Vrány

kniha od:

Vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/bmid_vrany-wap-428791.jpeg 4.5 3451

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?... celý text

Žánr:
Novely , Literatura česká , Rodina

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (1081)

Komentáře 1081 Recenze 23

Pytlík
Pytlík
včera 5 z 5

Smutný příběh, ovšem nejsmutnější je, že není zdaleka nejhorší možný. To děvče se mohlo trestání do značné míry vyhnout, tím, že by začalo svou střelenou matku poslouchat, byť by za to patrně zaplatilo vysokou cenu - trpělo by depresemi, úzkostmi, zlomením osobnosti. Navíc mělo v životě blízkou osobu - toho učitele a jeho matku - a něco, v čem vynikalo - to malování. Bohužel miliony dětí na tom byly, jsou a budou hůř - nemají ani teoreticky možnost úniku, pokud jsou v rukou sadistů, kteří si nějakou záminku najdou vždy a netrestají jenom kvůli úklidu. Jsou týrány nepřetržitě, větší intenzitou, nemají nikoho blízkého. Jediný možný způsob, jak tomu zabránit, je zničit vše živé na Zemi. Ani milión šťastných životů nemůže vyvážit jeden jediný nešťastný. Neboť štěstí a radost je věc zbytná (můžeme si říct "no a co, je to jen pocit"), zatímco velká bolest je věc reálná (u ní si jen málokdo dokáže říct, "je to jen pocit"). Každý, kdo má v sobě trochu citu, s tím musí souhlasit. A lidstvo má i jedinečnou příležitost, jak tento neustávající koloběh utrpení jednou provždy zničit, tím, že zlikviduje život a lidstvo s ním, protože má k takovému totálnímu zničení i poprvé v historii prostředky - atomové zbraně.

Janulica
Janulica
24.11.2023 5 z 5

Je to moje druhá přečtená kniha od této autorky a opět je to příběh plný temna. Mám takové knihy ráda, i když se nelehko čtou a těžko se po nich usíná. Z tohoto příběhu mi bylo špatně nejen psychicky, ale i fyzicky. Představa, že takovou hrůzu nějaké dítě zažívá, je skličující a tížívá.


DreamerX9
DreamerX9
23.11.2023 3 z 5

Kniha byla dobře napsaná ale nečetlo se to příjemně. Upřímně mě to docela dostalo celá atmosféra knihy byla poměrně negativní a suchá. Myslím že nic podobného už číst nemusím

soukroma
soukroma
20.11.2023 3 z 5

Nepříjemné čtení, možná bych i uvěřila, že se něco podobného může odehrávat za dveřmi české moderní rodiny, především tedy jistý nedostatek projevované lásky až vlastně psychické týrání, ale tomu závěru tedy opravdu odmítám uvěřit.

Elion
Elion
19.11.2023 5 z 5

Vrány jsou dost depresivní jednohubkou. Ať chcete nebo ne, kniha vás chytí a nutí vás číst až do samého konce. Na tom konci vás pak vyplivne totálně semletý a psychicky vyřízený.
.
Je to příběh napsaný s velkým citem k tématu, které se v něm odehrává. Protože to, co popisuje se může dít kdekoliv kolem nás. Za kterýmikoliv zavřenými dveřmi, od jakékoliv rodiny. Domácí násilí na dětech.
.
Doufala jsem, že na konci příběhu se dočkám třeba pochopení toho, proč se to dělo, proč byla celá rodina k mladší z dcer tak moc zlá, ale bohužel. To si můžeme jen domýšlet.
.
Na to, jak je to útlá kniha, nese obrovské poselství a měla by být čtena. A já věřím, že nenechá nikoho chladným a že nejedno oko nezůstane suché.

LucieT
LucieT
18.11.2023 5 z 5

Uf, tak to bylo hodně těžké čtení. A kolikrát jsem se opravdu do čtení musela nutit - nikoliv proto, že by mě to nebavilo, ale proto, že jsem se bála, co dalšího ještě přijde. Bylo mi Barušky hrozně líto a kdyby to šlo, tak ji obejmu. Je s podivem, kolik se autorce do tak útlé knihy podařilo dostat emocí... ještě teď je mi z toho smutno.

MatBla
MatBla
15.11.2023 5 z 5

Moc smutná knížka, máma hysterka, táta slaboch, k tomu dvě talentované dcery, z nichž jedné máma říká Katuško a druhé Baruno. Pro mě je to nepochopitelné, při čtení jsem měla chuť Barušku obejmout. Katka Barču taky nešetřila. A ten konec...moc smutné.

Market233
Market233
14.11.2023 5 z 5

Smutný, ale silný příběh. Spousta emocí. Domácí násilí je velké téma.

Kiksi007
Kiksi007
13.11.2023 5 z 5

Recenze na mou dvacátou devátou štafetu
Knížka je hodně emotivní a zanechává ve mně zvláštní pocity. Mamku od hlavní hrdinky tohodle příběhu bych nechala jít se léčit, jelikož ty její způsoby výchovy nejsou normální.
Příběh vypráví o dívce Báře která má starší sestru Katku a matka upřednostňuje Katku a Bára je většinou mlácená a seřvaná. Bára ráda maluje a všimne si toho i její učitel výtvarky. Bára vyhrála ve výtvarné soutěži, ale stejně jí nikdo nijak nepopřál k úspěchu. Bára panu učiteli věnovala obrázek vrány a nabídl jí, že by mohla chodit na ZUŠ kde učí jeho matka výtvarnice. Bára to doma nemá lehké stále je bitá a seřvaná a Katuška je úplné zlatíčko. Myslíte si, že se v rodině ty vztahy zlepší? Pokud Vás to zajímá, tak neváhejte si příběh přečíst
Za štafetu děkuji @ctenarka.miska že jsem měla možnost si knížku přečíst a uvědomila jsem si, že někteří rodiče vychovávají své děti špatně a já děkuji svým rodičům, že mě a ségrušku vychovali dobře a paní autorce @petra_dvorakova_koukalova že napsala tak dojemný a napínavý příběh a nakladatelství @hostbrno že knížku vydalo

jarka8237
jarka8237
12.11.2023

(SPOILER) V dnešní době, kdy ve většině rodin, zejména těch dobře situovaných, panuje kult dítěte, děti jsou na prvním místě, rodiče k nim vzhlíží, plní každé jejich přání, tolerují a omlouvají jejich často arogantní chování a rozvážejí je po kroužcích a do školy, aby jim MHD neublížilo, neváhá Petra Dvořáková „nastavit zrcadlo“ rodině, kde panují poměry zcela jiné. Ale nečekejte rodinu neúplnou, sociálně slabou, nebo dokonce „nepřizpůsobivou“. Zvenčí je to taková normální rodina, s pracujícími rodiči a dvěma dcerami v citlivém pubertálním věku, které se obě dobře učí, ale jinak jsou velmi rozdílné. Bára je výtvarně nadaná a domácnost ji moc nezajímá, což je vzhledem k jejímu věku pochopitelné, její sestra ráda pomáhá matce, aby ji pochválila.
Jen nesmíme nečekaně otevřít dveře a podívat se na jejich život zblízka , ten vidí jen vrány z větví stromu za oknem.
Strhující čtení, které nás nenechá v klidu, pociťujeme zoufalství nad Bářiným údělem, uvědomujeme si bezvýchodnost situace, ve které se ocitá a neumíme jí pomoci, stejně jako to neumí v knize nikdo.

pavčape
pavčape
05.11.2023 5 z 5

Útlá knížka, smutný příběh, nechápu chování matky a sestry... Depresivní

niknikita
niknikita
02.11.2023 5 z 5

Vrány jsou taková jednohubka, ze které vám bude hodně špatně...

esfinge
esfinge
01.11.2023 5 z 5

Útlá kniha, velká deprese. Báry mi bylo strašně moc líto, pořád jsem doufala ve šťastnější řešení, že se prostě něco musí zlomit. Konec mě šokoval.
Pro mě absolutně nepochopitelne chování rodičů.

azur
azur
31.10.2023 5 z 5

Nešťastné čtení o nešťastné problematice týraných dětí. Bára se neustále snažila vyhovět své matce, ta s ní nikdy nebyla spokojená a své problémy si ventilovala právě na mladší z dcer...Do toho ještě chování dalších členů rodiny, sestra poněkud toxická, otec ji většinou na jakýsi popud matky zbil a když pak zůstali spolu doma „mazlil se s ní jako s maminkou", což mě také dostalo. Upřímně jsem čekala, že se v příběhu najde vysvětlení, proč chovala matka k Barči takovou až nenávist. O to je smutnější, že žádný rozumný důvod neměla...I přesto, že je knížka tenká, má důležité poslání a věřím, že nikoho nenechá chladným.

romca3001
romca3001
28.10.2023

Tak tohle bylo hodně silný kafe. Jako máma 1,5 ročního chlapečka mě to velmi zasáhlo. Některé pasáže se mi těžko četly. Nechápu čeho jsou některé matky vůbec schopny. Jak hrozně se dokáží při takové výchově chovat sourozenci a co dokáže otec. Z tohoto příběhu se budu dlouho vzpamatovávat a nejhorší je, že se to opravdu děje.

kata.krizova
kata.krizova
18.10.2023 5 z 5

Kniha přečtená během pár hodin. Z tohoto příběhu mi leze mráz po zádech... hlavně z představy (nebo uvědomění?), že se toto opravdu v některých rodinách děje.
Další skvělá kniha od Petry Dvořákové.

kika 13
kika 13
17.10.2023 5 z 5

Smutný příběh plný nepochopení ze strany matky.

Mišán@
Mišán@
13.10.2023

Uf, stále jsem v šoku. Těžké čtení, těžký příběh. Mám jen jedinou otázku:
Maminko Lundáková, ještě stále řešíte, co tomu řeknou lidé?

Parwana
Parwana
09.10.2023 odpad!

Od knihy jsem měla velká očekávání, nedokázala jsem ji ale dočíst. Katka se svojí matkou byly natolik nesympatické a malou Báru tak terorizovaly, že jsem nemohla dál číst a asi na padesáté straně odložila, protože mi to rvalo srdce. U Hany i u Zuzanina dechu jsem vydržela, tady to nešlo. A radši nechci vědět, kolik takových smutných dospívajících Barunek je mezi námi...

MirkaProk
MirkaProk
08.10.2023 5 z 5

Do knihy jsem se hned začetla a nešlo ji odložit. Barunky mi bylo moc líto. Na konci knihy došlo na slzy.

SynD
SynD
06.10.2023 4 z 5

(SPOILER) pracuju s dětmi v podobné situaci jako je ta Bářina, ale stejně jsem po dočtení cítila potřebu debriefu nebo supervizní hodiny, abych to celé zpracovala. ano, tohle se děje, děje se to v mnoha rodinách. děje se to právě teď...

studie narcistní matky mi přišla chirurgicky přesná. jde přesně o ten typ matky, který se v případě, že se dcera přijde svěřit s tím, že jí otec sex. zneužívá, urazí, že otec dává přednost dceři, a dceru obviní z toho že otce svádí a/nebo že si to celé vymyslela.

u otce jsem trochu tápala, příčinu jeho patologického chování jsem z knihy nechytla. kombinace naprostého nezájmu o dění v rodině (možná vnitřní emigrace), násilnictví, kdy Báru na matčin popud trestá opravdu tvrdě, a deviantních sklonů pro mě byla matoucí. zároveň ale ukazuje, že i rodič, který sexuálně zneužívá vlastní dítě, může být někdy z obou rodičů ten (o maličko) citově přístupnější.

no a malé Báry mi bylo nesmírně líto. když ji Frodo s maminkou naložili po výtvarce do auta, moc jsem doufala, že jí vezou někam do bezpečí. ale to se nestalo. bohužel.

autorka na Báře ukazuje, jak se týrané děti snaží do poslední chvíle být hodné, rodičům vyhovět, a hlavně berou vinu za všechen chaos, násilí a bezpráví na sebe. scéna, kde se pevně drží matky a slibuje, že už jí nebude provokovat (přitom jde o problém matky, že jí dcerka triggeruje a že se nedokáže ovládat), je srdceryvná. a scéna v kabinetě s manipulativním výslechem výchovné poradkyně, je mrazivě děsivá i tím, že takto může vyšetřování týraného dítěte taky vypadat (i ze strany institucí).

v realitě by se Bára před transformací do vrány možná ještě začla sebepoškozovat, což by jednak posílilo její pocit hanby za to jaká je, jednak triggerovalo matku tím, že by pošpinila lůžkoviny, nebo svými jizvami schválně přitáhla nežádoucí pozornost okolí. co by si o nich mysleli lidi?

za mě nejlepší kniha P.D., ale byla bych ji raději nedočítala před spaním.

PS: ještě se chci vyhradit vůči výroku v jednom z komentářů: není to tak, že by se z dětí jako Bára automaticky stávali tyrani, kteří předávají rodinné nemocno a zlo další generaci. stát se to může, ale to narcistní žezlo přebírají spíše Katušky - "zlaté děti". děti jako Bára (pokud se jim nedostane pomoci) končívají v závislostech, sebezničujícím chování a taky jak oběti zneužívajích vztahů.

Lely
Lely
05.10.2023 5 z 5

Ufff, tak tohle byla síla. Malá kniha plná velkých emocí. Ještě dlouho jí budu zpracovávat.

Ratatka
Ratatka
02.10.2023 5 z 5

Mrazivé, komorní, depresivní. Labilní puntičkářská matka, slaboch otec a bezbranné dítě. Spousta emocí v útlé knize.

Fiddis
Fiddis
27.09.2023 5 z 5

Hltala jsem stránky jednu po druhé a Báry mi bylo tak moc líto. Jako rodič si nedovedu představit se takto ke svému dítěti chovat, je to srdcervoucí. Těžké téma psáno tak ladně a smysluplně.

Ísačop
Ísačop
27.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Ke knihám této spisovatelky jsem se dostala díky čtenářské výzvě.
Barunky mi bylo líto, ať udělala co udělala, všechno bylo špatně.
Psychicky labilní matka ji prostě neměla ráda.
Otec, aby měl klid od manželky, ji mlátil na povel. Ještě že " mazlení" mu nevyšlo!
Sestra ji taky dvakrát nemusela a byla maminčin mazánek.
Prostě rodinné zázemí co opravdu chceš...
Konec mě šokoval, ale zoufalí lidé dělaji zoufalé věci.

Mon.CouCou
Mon.CouCou
20.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Jak moc Vás ovlivňuje IG a zdejší recenze? Já náhodou narazila na polský profil, kde mě zaujala kniha Wrony. A ono ejhle - česká spisovatelka, tu knihu jsem musela mít! Ba co víc, Petra Dvořáková s relativně útlou knížkou Vrány, se mi neodmyslitelně vpila do srdce. Oči mám bolavé ještě dnes! Tak emotivní dílo, citlivé téma syndromu týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, se mnou otřáslo. Jsem matka dítěte, které se narodilo dvakrát. Každý z nás si neseme bolesti z minulosti, ale jak se k nim postavíme, je už na nás.

Může narcis vychovávat dítě? Děti přece zrcadlí, mohou si toto břímě přenést. Nebo ne? Petra představila dílo, které nese hodně k zamyšlení. Narcis devastuje životy lidí. Často si ani neuvědomujeme, že jednáme s narcisem. Podlamuje nám sebevědomí a chyby? Ty u sebe přece nikdy nevidí...

Tady je hlavní hrdinkou dvanáctiletá Bára, v pozadí se sestrou Katuškou. Stylisticky psáno řečí pubošky. Uf, jak začít. Bára projevuje výtvarný talent, kterému však doma nerozumí. Maminka? Zaslouží si vůbec takové oslovení člověk, kterého chcete fackovat na každé stránce? A táta? Škoda slov. Tolik tiché bolesti a emocí, kde život v toxické rodině, a psychické násilí je denním chlebem. Den co den. Takové utrpení... Děti přece vzhlíží k rodičům, kteří mají být dobrým vzorem, učit je i chránit. Být bezpečným přístavem... Tady střídáme pohledy Báry a její matky, která jako rodič absolutně selhala a o to víc mě děsí, kolik takových rodin existuje. Malá dívenka tak začne komunikovat s vrány přes okno...
Emoční smršť beznaděje, nefunkčnosti rodiny, matky, a hlavně Báry, která je v začarovaném kruhu, není pro každého čtenáře. Rozhodně ale po přečtení zůstane dlouho v každém z nás.

Obdivuji autorku, jak se k tak silnému tématu postavila. Jak se žije s narcisem v jedné domácnosti, existuje-li nějaká cesta ven a co si odnese Bára do budoucna... Některé otázky si zodpovíte sami po přečtení, jiné myšlenky naskočí. A po psychologické stránce? Čtěte, jen doporučuji s krabičkou kapesníků, fakt místy se mi dostavila depka s husinou po celém těle. Bravo!

Jack Bauer
Jack Bauer
18.09.2023 1 z 5

Nebyl jsem schopen dočíst ani tak útlou knihu, psáno dětinsky což je asi účel, ale po 30 stranách jsem to vzdal. Čekal jsem něco jiného, zlákalo mě vysoké hodnocení.
Když tak pročítám komentáře, tak se ke knize možná vrátím a zkusím dočíst, když už je tak útlá, téma mě docela zajímá, ale prostě asi kvůli stylu psaní jsem se nemohl začíst.

kockazereknizky
kockazereknizky
17.09.2023 4 z 5

Knihu Vrány od Petry Dvořákové jsem právě dočetla a chci si tu zaznamenat bezprostřední pocity a řešená témata:
- vybavily se mi situace z dospívání a jak se mě nějaké narážky na vzhled hluboce dotýkaly;
- pocit viny z každé rodinné hádky;
- rivalita mezi sestrami vyvolaná matkou;
- nespokojenost rodičů a frustrace přenášená na děti;
- neschopnost sebereflexe rodičů a spoustu dalšího...

Kniha se týká velmi citlivých míst a mělo by si ji z důvodu prevence a uvědomění si typů domácího násilí přečíst co nejvíce lidí.

Devorah
Devorah
17.09.2023 5 z 5

Plakala jsem. Pro tu malou čistou dětskou duši. Pro tu lidskou bytost. Tolik emocí ve mne tato útla knížečka probudila. A ten naprostý konec v pár posledních odstavcích mne rozsekal na kusy.
To, jak byla knižka rozdělená do dvou pohledů, a to Barči a matky, byla určitá zvrácenost od autorky, protože nejenže tím dodala plasticitu celému příběhu, ale čtenář měl pak všudypřítomný pocit neskutečné křivdy a bezmoci. Navíc umocněný pohledem dětských očí.
Je to jedna z nejemotivnějších a zároveň velmi depresivních knížek, co jsem za poslední dobu četla. Nejhorší na celé věci je, že ačkoliv jde v tomto případě o fikci, kolik takových rodin žije v našem okolí?
Spousta emocí, uff. Jdu se přitulit ke svojí malé čisté dětské duši a budu ji tulit a pusinkovat i za Barunku z knížky. Matku, fotra a Kačenu hodím lvům.

Varjohukka
Varjohukka
14.09.2023 4 z 5

Já nevím, proč si to dělám... mě pak takové příběhy vždycky totálně dostanou a uvrhnou do deprese na hodně dlouhou dobu.