí líp, kdyby byla vzdorovitější a svým způsobem životaschopnější? Pro to, co provedla nejstarší dceři, omluva není. A protivná byla na všechny. Na druhou stranu, vystačila s tím, co měla...
Mně byla mnohem bližší Julka. Dokázala se svým životem líp naložit a ještě byla kamarádka v nouzi, to se počítá.
Už se moc těším na další díly. Čas od času mám venkovské příběhy moc ráda. Jsem přeci ten příběhář. :-)
Svým způsobem je pravda, že se máme lehčeji, ale máme se opravdu líp? Spíš myslím, že jinak. Naše doba na nás klade jiné, ale taky nároky.

andream
předevčírem

Jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla . Kdpyz si člověk uvědomí jak to dřív měli lidé těžké , zjisti ze teď vlastně žádné problémy nemá.... vřele doporučuji přečíst ....

Eeva11

Sonda do devatenáctého a počátku dvacátého století mne hodně bavila. Knihu jsem tentokrát nečetla, ale poslouchala v podání herečky Vilmy Cibulkové. Díky jejímu umění, zážitek z knihy byl ještě umocněn. Kdyby to bylo možné, dala bych i více hvězdiček než je maximum.

Pistácie

Tento několika generační příběh je skvělý. Líbí se mi autorky, které se nebojí do příběhů a historie pořádně ponořit a strávit rešeršemi klidně měsíce a roky a načerpat příběhy z reálných vyprávění. Protože pak z toho vznikají podobně výjimečná díla. Jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala. Spoustu lidí píše, že je zde hodně popisů, ale ty mně osobně nevadily, protože mě příběh fascinoval natolik, že jsem se do něj zcela ponořila. Jako čtenář se propletete osudy různých lidí, se kterými prožijete vlastně téměř celý život. Projdete s nimi meziválečnou i poválečnou dobou a vidíte, jak se různě vyvíjela různé éry, jak se lidé chovali a jak se hlavně i měnilo jejich chování v průběhu let i v různých obdobích. Jak se vyvíjely vztahy. Jakou roli hrály emoce. Vnímání dané doby. Co s lidmi dělal strach, nouze, ale i hojnost. Díky za tuhle knihu. Fakt.