Hotýlek

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235353/hotylek-blc-235353.jpg 4.4960
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

manioaio
včera

Trochu me matlo preskakovani v case, kdy nejdříve postava umrela a na dalsi straně/v dalsim odstavci se o ni mluvilo, jakoby by tu byla...

Domusina
předevčírem

Skvělé! Od první stránky si mě to naprosto získalo. Doporučuji. :)

raty
předevčírem

Skvělé. Široká a barevná paleta postav, ze které si každý může vybrat, kdo je největší viník a kdo je největší oběť.

Lenoulinka
17. listopadu

Knihu jsem četla skoro 14 dní, což se mi nestává. To že nebyl čas opomenu, ale kniha mě úplně neoslovila. Styl typu televizního seriálu "Vyprávěj" mi přišel nezáživný, že jsem měla problém dočíst.

Danka1975
10. listopadu

Upřímně, po Slepé mapě a Haně se mi do Hotýlku moc nechtělo . . ., a to byla chyba!!!! Co oceňuji, je to, že je prostě jinej :-). . . .Poznáte rukopis autorky, ale rozhodně nemáte pocit, že je to furt stejné (což se u některých jiných stává :-))). . . Je mi jasné, že vše je již napsáno níže (komentáře jdu číst až teď, ať se neovlivňuju :-)))). . . .tak aspoň něco za mou osobu:

Na začátku mile překvapila trocha čermého humoru a pak už to šlo hladce, přirozeně, nenásilně, vypravěčsky, prostě Mornštajnovky :-). . . . .a měla jsem v určité pasáži dojem, že se tu zrodil nápad na Hanu. . . ., má doměnka :-). . Hotýlek si prostě budu pamatovat a jsem z něj mile rozvrkočena, smutná i pobavená. . ., hold takový je život :).

Každopádně prodavačka v knihkupectví měla pravdu, když jsem váhala, zda koupit, nekoupit. . ."S Mornštajnovou nesáhnete vedle, každá kniha je jiná.". .a o tom to je!!!! :-)

Veronika.Lap
07. listopadu

Autorky styl psaní jsem si zamilovala už při čtení Hany a ani u Hotýlku mě nezklamal. Kniha je skvělá, dobře se čte, děj utíká a čtenář hltá příběh každé jednotlivé postavy. Líbí se mi jak vše do sebe zapadá a postupně se rýsuje celá podstata příběhu. Opravdu je nesmysl srovnávat Hanu, Slepou mapu a Hotýlek. Každá kniha vykresluje útrapy jiné doby...a u mě Hotýlek také zabodoval.

Měňavka
06. listopadu

Další kniha mé oblíbené autorky, kterou jsem si opět užila.

Lucek
04. listopadu

Krásné. Přečetla jsem knihu za jediný večer.

Lucissia
01. listopadu

Já smekám. Zas jednou kniha, kterou stálo za to otevřít i na dvě minuty. Opravdu příběhy ze života, o tom, že stačí jeden okamžik a celý život se změní, k horšímu, k lepšímu. O tom, že štěstí jedněch může být neštěstí druhých. O tom, že vždy může být hůř a paradoxně i lépe. Paní Mornštajnová prostě umí a moc se těším na prosincovou besedu s ní. Ke knize se jednou určitě vrátím. :-)

Dandy1
01. listopadu

Libi se mi styl psaní paní Mornštajnové. A ačkoliv to není žádné převratné dílo, ani chvíli jsem se nenudila.

sissque

Moc se mi nelíbí porovnávání Hotýlku a Slepé mapy s Hanou, vždyť jsou to příběhy jiných lidí. Paní Mornštajnová umí dokonale vykreslit charaktery postav, navíc je umí skvěle odvyprávět. Její knihy nejsou pohádkové příběhy s dobrým koncem, ale osudy obyčejných lidí, v případě Hotýlku za komunismu. Dnes může být spisovatelem opravdu každý, ale záleží, jak literárně kvalitní jeho díla budou. Alena Mornštajnová umí pracovat jak s jazykem, tak s dojmy a pocity čtenáře. Všechno v jejích knihách mi přijde naprosto uvěřitelné a reálné. Za mě opravdu kvalitní četba, doporučuji!

Knihozrousenka

Není fér srovnávat dílo s Hanou a není fér čekat od Hotýlku něco jí podobného. Sám za sebe je román vydařený a mně se autorka strašně příjemně čte... Rozhodně nezaměnitelný styl! Doporučuji.

Kykeka

V Hotýlku je pěkně propracovaná tématika komunismu a života, který byl komunismem nalinkován. Čtenář se setká se situacemi, které možná zná z vyprávění svých rodičů, či prarodičů. Nelehké osudy si s postavami pohrávají, ale ony se nehroutí a naopak se s danou situací snaží poprat - a to nejspíš tak, jak nejlépe dovedou. Za mě ano. :-)

misowi84

Měl jsem jeden základní problém. Hanu jsem četl jako první.
Četl jsem a četl jsem.. ale nějak to za mě nebylo ono.

martiline

Věrný popis všeho toho, co se tu dělo. Dávno nám nepřísluší soudit druhé - když nežijeme jejich životy ... Moc pěkná kniha.

swon

Moje posledni kniha od pani Mornstajnove, zaroven jeji prvotina. A jde to znat...Jak uz mnoho lidi psalo: neni to Hana, coz povazuju za jeden z nejsilnejsich pribehu, co jsem kdy cetla.
Ctete o osudech obycejnych lidi v blbych casech. A myslim, ze dost z nas by se tam poznalo. Ono ta zada asi obcas ohnul kazdy (s argumentem, ze to bylo pro rodinu). Nevim, komunisty jsem nastesti nezazila, a tak radsi nesoudim. Ani fiktivni, ani skutecne charaktery, byt je mi z mnohych nanic.

hanča34

Tato kniha byla má první od autorky a netrefila se mi do vkusu, takže jsem ji nedočetla. Tak snad něco jiného.

Kaspiy

Hotýlek byl pro mě velkým překvapením. Četla jsem ho až po Slepé mapě a Haně, a také po komentářích, podle kterých se tato kniha rozhodně Haně nevyrovná. Dle mého opak je pravdou. Hotýlek byl pro mě stejně čtivý, plný zvratů, vykreslených postav a pocitů osobní odpovědnosti za tragické události. A především ukázkou toho, co s lidmi dokázal udělat minulý režim. Vřele mohu doporučit a rozhodně nesrovnávat s Hanou - každá kniha je jedinečná, každá popisuje jinou dobu a jiný "boj o přežití".

LenkaVrbatova

Mornštajnová prostě umí. Hezky se to čte, děj má spád, jazyk je na vysoké úrovni. Opět jsem spokojená a určitě si přečtu všechny jej knihy.

Val

Hoď kamenem, kdo jsi bez viny ... Moje druhá kniha od autorky a opět spokojenost. Postavičky s výborně popsanými charaktery, malé i velké radosti a starosti ... Není to Hana, která vás po dočtení skoro paralyzuje, ale přemýšlet musíte stejně ... Pro mě prostě neuvěřitelně laskavá a velmi reálná kniha....

Leniii

Na Hotýlek jsem dostala tip od kamarádky, jak je to super úžasná knížka a že si ji určitě musím přečíst...takže nejenže si ji chtěl přečíst v knihovně každý a dlouho jsem na ní čekala..konečně na mě došla řada a musím říct, že jsem asi čekala trošku větší wow, které se ale nedostavilo. Já neříkám, že je to špatná knížka, to vůbec...má moje 4 hvězdičky, ale asi jako spoustu z vás jsem ji četla po Haně a Hana je velkej TOP!
Autorku mám moc ráda, líbí se mi její styl a určitě nezanevřu a budu se těšit na další knížky :)

Lefíček

Moje první setkání s autorkou, úžasná knížka, přečetla jsem jí jedním dechem! Už se nemůžu dočkat až si přečtu další její knihy!

zuzulique

Mne to prišlo ako copy+paste Slepej mapy v trochu inom prostredí a s trochu inými postavami. Naozaj ako cez kopirák. Možno som urobila chybu, že som knihy čítala krátko po sebe, no musím povedať, že po Hane ma obe sklamali, chýbala im výraznejšia pointa. Svoju funkciu "čítanie na leto pri bazéne/mori," však kniha splnila na 100%.

DAVRE

Děkuji, že jsem mohl poznat rozvětvenou rodinu Mánesu a s nimi prožit jejich osudy. Čtivé, chytlavé a poučné. Styl paní Mornštajnové je úchvátný. Přečtené všechny její knihy a budu se těšit na další a další.....

veronika6363

Po přečtení Hany jsem se nemohla dočkat, až si od autorky přečtu více knih. Hotýlek je sice taky skvělá knížka, ale na Hanu neměl.

zbraslavanka

Další úžasná kniha od Aleny Morštajnové, pro mě už třetí. Její vyprávění mě vždy chytne. Měla jsem pocit, že jsem součástí hotýlku a celé rozvětvené rodiny. Přečteno jedním dechem, za jednu noc.

petra5585

Skvělý a velmi čtivý příběh jedné neobyčejné rodiny. Autorka je opravdu skvělou spisovatelkou. Těším se na její další knihu.

otesánek

Tak se smutně loučím s Hotýlkem, Václavem, Jindrou a dědou Leopoldem. Kniha mi byla velice blízká. Z části se odehrává a důvěrně známé době a nedávné historii. Příběh jedné rodiny a osudy lidí čtivou formou připravené k příjemnému času s knihou.Je vidět, že pokud někdo umí psát tak nemusí mít strhující příběh plný akce, ale i příběh obyčejné rodiny z čech dokáže zaujmout a vtáhnout do děje. Postavy jsou tak reálné, že čtenář lehce splyne a vplave do knihy :) Moc hezká knížka.... :)

ZuK1

Hana a Slepá mapa se mi líbily asi trošku víc, nicméně paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka a v knize opět velmi čtivě vykresluje dobu a odvíjející se osudy osob a generací, jež spojuje „Hotýlek“.

marion111

Moc hezká kniha. Jsem ráda, že nás máme autory, kteří umí napsat takovéto poutavé příběhy ze života.