Hotýlek přehled

Hotýlek
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235353/bmid_hotylek-blc-235353.jpg 4 4974 4974

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hotýlek. Přihlašte se a napište ho.

Mrs.Depp
17.06.2024 3 z 5

Ani já se neubráním srovnání s Hanou. Čekala jsem knihu, od které se nebudu moct odtrhnout a budu číst dlouho do noci, abych se dozvěděla, co bude dál a zvrat v každé kapitole. Místo toho jsem dostala poklidně se vyvíjející popis jedné rodiny a jejich hotýlku v průběhu několika desítek let. Tyhle rodinné ságy "jak šel život" miluju a díky tomu jsem si uvědomila, co všechno v uplynulých desetiletích zažívala naše rodina a rodinný dům, který vlastní. Přenesla jsem se například do doby, kdy se mladí manželé můj dědeček s babičkou rozhodli a postavili dům, ve kterém vychovávali své dvě dcery, pomáhali s výchovou šesti vnuků a vnuček, pracovali a budovali náš domov, přistavovali když se rodina rozrůstala. Dědeček dokonce bojoval ve válce. Náš dům zažil rozvod, svatby, nové lásky i boj o život, ať už ten, který tady už je nebo ten, který jsme si moc přáli, aby přišel a spoustu dalšího. Dědeček tady už mnoho let není a babička na tom také není dobře, ale to co pro nás vybudovali zůstane v naší rodině napořád. A vždy si jich za to budu vážit a obdivovat je.
Díky této knize jsem si uvědomila, že takových domů a příběhů je nesčetně mnoho a spousta určitě natolik zajímavých a poučných, že je škoda, že nemůže být takových knih mnohem více.
Přesto, že bych ráda dala knize vyšší hodnocení, něco mi v tom brání. Možná srovnání s jinými knihami, které jsem četla a které mě do děje vtáhly více nebo taky možná proto, že postav v knize je spousta a bylo pro mě náročné si zapamatovat kdo je čí manžel, otec, nevlastní matka a nebo třeba teta. Možná proto, že konec nebyl více rozvedený a možná trochu "odbytý" jednou stránkou a třeba taky proto, že jsem nezažila komunismus a stále si ho nedokážu představit v jeho reálné podobě.
Přesto se už teď těším na další knihu autorky, protože každá z nich nám toho určitě může mnoho předat.

Lucciella_L
11.06.2024

Paní Mornštajnová má takový svůj osobitý styl, který asi není úplně pro každého, nicméně já mám její knihy ráda.

Trošku chaoticky uspořádané kapitoly můžou působit rušivě a začíná se rovnou koncem, což je poněkud méně obvyklé, ale pro mě fajn.

Příběh se točí okolo rodinného hotýlku, který ve druhém patře funguje i jako milenecký azyl a dědice Václava, který nemá úplně nalajnovaný život.

Jeho otec zemřel těsně před tím, než se narodil. Dětství prožil s maminkou, která byla krapet do větru a za notné finanční podpory dědy si mohla dovolit žít. Václavovi do života vstoupí 4 osudové ženy - Renata, Marcela, Lucie a Jindra.

Jestli se z toho dá vymotat a kolik životů tenhle rodinný podnik zničí, je otázkou pro čtenáře této knížky. Takže pokud chcete něco zajímavého a nenáročného, je toto přímo pro vás.

april4
03.06.2024 4 z 5

Je to velmi hezké a rozhodně "nenudné" čtení, jak u paní Mornštajnové bývá zvykem. Pokud ale očekáváte dokonalost ve stylu Hany, budete možná trochu zklamáni (jako já :-) ).

všechny komentáře

Související novinky (11)

100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022

50 nejčtenějších knih roku 2021

27.12.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (3)

Bydlet v sousedství dobrých přátel usnadní člověku život.

Osamělý a nepříliš schopný, ale milující rodič je pro děti lepší než dětský domov.

Dostatečná vzdálenost dobré vztahy jen podpoří.

Kniha Hotýlek v seznamech

v Přečtených7 604x