Šikmý kostel

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428618/sikmy-kostel-nt9-428618.jpg 4.8287

Šikmý kostel 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Bílá vrána

Kniha Šikmý kostel

Talys
včera

Po dlouhé době česká kniha, která mě opravdu zaujala, vtáhla do děje a nepustila, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Osudy lidí žijících v česko-polské komunitě jsou zachyceny s realistickou upřímností a čtenář, který věří na šťastné konce se dočká nejednoho překvapení. Z několika hrdinek paní Lednické na mě nejvíce zapůsobila Julka, která svým nezdolným charakterem, opravdovým přístupem k sobě samé a morální odpovědností nezakládající se v náboženské víře předběhla dobu. Těším se na další knihy od této autorky!

ondras666
včera

Tahle kniha si zaslouží všech 5 hvězdiček. Má styl, příběh a dokáže něco předat dál. Postavy mají výborně propracovanou psychologii, vzájemně se prolínají jejich osudy a do toho mistrně zapracované události doby.
Autorka má dobře našlápnuto, tak snad jí to vydrží

lidunka1
včera

Ráda čtu o ženách i o ženách z milých dob. Karin Lednické se podařilo výborně propracovat psychologii postav. A to, co mi už dávno považujeme za samozřejmé - třeba odchod od násilnického manžela, to, že si žijeme, jak jsme si vybraly, můžeme studovat, cestovat, nemusíme dřív, tak to ještě před sto lety bylo velmi ojedinělé.
Díky, Karin.

ankaras
předevčírem

Nestává se mi to a nečekala jsem to, ale odložila jsem. Hrozně utahaná záležitost.

hulina
předevčírem

Poctivá a působivá kníha. Dostala mě, dojala mě, nadchla mě. 100 let starý příběh a přitom aktuální. Moc se těším na pokračování a doporučuji dál.

Barussat
předevčírem

Wow... skvělá kniha! Karin Lednická je dle mého názoru nový literární "úkaz". Přestože kniha není nacpaná nějakou akcí, je napínavá, má krásnou češinu a poutavý příběh, který věřím, že lidé spíše neznají než znají. Dojal mě doslov autorky a těším se na pokračování. Úžasný!

ddkk
předevčírem

Bravo, paní Lednická! To, co se vám podařilo ve vaší knize tak citlivě a se znalostí místa a jeho historie napsat, vydá za všechny učebnice dějepisu. A to i proto, že se Těšínskem a jeho složitým a mnohdy tragickým vývojem až na výjimky školní osnovy vůbec nezaobírají. Vím, o čem píšu, moje babička pocházela z nedaleké polské Ogrodzone a můj dědeček byl ze Žermanic...Moc a moc se těším na pokračování vaší trilogie, protože stejně jako vy vím, že tragédie "Zaolzí" bude pokračovat. A protože doufám, že vaše knihy přispějí k lepšímu porozumění zdejšímu lidu a jeho historii.

Skvělá kniha, které zaslouženě patří všech pět hvězdiček a kterou doporučuji všem.

edimka

Poslouchala jsem jako audio, Vilma Cibulková tomu dodala to něco, čím bych knize dala deset hvězd.

Letopisy královské komory IV
Letopisy královské komory IV
Ulička hanby
Ulička hanby
Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.
Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.
Ve službách mocných
Ve službách mocných