Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie přehled

Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487282/bmid_zivotice-obraz-po-zapomenute-traged-cRu-487282.jpg 4 2000 2000

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše. Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen nebo skončil v lágru. Účast na veřejných popravách byla povinná. Stanný soud zasedal téměř nepřetržitě – často přímo v bloku smrti nedalekého koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Starosta Životic zaujal jednoznačný postoj: pěstoval vřelé vztahy s nacistickými pohlaváry a s obyvateli obce začal mluvit německy. V atmosféře všudypřítomného strachu se Životičtí snažili vydržet do konce války. Nepodařilo se jim to. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v místním hostinci tři příslušníky gestapa. Následovalo tragické ráno 6. srpna, během kterého gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí. Někteří z nich zemřeli před očima svých blízkých. Jiní opodál, protože je gestapáci nutili běžet. „Zastřelen na útěku“, stálo pak v hlášení. Podle velitele zásahu Guida Magwitze to měla být „krvavá msta za zavražděné kamarády“. Pojal ji vskutku důkladně, protože odvetné akce pokračovaly až do února 1945. Během nich zemřeli další lidé, desítky jich byly odvlečeny do koncentračních táborů. Vrátili se čtyři. Vzhledem k počtu obyvatel patří Životice k nejpostiženějším obcím na území České republiky. A přece jejich tragédie upadla v zapomnění. Karin Lednická ten příběh znovu přivádí k životu. Kombinuje přepis vyprávění pamětníků a dokumentární část, při níž čerpá z pečlivých rešerší. Text doprovází bohatá obrazová příloha, která podtrhuje autentičnost zaznamenaného.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (472)

kslunicko
předevčírem audiokniha 3 z 5

Je dobře, že se tyto příběhy dostávají do širšího povědomí lidí i těch, kteří nežijí někde poblíž.
Prvně mi dělalo poměrně problém se v knížce zorientovat, spíš o kom se mluví a kdo to zrovna je. Spousta jmen jak německých tak polských. Trochu mě mrzí, že jsem si hned na první dobrou nedokázala ta jména přiřadit. Ovšem nic to nemění na tom, že od osudné noci vás to pohltí a říkáte si jak se tohle mohlo vůbec dít a kolik dalších takových příběhů a utrpení ještě bylo, o kterých jste neměli ani ponětí.

Štěpánka_010
18.06.2024

Přijde mi pěkné, že autorka se zaměřuje na dění v regionu,kde žije. Je důležité vědět, že se takovéhle věci děly, a to obzvlášť, pokud nejsou v naší společnosti příliš známé.
Autorka píše poutavě a docela mi vyhovovalo, že kapitoly nebyly ani zas tak dlouhé. Rozhodně doporučuji.


ondras666
17.06.2024 audiokniha 5 z 5

Je dobře, že někdo tyhle tragédie umí připomenout a ukázat. Já osobně o Životicích nikdy neslyšel a díky knize mám alespoň povědomí a další temné události 2. světové války.

všechny komentáře

Související novinky (13)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023


10 nejprodávanějších knih (naučná literatura, 1. týden)

12.01.2023


100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2022 - Český bestseller (Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé)


Kniha Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie v seznamech

v Právě čtených41x
v Přečtených2 828x
ve Čtenářské výzvě1 163x
v Doporučených140x
v Knihotéce585x
v Chystám se číst874x
v Chci si koupit212x
v dalších seznamech13x