Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3837 3837

Šikmý kostel série

< 2. díl >

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Přidat komentář

camelopardus
24.05.2024

Paní Lednická opravdu umí. Historii má zmáknutou, vše krásně propracované a absolutně neděli postavy na černé a bílé - ty různé úhly pohledu velmi oceňuji.

stojinek
23.05.2024 5 z 5

Druhý díl byl pro mě velmi silným čtenářským zážitkem navzdory popisované utrpení, zlu a nemohoucnosti doby.


Deena_
18.05.2024 5 z 5

Knihu jsem musela častěji odkládat, protože to je tak těžké téma, které se musí postupně uležet. Z některých osudů mi bylo neskutečně smutno. Zároveň jsem se těšila, že bude ještě třetí díl a já se dozvím vše jak dopadne. Naprosto chápu, že téma této knihy není pro všechny nicméně napsaná je krásně čtivě.

Lily101
15.05.2024 5 z 5

Velký čtenářský zážitek.

Lalina3
15.05.2024 5 z 5

Tenhle díl se mi cetl těžko, protože tak těžké životní příběhy se prostě čtou... špatně. Ale stojí to za to.

limruska
11.05.2024 5 z 5

Určitě stojí za přečtení. Životní příběhy lidí z Karvinska paní spisovatelka vykreslila na stránky opravdu bravurně. Ovlivnit svůj život k lepšímu téměř nemožné. Při čtení jsem jim sakra přála, ať už se to zlomí …. a nezlomilo. Těžká doba to byla. Postava Ženky mne snad zasáhla nejvíce .

Balenka
09.05.2024 3 z 5

Pre mňa slabšia časť ako prvý diel, preto dávam 3,5*. Príbeh super, stále sa posúva ďalej, ale vadilo mi zbytočne naťahovanie niektorých pasáží.

Mjitulinka
06.05.2024 2 z 5

První díl mě neoslovil, přesto jsem dala šanci druhému dílu. Čtení pro mě bylo tak nezáživné, že jsem knihu odložila na "ažpak". Autorka je právem vysoce ceněná, já však nepatřím do cílové skupiny čtenářů.

Hall3006
06.05.2024 5 z 5

Druhé čtení druhého dílu bylo opět strhující, ale i tentokrát mi četba trvala déle. Není to prostě oddychové čtení a ač jsem se už s příběhem seznámil, opět byly chvíle kdy dolehne tíha hrozných událostí, které paní autorka bravurně popisuje skrze útrapy hlavních hrdinů. Chtěl jsem navázat ihned třetím dílem, ale bude lepší si oddychnout než naleznu sílu se do něj pustit. Nebude to vadit, protože osudy v knize se jen tak nezapomenou.

LéňaM
04.05.2024 5 z 5

Již podruhé přečtena tato nádherná kniha.
Opět jsem od knihy jen těžko odcházela.
Skvělé čtení!

jituliste
02.05.2024 5 z 5

Strhující dílo, stejně jako první díl. A stejně jako u první knihy jsem trpěla s těmi, kteří se ocitli v nešťastnou dobu na nešťastném místě, s napětím a obavou sledovala, jak vše jejich životy poznamená. A ani tentokrát se to neobešlo bez slz. Člověk si uvědomí, kolik štěstí má a leckdy si toho vůbec neváží. Autorka prokázala perfektní znalost doby, opravdu smekám. Obrazová příloha na konci knihy super. Těším se na třetí díl, ale trochu se i bojím, už takhle je naloženo všem postavám až až.

p. Rochesterová
29.04.2024 5 z 5

Přečetla jsem hned po prvním dílu a musím říct, že mi jednička malinko více odsejpala..možná těch cca 200 stran navíc udělalo své.. každopádně výborné a poučné čtení (o vyhrocených vztazích mezi Čechy a Poláky jsem tedy nevěděla vlastně nic) ..a období války mě moc zajímá, takže spokojenost..

Jutyska
27.04.2024 5 z 5

Mám za sebou první dva díly a klobouk dolů. Množství informací a faktů, které musela autorka nasbírat a nastudovat je neuvěřitelné. Musím říct, že tuto část naší historie, leckdy velmi kruté, jsem neznala. Skvěle napsané a velmi poučné. Doporučuji přečíst každému, abychom si vážili toho, že se máme jako prasata v žitě.
Těším se na 3.díl, ovšem 50. léta, to bude asi emocionálni darda, tak si asi před tím dám nějakou oddychovku ;-)

Veromika
24.04.2024 5 z 5

Přečetla jsem po druhé a znovu musím říct, že před autorkou smekám. Spoustu věcí jsem si pamatovala z minula, i tak jsem nalezla zajímavé informace, které jsem prve zapomněla. Děj nenechává čtenáře v klidu, člověk by to nejraději přečetl za jeden večer.

Fazolecek
22.04.2024 5 z 5

Začátek jsem četla rozvážně, hezky pomaličku, aby mi kniha vydržela. Ale od poloviny už jsem se neudržela a tudíž třeba dnes v práci sedím jako zombi. Kdo by to byl řekl, že tolik lidí zaujme příběh obyčejných lidí, jejich starostí a radostí. A máme tady třetí díl, nejvíc jsem zvědavá na Halku a malého Tomaszka =)

Knihomura
18.04.2024 5 z 5

I druhý díl je skvělý - tak hurá na třetí.

Klaton
12.04.2024 5 z 5

Kniha se čte ktasně, moc mě baví příběh rodin, i když není vždy jen to hezké a moc se těším až začnu třetí díl

mia.com
07.04.2024 5 z 5

Ja historicke rodinne sagy miluju a jeste, kdyz vim, ze jsou fakt hodne podlozene realitou. Ale vlastne nevim proc, protoze se vzdycky u toho jenom rozciluju a nevericne kroutim hlavou, jak jsme my lidi odporna a zla stvoreni. Takze si vlastne vsechno spatne zaslouzime a dobre nam tak.

Nicmene kniha sama plyne tak jak plyne zivot a ani se nenadejete a je konec. Osudy byly fakt drsne a v doslovu jsem souhlasila s kazdym slovem. A samozrejme se tesim na zaverecny dil.

Eva_H1970
03.04.2024 5 z 5

Nemohu se dočkat třetího dílu. Předchozí díly byly skvělé, propracované.

Len2očka
23.03.2024 5 z 5

Knížku jsem nejen přečetla,ale knížka mě spolkla,a já v jejich útrobách byla semletá a tak neskonale smutná,ač víme,že toto se dělo,pořad člověk nechápe.Tuto knížku hodnotím velmi,velmi vysoko a děkuji paní autorce K.Lednické