Vrány

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428791/vrany-wap-428791.jpeg 4.6324
Novely, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Vrány

lidunka1
včera

Tak tohle bude jedna z knih,které budou buď opěvované nebo zatracované......

sinamona
předevčírem

Kniha mě upoutala svoji obálkou v knihkupectví a nějak jsem si nedovedla představit jakou souvislost bude mít ilustrace obalu s knihou. Začnu od konce...já jsem si oddychla, z plných plic a nahlas. I když je celý příběh neskutečně smutný, nejde se od něho odtrhnout a za dvě hodiny je přečteno. Za mě konec velká spokojenost jinak to snad ani nešlo ukončit. V průběhu čtení mě děsily nejrůznější varianty samotného závěru, ale konec byl poetický a jasný. Postavy i celý příběh....skvěle vykresleno, vše se mi odehrávalo jako film, zcela reálné, jen jsem nikomu z postav "neviděla do tváře" a tak si čtenář mohl pohrát s fantazií. Jen mě napadalo, kolika rodin se tento příběh může týkat. Bylo mi z toho smutno, strašně smutno, hl. hrdinka mi byla sympatická a vůbec mi nepřišlo, že by si za své "chování" měla zasloužit to co si zasloužila, bylo mi jí vždy tak strašně moc líto.
Toužila jsem po poznání proč, po příčině, proč se její rodiče chovají zrovna k ní takto, i když odpověď byla na snadě, něco málo mi tam chybělo..něco co tomu všemu možná předcházelo, ale naopak je to zase pro čtenáře šance na fantazii a něco k zamyšlení. Kniha rozhodně stojí za přečtení, ačkoli ještě nejsem rodič, tak jsem učitel a doporučovat ji budu všem, kterých by se mohla jakkoli týkat a možná i netýkat.

Zuzvil
předevčírem

Útlá knížečka s obřím přesahem a poselstvím. Že autorka umí výborně psát vím už dlouho, četla jsem větší část její tvorby, ale tato knížka mě dostala, rozložila a nenechala mě chladnou k příběhu, popisu jednotlivých postav, grafice, obálce, prostě všemu, kniha je komplexně skvost. Příběh mladé dívky, která žije ve zdánlivě "obyčejné" rodině není vůbec obyčejný, ba naopak. Každá postava má jasný a zřejmý smysl, popis matky, otce, sestry, wow, reálné, smutné, bolavé, opravdu klobouk dolů před autorkou. Rozhodně knížku doporučuji k přečtení.

Martina023
předevčírem

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Je to kniha smutná,ale přiznám se, že jsem čekala něco jiného.

barbora3888
předevčírem

Už teď vím,že tuhle knihu budu na konci roku řadit mezi ty top, které jsem za tento rok přečetla. Moje první kniha od této autorky a rozhodně ne poslední.

Jarek82

Kniha popisuje život rodiny se slušně patologickými vztahy z pohledu matky a dcery. Řeší se přerod dítěte v ženu, menstruace a neposlední řadě rodinné problémy. Ty dva pohledy vnímám jako souboj dvou typů lidí.

Ten první je hravý. Baví ho experimentovat a nebaví jet v zajetých kolejích. Když vykonává nějakou aktivitu, v tomto případě malování, dělá ji pro vnitřní radost. Vnímá svět jako úžasně krásnou věc. I přes nepřízeň osudu nezahořkne, dává lidem donekonečna druhou šanci. Nedá na mínění okolí. Dost často má radost z věcí kterých dosáhl a očekává že okolí bude mít taky. Ale místo toho přijde ledová sprcha průšvihu. Taková je Bára.

Ten druhý je jiný. Svět bere jako sadu kolejí po kterých se jezdí a z nichž není možné vybočit. Věci dělají tak, jak se má a bez vnitřní radosti. Velmi dá na mínění okolí. Má rád lidi, kteří se taky pohybují jen v rámci zajetých kolejí. Taková je máma a Katuška.

Otec, ten je mimo kategorie. Vyprázdněný primitiv.

Kniha je velmi syrová a intimní. Přečetl jsem ji jedním dechem.

Verunka926

Krásná, i když velmi smutná knížka. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

LadyCharlene

Ani nevím, kam tuhle knihu zařadit, na knihu pro děti tam bylo strašně moc vulgarismů, na knihu pro dospělé to bylo napsané tak pitomě, že vás ten jazyk od půlky knihy začal ubíjet. Děj neměl žádnou dynamiku, gradaci. Připadalo mi, že autorka měla stanovený určitý počet stránek, tak psala, psala, natahovala to a stránku před limitem zjistila, že to musí nějakým způsobem ukončit. Nepochopila jsem záměr. Upřímně jsem byla zvědavější na matčiny kapitolky, bylo zajímavé poznat oba pohledy. Líbily se mi odstavečky z pohledu vran a konec byl tak pěkně poetický... Ale příběh se mě nedotknul.

Petra Dvořáková
česká, 1977