Vrány

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428791/vrany-wap-428791.jpeg 4.5624
Novely, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Vrány

Anička.pa
včera

Už od samého začátku jako všichni tady, jsem měla chuť skočit mezi stránky a hlavní hrdinku Barču obejmout a nepustit. Nečekala jsem, že tak útlá kniha mě dostane. Líbilo se mi, jak autorka rozlišila styl psaní dcery a matky, kde jsme mohli vidět jak každá z nich na různé situace přihlíží jinak, ale také byl skvělý jednoduchý jazyk, díky kterému byl příběh ještě reálnější.

bigben
předevčírem

Knížka se četla sama, ale byla tak strašně krátká, že jsem se stačila "sžít" s postavami byl konec...velká škoda...ještě bych četla....

Matita310

Tak o téhle knize nějak nevím, co si mám myslet. Kniha ze života. I když konec tedy opravdu velice zvláštní.

Stani95

Vrány oblétly celý Instagram a všichni tleskali. Určitě souhlasím, že je to silný příběh, krátký (za mě by se to dalo víc rozepsat) a smutný. Byla jsem spíše překvapena tím, co vyvolalo takovou vlnu neskutečně kladných recenzí. Čekala jsem, že budu duševně rozervána, ale nestalo se. Vlastní děti ještě nemám - zda je tady ta chyba, že se neumím vcítit do příběhu?! Vyprávění mi přišlo ploché a předvídatelné. Nicméně kniha je krásná graficky a obálka hned upoutala moji pozornost. Chirurga i Dědinu mám ráda a autorky styl psaní je můj oblíbený, velmi hezky se čte.

Gooverka

Jedním slovem: PSYCHO. Už od začátku jsem tak nějak tušila, že tenhle možná zprvu jednoduchý příběh bude mít velký přesah. Nechci v recenzi spoilerovat, co se v knížce bude dít, ale jedno říct musím. Knížky jako je tato mě vždy donutí vcítit se do úplně jiné role, v tomto případě náctileté holky, která věci chápe a prožívá jinak, než dospělý. Vždy zapomínám, že věci nám dospělým naprosto jasné, si může dítě přebrat naprosto jinak. Jednu hvězdu ubírám za konec.

Arsi

Knížka mě hodně zasáhla. Nevyrovnaná matka a flegmatický otec. Dost hrozná kombinace pro výchovu. Určitě sáhnu po další knížce od autorky.

Red-haired

!!! SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje !!!

Útlá knížečka, ve které se toho skrývá nečekaně hodně. Rodinné drama, které sledujeme z perspektivy matky a jedné ze dvou dcer. Matka je prostá žena, která chce mít v životě všechno jasně nalajnováno, v domácnosti mít pořádek a hlavně před svým okolím působit co nejlepším dojmem, a to samé také očekává od svých dětí a manžela. Otec je flegmatik, který nic neřeší, dokud ho k tomu manželka (většinou křikem) nevyprovokuje. Starší dcera Katuška jede ve stejných kolejích jako její matka, a to se matce samozřejmě zamlouvá. KATUŠKA uklízí, je pečlivá, vše splní do posledního puntíku, přesně a hned, neodmlouvá… ne jako BARUNA (ano, už od začátku si můžeme všimnout, že matka své děti oslovuje „malinko“ rozdílně). Baruna, ta si jen čmárá ty svoje patlanice, nikdy nic neuklidí pořádně, vždy matku něčím naštve.

V příběhu sledujeme dění v rodině, přičemž se Barča potýká s nástrahami dospívání, nepochopením ze strany matky a nedostatkem podpory jakéhokoli člena rodiny, přitom se stále snaží dostát očekávání matky a pochopit, co dělá špatně. Matka ve všem, co Barča dělá, vidí jen vzpouru a rovnou dceru trestá a snaží se ji „srovnat do latě“.

Nebudu vám lhát, není to žádné příjemné čtení a naopak vás slušně zdeptá, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Navíc – když už se do ní pustíte, nedá se odložit. Bohužel jsem si znovu uvědomila, v jak bezvýchodné situaci můžou děti a dospívající být, jak může domov působit jako past i přesto, jak moc se snažíte, a jak můžou být někteří rodiče svou osobou tak zaslepení, že se své děti ani nesnaží pochopit. Proto bych knížku doporučila každému, protože většina z nás tím rodičem jednou bude a naše děti nemusí být dle našich představ, to ale neznamená, že jsou špatné.

ivana.sk

Mráz mi běhá po zádech ještě teď, dala bych nevím co, abych mohla Barušku zachránit.

Andělé všedního dne
Andělé všedního dne