Vrány

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/vrany-wap-428791.jpeg 4.51876
Novely, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Vrány

Vakalik
včera

Tahle kniha mě naprosto dostala. Asi jedna z nejlepších, kterou jsem v roce 2020 četla. Petra Dvořáková dokázala naprosto věrně vystihnout myšlenky a mluvu dvanáctiletého dítěte. Bára se střídá ve vyprávění s matkou, a tak vidíme stejné situace z různých pohledů. Nebudu psát spoilery, nicméně dílo je velice silné.

VeFab

Přečteno jedním dechem.

Drahuš
včera

Přečteno za jeden večer a jedním dechem.

Eltamira

Nemám slov. Hluboce se mě tato kniha dotkla, nejspíš i proto, že studuji obor, který se takovými dětmi a jejich ochranou zabývá. Po dlouhé době, co mě nějaká knížka rozbrečela. Velmi silné čtení, které není pro každého. Ale je důležité tato témata otevírat a řešit, neboť pokud budeme dělat, že tento problém neexistuje, budeme sami pasivními účastníky tohoto neospravedlnitelného chování.

Lucie42

Krásně a čtivě napsaná kniha. Líbí se mi, že situace vidíme jak z pozice Báry, tak i z pozice její matky. Za mě velice silná, smutná a aktuální kniha. Kniha o nepochopení a touze být milován a podporován.
Bohužel v mnoha situacích jsem poznávala rodiče nebo hlášky, co jsem slýchávala v mém okolí v práci. Jsem vděčná, že mám úžasnou mamku. Konec knihy mě moc nepřekvapil, ale to neznamená, že mě nezasáhl.

Momosan

Škoda, že příběh není stejně zajímavý a nadčasový jako obal knihy a úvodní stránky. Postavy jsou natolik ploché, že si k nim nelze vytvořit vztah. Celou knihu jsem se donutila přečíst proto, že jsem čekala tu hodnotu, kterou mi všichni slibovali. Marně. Kniha, jako by ani nebyla ze součastnosti/od mladé autorky, ale nějaký 30-40 let starý román od Rudolfa, nebo Lanczové. Tisíckrát omletý příběh o nepochopení mezi matkou a dcerou, jazykově nezajímavý, snažící se ozvláštnit paralelou s hnízděním vran. Zklamaní.

slecnapeta

Vrany pro me byly silnym zazitkem. Ocenuji skvele charaktery postav a vykresleni atmosfery, poslouchala jsem audioknihu, takze bych chtela pochvalit i ztvarneni postav Andreou Cernou a Veronikou Khek Kubarovou. Moc se mi libilo vypraveni z pohledu Bary a jsem rada, ze jsem si pripomnela pocity dospivajici holky (na ktere jsem za tech 15 let uz uplne zapomnela).

Reetri

„A víš, že tě máme s tatínkem moc rádi!? - „..... Vím...“ Ale to teplo lásky nějak nepřichází . Naopak tak málo láskyplna až to bolí. Jen samá osamělost, těžkost, smutek a nepochopení.
S autorkou se setkávám opět po mnoha letech. Její Já jsem hlad mě tenkrát absolutně dostal a jiné tomu není ani v tomto případě.
Přijde mi neuvěřitelné, jak se dospělý člověk dokáže takto moc vcítit do duše a prožívání dospívající holky. Já bych téměř zapomněla. Jako by od té doby uběhlo nejmíň sto padesát let. Ale díky autorčinému velmi sugestivnímu podání jsem se dvanáctiletou během čtení opět snadno stala. Smutný příběh a ještě smutnější představa, že to jakékoliv dítě zažívá.