Vrány

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428791/vrany-wap-428791.jpeg 4.6291
Novely, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Vrány

Jolina
dnes

Syrové, velmi. Autorka otevřela téma, které je velmi citlivé. Líbila se mi paralela s vranami, příběh skončil velmi neočekávaně, rychle, řekla bych zničehonic...

anez66
včera

V průběhu čtení jsem měla děsnej vztek. Matka nejsem, takže nemůžu posoudit jaké to je, ale to jako vážně takhle chodí? I ty matčiny myšlenky, přišlo mi to dost na hlavu. V tom všem vzteku jsem si říkala, jak je to strašná knížka, ale když jsem ji dočetla, tak jsem jen civěla do zdi. Ten konec byl nečekaný.

MíšaS.
včera

Asi jsem citově otupělá, ale tahle kniha mě fakt nebavila. Příběh neměl žádnou hloubku, postavy byly prvoplánové a situace do nichž se dostávaly jakbysmet. Vlastně celý příběh byl černobílý. Nedozvěděli jsme se nic o pohnutkách postav (proč to tak bylo, co tomu předcházelo?). Ano bylo mi Báry líto, ale to je asi tak všechno, jinak ve mně kniha nic nezanechala. Konec byl zbytečně dramatický a čekala jsem ho minimálně od půlky knihy.
Také se mi nelíbil jazyk, jakým byl příběh psán a některá slova a slovní spojení mi doslova rvala oči.

luckomar
včera

Zaujala mě obálka ale obsahu jsem se bála a moc jsem od něho nečekala. Přece jenom Dědina byla zklamáním a nakladatelství Host vydává knihy s tak těžkou tématikou, že mám vždy depku jako blázen. Ani tato tématika nebyla jednoduchá ale musím říct, že kniha je čtivá, smutná a poučná.

lencin
včera

Mrazivý příběh. Dvanáctiletá Bára vs. její matka a otec. Děsivé.

Medovnice
předevčírem

Neskutečně čtivé, přečteno za dvě hodiny. Po literární stránce dost slabé, postavy schématické, bez hlubšího pozadí. Jednoduchý příběh hraje na city, lacině efektní závěr. Celý text připomíná slohové cvičení. Dvořáková umí líp, škoda promarněné příležitosti.

lidunka1
předevčírem

Mně při čtení došlo, že nespokojené ženy, těžko můžou vychovávat dobře děti. Když samy nečerpají lásku a krásu, tak si pak svůj hněv vylévají na dětech.Protože by ženy měly začít péčí o sobě, hlavně o svou pohodu a duševní zdraví.

sklibaa

Útlá, dobře psaná knížečka, která odsýpala.
Téma velmi dobře zpracované.
Bohužel, jsem ze všech těch ohlasů čekala asi něco víc. Všichni mi říkali jak na konci budu brečet, tak jsem podle toho co jsem četla, čekala opravdu to nejhorší. Ale konec mě úplně zklamal. Vím, že to bylo i bráno ,,zlehčeně", ale celá kniha na mě působila tak realisticky, že mě to přišlo přehnané. Zároveň také spíše vyšlo najevo více otázek.

Hlavní postavy mi bylo upřímně velmi líto. Na druhou stranu v momentech, kdy už jsem si opravdu říkala, že chudák holka a hnali se mi do očí slzy, autorka vložila část psanou z pohledu matky. A ta se tedy opravdu chovala jako ***. V tu ráno mé pocity přešli do takového vzteku, že jsem knihu spíše chtěla odhodit, než-li v ní pokračovat. Z tohoto možná vyvozuji, proč jsem z toho nebyla tak smutná, jak někteří čtenáři.

Od autorky jsem nic jiného nečetla. A myslím si, že kniha byla vymyšlená dobře. Jen na mě tam bohužel byli nějaké ty -.

Hlavní kámen úrazu asi bylo mé očekávání. Jak jsem zmiňovala, tak jsem od všech lidí okolo mě slyšela jen vysoké hodnocení a chválu a jak mě konec rozdrtí a mám se připravit na týdenní depky. Ano, je dobře napsaná, ale ne tak jsem jsem podle těchto názorů očekávala.

Petra Dvořáková
česká, 1977