Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510620/bmid_vrani-oko-tIT-510620.png 5 1131 276

Josef Bergman série

< 8. díl

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se vrací k oblíbenému kriminalistovi Josefu Bergmanovi. Vyšetřování ho tentokrát zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky a dalšími podezřelými okolnostmi. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i těch, kteří před druhými něco skrývají.... celý text

kamka1103
27.11.2023 5 z 5

Jedním slovem DOPORUČUJI . Vraní oko byla třetí kniha od Michaely Klevisové . Tentokrát ve formě e-knihy, přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Příběh se mi líbil ,i když rozluštění mě překvapilo. Myslím ,že se k této knize ještě někdy vrátím.

DanielaH
27.11.2023 5 z 5

Zase dobře čtivý příběh

esfinge
23.11.2023 3 z 5

Uvěřitelné postavy, uvěřitelný příběh. Ale styl vyprávění mě chvílemi nudil.

Marika Vanova
21.11.2023 5 z 5

Vraní oko, tak tenhle příběh mi přijde z celé série s Bergmanem jako nejlepší.

sowatson
20.11.2023 4 z 5

Kdo je královnou české detektivky? Přece Michaela Klevisová! :) Jako milovník krimi příběhů z našeho prostředí jsem si nemohl nechat Vraní oko ujít. Po 3leté pauze autorka posílá v již 8. dílu své detektivní série "klidnou sílu" Bergmana opět řešit zločin daleko od Prahy. Tentokrát na jižní Moravu, kde Bergman se Sylvií zažijí tak trochu "dovolenou s řešením záhady" v atraktivním prostředí ptačích mokřadů. Opakuje se, co máme na detektivkách od Klevisové rádi – úzký okruh podezřelých, prostory na samotě, s přírodou na dotek, propracované vztahy v rodině, silný vývoj postav, zde zejména u fotografky Evy. I když je mrtvých víc (to není spoiler, dozvíme se to hned na začátku), Klevisová dokáže zločin popsat bez krvavých detailů. Tím i nám nabízí sympatickou detektivní dovolenou, na kterou bych s Bergmanem sám rád vyrazil. Čas strávený pátráním po tajemství Vraního oka je příjemně strávený. Pokud máte rádi poklidné detektivky, jakkoli paradoxně to může znít, Vraní oko si určitě přečtete.
Chcete zjistit, čím se Klevisová dostala na špičku tuzemské detektivní scény? Zkusit si sami psát v jejím stylu? Poslechněte si epizodu mého podcastu Proč je to bestseller, kde Vraní oko rozebírám podrobněji a dávám tipy, jak psát jako Michaela Klevisová. Předem díky za poslech, nové díly podcastu najdete zde: YouTube.com/@PJTBpodcast

Timkim
20.11.2023 2 z 5

Napadá mě jediné....proč? Proč tato žena píše detektivky. To ještě žádnou nečetla? Budu se opakovat, ale ať radši píše cestopisy. Chápu, že pro někoho z města se může zdát mokřad a les rájem, ale babrat se v tom půl knížky? Opět se mi zdálo, že Bergman je tam pouze do počtu a jen aby se neřeklo. Nechápu tak vysoké hodnocení, mě to nudilo a autorku si odšktávám. Stačilo, asi si přečtu detektivku, ne dokument z National geographic.

Andyska007
19.11.2023 5 z 5

Přiznám se, že je toto teprve třetí kniha od Michaely Klevisové, kterou jsem četla. První byla Prokletý kraj a tu snad už nic nepřekoná, Ostrov šedých mnichů se mi líbila méně. Ale Vraní oko se mi četlo samo, bylo napínavé, postavy zajímavě vykreslené... Mám teď touhu si přečíst i předchozí díly této série.

jejda.majda
10.11.2023 3 z 5

Detektivky od Klevisové mám ráda. Příjemně a rychle se čtou a vraha jsem zatím ještě snad nikdy hned neodhalila.

Série s detektivem Josefem Bergmanem mě baví, je to pro mě vždycky dobrá oddechovka a žádný z případů tohoto detektiva mě nikdy nezklamal.

terimila
10.11.2023 4 z 5

Klevisové klasika - perfektně napsaná detektivka, osazená uvěřitelnýma postavama a zasazená do skvěle vylíčenýho prostředí. Přiznám se, že prostředí jihomoravských lužních lesů mě moc nevtáhlo, už jsem s Bergmannem navštívila místa, která mi seděla víc :-) Zápletka dobrá, i když jsem asi autorce sežrala návnadu a viděla zápletku v nepřiznaném otcovství jedné z postav. Rozuzlení tedy malinko překvapilo, ale je to dobré.
Celkově mi to přišlo méně strhující než některé dřívější díly, proto dávám "jen" čtyři hvězdy. Ale i čtyři hvězdy jsou myslím parádní hodnocení.

Siege03
08.11.2023 5 z 5

Jako vždy výborné, čtivé, Bergmana zkrátka nelze nemilovat

mila2411
06.11.2023 4 z 5

Povedená ptačí ČESKÁ krimi, tentokrát z jižní Moravy. I na po osmé zajímavá zápletka, sympatický detektiv a řada překvapivých odhalení. Novinka nezklamala!

martini.ce
05.11.2023 5 z 5

Bergman s kolegyní Sedlákovou mě baví. Prima tip na podzimní večery.

E_Lan
04.11.2023 4 z 5

Je to znovu příjemná a napínavá česká bergmanovská klasika. Navíc z poutavého prostředí venkova, s dobře popsanými a hlubokými postavami. To se čte (nebo poslouchá) samo. Super.

Marcela52
04.11.2023 5 z 5

Další z detektivních příběhů M. Klevisové mě opět zaujal. Nazvala bych ho pohodová detektivka, ve které čtenáře zaujme dobrá psychologie postav i zajímavá zápletka, bez drastických detailů. Autorka umí velmi dobře popsat prostředí, v tomto případě malebnou krajinu na jižní Moravě, kde se snaží pár nadšenců založit v mokřadech ptačí rezervaci. Myslím si, že se jí podařilo dobře vystihnout problémy dnešní doby, kdy podnikatelské záměry a snaha ekologů často na sebe narážejí. V tomto případě až do té míry, že to stojí 3 lidské životy. Rozuzlení bylo pro mě docela překvapivé, takže doporučuji jako dobrou oddechovku na dlouhé zimní večery...

simona8022
04.11.2023 3 z 5

Já nevím, tenhle díl mě nějak za srdce nechytil, ač prostředí a námět byly skvělé. Nějak mi neseděly povahy a chování, jakoby se opakovaly z minulých dílů. Ale možná byla chyba ve mně, že jsem se nedokázala na tento díl napojit. Nicméně dost věcí mi přišlo neuvěřitelných, občas mi vadilo naivní, místy dost nelogické jednání hlavních protagonistů, v příběhu bylo až moc náhod.

Vesmich
01.11.2023 5 z 5

Bergman zde působí svěžeji a daleko méně otahaněji, než když bloumal po Beskydech. Někdo chce za humny ptáky a mokřady a jiný tam chce barák a každý si to svoje přesvědčení protlačuje jak umí. A sem tam je potřeba i někoho zamordovat.

veriszv
31.10.2023 5 z 5

Skvělé, jako vždy!

denib
30.10.2023 5 z 5

Troufám si říct, že to je vlastně klasické dílo paní Klevisové - jako vždy poutavé, jako vždy zajímavé, jako vždy z příjemného prostředí, jako vždy s Josefem Bergmanem, jako vždy s vraždou.... Těch "jako vždy" je tu opravdu hodně. A přesto z knihy necítím opakování a pořád mě to nenudí. Je to prostě jako vždy výborné.

makovec201
29.10.2023 5 z 5

Napínavé, styl psaní mě nutil otáčet další a další stránky.

AlbionFoxyFox
25.10.2023 5 z 5

Kniha přesně podle mého gusta. Milované jihomoravské prostředí, příroda, postav tak akorát, uvěřitelná zápletka a velmi čtivě napsáno. Ideální pro podzimní večery.