Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510620/bmid_vrani-oko-tIT-510620.png 5 1036 257

Josef Bergman série

< 8. díl

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se vrací k oblíbenému kriminalistovi Josefu Bergmanovi. Vyšetřování ho tentokrát zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky a dalšími podezřelými okolnostmi. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i těch, kteří před druhými něco skrývají.... celý text

Komentáře (257)

Komentáře 257 Recenze 10

Maky78
Maky78
21.02.2024 4 z 5

Dobrá detektivka.
Bez nechutností, krve ..
Bylinky, ptáci a koně, prostě hezký.

VladiKlaisner
VladiKlaisner
18.02.2024 4 z 5

Krásné mokřady, vůně bylinek a jedno staré tajemství zavedou komisaře Bergmana k dalšímu případu.
Klevisová píše trochu jiné detektivky, prostředí je tím, proč se k nim tak ráda vracím.


sakro
sakro
18.02.2024 4 z 5

Před časem jsem četl a hodnotil autorčinu knihu Prokletý kraj. Bylo to mé první setkání s její tvorbou a asi ne to nejšťastnější. Myslel jsem si, že po jejich knihách již nesáhnu, ale nakonec jsem jí dal ještě jednu šanci. A myslím, že jsem udělal dobře. Chvílemi se měl pocit, že ty dvě knihy psali různí autoři. Vraní oko má poklidnou atmosféru (což koresponduje s jimoravským krajem), ale přitom slušný spád a postupně poměrně nečekaná odhalení. Samozřejmě, že i tady se jedná o knihu, ke které bych se asi nikdy nevrátil. To ale zřejmě není u detektivního románu nic divného. Beru tedy paní Klevisovou na milost, a nejen to. Velmi rád sáhnu po některé z jejich dalších knih a dokonce mám nutkání projít všechny případy Josefa Jungmana od prvního.

Emik87
Emik87
17.02.2024 5 z 5

Tenhle příběh je opravdu výborný. Že jsem neodhalila vraha, tak to jsem celkem zvyklá, takže nevadí. Četlo se výborně.

Galadwen
Galadwen
17.02.2024 4 z 5

Promyšlená detektivka odehrávající se na jižní Moravě, i přes tři vraždy fungující bez přehnaných nechutností či psychopatů na straně vrahů a/nebo představitelů zákona (obojí je dnes v knihách běžné). Dobře se čte, vysvětlení i motivace postav dává smysl. Pachatele a jeho důvody jsem neodhalila, byť jsem uvažovala správným směrem.
Kromě samotného příběhu oceňuji i prostředí - sama mám ráda ptáky, i když se v nich vůbec nevyznám, a držím palce projektům ptačích luk, z nichž jedna hraje v příběhu velkou roli.

EvaHrky
EvaHrky
11.02.2024 4 z 5

Hezká oddechovka, žádný krvák nebo psycho. Příjemné čtení s popisy krajiny, napínavé tak akorát. Příběh uvěřitelný, bez přestřeleného konce. Doporučuji :)

Janina2609
Janina2609
07.02.2024 4 z 5

„Táta mi také vyprávěl o Vraním oku. Že jste svý partě dali název Vraní oko, protože ten název spojuje rostliny a ptáky...“

Skvěle napsaná detektivka se zajímavou zápletkou, postavy příjemně civilní, na své si přijdou i milovníci přírody, kterou autorka líčí tak akorát k dokreslení atmosféry. Příběh není zbytečně zdlouhavý, aby se zvýšil počet stránek, což mi někdy na detektivkách vadí.
Moje první kniha ze série s vyšetřovatelem Bergmanem, druhá od autorky (Prokletý kraj), obě skvělé a v sérii budu určitě pokračovat – i když na přeskáčku.

ydnac
ydnac
05.02.2024 4 z 5

DOBRÁ ČESKÁ DETEKTIVKA.

Knihu jsem si vybrala do výzvy (místo vaší poslední dovolené) a rozhodně nelituji :-).
Morava je krásné místo.
Tady se však vraždilo...
Autorka nás postupně seznamuje s obyvateli osady, penzionu a statku.
Jsou tu i další postavy, turistky, dlouho neviděný bratr...
A pak se to stane!
Někdo z nich je vrah!
Přijíždí detektiv Bergman se svou kolegyní a začínají výslechy, sběr důkazů, drbů a tajemství.
Moc dobře se mi četlo :-).
Paní Klevisová píše opravdu poutavě.
Doporučuji :-).
Úplně jsem se viděla za rozbřesku u vody nebo u ohrady s koňmi :-).
Příroda zde má velké místo.

schvomis
schvomis
30.01.2024 5 z 5

Super kniha. Líbí se mi, jak autorka píše. Doporučuji.

Pajinka235
Pajinka235
29.01.2024 5 z 5

Já toho Bergmana prostě miluji :-D Jistě bude mít kniha nějaká mínus, ale já jsem v tomto případě až nekriticky zaujatá a žádná mínus nevidím :-D Snad bude série pokračovat!

likaf
likaf
26.01.2024 5 z 5

Po delší době další kniha s Josefem Bergmanem. Napínavý děj, krásná příroda. Prostě super. Doufám, že autorka ještě nějaký díl přidá :-)). Doporučuji

hzd
hzd
24.01.2024 5 z 5

Paní Klevisová opět nezklamala. Tato autorka je sázka na jistotu.

klarence
klarence
23.01.2024 3 z 5

Takové pomalé klidné čtenní na dovolenou nebo na víkend, když si chcete odpočinout a nechcete nic drastického.. je tam docela hodně postav a to mi na začátku možná trochu vadilo, ale pak se to postupně pomalu rozvíjelo, ale že by člověk ve finále odpad , to asi ne .. celkově docela se to dobře četlo a oblíbila jsem si Evu ...ta by mě pak zajímala na konci více .

Viviana-Mori
Viviana-Mori
22.01.2024 3 z 5

Autorka ani zde nezaptře svůj styl - román se spletitými osudy, mnoha postavami, které spojuje určitá věc, ať už to je nějaká činnost, nebo lokalita a krimi zápletka k tomu.
Nejedná se o žádný brutální thriller, vše plyne pozvolna a děj se víc a víc zamotává.
Příběh se mi líbil a ač jsem ještě zdaleka nečetla všechny díly této série, tak musím říct, že tento díl považuji za slabší. Nekonalo se zde pro mě takové napětí, jako u jiných autorčiných kousků, běželo to všechno v takové konstantní rovině. Ale to nevadí, ráda si přečtu další díly.

regulax
regulax
22.01.2024 5 z 5

Nevím jestli je autorka královna českých detektivek, ale kniha je čtivá, nenáročná krimi povídka. Neurazí, nenadchne.

ka.dudk
ka.dudk
14.01.2024 5 z 5

Moje druhá detektivka z této série. Samozřejmě jsem nevěděla,a začala jsem od konce :-D.
Byla super, určitě si přečtu další.
Četla se velice rychle a moc dobře, konec překvapivý. Sama jsem měla asi tři tipy na pachatele :-D

Jenny055
Jenny055
12.01.2024 5 z 5

Počúvala som audioknihu a naozaj nemám čo vytknúť. Interpretácia výborná a kniha ma bavila až do konca. Klevisovej knihy sú trochu podobné, ale nakoniec také sú aj ľudské povahy a motívy ľudských činov. V jej knihách nachádzam oveľa viac reality ako v iných detektívkach. Knihu môžem len odporučiť.

kaja77
kaja77
09.01.2024 5 z 5

Líbilo se mi to. Byla to vyloženě oddechová detektivka a ty kulisy lužního lesa, mokřadů, vodních ptáků a celkově přírody, to bylo opravdu osvěžující. Krve nebylo v knize mnoho a i ten ostrý, v konečném důsledku smrtící hrot, nejdříve pečlivě opracovala příroda (bobřík). Doporučuji

Eicherik
Eicherik
07.01.2024 4 z 5

V osmém případu Josefa Bergmana se vyskytovalo hned několik postav s různými drobnými psychickými problémy, poruchami chování a osobními těžkostmi. Kniha jako taková byla opět velmi čtivá, jen ta samotná kriminální linka mi tentokrát přišla o něco víc šroubovaná. Po přečtení téhle detektivky budete mít boty od bláta a v uších vám zůstane zpěv vodního ptactva. Přes drobné výhrady jsem spokojený.
Citace: Ačkoli zítra se mu nejspíš ještě zasteskne. Až zhoustne šero, bude si představovat, jak se hnědá kobyla s bílým flíčkem na čele přiloudala k ohradě a dívá se směrem, odkud přicházel. Mohla si za ty tři večery zvyknout, že ji nosí něco dobrého? Bude čekat? A zastaví se za ní zase zítra Erika?

Pisquosus
Pisquosus
07.01.2024 3 z 5

Moje druhá kniha od Klevisové. Příběh zasazen do jiných prostor, ale de facto stejný jako Kroky vraha. Nemůžu říct, že by to bylo špatné, dobře se kniha čte, ale chybí mi tam nějaká jiskra, něco, co u ostatních knih nenajdete v bleděmodrém.

Opakuju se, fajn čtení na víkend, po přečtení knihu založíte a pravděpodobně se k ní už nikdy nevrátíte.

Myslím, že přečtu ještě nějaké dvě Klevisové a už nebudu vědět, která kniha je o čem.