Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510620/bmid_vrani-oko-tIT-510620.png 5 1097 267

Josef Bergman série

< 8. díl

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se vrací k oblíbenému kriminalistovi Josefu Bergmanovi. Vyšetřování ho tentokrát zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky a dalšími podezřelými okolnostmi. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i těch, kteří před druhými něco skrývají.... celý text

Přidat komentář

Pavouček2
10.04.2024 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a musím říct, že mi chyběl hlas Kristýny Kociánové, už mi nějak k tý Klevisový patří. Jinak za mě opět dobrá detektivečka, poklidná, vesnická, nic přehnaného. Těším se na další.

Edona
06.04.2024 5 z 5

Pokračování detektivní série s Josefem Bergmanem opět nezklamalo. Napínavá detektivka přináší atraktivní prostředí, zajímavé charaktery, napětí, spoustu podezřelých a nečekaného vraha. Doporučuji všem! A nyní přichází dlouhé čekání na další díl. :-)


Han-nah
02.04.2024 4 z 5

Sérii nečtu za sebou. Kriminalistu J. Bergmana a jeho skvělou kolegyni jsem si velmi oblívila. Tentokrát jsou vysláni do krásného prostředí chatové oblasti jižní Moravy.
A mě u autorky fascinuje, jak dovede skvěle napsat detektivku a ještě čtenáře popisem nádherné přírody vtáhne čtenáře do děje tak, jako by tam byl. Ten pocit klidu, narušen vraždami, plynoucí řeka, mokřady, tůně, připravovaná rezervace pro chráněné ptáky, což někomu moc vadí, louky a na nich voňavé květiny a pasoucí se koně. Přes tuto krásu se vždy najde někdo, kdo má jiné priority a neváhá vraždit.

kikies
28.03.2024 4 z 5

Další skvělý díl skvělé série. Běžné české prostředí, obyčejné české postavičky a přesto velká tajemství a velké zločiny. Tleskám.

koki.veru
25.03.2024

Miluju tuhle sérii. A opět byl toto velice povedený díl a zajímavý příběh. Úžasná zápletka a popravdě jsem vůbec netušila, kdo bude vrah. Doufám, že bude pokračování této série.

haWranka
24.03.2024 5 z 5

Marně přemýšlím, co bych vytkla, nenapadá mě naprosto nic. Kniha byla ohromně čtivá, zhltla jsem ji za 3 dny a neprokoukla jsem skoro nic. Prostě paní Klevisová je paní Spisovatelka a já se těším na další její počin.

framil
22.03.2024 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Výborná detektivka od výborné spisovatelky. Paní umí perfektně vyprávět. I obyčejný popis místa a života na něm, podá tak, že čtenář nemá potřebu přeskakovat odstavce, aby už už překonal hluché místo. Žádné tam není. Nemá zapotřebí se vyžívat v krvi a brutálním násilí, protože to nepotřebuje. Ona zkrátka umí psát tak, že dokáže zaujmout. A píše tak nějak žensky. Jsou tam slova a úsloví, která by muž spisovatel zkrátka nepoužil. Prostě umí a detektivka mě tak zaujala, že rozhodně jdu na všechny její jnihy. Paní Klevisová jste fantastická a děkuji Vám.

Kortez
21.03.2024 4 z 5

Audiokniha.
Jelikož bydlím na jižní Moravě, tento díl jsem si užil na pohodu. A na pohodu se odvíjí i celý příběh s Bergmanem v lužních lesích, mokřadech a Novomlýnských nádržích.

Vatter83
17.03.2024 5 z 5

S touto českou autorkou vím, že nesáhnu vedle. Líbí se mi její styl psaní, její pojetí zápletky a mordu bez krvavých scén.

Mandlevest
14.03.2024 5 z 5

Tak tentokrát s Josefem Bergmanem a jeho kolegyní výletujeme na jižní Moravu do chatové osady, kde se daří všemožnému ptactvu v přilehlých mokřinách, na loukách zase najdete spoustu bylinek a také potkáte několik starousedlíků i náplav, kterým všelicos vadí, chybí anebo naopak přebývá. A také se zde začne vraždit a zdánlivý poklid je ten tam a tajemství, která, zdá se, odvál čas, znovu vyplouvají na povrch. Michaela Klevisová opět ve výborné formě, tak jak ji znám a mám ráda. Odpočinková detektivka v tom nejlepším slova smyslu s adekvátním napětím a pěkně vysvětleným rozuzlením.

Maky78
21.02.2024 4 z 5

Dobrá detektivka.
Bez nechutností, krve ..
Bylinky, ptáci a koně, prostě hezký.

VladiKlaisner
18.02.2024 4 z 5

Krásné mokřady, vůně bylinek a jedno staré tajemství zavedou komisaře Bergmana k dalšímu případu.
Klevisová píše trochu jiné detektivky, prostředí je tím, proč se k nim tak ráda vracím.

sakro
18.02.2024 4 z 5

Před časem jsem četl a hodnotil autorčinu knihu Prokletý kraj. Bylo to mé první setkání s její tvorbou a asi ne to nejšťastnější. Myslel jsem si, že po jejich knihách již nesáhnu, ale nakonec jsem jí dal ještě jednu šanci. A myslím, že jsem udělal dobře. Chvílemi se měl pocit, že ty dvě knihy psali různí autoři. Vraní oko má poklidnou atmosféru (což koresponduje s jimoravským krajem), ale přitom slušný spád a postupně poměrně nečekaná odhalení. Samozřejmě, že i tady se jedná o knihu, ke které bych se asi nikdy nevrátil. To ale zřejmě není u detektivního románu nic divného. Beru tedy paní Klevisovou na milost, a nejen to. Velmi rád sáhnu po některé z jejich dalších knih a dokonce mám nutkání projít všechny případy Josefa Jungmana od prvního.

Emik87
17.02.2024 5 z 5

Tenhle příběh je opravdu výborný. Že jsem neodhalila vraha, tak to jsem celkem zvyklá, takže nevadí. Četlo se výborně.

Galadwen
17.02.2024 4 z 5

Promyšlená detektivka odehrávající se na jižní Moravě, i přes tři vraždy fungující bez přehnaných nechutností či psychopatů na straně vrahů a/nebo představitelů zákona (obojí je dnes v knihách běžné). Dobře se čte, vysvětlení i motivace postav dává smysl. Pachatele a jeho důvody jsem neodhalila, byť jsem uvažovala správným směrem.
Kromě samotného příběhu oceňuji i prostředí - sama mám ráda ptáky, i když se v nich vůbec nevyznám, a držím palce projektům ptačích luk, z nichž jedna hraje v příběhu velkou roli.

EvaHrky
11.02.2024 4 z 5

Hezká oddechovka, žádný krvák nebo psycho. Příjemné čtení s popisy krajiny, napínavé tak akorát. Příběh uvěřitelný, bez přestřeleného konce. Doporučuji :)

Janina2609
07.02.2024 4 z 5

„Táta mi také vyprávěl o Vraním oku. Že jste svý partě dali název Vraní oko, protože ten název spojuje rostliny a ptáky...“

Skvěle napsaná detektivka se zajímavou zápletkou, postavy příjemně civilní, na své si přijdou i milovníci přírody, kterou autorka líčí tak akorát k dokreslení atmosféry. Příběh není zbytečně zdlouhavý, aby se zvýšil počet stránek, což mi někdy na detektivkách vadí.
Moje první kniha ze série s vyšetřovatelem Bergmanem, druhá od autorky (Prokletý kraj), obě skvělé a v sérii budu určitě pokračovat – i když na přeskáčku.

ydnac
05.02.2024 4 z 5

DOBRÁ ČESKÁ DETEKTIVKA.

Knihu jsem si vybrala do výzvy (místo vaší poslední dovolené) a rozhodně nelituji :-).
Morava je krásné místo.
Tady se však vraždilo...
Autorka nás postupně seznamuje s obyvateli osady, penzionu a statku.
Jsou tu i další postavy, turistky, dlouho neviděný bratr...
A pak se to stane!
Někdo z nich je vrah!
Přijíždí detektiv Bergman se svou kolegyní a začínají výslechy, sběr důkazů, drbů a tajemství.
Moc dobře se mi četlo :-).
Paní Klevisová píše opravdu poutavě.
Doporučuji :-).
Úplně jsem se viděla za rozbřesku u vody nebo u ohrady s koňmi :-).
Příroda zde má velké místo.

schvomis
30.01.2024 5 z 5

Super kniha. Líbí se mi, jak autorka píše. Doporučuji.

Pajinka235
29.01.2024 5 z 5

Já toho Bergmana prostě miluji :-D Jistě bude mít kniha nějaká mínus, ale já jsem v tomto případě až nekriticky zaujatá a žádná mínus nevidím :-D Snad bude série pokračovat!