Šikmý kostel 2

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/big_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 4.83055
Nahrávám...

Komentáře (735)

Kniha Šikmý kostel 2

rumund
dnes

Skvělá, skvělé a ještě jednou skvělé. Moc mě druhý díl Šikmého kostela bavil, stejně jako první, a nemohl jsem přestat číst. Bylo to jako číst nějakou rodinnou kroniku a to mě strašně moc bavilo. Navíc je to tady z mého kraje, kde spoustu míst znám osobně. Ale i tak jsem toho zjistil hodně nového, což mě až překvapilo. Doufám, že spisovatelka Lednická bude pokračovat třetím dílem Šikmého kostela od roku 1945 a dál. Určitě by to bylo moc zajímavé se dále dozvědět, jak bude celá rodina pokračovat v žití a co vše ještě zažijí. Jsem nadšen.

valda
26. května

(+ SPOILER) V pokračování trilogie o lidech žijících v oblasti staré Karvinné, které se nyní jmenuje Karviná-Doly. Kvůli poddolování bylo celé město nakonec srovnáno se zemí, kromě kostela, který byl původně na kopci. Kopec se propadnul a kostel naklonil na stranu. Odtud název. Druhý díl je do roku 1945 a je ještě o 200 stránek delší než první. Oblast, o které píše je určitě unikátní. Patřila k českému království, ale tím že byla na hranicích, tak se zde vždy přelévali obyvatelé početnějšího Polského národa. Když se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko a bylo potřeba vytyčit hranice nového státu, Československa, bylo rozhodnuto použít hranici původního českého království, přestože obyvatelé Záolží, jak se oblasti říkalo byli většinově Poláci. Samozřejmě to způsobilo jisté napětí mezi lidmi formujícími Československo. Část Poláků se kvůli perzekucím muselo vystěhovat. Celé to vyvrcholilo tím, že Poláci využili Mnichovské dohody a území připadlo v roce 1938 Polsku. Část Čechů se muselo vystěhovat. O rok později Němci Polsko napadli a území bylo přiděleno do Německé říše. Začala jedna z největších "germanizací" průmyslově důležitého území a lidé hromadně museli podepisovat prohlášení, že se stávají Němci. Poláci a Češi, kteří nepodepsali, se většinou museli vystěhovat. V roce 1945, když Němci podruhé prohráli válku, musela se část poněmčených vystěhovat. Místo nich se vrátili někteří Češi. V závěru trilogie se nejspíš dočteme, že ani ti to neměli jednoduché. Jak je vidět, tohle území je opravdu unikátní a autorka ho má skvěle zmapované a umí o tom psát. A vy se tak můžete opět ujistit, jak se dneska máme dobře.


KatkaM98
21. května

Hodně jsem se bála do série pustit, protože nerada čtu depresivní literaturu, ale ze všech stran jsem poslouchala jak je knížka skvěláno a opravdu.
1. díl přečten jedním dechem, druhý taktéž. Příběh jsem žila s postavami, smála se s nimi, plakala s nimi a trochu i trpěla, při výjimečně popsaných scénách. Trošku mi v knížce chyběly překlady cizojazyčných vět, pod čarou, sice šla většina odvodit, ale občas jsem hledala překladač pro přesnost. Autorce ale skláním hlubokou poklonu a těším se na další knihu, kterou si nenechám ujít.

Yukon
17. května

Za mě asi to nejlepší z české tvorby, co jsem zatím četla. Dlouho jsem se téhle knížce vyhýbala, protože jsem se bála, že to bude na mě moc depresivní a těžké a historické. Nevím, jak je možné, že kniha s takovými smutnými osudy je vlastně pozitivní, motivační, povzbuzující, nadějeplná a hladící po duši. Jo, a ještě je fakt dobře čtivá! Moc mě bavila, byla krásná a ještě jsem se něco naučila z naší historie. Tak neváhej a pojď do toho ;)
PS: Nesrovnávám 1./2. díl, beru je jako jedno krásné veledílo.

Štěpinambura
09. května

Opět skvělké počtení, poplakala jsem si a uvědomila si, jak život v té době probíhal.

Kamčučák
04. května

Opět přečteno jedním dechem. Autorka tak skvěle popisuje děj, až mi místy přislo, jak bych byla s hlavními hrdiny u jídelního stolu. Už se těším na další díl.

Miladad
01. května

Ani druhý díl šikmého kostela není veselé čtení. I přesto knížku všem doporučuji, dozvíme se v ní hodně o části naší země, která byla dlouho opomíjená. V některých momentech má člověk při čtení strach co zase přijde za katastrofu a někdy se stane přesně to co očekáváte. Autorka odvedla skvělou práci založenou na mnoha historických zdrojích. Při líčení scén, kdy se některé postavy radikalizují mi vytanula na mysl analogie se současným světem a dezinfo scénou. Jinak je ale náš dnešní blahobyt, kterého si nevážíme až ostudný.

renakr
21. dubna

skvělá, těším se na další díl.

1 ...