Šikmý kostel 2

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/big_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 4.81957

Kniha Šikmý kostel 2

ItalkazTerstu
včera

Knihu jsem četla proto, že jsem byla zvědavá, jesti se ten příběh nějak rozjede, jestli je autorka rozparádila. Spíš to ale vypadá, že vzala zpátečku a dělo se toho v příběhu méně než v prvním dílu. Opět - není to špatná kniha, ale spíš mě nudila než bavila a na třetí díl se nechystám.

slunicko1958
včera

Neměla jsem v plánu pořizovat si a číst další díl Šikmého kostela. Ale ježíšek to zařídil jinak, takže jsem román začala číst s určitými obavami, protože jsem si už ani nepamatovala, o čem první díl byl. Ale různé náznaky a odkazy mně pomohly se zorientovat.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a dozvěděla se o dalších osudech několika karvinských rodin během nelehké doby. Trošku mně dělal problém narůstající počet postav, ale zřejmě svůj účel tito možná důležití hrdinové splní v dalším díle.
Jednání některých postav bylo podle mého názoru předvídatelné.

iva2423

Děkuji za nádherné knihy. Nedalo se od toho odtrhnout. Koukám, že vychází nová kniha, tak jsem na ni zvědavá.

Mánička178

Zas a znova opakující se historie, další ze sinusoid vykreslených lidskými dějinami. Už zase se žížalí nahoru, dolů - tehdy... teď... kolikrát ještě.
Reálné základy románu mě donutily přemýšlet nad náplní života lidí, kteří se narodili někdy kolem přelomu století, co by asi řekli na permanentní zvraty v jejich životech, kdyby je bývali mohli předem tušit. Tíha strachu, bídy, utrpení, které museli nést a unést... nestability a permanentní nejistoty. Dnes každý skučí po dvou letech pandemie :D Mám velikou radost, že si tato série dokázala vybojovat přední místo na knižním trhu, a nezapadla někde v mikronákladu. Ani druhý díl mě nezklamal... a Poláky miluju!

Linda663

Nádherná kniha, čtená s úctou a pokorou k lidem co žili v dané době.
Rozhodně doporučuji všem.
Zařadila bych jí do povinné četby naším dětem. Děkuji za ni.

Erummeldë

Z prvního dílu jsem byla dost nadšená. U druhého s každou další stránkou mé nadšení opadalo, ke konci jsem se k čtení už doslova nutila. Nevím proč, styl vyprávění byl pořád stejně kvaliní, postavy své, vše rozumně navazovalo a dávalo perfektní smysl. Jen už mě to nedokázalo tak vtáhnout a zaujmout, jak díl první.

Mája777

Tohle bylo hodně silné. Nezapomenu na ně, na Barku, Žeňku, Wojtka, Anušku a ostatní. Doufám, že se s nimi brzy zase setkám. Mé tajné přání je, aby se vrátil Tomaszek. No, uvidíme.
Knihu určitě doporučuji. Dozvíme se hodně z naší historie, z té části, o které jsem toho já moc nevěděla. Tímto autorce moc děkuji.
(15. 1. 22 - 1 261 - 3)

monulam

kniha se mi líbila asi víc než první díl