Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117365/hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 4.6528
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Terošu

Shodou okolností byl den po dočtení na české televizi poprvé uveden film Volyň, který mi dokreslil představu o událostech předcházejících ději v knize, jež se dotýkaly vzpomínek hlavní hrdinky. Film je tak drastický, že na chvíli zcela převážil silný dojem z knihy, ta ale přesto bude patřit k těm nezapomenutelným. Zpočátku mi vůbec nevyhovoval způsob vyprávění, který na mě působil zkratkovitě, postavy i děj se vyvíjeli zbrkle a vše důležité se dělo příliš náhle, ale postupně jsem pochopila, že kniha zaznamenává velmi dlouhé období, vystihuje všechny podstatné události a zároveň si vystačí s dvěstěpadesáti stranami. A to je nakonec věc, kterou oceňuji nejvíc. Ráda čtu autory, kteří dokáží napsat poutavý a hluboký příběh bez umělého natahování a sáhodlouhých popisů, ze kterých mívám dojem, že jedinou ambicí je co nejvyšší zisk z prodeje. V této knize je oproti tomu prostor jen pro kvalitní myšlenky a drama, které posouvá život hrdinky dopředu a minulost semletou rodícím se komunismem nechává nelítostně za sebou. Aničky přístup k životu je skutečně inspirativní. Po přečtení a zhlédnutí zmíněného filmu je mi líto, že slovo „sousedství“ může mít úplně jiný rozměr, který moje generace naštěstí dosud nepoznala.

Opatov

Silny pribeh s necekanym koncem. Nezapomenutelne. Jako ostatne vetsina autorcinych knih.

petula22

Úžasná kniha, víc netřeba dodávat, vše již bylo napsané, DOPORUČUJI!!!

Valborga

Nádherně napsaná kniha. Přečetla jsem hodně knih od paní Körnerové, všechny se mi líbili. Ale tahle mě vzala za srdíčko. I když to byl zdánlivě obyčejný příběh, kterých se tenkrát odehrálo asi hodně, tohle bylo prostě úžasné. A navíc jsem žila v blízkosti toho, kde se to odehrávalo. Napsáno lehce, i když to hlavní hrdinka vůbec lehké neměla. Můžu jen doporučit.

Mire

Přečteno jedním dechem. Naprosto úžasná knížka. Na konci mě hodně mrzelo, že už je konec. Opravdu doporučuji.

inkatenysek

Moje první a určitě ne poslední knížka od paní Körnerové, která bude zabírat jedno z čestných míst v mé knihovničce.

Heřmánkové údolí je silný a inspirativní příběh jedné statečné ženy, který je rozdělen na dvě dějové linky, z nichž se jedna odehrává v roce 2002 a hlavní hrdinku Annu v ní čtenář zastihuje jako starou ženu v nemocnici. Druhá část příběhu je pak utvořena z jejích vzpomínek, v nichž se vrací ke svému příjezdu do poválečného Československa, do něhož uprchla jako mladá dívka s vidinou nového a lepšího života, z válkou zničené Ukrajiny. Díky tetiným intrikám se zde provdala za válečného veterána, majitele hospody v Heřmánkovém údolí, které bylo součástí Sudet...

Kniha mě nadchla hlavně tím, že jsou v ní líčeny nejen osudy lidí, kteří znovuosidlovali Sudety, ale zároveň popisuje také tehdejší celkovou společensko-politickou situaci, jež byla výrazně ovlivněna nástupem komunistů k moci. Moc se mi líbila i Annina postupná proměna z ustrašené holky v dospělou, odvážnou a nezávislou ženu, která si nikdy nestěžovala a snažila se vše co nejlépe zvládnout a zaopatřit tak svou početnou rodinu...

Scathia

Kruci, tak tuhle ženskou, tu bych chtěla potkat! Hlavní hrdinka je velmi inspirativní, její přístup k těžkému životu je skvělý a myslím, že kde jaká žena, by Anně nestíhala ani z desetiny. :-) Jen můžu doufat, že až se něco pokazí v mém životě, alespoň trochu se inspiruji. A velké ocenění autorce. Její styl psaní, je naprosté pohlazení po duši. Když jsem knihu četla, jako bych u toho opravdu cítila heřmánek.... :-)

Amitiel76

Nádherná knížka, opravdu přečtená jedním dechem. Navíc od mé oblíbené autorky....
Tohle byl jeden z příběhů, na které se nedá zapomenout, a ještě dlouho po dočtení knihy, vám bloudí v myšlenkách.
Hltala jsem stránku za stránkou, přestože se nejednalo o žádnou romanci, fantasy ani lechtivou erotiku. Byl to jen obyčejný příběh, jednoho "neobyčejného" lidského života. Syrový, drsný, bolestný. Vyvolával ve mě opravdu silné emoce.
Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně silná žena. Mladinká, odvážná, radující se z maličkostí a přijímající strasti života tak, jak přicházejí. Obdivovala jsem jí. Plakala s ní.
Ta doba musela být opravdu těžká. A to nejen z pohledu nelehkého žití v poválečné době, ale také o nástupu komunistického režimu. Život Aničky byl jako na houpačce. Šťastná období, střídala ta zlá, a pak bylo zas lépe, a pak zase hůř.
Moc ráda se ke knížce zase někdy vrátím. Nejspíš až budu mít nějaké těžkosti a období splínu. Vzpomenu si na Annu.....
A pokaždé, až ucítím vůni heřmánku, vzpomenu si na zájezdní hostinec, uprostřed Heřmánkového údolí :-)

DančaM

Knížka se četla sama. Moc se mi líbila. Určitě jsem ji nečetla naposledy :)

Karimah

Červená knihovna pro babičku.

Pavlína79

Úplně obyčejný život, s těžkým údělem a přesto je příběh psaný s lehkostí, nehraje na city, jen ukazuje každodenní život v poválečných severních Čechách. Líbilo se mi, že i když šlo o to přežít další den, další zimu, další rok, tak to není příběh, u kterého se musí žmoulat kapesník, člověk sympatizuje s Annou a chápe, že jinak to v té době ani nešlo. Na kapesník došlo až v epilogu :-).
Krásná kniha, krásný příběh, kdykoliv ucítím heřmánek, vzpomenu si :-).
"Ležela na zádech s pevně semknutými víčky a snažila se brečet co nejtišeji, aby nevzbudila děti. Ženský úděl ...."

pedroK

Knihu jsme zhltala za dva dny. Tak mile krásně napsaný příběh jednoho těžkého života v přetěžké době. Po dočtení jsem stále na hrdiny myslela a chtěla číst dál, jak žili...Určitě si od paní Kornerové vezmu další knihu. Tato mě uchvátila. Anna mi zůstane příkladem ještě na dlouhou dobu jak nefňukat a vážit si toho, co mám!

gigi77

To byl POŽITEK ... už s první stranou mi tekla slza, s druhou naskočila husí kůže a knihu jsem odložila až na konci. Tahle kniha mi opravdu sedla.

aralka

Kniha se mi líbila, byla to první knížka od paní Kornerové, kterou jsem četla a nezklamala... není to žádná vysoká literatura, ale odpočinkové čtení o neobyčejné ženě, která i přes nepřízeň osudu se dokázala se životem poprat a prožila ho čestně a velmi bohatě, byla obdivuhodně statečná a silná... co se týče způsobu literárního zpracování celého příběhu, připadalo mi že to trošku zavání "červenou knihovnou", ale takhle o prázdninách... proč ne? :-) četlo se to výborně, takže super relax ..

amenta

pro mě zklamání. námět alespoň z počátku silný, ale zpracování velmi ploché, školácké. konec nereálný, odbytý...

Jirinamac

Pěkně se četla a příbeh byl uvěřitelný. Anna byla moc šikovná, ke všemu se dokázala postavit a vyřešit. I přes její nelehký život, bych řekla ,,Šťastná to žena,,

LuciMarkova

Síla Anny byla neuvěřitelná. Pozitivní člověk, který v tom co jí život připravil si obstála bravurně. Vychovala 9 dětí, nikdy si nestěžovala a brala život takový, jaký byl.

Její sílu a odhodlanost bych si přála mít! :-))

cornetka

Moc hezká knížka. Je až neskutečné, co všechno dokáže jedna mladá "holka" vydržet a co se dá zažít během jednoho života. Určitě stojí za přečtení.

JanaG.1979

Knížka přečtená za dva večery...prostě jsem musela vědět, jak to s Annou dopadne. Příjemné čtení, při kterém si představujete prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Myrha

Příjemné

Verr644

Moc krásná knížka

Ivuska1988

Krásný, velmi citlivě napsaný příběh o dívce, později ženě, které osud rozdal poněkud velmi špatné karty. Přečteno jedním dechem. Kniha je psaná formou vzpomínek.
Přiznám se, že jsem si myslela, že to bude příběh o dívce z dob války, ale ne, byl to příběh o obyčejné dívce a neobyčejně zlé době, které osud už od dětství uděluje jednu ránu za druhou a ona i přesto, že vypadá velmi křehce, je to dívka, která vydržela úplně všechno. Dokázala žít velmi těžký život, který ji přichystal jedno utrpení a neštěstí za druhým.
Při čtení jsem i dost brečela, tak krásně a dojemně napsaný příběh jsem už dlouho nečetla. Strašně mi bylo líto skoro všech postav v této knize. Nikdy jsem netušila, že i po válce mohlo být ještě zle.
Tato kniha nám velice ukazuje, co je v životě nejdůležitější a to jsou přátelé a rodina. Bohužel v dnešní době se na to trošku zapomíná.
Při čtení jsem si i já uvědomila svůj postoj k životu.
Kniha je za mě jedna z nejlepších a určitě brzy se k ní zase vrátím.
Bylo hezké si při čtení představovat ten hostinec, krajinu a přírodu.
Dokonce jsem cítila i ten heřmánek.
Tuto knihu strašně moc , moc doporučuji Všem.

obelix

Nádherná kniha - mohu jen doporučit!!!!

Terka18

Krásná kniha. Příběh ženy, která to neměla v životě vůbec jednoduché, ale i tak byla šťastná a zažila nádherné chvíle. Příběh, který vás chytne za srdce a jen tak nepustí.

xena2711

Krásná kniha o neuvěřitelně silné dívce, ženě....v podstatě boj o přežití v jakékoliv životní etapě. Doporučuji.

micha-ella

Po všech těch současných thrillerech a detektivkách jsem se do tohoto starosvětského románu začetla s velkou chutí. Ale od poloviny a ke konci už bez ní. Ano, tak to tehdy jistě bylo. Ovšem hlavní postavu bych (jako většina komentářů) tolik nechválila, svůj osud mohla ovlivnit a změnit k lepšímu i v té tvrdé době.

kečup60

Krásná kniha, která ukazuje, že i v těžké poválečné době existují krásné věci. Je třeba je jenom hledat a hrdinka knihy to umí dokonale. Připomíná nám, že pozitivní přístup k životu je ten motor, který překoná všechny překážky.

Ester59

Doporucuji vsem

VeronikaSas1

Už dlouho jsem nečetla knihu,ktera by mi tak zůstala v paměti.Velmi silný příběh o neskutečně statečné dívce. Kniha je velmi pěkně napsaná a pohltila mne od první stránky a taky proto přečtená za 2 dny.

Rihatama

Román pro ženy? A co takhle román pro muže? Že nevíte co to je? Není divu, česká společnost na tuto škatulku nějak pozapomněla... jenomže jak se zdá, nebýt mužů, nebylo by leckdy žen, které by vynikly, a o nichž by se psalo. Jako v tomto případě. Takže muži, nebojte se a začtěte se :-). Hana M. Körnerová čtenáři servíruje dramatické obrazy plné téměř nepřekonatelných překážek ze života mladičké, osudem zkoušené Anny. Obecně myslím platí teze, že když už musím žít (a nejsem přitom příznivec sebevražd), tak koukám, abych žil. A to je přesně to, co Anna dělá. Což ale ne každý zvládne... Vzhledem k podmínkám, v nichž Anna žije, a okolnostem, které její život provází, se z ní stává téměř hrdinka, k čemuž je poválečná doba více než příznivá. Körnerová umí psát, její jazyk je čistý, nekomplikovaný, poutavý, atmosféra mne dokázala pohltit a příběh zaujmout. A inspirovat. Život totiž není vždy peříčko. I bez války.