Šikmý kostel

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428618/sikmy-kostel-nt9-428618.jpg 4.8272

Šikmý kostel 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Bílá vrána

Kniha Šikmý kostel

ddkk
dnes

Bravo, paní Lednická! To, co se vám podařilo ve vaší knize tak citlivě a se znalostí místa a jeho historie napsat, vydá za všechny učebnice dějepisu. A to i proto, že se Těšínskem a jeho složitým a mnohdy tragickým vývojem až na výjimky školní osnovy vůbec nezaobírají. Vím, o čem píšu, moje babička pocházela z nedaleké polské Ogrodzone a můj dědeček byl ze Žermanic...Moc a moc se těším na pokračování vaší trilogie, protože stejně jako vy vím, že tragédie "Zaolzí" bude pokračovat. A protože doufám, že vaše knihy přispějí k lepšímu porozumění zdejšímu lidu a jeho historii.

Skvělá kniha, které zaslouženě patří všech pět hvězdiček a kterou doporučuji všem.

edimka
včera

Poslouchala jsem jako audio, Vilma Cibulková tomu dodala to něco, čím bych knize dala deset hvězd.

martini.ce
včera

Výborná kniha, chytila mě za srdce hned na začátku na solné pouti a nepustila až do konce. Krásný jazyk, ani jedna věta navíc, citlivé použití regionálních výrazů. Historie hornického kraje je strhující a na jednotlivých osudech se rozehrávají velká dramata i malé střípky každodenního života. Karin Lednická je pro mě paní Spisovatelka. Děkuji za zážitek.

lenik284
včera

Z knihy jsem naprosto nadšená, Šikmý kostel se četl parádně, pro mě TOP kniha,taková ta kniha, kdy musíte číst a číst,úplně Vás pohltí a pak najednou byl konec-poslední stránka...
Spisovatelce Karin Lednické se povedl napsat strhující příběh, jak žily havířské rodiny. Líbil se mi příběh Julky ( byla mi tak nějak bližší) , nezlomné Barbory a jejích dcer, chytrého Ludwika, ale i všech ostatních!!!! S postavami poznáváme jaký byl život na vsi, ve městě, ale hlavně jaká to byla dřina, jejich zklamání, bolest, ale i lásku. Myslím si, že každý po přečtení si musí uvědomit jak se mu dneska žije lépe,je zbytečné si na něco neustále stěžovat,buďme rádi , že se nemusíme vydat tolik kilometrů třeba pro sůl,jako šla Barbora s Julkou , teplou vodu máme atd Knihu bych zavedla jako povinnou četbu.
Budu se těšit na další díl a musím jen doporučit!!!!!!!!!!!Bravo.

martineden
předevčírem

Románová kronika místopisná kronika z moravsko-polského pomezí tady určitě chyběla a mně se moc líbily historické a regionální přesahy. Osudy jednotlivých protagonistů byly chvílemi schematické, trochu mi vadily skoro všechny ženské hrdinky (až na Julku), chlapi byli rozhodně zajímavější. Kniha se vrací k tradici české ruralistické literatury, taková Martínkova Černá země, to je úplný předobraz. A co teprve Rais, Knap, Prokůpek! Ta literatura o vztahu člověka k rodnému místu, půdě není zkrátka nic zastaralého a trapného.

Roux
předevčírem

Naprosto výborný literární počin, který se velmi dobře četl. Nenacházím správná slova, abych mohla vyjádřit jak moc jsem nadšená.

Gugu

Krásná kniha, čtivá, krásně pracováno s jazykem, mnohdy s nářečím. Sledujeme osudy několika hrdinů, se kterými není nutné se ztotožňovat, je to o jejich životech, o událostech, které se odehrály a které nejsou ani zaznamenány, o životě v té době. Fajn vědět, že se můžu na ta místa zajít podívat, projít se s vědomím, že "někde tady" stála vesnice.
Kniha mě obohatilo o mnoho historických událostí a jelikož z tohoto kraje pocházím, tak o to víc jsem za to ráda. Kniha ukazuje život, o kterém se nám ani nezdá, jak těžce se žilo a z jakého mála se lidé dřív radovali a uměli radovat Autorčin styl se mi líbil, určitě zkusím případně i další knihu.

Alilka

Skvělá kniha, navíc se děj odehrává v regionu kde žiju... Nečtu, přímo hltám a mezi hrdiny vidím i svoje předky a prožívám ty jejich osudy. Z mého genealogického bádání vím, že se jim nežilo lehko... Těším se na další díl plánované trilogie.

Markéta Lazarová
Markéta Lazarová
Dva proti Říši
Dva proti Říši
Velký král Přemysl Otakar I.
Velký král Přemysl Otakar I.
Ďáblův sluha
Ďáblův sluha