Vrány

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/big_vrany-wap-428791.jpeg 4.52712

Kniha Vrány

SuperSojka

Z literárního hlediska mě kniha zas tak vlastně neuchvátila. Trochu pluje po povrchu, šablonuje. Na motiv vrány jsem se nějak nenapojila. Na druhou stranu příběhová stránka je nervydrásající. Dlouho dobu se mi nestalo, abych měla problém nějakou knížku dočíst, protože mě její čtení doslova fyzicky bolelo. Přišlo mi to od autorky trochu prvoplánové, ale vlastně proč ne. Tyhle nenápadné příběhy domácího týrání se dějí, tak proč je čtenáři nepředhodit rovnou, donutit je se tomu podívat přímo do očí, i když by nejradši odvrátil zrak. Je odstrašující, jak se Bářina matka tak zacyklila ve své touze udělat z dcery dokonalé dítě podle svých měřítek, že už ani neni schopna nějaké sebereflexe nebo empatie. Vnitřní monolog otce neznáme, ale i když nejspíš nějakým sebezpytem prochází, nakonec je to jen frustrovaný slaboch, který není schopen překročit vlastní stín. A příběh končí, tak jak končí. Sebereflexí tak nakonec prochází jen čtenář...

Viviana-Mori

Silný příběh se ukrývá v této tenké knížečce. Aneb jak zničit své dítě svou naprostou omezeností. Matka hloupá ženská, která vyžaduje, aby její děti byly stejně nudné a omezené jako ona sama. Jednu dceru zbožňuje, druhou tyranizuje všedností a nespravedlností. Už jen jak o ní mluví: "Baruna", zatímco druhá je "Katuška". A tak místo toho, aby matka byla ráda, že má její dítě tvůrčí osobnost, jí vlastně pozvolna a nenápadně utahuje smyčku kolem krku.
Hrůza. Bohužel se tohle opravdu děje. Příběh je jedna velká každodenní realita, jednoduše, věcně napsaná. Jednu hvězdu jsem ubrala pro to, že bych vlastně uvítala příběh delší. Možná ještě víc do hloubky.... Maličko.
Ale to je spíše můj problém. Vtáhnutá do děje jsem byla hned a knihu jsem slupla jako malinu.

betička

Na pár stránkách napsaný tak silný příběh ... musela jsem to přečít na jeden zátah a pak se z toho jít vyběhat. Ze všeho nejvíc mě zasáhlo to, že se vlastně jedná na první pohled o absolutně normální rodinu ( žádný extrém - rodiče pracují, holky chodí do školy a ještě mají krásné studijní výsledky), prostě ideální rodina. Vždyť co je na tom, že maminka vyžaduje po holkách pořádek? A na tom to vlasně všechno stojí a padá - matka chce své dcery dostat do škatulky a to do takové, která absolutně vyhovuje jí, ale už vůbec neřeší jaké jsou její dcery, co je těší, nevidí ty malé dílčí změny a snahu, která za vším je. A ta dětská bezmezná a nekomplikovaná láska a snaha se zavděčit. Hrnuly se mi slzy do očí ... Neuvěřitelné, že je to tak moc reálné. Hned jsme musela obejít mé 4 děti a poptat se jich jak se mají :-)

VMJoze

Shrnul bych to do jedné věty: "Čekal jsem o této knihy něco horšího, ale ve finále to bylo horší, než jsem čekal." V pozitivním slova smyslu. Povinná četba pro rodiče. Nádherně napsáno, velmi silný příběh. Petra se stává mojí oblíbenou autorkou.

nikolabastl

Neuvěřitelně silný, smutný a bolestivý příběh.
Kéž by takto “vychovávaných” dětí bylo ve skutečném světě co nejméně.

Přečteno na jeden zátah, knížka nešla odložit.

Anette99

Útlá knížka, necelých 200 stran, jednohubka na jedno odpoledne. Přesto velmi silný příběh, nepochopení a zoufalost na Vás křičí z každé stránky. Báry mi bylo líto, a konec knihy byl drsný a smutný.

Slunik127

Neskutecne silny pribeh, neskutecne dobre napsany. Skvele stridani vypraveni matky a dcery a jejich rozdilny pohled na realitu. Sama mam tri dcery, taky na ne obcas zakricim, obcas je placnu, ale pri cteni tehle knihy jsem si slibila, ze se budu snazit to co nejvic odbourat a zklidnit se, protoze takove matce se nechci ani vzdalene podobat. Precetla jsem na jeden zatah, za jeden vecer a to uz se mi hodne dlouho nestalo.
Vrany mi hodne pripominaly Anezku od Viktorie Hanisove, ale rozhodne jsou lepsi, prijdou mi prirozenejsi a opravdovejsi.

Toledo

Knihu jsem přečetla na jeden zátah (je drobounka) a čekala, co z toho bude. Konec byl opravdu silný.
Vypadá to, ze paní Dvořáková píše opravdu skvěle-četla jsem od ni Chirurga a toto byla druhá kniha, opět velmi povedena. Doporučuji!